Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (167 entries)

en: %s false positive | %s false positives
ja[0]: %s件の誤判定

en: %s missed spam | %s missed spam
ja[0]: %s件のスパム見落とし

en: Use this option to use Akismet independently of your Jetpack connection.
ja: Jetpack 連携と独立して Akismet を使用するにはこのオプションを選択してください。

en: Sign up with a different email address
ja: 他のメールアドレスで登録

en: Enter an API key
ja: API キーを入力

en: Already have your key? Enter it here.
ja: すでにキーをお持ちの場合はここに入力してください。

en: Log in or sign up now.
ja: ログインまたは今すぐ登録しましょう。

en: Akismet eliminates spam from your site.
ja: Akismet はサイトからスパムを排除します。

en: Akismet eliminates spam from your site. To set up Akismet, select one of the options below.
ja: Akismet はサイトからスパムを排除します。設定するには、以下のいずれかのオプションを選択してください。

en: Use this account
ja: このアカウントを使う

en: Sign up for a plan with a different email address
ja: 他のメールアドレスでプランに登録

en: Akismet is now activated. Happy blogging!
ja: Akismet が有効になりました。ブログをお楽しみください !

en: Akismet eliminates spam from your site. Register below to get started.
ja: Akismet はサイトからスパムを排除します。以下から登録してスタートしましょう。

en: Register for Akismet
ja: Akismet に登録

en: Please update your payment information.
ja: お支払い情報を更新してください。

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
ja: お支払いを処理できません。<a href="%s" target="_blank">お支払い情報を更新</a>してください。

en: Your Akismet plan has been cancelled.
ja: Akismet プランを取り消しました。

en: Your Akismet subscription is suspended.
ja: Akismet のサブスクリプションは停止中です。

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
ja: 現在ご利用中の Akismet プランはありません。

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
ja: Akismet はスパムをフィルターし、あなたがもっと重要なことに集中できるようにします。

en: <strong>Almost done</strong> - activate Akismet and say goodbye to spam
ja: <strong>もうすぐ完了です</strong> - アカウントを有効化してスパムにサヨナラしましょう

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
ja[0]: Akismet は合計%d分を節約しました。

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
ja[0]: Akismet は合計%d時間を節約しました。

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
ja[0]: Akismet は合計%d日を節約しました。

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
ja: サービスを引き続き使うには、無制限のサイトで使える <a href="%s" target="_blank">Enterprise プランへアップグレードしてください</a>。

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
ja: あなたの Pro プランは1サイトのみで利用可能です。<a href="%s" target="_blank">追加の Pro プランを購入する</a>か、無制限のサイトで Akismet を利用できる Enterprise プランへアップグレードしてください。

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
ja: API キーの有効期限が切れています。新しいキーを入力するか、support@akismet.com へご連絡ください。

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
ja: 質問があれば<a href="%s" target="_blank">サポートチーム</a>へ連絡してください。

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
ja: 2012年以降、Akismet は (無料を含む) すべてのアカウントでプラン形式のサブスクリプションを採用しました。アカウントにまだプランが割り当てられていませんので、<a href="%s" target="_blank">ログイン</a>してプランを選択していただけると幸いです。

en: The API key you entered could not be verified.
ja: 入力された API キーを認証できませんでした。

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
ja: akismet.com への接続が確立できませんでした。<a href="%s" target="_blank">ファイアウォールについてのガイド</a>を参照し、サーバの設定を確認してください。

en: This comment was reported as not spam.
ja: このコメントはスパムではないとして報告されました。

en: Enabled.
ja: 有効化済み。

en: SSL Status
ja: SSL の状態

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
ja: Akismet は以前の SSL リクエストで問題に直面し、一時的に無効化しました。リクエストでの SSL の使用は直ちに再開されます。

en: All systems functional.
ja: 全てのシステムは機能しています。

en: Disabled.
ja: 無効化済み。

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
ja: お使いの Web サーバは SSL リクエストを発行することができません。ウェブホストに連絡し、 SSL リクエストのサポートを追加するように頼んでください。

en: Temporarily disabled.
ja: 一時的に無効化済み。

en: This comment was reported as spam.
ja: このコメントはスパムとして報告されました。

en: Activate your Akismet account
ja: Akismet アカウントを有効化

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Change
ja: 変更

en: Next Billing Date
ja: 次回の課金日

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Disconnect this account
ja: このアカウントの連携を解除

en: Show approved comments
ja: 承認済みのコメントを表示する

en: Note:
ja: 注意:

en: Accuracy
ja: 精度

en: All time
ja: 全期間

en: Spam blocked | Spam blocked
ja[0]: ブロックしたスパム

en: Past six months
ja: 過去6ヶ月間

en: Summaries
ja: 概要

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ja: <a href="%1$s">WordPress を最新バージョンにアップグレード</a>するか、<a href="%2$s">Akismet プラグインをバージョン 2.4にダウングレードしてください</a>。

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
ja: Akismet %s には WordPress %s 以降が必要です。

en: Comment status was changed to %s
ja: コメントの状態を %s へと変更しました

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ja[0]: <strong class="count">%1$s件のスパム</strong>が <strong>Akismet</strong> によってブロックされました

en: Title:
ja: タイトル:

en: Spam Blocked
ja: ブロックしたスパム

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ja: Akismet が捕獲したスパムコメント数を表示

en: Akismet Widget
ja: Akismet ウィジェット

en: Cleaning up spam takes time.
ja: スパムの除去には時間がかかります。

en: %s ago
ja: %s前

en: %s approved | %s approved
ja[0]: %s が承認

en: History
ja: 履歴

en: View comment history
ja: コメント履歴を表示

en: Un-spammed by %s
ja: %s がスパム判定を解除

en: Flagged as spam by %s
ja: %s がスパムと判定

en: Flagged as spam by Akismet
ja: Akismet によりスパムと判定

en: Awaiting spam check
ja: スパムチェック待ち

en: Check for Spam
ja: スパムチェック

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
ja: 現在<a href='%1$s'>保留中のスパム</a>はありません。

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ja[0]: 現在<a href="%2$s">%1$s件のコメント</a>をスパムとして捕らえています。

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ja: <a href="%s">Akismet</a> があなたのブログをスパムから保護しています。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、%2$s件のスパムコメントからあなたのサイトを保護しました。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ja[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> はこのサイトで今まで<a href="%2$s">%3$s件のスパムコメント</a>をブロックしました。

[ctx: comments]
en: Spam
ja: スパム

en: Akismet Support
ja: Akismet サポート

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: 間違えましたか ?

en: Akismet FAQ
ja: Akismet へのよくある質問

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
ja: サブスクリプション状況 - 有効、キャンセル、一時停止

en: Status
ja: ステータス

en: The Akismet subscription plan
ja: Akismet サブスクリプションプラン

en: Subscription Type
ja: サブスクリプションタイプ

en: Account
ja: アカウント

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
ja: コメントの投稿者の脇に承認したコメントの数を表示する

en: Show the number of approved comments beside each comment author
ja: コメントの投稿者の横に承認されたコメント数を表示する。

en: Enter/remove an API key.
ja: API キーを入力または削除してください。

en: API Key
ja: API キー

en: Settings
ja: 設定

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
ja: このページでは、API キーを入力/削除したり、アカウント情報を見たり、スパム統計を見ることができます。

en: Akismet Configuration
ja: Akismet 設定

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
ja: このページでは、スパムフィルターの統計を見ることができます。

en: Akismet Stats
ja: Akismet 統計

en: Click the Use this Key button.
ja: 「このキーを使用」をクリックしてください。

en: Copy and paste the API key into the text field.
ja: テキスト欄に API キーをコピー & ペーストしてください。

en: If you already have an API key
ja: API キーをすでにお持ちの場合

en: Enter an API Key
ja: API キーを入力してください

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
ja: Akismet サービスを有効化するためには API キーを入力する必要があります。

en: New to Akismet
ja: Akismet を初めてご利用の方

en: Akismet Setup
ja: Akismet 設定

en: Overview
ja: 概要

en: Re-adding...
ja: 再度追加中…

en: (undo)
ja: (取消)

en: URL removed
ja: URL を削除しました

en: Removing...
ja: 削除中…

en: Remove this URL
ja: この URL を削除

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
ja: 安全: レビューできるようスパムを常にスパムフォルダに移動します。

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
ja: 強: 広範囲に普及している特にひどいスパムを自動的に削除します。

en: Akismet anti-spam strictness
ja: Akismet アンチスパム強度

en: Contact Akismet support
ja: Akismet サポートへ問い合わせる

en: Your subscription for %s is suspended
ja: %s のサブスクリプションは現在保留中です

en: Use this key
ja: このキーを使用

en: Manually enter an API key
ja: 手動で API キーを入力

en: Connected via Jetpack
ja: Jetpack を通して連携中

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ja: 入力されたキーは無効です。 キーを再確認してください。

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
ja: <a href="%s" target="_blank">いくらかの金額を寄与</a>していただくことで、私たちのスパム退治にご協力いただけます。

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
ja: ヘルプが必要な場合は <a href="%s" target="_blank">Akismet サポート</a>にご連絡ください。

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
ja: サブスクリプションを再有効化するには <a href="%s" target="_blank">Akismet のアカウントページ</a>に移動してください。

en: Network functions are disabled.
ja: ネットワーク関数が無効化されています。

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
ja: 詳細: %s

en: Akismet Error Code: %s
ja: Aksimet エラーコード: %s

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
ja: Akismet %s を使うには WordPress 3.0 以降が必要です。

en: Akismet has detected a problem.
ja: Akismet が障害を検知しました。

en: Comments
ja: コメント

en: Always put spam in the Spam folder for review.
ja: スパムを常にスパムフォルダーに振り分けレビューする。

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
ja: 最も悪質な種類の広範囲なスパムを自動的に削除し、目に触れないようにする。

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
ja: 最も悪質な種類のスパムを自動的に削除するか、すべてのスパムをスパムフォルダーに振り分けるか選択してください。

en: Strictness
ja: 厳密度

en: Active
ja: 有効

en: No Subscription Found
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした

en: Missing
ja: 不明

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: Reactivate Akismet
ja: Akismet を再有効化

en: Your subscription for %s is cancelled
ja: %s のサブスクリプションをキャンセルしました

en: Get your API key
ja: API キーを取得

en: If you already know your API key.
ja: お持ちの API キーをご存知の場合。

en: Activate Akismet
ja: Akismet を有効化

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
ja: 一部のコメントが Akismet のスパムチェックを通されていません。一時的に承認待ち状態になっており、後ほど自動的に再チェックされます。

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ja: <a href="%s">Akismet の設定</a>を確認して、問題が継続するようであればウェブホストにご確認ください。

en: %s reported this comment as not spam.
ja: %s はこのコメントをスパムではないとして報告しました。

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
ja: Akismet はこのコメントを再度チェックすることができませんでした。(応答: %s)

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
ja: %1$s はコメントの状態を %2$s に変更しました。

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
ja: Akismet はこのコメントをチェックすることができませんでした(応答: %s)が、後ほど自動的に再試行します。

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
ja: コメントは wp_blacklist_check により捕捉されました。

en: %s reported this comment as spam.
ja: %s はこのコメントをスパムとして報告しました。

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
ja[0]: <a href="%1$s">スパムフォルダー</a>内の%2$d日以上経過したスパムは自動的に削除されます。

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
ja: Pro サブスクリプションに含まれる数よりも多いサイトで Akismet キーを使用しています。

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
ja: Pro サブスクリプションに含まれる数をかなり超えたサイトで Akismet キーを使用しています。

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
ja: API キーを取得するには %s でアカウントを登録してください。

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
ja: このページで Akismet プラグインを設定できます。

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
ja: ご心配なく。お問い合わせくだされば解決のお手伝いをさせていただきます。

en: There is a problem with your API key.
ja: API キーに問題があります。

en: Akismet can&#8217;t connect to your site.
ja: Akismet がサイトに接続できませんでした。

en: Your firewall may be blocking Akismet. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
ja: ファイアウォールが Akismet をブロックしている可能性があります。ホスティングサービスに連絡し、<a href="%s" target="_blank">ファイアウォールに関するガイド</a>に言及してください。

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
ja: ホスティングサービスまたはサーバー管理者が PHP の <code>gethostbynamel</code> 関数を無効化しています。<strong>これが修正されるまで、Akismet は正しく動作できません</strong>。ホスティングサービスまたはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">こちらの Akismet システム要件</a>をお伝え下さい。

note: Description of the plugin/theme
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Sign up for an Akismet plan</a> to get an API key, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
ja: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>ブログをコメントスパムやトラックバックスパムから守る</strong>最良の方法かもしれません。あなたが眠っている時にも、Akismet はサイトをスパムから保護し続けます。始めるには 1) 今読んでいるこの説明の左側にある「有効化」リンクをクリックし、2) <a href="http://akismet.com/get/">プランに登録して Akismet API キーを取得</a>し、3) Akismet の設定ページに移動して API キーを保存してください。

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ja: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントをスパムと判定しました。

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ja: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントを非スパムと判定しました。

en: Akismet cleared this comment.
ja: Akismet がこのコメントを非スパムと判定しました。

en: Akismet caught this comment as spam.
ja: Akismet がこのコメントをスパムと判定しました。

en: Cleared by Akismet
ja: Akismet が非スパムと判定

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
ja: Akismet がこのコメントを再チェックし、スパムと判定しました。

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
ja: Akismet がこのコメントを再チェックし、非スパムと判定しました。

en: Comment History
ja: コメント履歴
