Plugins - Akismet - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (181 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
pt: Usado por milhões, o Akismet é provavelmente a melhor maneira de <strong>proteger o seu site contra spam</strong>. Mantém o seu site protegido mesmo enquanto dorme. Para começar, active o plugin Akismet e depois vá à sua página de opções do Akismet para configurar a sua chave de API.

en: Akismet Settings
pt: Opções do Akismet

en: Connect with API key
pt: Ligar com chave de API

en: (What is an API key?)
pt: (O que é uma chave de API?)

en: Or enter an API key
pt: Ou insira uma chave de API

en: Or sign up with a different email address
pt: Ou registe-se com outro endereço de email

en: You are connected as %s.
pt: Está ligado como %s.

en: Connect with Jetpack
pt: Ligar ao Jetpack

en: Use your Jetpack connection to activate Akismet.
pt: Use a sua ligação ao Jetpack para activar o Akismet.

en: Connect via Jetpack
pt: Ligar via Jetpack

en: Select one of the options below to get started.
pt: Seleccione uma das opções abaixo para começar.

en: Eliminate spam from your site
pt: Eliminar spam do seu site

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
pt: Gostaria de <a href="%s">verificar comentários pendentes</a>?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
pt: O Akismet está agora a proteger o seu site contra spam.

en: Set up your Akismet account
pt: Configure a sua conta Akismet

en: Detailed Stats
pt: Estatísticas detalhadas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
pt: Usado por milhões, o Akismet é provavelmente a melhor maneira de <strong>proteger o seu site contra spam</strong>. Mantém o seu site protegido mesmo enquanto dorme. Para começar, vá à <a href="admin.php?page=akismet-key-config">página de opções do Akismet</a> para configurar a sua chave de API.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
pt: Usado por milhões, o Akismet é provavelmente a melhor maneira de <strong>proteger o seu site contra spam</strong>. O seu site está completamente configurado e protegido mesmo enquanto dorme.

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
pt[0]: %s comentário marcado como spam.
pt[1]: %s comentários marcados como spam.

en: No comments were caught as spam.
pt: Nenhum comentário marcado como spam.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
pt[0]: O Akismet verificou %s comentário.
pt[1]: O Akismet verificou %s comentários.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments in the Pending queue.
pt: Não há comentários para verificar. O Akismet apenas verifica a lista de comentários pendentes.

en: Checking for Spam
pt: A verificar spam

en: Comment not found.
pt: Comentário não encontrado.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
pt[0]: Não foi possível verificar %d comentário.
pt[1]: Não foi possível verificar %d comentários.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
pt[0]: %d comentário movido para o spam.
pt[1]: %d comentários movidos para o spam.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
pt[0]: %d comentário processado.
pt[1]: %d comentários processados.

en: Comment #%d could not be checked.
pt: Não foi possível verificar o comentário #%d.

en: Failed to connect to Akismet.
pt: Falhou ao ligar a Akismet.

en: Comment #%d is not spam.
pt: O comentário #%d não é spam.

en: Comment #%d is spam.
pt: O comentário #%d é spam.

en: %s false positive | %s false positives
pt[0]: %s falso positivo
pt[1]: %s falsos positivos

en: %s missed spam | %s missed spam
pt[0]: %s falhou
pt[1]: %s falharam

en: Log in or sign up now.
pt: Inicie a sessão ou registe-se agora.

en: Already have your key? Enter it here.
pt: Já tem a sua chave de API? Insira-a aqui.

en: Sign up with a different email address
pt: Registe-se com um endereço de email diferente

en: Choose this option to use Akismet independently of your Jetpack connection.
pt: Escolha esta opção para usar o Akismet independente da sua ligação com Jetpack.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
pt: Não tem um plano de Akismet.

en: Your Akismet subscription is suspended.
pt: A vossa subscrição de Akismet foi suspensa.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
pt: O seu plano Akismet foi cancelado.

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
pt: Não foi possível processar o seu pagamento. Por favor <a href="%s" target="_blank">actualize os seus dados de pagamento</a>.

en: Please update your payment information.
pt: Por favor actualize os seus dados de pagamento.

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
pt: <strong>Quase concluído</strong> - configure o Akismet e diga adeus ao spam

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
pt[0]: O Akismet poupou-lhe %d minuto!
pt[1]: O Akismet poupou-lhe %d minutos!

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
pt[0]: O Akismet poupou-lhe %d hora!
pt[1]: O Akismet poupou-lhe %d horas!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
pt[0]: O Akismet poupou-lhe %s dia!
pt[1]: O Akismet poupou-lhe %s dias!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
pt: O Akismet filtra o spam, para que se possa concentrar no que é mais importante.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
pt: Para continuar o seu serviço, <a href="%s" target="_blank">actualize para uma subscrição Enterprise</a>, para abranger um número ilimitado de sites.

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
pt: A sua subscrição Pro permite o uso do Akismet em apenas um site. Por favor <a href="%s" target="_blank">compre subscrições Pro adicionais</a> ou actualize para uma subscrição Enterprise, que permite o uso do Akismet num número ilimitado de sites.

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
pt: Não foi possível estabelecer uma ligação com akismet.com. Por favor consulte o nosso <a href="%s" target="_blank">guia sobre firewalls</a> e verifique a configuração do seu servidor.

en: The API key you entered could not be verified.
pt: Não foi possível verificar a chave de API que inseriu.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
pt: A sua chave de API não é válida. Por favor insira uma nova chave ou contacte support@akismet.com.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
pt: Por favor <a href="%s" target="_blank">contacte a nossa equipa de suporte</a> para qualquer esclarecimento.

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
pt: Em 2012 o Akismet começou a usar subscrição de planos para todas as contas (mesmo as gratuitas). Ainda não foi atribuído um plano à sua conta, por favor <a href="%s" target="_blank">entre na sua conta</a> e escolha um plano.

en: All systems functional.
pt: Todos os sistemas estão operacionais.

en: Enabled.
pt: Activado.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
pt: O Akismet teve um problema com um pedido SSL anterior e desactivou-o temporariamente. Recomeçará a usar pedidos SSL em breve.

en: Temporarily disabled.
pt: Temporariamente desactivado.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
pt: O seu servidor não está configurado para fazer pedidos SSL; entre em contacto com o seu serviço de alojamento para que adicionem o suporte para pedidos SSL.

en: Disabled.
pt: Desactivado.

en: SSL Status
pt: Estado SSL

en: This comment was reported as not spam.
pt: Este comentário foi reportado como não spam.

en: This comment was reported as spam.
pt: Este comentário foi reportado como spam.

en: (undo)
pt: (desfazer)

en: URL removed
pt: URL removido

en: Removing...
pt: A remover...

en: Settings
pt: Opções

en: Re-adding...
pt: A readicionar...

en: Overview
pt: Visão geral

en: Akismet Setup
pt: Configuração do Akismet

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
pt: Nesta página pode configurar o plugin Akismet.

en: New to Akismet
pt: A começar com o Akismet

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
pt: Tem que inserir uma chave de API para activar o serviço do Akismet no seu site.

en: Enter an API Key
pt: Insira uma chave de API

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
pt: Registe-se no %s para obter uma chave de API.

en: If you already have an API key
pt: Se já tem uma chave de API

en: Copy and paste the API key into the text field.
pt: Copie e cole a chave de API no campo de texto.

en: Click the Use this Key button.
pt: Clique no botão Usar esta chave.

en: Akismet Stats
pt: Estatísticas Akismet

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
pt: Nesta página pode ver estatísticas de spam filtrado no seu site.

en: Akismet Configuration
pt: Configuração do Akismet

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
pt: Nesta página pode inserir ou remover uma chave de API, ver informação da conta e ver as estatísticas de spam.

en: API Key
pt: Chave de API

en: Enter/remove an API key.
pt: Insira ou remova uma chave de API.

en: Comments
pt: Comentários

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
pt: Mostrar o número de comentários aprovados na lista de comentários, ao lado de cada autor do comentário.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
pt: Escolha entre eliminar o pior spam automaticamente ou movê-lo para a pasta de spam.

en: Strictness
pt: Regras

en: Account
pt: Conta

en: Subscription Type
pt: Tipo de subscrição

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
pt: Estado da subscrição - activo, cancelado ou suspenso.

en: Status
pt: Estado

en: The Akismet subscription plan
pt: O plano de subscrição do Akismet

en: Akismet FAQ
pt: FAQ do Akismet

en: For more information:
pt: Para mais informação:

en: Akismet Support
pt: Suporte do Akismet

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Enganou-se?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu o seu site de <a href="%2$s">%3$s comentário de spam.</a>.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu o seu site de <a href="%2$s">%3$s comentários de spam.</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> já protegeu o seu site contra %2$s comentário de spam.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> já protegeu o seu site contra %2$s comentários de spam.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
pt: O <a href="%s">Akismet</a> impede o spam de chegar ao seu site.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
pt[0]: Está <a href="%2$s">%1$s comentário</a> na sua lista de moderação de spam neste momento.
pt[1]: Estão <a href="%2$s">%1$s comentários</a> na sua lista de moderação de spam neste momento.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
pt: Não está nada na sua <a href='%s'>lista de spam</a> por enquanto.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
pt: O Akismet verificou de novo e limpou este comentário.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
pt: O Akismet verificou de novo e marcou este comentário como spam.

en: Check for Spam
pt: Verificar spam

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
pt: Não foi possível o Akismet verificar de novo comentário (resposta: %s).

en: Flagged as spam by Akismet
pt: Marcado como spam pelo Akismet

en: Awaiting spam check
pt: A aguardar verificação de spam

en: Flagged as spam by %s
pt: Marcado como spam por %s

en: Cleared by Akismet
pt: Limpo pelo Akismet

en: Un-spammed by %s
pt: Desmarcado como spam por %s

en: %s approved | %s approved
pt[0]: %s aprovado
pt[1]: %s aprovados

en: History
pt: Histórico

en: View comment history
pt: Ver histórico de comentários

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
pt: Por favor verifique a <a href="%s">configuração do Akismet</a> e entre em contacto com o seu serviço de alojamento se continuar com problemas.

en: %s ago
pt: Há %s

en: Cleaning up spam takes time.
pt: Limpar o spam demora tempo.

en: Akismet Widget
pt: Widget Akismet

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
pt: Mostrar o número de comentários de spam encontrados pelo Akismet

en: Title:
pt: Título:

en: Spam Blocked
pt: Spam bloqueado

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
pt[0]: <strong class="count">%1$s comentário de spam</strong> bloqueado pelo <strong>Akismet</strong>
pt[1]: <strong class="count">%1$s comentários de spam</strong> bloqueados pelo <strong>Akismet</strong>

en: Akismet caught this comment as spam.
pt: O Akismet marcou este comentário como spam.

en: Comment status was changed to %s
pt: O estado do comentário foi alterado para %s

en: Akismet cleared this comment.
pt: O Akismet limpou este comentário.

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
pt: O comentário foi marcado via wp_blacklist_check.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
pt: O Akismet não conseguiu verificar este comentário (resposta: %s), mas tentará de novo automaticamente mais tarde.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
pt: %1$s alterou o estado do comentário para %2$s.

en: %s reported this comment as spam.
pt: %s reportou este comentário como spam.

en: %s reported this comment as not spam.
pt: %s reportou este comentário como não spam.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
pt: O Akismet marcou este comentário como spam durante uma nova tentativa automática.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
pt: O Akismet limpou este comentário durante uma nova tentativa automática.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
pt: Por favor <a href="%1$s">actualize o WordPress</a> para a versão mais recente ou <a href="%2$s">instale a versão 2.4 do plugin Akismet</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
pt: Akismet %s requer WordPress %s ou superior.

en: Spam blocked | Spam blocked
pt[0]: Spam bloqueado
pt[1]: Spam bloqueado

en: Past six months
pt: Últimos seis meses

en: All time
pt: Sempre

en: Accuracy
pt: Precisão

en: Show approved comments
pt: Mostrar comentários aprovados

en: Show the number of approved comments beside each comment author
pt: Mostrar o número de comentários aprovados, ao lado de cada autor do comentário

en: Akismet anti-spam strictness
pt: Regras do Akismet

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
pt: Eliminar silenciosamente o pior spam de modo a que eu nunca o veja.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
pt: Mover sempre o spam para uma pasta para moderação.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
pt[0]: Todo o spam na <a href="%1$s">pasta de spam</a>, mais antigo do que um dia é automaticamente apagado.
pt[1]: Todo o spam na <a href="%1$s">pasta de spam</a>, mais antigo do que %2$s dias é automaticamente apagado.

en: Note:
pt: Nota:

en: Cancelled
pt: Cancelada

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Disconnect this account
pt: Desligar esta conta

en: Suspended
pt: Suspensa

en: No Subscription Found
pt: Nenhuma subscrição encontrada

en: Missing
pt: Em falta

en: Next Billing Date
pt: Próxima data de facturação

en: Active
pt: Activa

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Change
pt: Alterar

en: Akismet has detected a problem.
pt: O Akismet detectou um problema.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
pt: Alguns comentários ainda não foram verificados pelo Akismet. Foram temporariamente marcados para moderação e serão verificados de novo mais tarde.

en: Akismet Error Code: %s
pt: Código de erro Akismet: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
pt: Para mais informação: %s

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
pt: O seu serviço de alojamento ou o administrador do servidor desactivou a função de PHP <code>gethostbynamel</code>. <strong>O Akismet não funcionará correctamente enquanto isto não for corrigido</strong>. Por favor entre em contacto com o serviço de alojamento ou administrador e forneça-lhes esta <a href="%s" target="_blank">informação sobre os requisitos de sistema do Akismet</a>.

en: Network functions are disabled.
pt: As funções de rede estão desactivadas.

en: Akismet can&#8217;t connect to your site.
pt: Não é possível ligar o Akismet ao seu site.

en: Your firewall may be blocking Akismet. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
pt: A sua firewall pode estar a bloquear o Akismet. Por favor contacte o seu serviço de alojamento, indicando o nosso <a href="%s" target="_blank">guia de firewalls</a>.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
pt: Por favor entre na sua <a href="%s" target="_blank">página da conta Akismet</a> para reactivar a sua subscrição.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
pt: Por favor contacte o <a href="%s" target="_blank">suporte do Akismet</a> para obter ajuda.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
pt: Pode ajudar-nos a combater o spam e actualizar a sua subscrição <a href="%s" target="_blank">contribuindo com um montante simbólico</a>.

en: There is a problem with your API key.
pt: Ocorreu um problema com a sua chave de API.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
pt: A chave inserida é inválida. Por favor verifique de novo.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
pt: Está a usar a sua chave Akismet em mais sites do que aqueles que a sua subscrição Pro permite.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
pt: Está a usar a sua chave Akismet em muito mais sites do que aqueles que a sua subscrição Pro permite.

en: Connected via Jetpack
pt: Ligado via Jetpack

en: Reactivate Akismet
pt: Reactivar o Akismet

en: Your subscription for %s is cancelled.
pt: A sua subscrição para %s está cancelada.

en: Your subscription for %s is suspended.
pt: A sua subscrição para %s está suspensa.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
pt: Não se preocupe. Entre em contacto connosco para o ajudarmos a resolver a situação.

en: Contact Akismet support
pt: Contactar o suporte do Akismet

en: Activate Akismet
pt: Activar o Akismet

en: Get your API key
pt: Obtenha a sua chave de API

en: Remove this URL
pt: Remover este URL

en: Comment History
pt: Histórico de comentários
