Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (753 entries)

en: Analyze
fi: Analysoi

en: Convert
fi: Muunna

en: Capitalize Tag and Search Titles:
fi: Aloita isolla kirjaimella tagit ja hakujen otsikot:

en: New in 2.4: Improved support for taxonomies, Woocommerce and massive performance improvements under the hood! Please review your settings on each options page!
fi: Uutta versioss 2.4: Parannettu tuki luokitteluille, WooCommerce-lisäosalle ja todella suuria parannuksia suorituskyvyssä. Tarkasta asetukset jokaisella valintojen sivulla, ole hyvä.

en: Themes
fi: Teemat

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
fi: Käytä alla olevaa pudotusvalikkoa kun haluat valita mistä lisäosasta tai teemasta haluat tuoda hakukoneoptimoinnit.

en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into All in One SEO Pack, along with the number of records that will be imported.
fi: Klikkaa "Analysoi" ja saat listan hakukoneoptimoinneista jotka voidaan tuoda All in One SEO Pack -lisäosaan, sisältäen niiden merkintöjen lukumäärän jotka voidaan tuoda.

en: Please Note:
fi: Huomaa, ole hyvä:

en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in All in One SEO Pack, we will not import data from another plugin/theme.
fi: Jotkun lisäosat ja teemat eivät jaa samankaltaista tietoa tai ne tallentavat tiedot poikkeavalla tavalla. Jos emme voi tuoda tietoja, se säilyy muuttumattomana tietokannassa. Kaikki yhteensopiva hakukoneoptimointitieto näytetään ja voit tarkastaa sen. Jos jossakin artikkelissa tai sivulla jo on tietoja asetettu All in One SEO Pack -lisäosan kautta, niin silloin tuontia ei tehdä toisesta lisäosasta/teemasta.

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
fi: Klikkaa "Muunna" kun haluat aloittaa tuonnin. Kun tuonti on tehty, kerrotaan kuinka monta merkintää tuotiin ja kuinka monta sivuutettiin - perustuen yllä oleviin erotteluperusteisiin.

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %s BackupBuddy %s for backups.
fi: Ennen kuin teet tuonnin, suosittelemme että otat varmuuskopion sivustosta. Käytämme ja suosittelemme %s BackupBuddy %s -lisäosaa varmuuskopiointiin.

en: Import SEO data from:
fi: Tuo hakukoneoptimointitiedot täältä:

en: Choose platform:
fi: Valitse alusta:

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Analysis Results
fi: Analyysin tulokset

en: Sorry, something went wrong. Please try again
fi: Pahoittelemme, tapahtui virhe. Yritä uudelleen, ole hyvä

en: <p>Analyzing records in a %s to %s conversion&hellip;
fi: <p>Analysoidaan merkintöjä %s lähteestä %s muunnokselle&hellip;

en: Compatible data:
fi: Yhteensopivat tiedot:

en: Conversion Results
fi: Muunnoksen tulokset

en: Import SEO Settings
fi: Tuo hakukoneoptimoinnin asetukset

en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s into All in One SEO Pack?
fi: Yoast SEO -lisäosa on havaittu. Haluatko tuoda %s sen asetukset %s All in One SEO Pack -lisäosaan?

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
fi: Lisäosa All-In-One-SEO on löydetty. Haluatko  %simport tuoda sen asetukset%s?

en: All in One SEO has been deactivated
fi: All in One SEO -lisäosa on poistettu käytöstä

en: Import SEO Data
fi: Tuo hakukoneoptimointitiedot

en: SEO Data Import
fi: Hakukoneoptimointitietojen tuonti

en: Pro Version Only
fi: Vain Pro -versio

en: We've detected you're running WooCommerce.
fi: Havaitsimme, että käytät WooCommerce-lisäosaa.

en: %s Upgrade%s to All in One SEO Pack Pro for increased SEO compatibility for your products.
fi: %s Päivitä%s All in One SEO Pack Pro -versioon, niin saat paremman SEO yhteensopivuuden tuotteillesi.

en: Check For Updates
fi: Tarkasta Päivitykset

note: Description of the plugin/theme
en: Out-of-the-box SEO for your WordPress blog. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. Almost 30 million downloads since 2007.
fi: Out-of-the-box SEO WordPress blogillesi. Toiminnot kuten XML-sivustokartat, hakukoneoptimointi/SEO mukautetuille sisältötyypeille, hakukoneoptimointi/SEO blogeille ja yrityssivustoille, hakukoneoptimointi/SEO verkkokaupoille ja paljon muuta. Lähes 30 miljoonaa latausta vuodesta 2007 lähtien.

en: Manage Licenses
fi: Hallinnoi lisenssejä

en: Block Referral Spam using HTTP.
fi: Estä Referrer -roskaposti käyttäen HTTP:tä.

en: Block Bad Bots using HTTP
fi: Estä haitalliset botit käyttäen HTTP:tä

en: Block Referral Spam using HTTP
fi: Estä Referral -roskaposti käyttäen HTTP:tä

en: Block Bad Bots using .htaccess
fi: Estä haitalliset botit käyttäen .htaccessia

en: Use Custom Blocklists
fi: Käytä mukautettuja estolistoja

en: Image SEO
fi: Kuvan hakukoneoptimointi/SEO

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
fi: Luo ja hallinnoi videosivustokarttaa käyttämällä tätä ominaisuutta ja lähetä videosivustokartta Googlelle, Bingille / Yahoolle ja Ask.comille.

en: %s has checked for updates.
fi: %s on tarkastanut päivitykset.

en: Finished scanning posts
fi: Artikkelien on skannattu

en: Purchase one now
fi: Osta yksi nyt

en: License Key is not set yet or invalid.
fi: Lisenssiavain ei ole vielä asetettu tai on kelvoton.

en:  Need a license key?
fi: Tarvitsetko lisenssiavaimen?

en: Notice:
fi: Huomio:

en: Press the Scan button to scan your posts for videos! Do this if video content from a post or posts is not showing up in your sitemap.
fi: Paina Skannaa -nappia etsiäksesi artikkeleistya videoita! Tee näin, jos videosisältö artikkelista tai artikkeleista ei näy sivustokartassa.

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
fi: Jos valittu, vain artikkelit joissa on videoita, tulevat näkymään sivustokartalla.

en: Enable this option to only allow access to your sitemap by site administrators and major search engines.
fi: Ota käyttöön tämä toiminto kun haluat sallia pääsyn sivustokarttaan vain sivuston ylläpitäjille ja suurimmille hakukoneille.

en: You do not have access to this page; try logging in as an administrator.
fi: Sinulle ei ole pääsyä tälle sivulle; yritä kirjautua järjestelmänvalvojana.

en: Scan
fi: Skannaa

en: Amazon Wishlist
fi: Amazon toivelista

en: Show Only Posts With Videos
fi: Näytä vbain artikkelit joissa on videoita

en: Scan Posts For Videos
fi: Etsi artikkeleista videoita

en: Restrict Access to Video Sitemap
fi: Rajoita pääsy videosivustokarttaan

en: Upgrade to Pro
fi: Päivitä Pro-versioon

en: Documentation
fi: Ohjeistus

en: SEO Settings
fi: SEO-asetukset

en: %taxonomy_title% - The original title of the taxonomy
fi: %taxonomy_title% - Luokittelun alkuperäinen nimi

en: %taxonomy_description% - The description of the taxonomy
fi: %taxonomy_description% - Luokittelun kuvaus

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack Pro ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
fi: Kiitos, että käytät viimeisintä ja mahtavinta All in One SEO Pack Pro:ta! Ole hyvä ja tarkista asetuksesi, sillä lisäämme aina uusia toimintoja!

en: Debug String
fi: Korjaa merkkijono

en: About
fi: Lisäosasta

en: SEO on only these taxonomies:
fi: SEO vain näissä luokitteluissa:

en: Support Forum
fi: Tuki Foorumi

en: Taxonomy Title Format:
fi: Luokittelun nimen muoto:

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
fi: Tämä tulee olemaan lisenssiavain, joka saadaan kun tuote ostetaan. Tätä käytetään automaattisiin päivityksiin.

en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use All in One SEO Pack with.
fi: Käytä näitä valintaruutuja valitaksesi, mitä luokitteluja haluat käyttää All in One SEO Packin kanssa.

en: License Key:
fi: Lisenssiavain:

en: Warning: You're blocking access to search engines.
fi: Varoitus: Estät pääsyn hakukoneille.

en: You can %s click here%s to go to your reading settings and toggle your blog visibility.
fi: Voit %s painaa tästä%s kun haluat siirtyä lukemisen asetuksiin ja vaihtaa blogin näkyvyyttä.

en: Enter your Facebook Admin ID here. Information about how to get your Facebook Admin ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains
fi: Kirjoita Facebook Admin tunnus tähän. Ohje kuinka saat Facebook Admin tunnuksen on tässä  osoitteessa https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains
fi: Kirjoita Facebook App ID tähän. Ohje kuinka saat Facebook App ID tunnuksen on tässä osoitteessa https://developers.facebook.com/docs/platforminsights/domains

en: Facebook Admin ID
fi: Facebook Admin tunnus/ID

en: Use rewrites to generate your sitemap on the fly. NOTE: This is required for WordPress Multisite.
fi: Käytä päällekirjoitusta kun haluat luoda sivustokartan lennossa. HUOMIO: WordPress Multisite edellyttää tätä.

en: URL to the page.
fi: Sivun verkko-osoite/URL.

en: The priority of the page.
fi: Sivun tärkeysjärjestys.

en: The frequency of the page.
fi: Sivun (muutos/tarkastus) tiheys.

en: Last modified date of the page.
fi: Sivun viimeisin muokkauspäivämäärä.

en: Entries from these categories will be excluded from the sitemap.
fi: Merkinnät näistä kategorioista jätetään pois sivustokartasta.

en: Use page slugs or page IDs, seperated by commas, to exclude pages from the sitemap.
fi: Käytä pilkulla erotettuja polkutunnuksia tai sivutunnuksia/ID kun haluat poissulkea sivuja sivustokartalta.

en: Filename Prefix
fi: Tiedostonimen etuliite

en: Notify Google
fi: Ilmoita Googlelle

en: Notify Bing
fi: Ilmoita Bingille

en: Schedule Updates
fi: Aikatauluta päivitykset

en: No Schedule
fi: Ei aikataulua

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Enable Sitemap Indexes
fi: Ota käyttöön sivustokarttahakemistot

en: Paginate Sitemap Indexes
fi: Sivuta sivustokarttahakemistot

en: Maximum Posts Per Sitemap
fi: Maksimimäärä artikkeleita sivustokarttaa kohden

en: Post Types
fi: Sisältötyypit

en: Taxonomies
fi: Luokittelut

en: Include Date Archive Pages
fi: Sisällytä päivämääräarkistosivut

en: Include Author Pages
fi: Sisällytä tekijäsivut

en: Create Compressed Sitemap
fi: Luo tiivistetty sivustokartta

en: Link From Virtual Robots.txt
fi: Linkitä virtuaalisesta robots.txt-tiedostosta

en: Dynamically Generate Sitemap
fi: Luo sivustokartta dynaamisesti

en: Debug Log
fi: Testaustilan loki

en: Sitemap Status
fi: Sivustokartan tila

en: Do Not Override
fi: Älä ohita

en: Select Individual
fi: Valitse yksittäin

en: priority
fi: tärkeysjärjestys

en: frequency
fi: esiintymistiheys

en: homepage
fi: etusivu

en: posts
fi: artikkelit

en: taxonomies
fi: luokittelut

en: archive pages
fi: arkistosivut

en: author pages
fi: tekijäsivut

en: Manually set the %s of your %s.
fi: Aseta %s manuaalisesti %s:stasi.

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
fi: Kirjoita alle tiedot sivustokarttaan lisättävistä linkeistä joita ei ole hallittu WordPressin kautta.

en: Page URL
fi: Sivun verkko-osoite/URL

en: Page Priority
fi: Sivun tärkeysjärjestys

en: Page Frequency
fi: Sivujen esiintymistiheys

en: Last Modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Additional Pages
fi: Lisäsivut

en: Add URL
fi: Lisää verkko-osoite/URL

en: Excluded Categories
fi: Poissuljetut kategoriat

en: Excluded Pages
fi: Poissuljetut sivut

en: Excluded Items
fi: Poissuljetut kohteet

en: Priorities
fi: Tärkeyssjärjestykset

en: Frequencies
fi: Esiintymistiheydet

en: Once Weekly
fi: Kerran viikossa

en: Once Monthly
fi: Kerran kuukaudessa

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
fi: Päivittäiseksi aikataulutettu sivustokartan tarkastus valmis.

en: Media / Attachments
fi: Media / liitteet

en: All Post Types
fi: Kaikki sisältötyypit

en: All Taxonomies
fi: Kaikki luokittelut

en: Manually set the priority for the
fi: Aseta tärkeysjärjestys manuaalisesti seuraavalle:

en: Manually set the frequency for the
fi: Aseta manuaalisesti tiheys seuraavalle:

en:  Post Type
fi: Sisältötyyppi

en:  Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Update Sitemap
fi: Päivitä sivustokartta

en: Please review your settings below and click %s to build your sitemap; then, %s.
fi: Tarkasta alla olevat asetukset ja paina %s jolloin sivustokartta luodaan uudelleeni; sitten, %s.

en: view your sitemap
fi: näytä sivustokartta

en: Note: you are using dynamic sitemap generation to keep your sitemap current; this will not generate a static sitemap file.
fi: Huomaa: käytät dynaamista sivustokartan luontia pitääksesi sivustokarttasi ajantasaisena; tämä ei muodosta staattista sivustokarttatiedostoa.

en: Dynamic sitemap generation appears to be using the correct rewrite rules.
fi: Dynaaminen sivustokartan luonti näyttäisi käyttävän oikeita uudelleenkirjoitussääntöjä.

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
fi: Dynaaminen sivustokartan luonti ei näytä käyttävän oikeita uudelleenkirjoitussääntöjä; ole hyvä, poista käytöstä mitkä tahansa muut sivustokarttalisäosat tai -toiminnot sivustolla ja nollaa kestolinkit.

en: Reading Settings
fi: Lukemisen asetukset

en: Privacy Settings
fi: Yksityisyysasetukset

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your blog.
fi: Huomio: yksityisyysasetuksesi ovat asetettu pyytämään hakukoneita olemaan indeksöimättä sivustoasi. Voit vaihtaa tämän blogisi kohdasta %s.

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
fi: Huomio: dynaaminen sivustokartan luonti edellyttää kestolinkkien käyttöä.

en: Deleted %s.
fi: Poistettu %s.

en: Couldn't rename file %s!
fi: %s tiedostoa ei voitu uudelleennimetä!

en: Renamed %s to %s.
fi: %s nimetty uudelleen %s:ksi.

en: Couldn't find file %s!
fi: %s-tiedostoa ei löydy!

en: Warning: a static sitemap '%s' generated by All in One SEO Pack %s on %s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
fi: Huomio: All in One SEO Packin luoma staattinen sivustokartta "%s" %s %s on jo olemassa, mikä voi olla ristiriidassa dynaamisen sivustokartan luomisen kanssa.

en: Potential conflict with unknown file %s.
fi: Mahdollinen konflikti tuntemattoman %s -tiedoston kanssa.

en: Rename Conflicting Files
fi: Nimeä uudelleen ristiriitaiset tiedostot

en: Delete Conflicting Files
fi: Poista ristiriitaiset tiedostot

en: compressed
fi: tiivistetty

en: dynamic
fi: dynaaminen

en: static
fi: staattinen

en: Successfully notified %s about changes to your sitemap at %s.
fi: Ilmoitettu %s:lle muutoksista %s-sivuston sivustokartassa.

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, error code %s.
fi: Ilmoitus %s:lle koskien %s sivuston sivustokarttaa epäonnistui. Virhekoodi %s.

en: Failed to notify %s about changes to your sitemap at %s, unable to access via wp_remote_get().
fi: Ilmoitus %s:lle koskien %s sivuston sivustokarttaa epäonnistui. Ei pääsyä käyttäen wp_remote_get().

en: Did not notify %s about changes to your sitemap.
fi: Ei ilmoitettu %s:lle muutoksista sivustokarttaan.

en: Updated sitemap settings.
fi: Sivustokartan asetuset päivitetty.

en: Noindex Settings
fi: Noindex-asetukset

en: Advanced Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Front Page
fi: Etusivu

en: Everywhere Else
fi: Kaikkialla muualla

en: Title Format:
fi: Otsikon muoto:

en: %post_title% - The original title of the post.
fi: %post_title% - Artikkelin alkuperäinen otsikko.

en: %%tax_%s%% - This post's associated %s taxonomy title
fi: %%tax_%s%% - Tähän artikkeliin liittyvä %s luokitteluotsikko

en: Welcome to Version %s!
fi: Tervetuloa versioon %s!

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! Please review your settings, as we're always adding new features for you!
fi: Kiitos, että käytät viimeisintä ja mahtavinta All in One SEO Packia! Ole hyvä, tarkista asetuksesi, sillä lisäämme aina uusia toimintoja!

en: Review Your Settings
fi: Tarkista asetuksesi

en: Thank you for running the latest and greatest All in One SEO Pack ever! New since 2.2: Control who accesses your site with the new Robots.txt Editor and File Editor modules!  Enable them from the Feature Manager.  Remember to review your settings, we have added some new ones!
fi: Kiitos, että käytät viimeisintä ja mahtavinta All in One SEO Packia! Uutta versiossa 2.2: Määritä kenellä on pääsy sivullesi uusilla robots.txt-muokkain ja tiedostomuokkain moduuleilla! Ota ne käyttöön Toimintopaneelista. Ole hyvä, tarkista asetuksesi, sillä lisäämme aina uusia toimintoja!

en: Reset General Settings to Defaults
fi: Palauta yleiset asetukset perustilaan

en: Reset ALL Settings to Defaults
fi: Palauta KAIKKI asetukset perustilaan

en: Default - noindex
fi: Oletus - noindex

en: Default - nofollow
fi: Oletus - nofollow

en: nofollow
fi: nofollow (älä seuraa)

en: Default - noodp
fi: Oletus - noodp

en: Default - noydir
fi: Oletus - noydir

en: by %s of %s.
fi: %s:lla %s:sta.

en: Reset Dismissed Notices
fi: Nollaa hylätyt ilmoitukset

en: Pro Version
fi: Pro-versio

en: UPGRADE TO PRO VERSION
fi: PÄIVITÄ PRO -VERSIOON

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Donate with Paypal
fi: Lahjoita käyttäen Paypalia

en: My Amazon Wish List
fi: Amazon toivelistani

en: Follow us on Facebook
fi: Seuraa Facebookissa

en: Follow us on Twitter
fi: Seuraa Twitterissa

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
fi: Liity postituslistalle saadaksesi vinkkejä, niksejä ja WordPress salaisuuksia.

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
fi: Liity tänään saadaksesi ilmaisen kopion e-kirjasta 5 hakukoneoptimointi/SEO vinkkiä WordPressille (arvo 39 $).

en: Read the All in One SEO Pack user guide
fi: Lue All in One SEO Pack käyttöopas

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
fi: All in One SEO Pack -lisäosan tukifoorumi

en: Access our Premium Support Forums
fi: Ota käyttöön Premium tukifoorumit

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
fi: All in One SEO Pro -lisäosan muutosloki

en: View the Changelog
fi: Katso muutosloki

en: Watch video tutorials
fi: Katso video-oppaat

en: Getting started? Read the Beginners Guide
fi: Vasta aloittelemassa? Lue Aloittelijan Opas

en: Debug Warning: All in One SEO Pack meta data was included again from %s filter. Called %s times!
fi: Testaustilahuomautus: All in One SEO Pack metatiedot lisättiin uudelleen %s -suodattimesta. Haettu %s kertaa!

en: Disconnect From Google Analytics
fi: Katkaise yhteys Google Analytics -palveluun

en: Remove Stored Credentials
fi: Poista tallennetut valtuutukset

en: Connect With Google Analytics
fi: Yhdistä Google Analytics -palveluun

en: SEO
fi: Hakukoneoptimointi/SEO

en: Edit SEO
fi: Muokkaa hakukoneoptimointia

en: Upgrade To Pro
fi: Päivitä Pro -versioon

en: Thank you!
fi: Kiitos!

en: Thank you for your donation, it helps keep this plugin free and actively developed!
fi: Kiitos lahjoituksestasi, se auttaa pitämään tämän lisäosan maksuttomana ja sitä kehitetään aktiivisesesti!

en: Join Our Mailing List
fi: Liity postituslistalle

en: Support
fi: Tuki

en: Version
fi: Versio

en: Help
fi: Tuki

en: Main Settings
fi: Tärkeimmät asetukset

en: Feature Manager
fi: Toimintojen hallinta

en: XML Sitemaps
fi: XML-sivustokartat

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
fi: Luo ja hallitse XML-sivustokarttoja käyttäen tätä toimintoa ja lähetä XML-sivustokartta Goolelle, Bingille/Yahoolle ja Ask.comille.

en: Social Meta
fi: Some-metatiedot

en: Activate this feature to add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website/blog and Facebook, Twitter, and Google+.
fi: Ota tämä ominaisuus käyttöön, kun haluat lisätä Some-metatiedot sivustolle jotta se liittyy  paremmin Facebookin, Twitterin ja Google+ palveluihin.

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
fi: Luo ja tarkasta robots.txt -tiedosto joka opastaa hakukoneita liikkumaan sivustolla.

en: File Editor
fi: Tiedostomuokkain

en: Edit your robots.txt file and your .htaccess file to fine-tune your site.
fi: Muokkaa robots.txt-tiedostoa ja .htaccess-tiedostoa hienosäätääksesi sivustoasi.

en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
fi: Estä huonosti käyttäytyviä botteja hidastamasta sivustoasi.

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
fi: Optimoi hakukoneoptimointiin liittyvä suorituskyky ja tarkista järjestelmäsi tila.

en: Importer & Exporter
fi: Tuontityökalu ja Vientityökalu

en: Exports and imports your All in One SEO Pack plugin settings.
fi: Tuo ja vie kaikki All in One SEO Pack lisäosan asetukset.

en: Coming Soon...
fi: Tulossa pian...

en: Video Sitemap
fi: Video -sivustokartta

en: Update Features
fi: Päivitä ominaisuudet

en: Reset Features
fi: Palauta ominaisuudet perustilaan

en: Robots.txt editor
fi: Robots.txt-muokkain

en: .htaccess editor
fi: .htaccess-muokkain

en: Edit Robots.txt
fi: Muokkaa robots.txt-tiedostoa

en: Edit .htaccess
fi: Muokkaa .htaccess

en: Edit robots.txt
fi: Muokkaa robots.txt-tiedostoa

en: Update robots.txt
fi: Päivitä robots.txt-tiedosto

en: Update .htaccess
fi: Päivitä .htaccess-tiedosto

en: SEO Title
fi: Hakukoneoptimointi/SEO otsikko

en: SEO Description
fi: Hakukoneoptimointi/SEO kuvaus

en: SEO Keywords
fi: Hakukoneoptimointi/SEO avainsanat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Post
fi: Julkaise

en: Save
fi: Tallenna

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Please wait...
fi: Odota, ole hyvä...

en: Slug may not be empty!
fi: Polkutunnus ei voi olla tyhjä!

en: Revisions
fi: Versiot

en: Insert time
fi: Lisää aika

en: No
fi: Ei

en: Unauthorized access; try reloading the page.
fi: Pääsy ei sallittu. Yritä ladata sivu uudelleen.

en: Row %s not found; no rows were deleted.
fi: %s-riviä ei löytynyt. Yhtään riviä ei poistettu.

en: Duplicate %s Meta
fi: Monista %s metatiedot

en: No duplicate meta tags found.
fi: Meta-tageista ei löytynyt kaksoiskappaleita.

en: What Does This Mean?
fi: Mitä tämä tarkoittaa?

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
fi: Katso kunkin työkalun ohjetta kun tarvitset apua työkalun käytössä kun etsit virheitä some-metatiedoissa.

en: Select a valid All in One SEO Pack ini file and click 'Import' to import options from a previous state or install of All in One SEO Pack.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fi: Valitse kelvollinen All in One SEO Pack ini-tiedosto  ja klikkaa "tuo" kun haluat tuoda valinnat aiemmasta All in One SEO Packin tilasta tai asennuksesta.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet</a>

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fi: Voit halutessasi viedä asetukset käytössä olevista moduuleista ja sisällön artikkelitiedoista.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet</a>

en: Select which Post Types you want to export your All in One SEO Pack meta data for.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fi: Valitse mistä sisältötyypeistä haluat viedä All in One SEO Pack metatiedot<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/importer-exporter-module/' target='_blank'>Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet</a>

en: Import
fi: Tuonti

en: Export Settings
fi: Asetusten vienti

en: Export Post Types:
fi: Vie sisältötyypit:

en: Export
fi: Vienti

en: There are no other modules currently loaded!
fi: Muita moduuleja ei ole ladattuna!

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%s"</b>, On Line: <b>%s</b>
fi: <b>Huomio:</b> Rivi ei täsmää: <b>"%s"</b>, Rivillä: <b>%s</b>

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
fi: <b>Huomio:</b> Seuraavaa artikkelia ei löytynyt: <b>"%s"</b>

en: Settings export file for All in One SEO Pack
fi: All in One SEO Packin asetusten vientitiedosto

en: Click here for documentation on this setting
fi: Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
fi: merkkiä. Useimmat hakukoneet käyttävät enintään %s merkkiä %s:lle.

en: Click for Help!
fi: Klikkaa saadaksesi apua!

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
fi: Turvallisuustarkistus - Jos tämä on virheilmoitus, kirjaudu ulos ja takaisin sisään WordPressiin

en: Options Reset.
fi: Asetusten nollaus.

en: All in One SEO Options Updated.
fi: All in One SEO -asetukset päivitetty.

en: Update Options
fi: Päivitä asetukset

en: Activity
fi: Toiminta

en: Sport
fi: Urheilu

en: Bar
fi: Baari

en: Company
fi: Yritys

en: Cafe
fi: Kahvila

en: Hotel
fi: Hotelli

en: Restaurant
fi: Ravintola

en: Cause
fi: Aate

en: Sports League
fi: Urheiluliiga

en: Sports Team
fi: Urheilujoukkue

en: Band
fi: Bändi

en: Government
fi: Hallitus

en: Non Profit
fi: Voittoa tavoittelematon

en: School
fi: Koulu

en: University
fi: Yliopisto

en: Actor
fi: Näyttelijä

en: Athlete
fi: Urheilija

en: Author
fi: Kirjailija

en: Director
fi: Ohjaaja

en: Musician
fi: Muusikko

en: Politician
fi: Poliitikko

en: Profile
fi: Profiili

en: Public Figure
fi: Julkisuuden henkilö

en: City
fi: Kaupunki/postitoimipaikka

en: Country
fi: Valtio

en: Landmark
fi: Maamerkki

en: State Province
fi: Maakunta

en: Album
fi: Albumi

en: Book
fi: Kirja

en: Drink
fi: Juoma

en: Food
fi: Ruoka

en: Game
fi: Peli

en: Movie
fi: Elokuva

en: Product
fi: Tuote

en: Song
fi: Laulu

en: TV Show
fi: TV-ohjelma

en: Episode
fi: Jakso

en: Article
fi: Artikkeli

en: Blog
fi: Blogi

en: Website
fi: Sivusto

en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in All in One SEO Pack, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
fi: Kun tämä ruutu valitaan, All in One SEO Packin yleisasetuksiin laitettuja etusivun otsikkoa ja etusivun kuvausta käytetään etusivun Open Graph -otsikkona ja kuvauksena.

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
fi: Käytä lyhytkoodeja, jotka ovat some-kuvauksien metatageissä.

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
fi: Käytä lyhytkoodeja, jotka ovat some -kuvauksien metatageissä.

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
fi: Sivuston nimi on nimi, jolla sivustosi tunnistetaan.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
fi: Etusivun otsikko on etusivun Open Graph -otsikko.

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
fi: Etusivun kuvaus on Open Graph -kuvaus etusivusta.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
fi: Etusivun kuva on etusivun Open Graph -kuva.

en: The Home Tag allows you to add a list of keywords that best describe your home page content.
fi: Etusivutagi mahdollistaa lisäämään listan parhaiten etusivusi sisältöä kuvaavista avainsanoista.

en: Check this and your Open Graph descriptions will be auto-generated from your content.
fi: Valitse tämä jolloin Open Graph -kuvaus luodaan sisällöstä automaattisesti.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
fi: Tässä voit valita, mikä kuva tulee näkymään oletuksena Open Graph -kuvana. Voit ohittaa tämän yksittäisissä artikkeleissa.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
fi: Tässä voit valita oletuskuvan käytön, jos mitään kuvaa ei löytynyt.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
fi: Tässä voit asettaa oletuskuvan, jota voidaan käyttää Open Graph -kuvana. Voit ladata kuvan, valita kuvan Media kirjastosta tai liittää tähän kuvan verkko-osoitteen.

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
fi: Tässä voit asettaa kuville oletusleveyden, kun sitä ei ole muuten asetettu.

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
fi: Tässä voit asettaa kuville oletuskorkeuden, kun sitä ei ole muuten asetettu.

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
fi: Kirjoita mukautetun kentän nimi (tai useampia kenttien nimiä pilkulla erotettuna), jota käytetään Open Graph -kuvien määrittämiseen sivuilla tai artikkeleissa.

en: Set the Open Graph type for your website as either a blog or a website.
fi: Aseta sivuston Open Graph -lajiksi joko blogi tai sivusto.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
fi: Tässä voit valita Open Graph -kuvan, jota käytetään tälle sivulle tai artikkelille. Tämä ohittaa oletusasetukset.

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
fi: Tässä voit siirtää palvelimelle kuvan, jota käytetään Open Graph -kuvana tälle sivulle tai artikkelille.

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
fi: Kirjoita Open Graph -kuvan leveys pikseleinä (esim. 600).

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
fi: Kirjoita Open Graph -kuvan korkeus pikseleinä (esim. 600).

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
fi: Tässä voit määrittää linkin Open Graph -videoon, jota on käytetty tällä sivulla tai artikkelissa.

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
fi: Kirjoita Open Graph -videon leveys pikseleinä (esim. 600).

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
fi: Kirjoita Open Graph -videon korkeus pikseleinä (esim. 600).

en: Select the default type of Twitter card to display.
fi: Kirjoita oletuslaji näytettävälle Twitter-kortille.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
fi: Kirjoita tähän sivustoosi liittyvä Twitter-käyttäjätunnus.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
fi: Artikkelien kirjoittajien tunnistaminen sisällöntuottajiksi voi tapahtua Twitter-käyttäjätunnuksista Twitter-korteissa.

en: Enter the name of your website here.
fi: Kirjoita sivustosi nimi tähän.

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
fi: Luo automaattisesti artikkelitagit Facebook-lajin artikkeleille, kun ei muuten määritelty.

en: Use keywords in generated article tags.
fi: Käytä avainsanoja automaattisesti luoduissa artikkelitageissa.

en: Use catergories in generated article tags.
fi: Käytä kategorioita automaattisesti luoduissa artikkelitageissa.

en: Use post tags in generated article tags.
fi: Käytä artikkelin tageja automaattisesti luoduissa artikkelitageissa.

en: Select which Post Types you want to use All in One SEO Pack to set Open Graph meta values for.
fi: Valitse mitä sisältötyyppejä haluat osoittaa All in One SEO Pack -lisäosan käyttöön kun se luo Open Graph -metatietojen arvoja.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
fi: Tämä on tämän sivun tai artikkelin Open Graph -otsikko.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
fi: Tämä on tämän sivun tai artikkelin Open Graph -kuvaus.

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
fi: Valitse Open Graph -laji, joka parhaiten kuvaa tämän sivun tai artikkelin sisältöä.

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
fi: Paina tätä painiketta, jos haluat Facebookin noutavan uudelleen- ja tarkastavan tämän sivun.

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
fi: Tässä voit lisätä Open Graph -metatietoihin yleisen jakson nimen joka parhaiten kuvaa tätä sisältöä.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
fi: Tässä voit lisätä Open Graph -metatietoihin listan avainsanoista jotka parhaiten kuvaavat tätä sisältöä.

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
fi: Linkitä artikkelit sivustoosi liittyvälle Facebook-sivulle.

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
fi: Artikkelien kirjoittajat voidaan tunnistaa heidän Facebook sivujen avulla Opengraph metatiedoissa sisällön tekijöinä (kirjoittamilleen artikkeleille).

en: Are the social profile links for your website for a person or an organization?
fi: Ovatko sivustosi some-profiililinkit henkilöä vai organisaatiota varten?

en: Add URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), one per line.
fi: Lisää verkko-osoitteet sivustosi some-profiileille  (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), yksi per rivi.

en: Add the name of the person or organization who owns these profiles.
fi: Lisää profiilit omistavan henkilön tai organisaation nimi.

en:  characters. Open Graph allows up to a maximum of %s chars for the %s.
fi: merkkiä. Open Graph sallii enintään %s merkkiä %s:lle.

en: Scan Header
fi: Skannaa otsake

en: Use AIOSEO Title and Description
fi: Käytä AIOSEO -otsikkoa ja kuvausta

en: Run Shortcodes In Title
fi: Käytä lyhytkoodeja otsikossa

en: Run Shortcodes In Description
fi: Käytä lyhytkoodeja kuvauksessa

en: Site Name
fi: Sivuston nimi

en: Home Title
fi: Etusivun otsikko

en: Home Description
fi: Etusivun kuvaus

en: Home Image
fi: Etusivun kuva

en: Home Article Tags
fi: Etusivun artikkelitagit

en: Autogenerate OG Descriptions
fi: Luo automaattiset OG-kuvaukset

en: Select OG:Image Source
fi: Valitse OG:kuvan lähde

en: Default Image
fi: Oletuskuva

en: Featured Image
fi: Artikkelikuva

en: First Attached Image
fi: Ensimmäinen liitetty kuva

en: First Image In Content
fi: Sisällössä oleva ensimmäinen kuva

en: Image From Custom Field
fi: Kuva mukautetusta kentästä

en: Post Author Image
fi: Artikkelin kirjoittajan kuva

en: First Available Image
fi: Ensimmäinen saatavilla oleva kuva

en: Use Default If No Image Found
fi: Käytä oletusta jos kuvaa ei löydy

en: Default OG:Image
fi: Oletus OG:kuva

en: Default Image Width
fi: Kuvan oletusleveys

en: Default Image Height
fi: Kuvan oletuskorkeus

en: Use Custom Field For Image
fi: Käytä mukautettua kenttää kuvana

en: Facebook Object Type
fi: Facebook objektilaji

en: Image
fi: Kuva

en: Custom Image
fi: Oma kuvake

en: Specify Image Width
fi: Määritä kuvan leveys

en: Specify Image Height
fi: Määritä kuvan korkeus

en: Custom Video
fi: Mukautettu video

en: Specify Video Width
fi: Määritä videon leveys

en: Specify Video Height
fi: Määritä videon korkeus

en: Default Twitter Card
fi: Oletus Twitter Card

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary Large Image
fi: Yhteenveto iso kuva

en: Twitter Card Type
fi: Twitter Card -laji

en: Twitter Site
fi: Twitter-sivu

en: Show Twitter Author
fi: Näytä Twitter-kirjoittaja

en: Twitter Domain
fi: Twitter verkkotunnus

en: Automatically Generate Article Tags
fi: Luo artikkelien avainsanat automaattisesti

en: Use Keywords In Article Tags
fi: Käytä avainsanoja artikkelin avainsanoissa (tageissa)

en: Use Categories In Article Tags
fi: Käytä kategorioita artikkelien avainsanoissa

en: Use Post Tags In Article Tags
fi: Käytä artikkelien avainsanoja artikkelin avainsanoissa

en: Enable Facebook Meta for
fi: Ota käyttöön Facebook-metatieto tälle:

en: Facebook Debug
fi: Facebook testaustila

en: Debug This Post
fi: Korjaa virheet tästä artikkelista

en: Article Section
fi: Artikkelin jakso

en: Article Tags
fi: Artikkelin avainsanat

en: Show Facebook Publisher on Articles
fi: Näytä Facebook julkaisija artikkeleissa

en: Show Facebook Author on Articles
fi: Näytä Facebook kirjoittaja artikkeleissa

en: Social Profile Links
fi: Sosiaalinen profiili linkit

en: Person or Organization?
fi: Henkilö vai organisaatio?

en: Person
fi: Henkilö

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Associated Name
fi: Liittyvä Nimi

en: Social Settings
fi: Sosiaaliset asetukset

en: Image Settings
fi: Kuva -asetukset

en: Facebook Settings
fi: Facebook -asetukset

en: Twitter Settings
fi: Twitter -asetukset

en: Scan Social Meta
fi: Skannaa some-metatiedot

en: Static front page detected, suggested Facebook Object Type is 'website'.
fi: Havaittu staattinen etusivu, suositeltu Facebook objektilaji on "sivusto".

en: Blog on front page detected, suggested Facebook Object Type is 'blog'.
fi: Havaittu etusivulla blogi, suositeltu Facebook objektilaji on "blogi".

en: Default
fi: Oletus

en: Scan Now
fi: Skannaa nyt

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
fi: Skannaa sivustosi sosiaalisten meta-tagien kaksoiskappaleiden varalta.

en: Object Type
fi: Objektilaji

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
fi: Valitse oletusarvo, joka parhaiten kuvaa sisältötyypin sisältöä.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
fi: Tässä voit nostaa PHP-muistirajoitusta kohtuulliselle tasolle. Huom: WordPress-ydin ja muut WordPress-lisäosat saattavat myös vaihtaa muistirajoitusta.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
fi: Tässä voit lisätä PHP-suoritusaikaa kohtuulliseen arvoon saakka.

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
fi: Käytä puskurointia kun haluat varmistaa, että otsikko kirjoitetaan uudelleen. Valitse tämä, jos ilmenee ongelmia kun teema tai muu lisäosa asettaa otsikkotagin.

en: Raise memory limit
fi: Nosta muistirajoitusta.

en: Use the system default
fi: Käytä järjestelmän oletusta

en: Raise execution time
fi: Lisää suoritusaikaa

en: No limit
fi: Ei rajoitusta

en: System Status
fi: Järjestelmän tila.

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois käytöstä

en: N/A
fi: Ei tietoa/-saatavilla

en:  MByte
fi: Mtavu

en: Yes
fi: Kyllä

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Server
fi: Palvelin

en: Memory usage
fi: Muistin käyttö

en: MYSQL Version
fi: MYSQL-versio

en: SQL Mode
fi: SQL-toimintatapa

en: PHP Version
fi: PHP:n versio

en: PHP Allow URL fopen
fi: PHP salli URL fopen

en: PHP Memory Limit
fi: PHP-muistirajoitus

en: PHP Max Upload Size
fi: PHP palvelimelle siirrettävän tiedoston suurin koko

en: PHP Max Post Size
fi: PHP Post-siirron suurin koko

en: PHP Max Script Execute Time
fi: PHP komentojonon suurin suoritusaika

en: PHP Exif support
fi: PHP Exif -tuki

en: PHP IPTC support
fi: PHP IPTC -tuki

en: PHP XML support
fi: PHP XML -tuki

en: Site URL
fi: Sivuston verkko-osoite

en: Home URL
fi: Etusivun verkko-osoite

en: WordPress Version
fi: WordPressin versio

en: WordPress DB Version
fi: WordPress DB -versio

en: Active Theme
fi: Aktiivinen teema

en: All in One SEO Pack Pro Debug Info
fi: All in One SEO Pack Pro testaustiedot

en: Form submission error: verification check failed.
fi: Lomakkeen lähettämisessä virhe: varmistuksen tarkistus epäonnistui.

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
fi: SFWD testaussähköposti %s sivustolta.

en: Sent to %s.
fi: Lähetetty %s:lle.

en: Failed to send to %s.
fi: Lähetys %s:lle epäonnistui.

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
fi: Virhe: Kirjoita sähköpostiosoite ennen lähettämistä.

en: E-mail debug information
fi: Lähetä sähköpostilla testaustiedot

en: Submit
fi: Lähetä

en: Rule Type
fi: Säännön laji

en: User Agent
fi: Selain

en: Directory Path
fi: Hakemistopolku

en: Use the rule builder below to add rules to create a new Robots.txt file.  If you already have a Robots.txt file you should use the File Editor feature in All in One SEO Pack to edit it or you can delete your current Robots.txt file and start a new one with the rule builder below.
fi: Käytä alla olevaa sääntöjen rakentajaa kun haluat lisätä uusia sääntöjä robots.txt-tiedostoon. Jos sinulla on jo robots.txt tiedosto, käytä All in One SEO Packin  tiedostomuikkainta kun haluat muokata sitä tai voit poistaa nykyisen robots.txt tiedoston ja luoda uuden alla olevalla sääntöjen rakentajalla..

en: Generate Robots.txt
fi: Luo robots.txt

en: Add Rule
fi: Lisää sääntö

en: Save Robots.txt File
fi: Tallena robots.txt-tiedosto

en: Delete Robots.txt File
fi: Poista robots.txt-tiedosto

en: Click the Optimize button below and All in One SEO Pack will analyze your Robots.txt file to make sure it complies with the standards for Robots.txt files.  The results will be displayed in a table below.
fi: Kun klikkaa optimoi -painiketta niin All in One SEO Pack analysoi robots.txt-tiedoston varmistaakseen, että se noudattaa robots.txt-tiedostojen standardeja. Tulokset näytetään taulukossa.

en: Update Robots.txt File
fi: Päivitä robots.txt-tiedosto

en: Disregard Changes
fi: Hylkää muutokset

en: Optimize
fi: Optimoi

en: Create a Robots.txt File
fi: Luo robots.txt-tiedosto

en: Optimize your Robots.txt File
fi: Optimoi robots.txt-tiedosto

en: Your Robots.txt file has been optimized.  Here are the results and recommendations.  Click the Update Robots.txt File button below to write these changes to your Robots.txt file.  Click the Disregard Changes button to ignore these recommendations and keep your current Robots.txt file.
fi: Robots.txt-tiedostosi on optimoitu. Tässä ovat tulokset ja suositukset. Klikkaa Päivitä robots.txt tiedosto -painiketta alla ja nämä muutokset kirjoitetaan robots.txt-tiedostoon. Klikkaa Hylkää muutokset -painiketta kun haluat ohittaa nämä suositukset ja säilyttää nykyinen robots.txt-tiedosto.

en: Current File
fi: Nykyinen tiedosto

en: Proposed Changes
fi: Ehdotetut muutokset

en: Legend
fi: Selite

en: The yellow indicator means that a non-standard extension was recognized; not all crawlers may recognize it or interpret it the same way. The Allow and Sitemap directives are commonly used by Google and Yahoo.
fi: Keltainen ilmaisee, että ei-standardi laajennus tunnistettiin; kaikki ryömijät eivät tunnista sitä tai tulkitse sitä samalla tavalla. Google ja Yahoo käyttävät yleisesti salli ja sivustokartta direktiivejä.

en: The red indicator means that the syntax is invalid for a robots.txt file.
fi: Punainen ilmaisee tarkoittaa, että robots.txt -tiedoston lauserakenne ei kelpaa.

en: More Information
fi: Lisätietoja

en: XML Sitemap
fi: XML-sivustokartta

en: Specifies the name of your sitemap file. This will default to 'sitemap'.
fi: Määrittää sivustokarttatiedoston nimen. Oletuksena "sitemap".

en: Notify Google when you update your sitemap settings.
fi: Ilmoita Googlelle, kun päivität sivustokartta-asetuksia.

en: Notify Bing when you update your sitemap settings.
fi: Ilmoita Bingille, kun päivität sivustokartta-asetukset.

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
fi: Järjestä sivustokarttamerkinnät erillisiin tiedostoihin sivustokartassa. Ota tämä käyttöön vain, jos sivustokartta sisältää yli 50 000 verkko-osoitetta tai, jos tiedosto on suurempi kuin 5 Mt.

en: Split long sitemaps into separate files.
fi: Jaa pitkät sivustokartat erillisiin tiedostoihin.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
fi: Voit asettaa sivustokartan artikkelien suurimman määrän (50 000 asti).

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
fi: Valitse mitkä sisältötyypit näkyvät sivustokartassa.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
fi: Valitse mitkä luokittelu-arkistot näkyvät sivustokartassasi

en: Include Date Archives in your sitemap.
fi: Sisällytä päivämääräarkistot sivustokarttaan.

en: Include Author Archives in your sitemap.
fi: Sisällytä tekijäarkistot sivustokarttaan.

en: Create a compressed sitemap file in .xml.gz format.
fi: Luo tiivistetty sivustokarttatiedosto .xml.gz -muodossa.

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
fi: Linkitä Sitemap.xml-tiedosto virtuaaliseen robots.txt-tiedostoon.

en: %request_url% - The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
fi: %request_url% - Alkuperäinen verkko-osoitepolku, kuten "/verkko-osoite-jota-ei-loydy/"

en: %request_words% - The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
fi: %request_words% - Verkko-osoitepolku ihmiselle ymmärrettävässä muodossa, kuten "Verkko-osoite jota ei ole olemassa"

en: %404_title% - Additional 404 title input"
fi: %404_title% - 404 lisäotsikon kirjoittaminen"

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
fi: Tämä merkkijono lisätään sivutettujen hakemistosivujen otsikoiden (kuten etusivu tai arkistosivut) alkuun tai loppuun.

en: The following macros are supported:
fi: Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %page% - The page number
fi: %page% - Sivunumero

en: Check this if you want to use All in One SEO Pack with any Custom Post Types on this site.
fi: Valitse tämä jos haluat käyttää All in One SEO Pack -lisäosaa jonkun sivustolla olevan mukautetun sisältötyypin kanssa.

en: This will show or hide the advanced options for SEO for Custom Post Types.
fi: Tämä näyttää tai piilottaa edistyneet valinnat mukautettujen sisältötyyppien hakukoneoptimoinnille.

en: Use these checkboxes to select which Post Types you want to use All in One SEO Pack with.
fi: Käytä näitä valintaruutuja kun haluat valita mitä sisältötyyppejä haluat käyttää All in One SEO Pack -lisäosan kanssa.

en: This allows you to set the title tags for each Custom Post Type.
fi: Tässä voit asettaa otsikkotagit kullekin mukautetulle sisältötyypille.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
fi: Tässä voit valita millä näytöillä näytetään SEO-otsikko, SEO-avainsanat ja SEO-kuvaus sarakkeet.

en: Check this to add All in One SEO Pack to the Admin Bar for easy access to your SEO settings.
fi: Valitse tämä kun haluat lisätä All in One SEO Pack -lisäosan hallintapaneelin yläpalkkiin. Silloin voit nopeasti siirtyä SEO asetuksiin.

en: Check this to move the All in One SEO Pack menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
fi: Valitse tämä kun haluat siirtää All in One SEO Pack valikkokohteen WordPress-hallintapaneelin  yläosaan.

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fi: Kirjoita vahvistuskoodi tähän kun haluat vahvistaa sivuston Google Webmaster Tools -palvelulle.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/google-webmaster-tools-verification/' target='_blank'>Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fi: Kirjoita vahvistuskoodi tähän kun haluat vahvistaa sivuston Bing Webmaster Tools -palvelulle.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/bing-webmaster-verification/' target='_blank'>Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet</a>

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Click here for documentation on this setting</a>
fi: Kirjoita vahvistuskoodi tähän kun haluat vahvistaa sivustosi Pinterest-palvelulle.<br /><a href='http://semperplugins.com/documentation/pinterest-site-verification/' target='_blank'>Klikkaa tästä ja saat tätä toimintoa koskevat ohjeet</a>

en: Enter your Google+ Profile URL here to add the rel=“author” tag to your site for Google authorship. It is recommended that the URL you enter here should be your personal Google+ profile.  Use the Advanced Authorship Options below if you want greater control over the use of authorship.
fi: Kirjoita Google+ profiliilin verkko-osoite/URL tähän kun haluat lisätäkse rel=“author” tagin sivustolle ja osoittaa Googlelle, että olet sivun tekijä. On suositeltua, että verkko-osoite/URL on henkilökohtainen Google+ profiili.  Käytä edistyneitä tekijävalintoja alla, jos haluat hallita niitä enemmän.

en: Check this to remove the Google Plus field from the user profile screen.
fi: Valitse tämä kun haluat poistaa Google Plus kentän käyttäjäprofiilin sivulta.

en: Enable this to display advanced options for controlling Google Plus authorship information on your website.
fi: Ota tämä käyttöön kun jaluat näyttää edistyneet valinnat jotka koskevat Google Plus -tekijätietoja sivustolla.

en: Add markup to display the Google Sitelinks Search Box next to your search results in Google.
fi: Lisää merkintä jolla voit näyttää Google Sivustolinkki -hakukentän sivuston hakutulosten vieressä Googlessa.

en: Add markup to tell Google the preferred name for your website.
fi: Lisää merkintä jolla voit kertoa Googlelle sivuston ensisijaisen nimen.

en: Press the connect button to connect with Google Analytics; or if already connected, press the disconnect button to disable and remove any stored analytics credentials.
fi: Paina yhdistä -painiketta kun haluat yhdistää Google Analytics -palveluun. Tai jos yhteys on jo luotu, paina lopeta yhteys -painiketta kun haluat lopettaa ja poistaa kaikki tallennetut analytiikka valtuutukset.

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
fi: Kirjoita Google Analytics tunnus/ID tähän kun haluat seurata Google Analytics -palvelun avulla kävijöiden käyttäytymistä sivustolla.

en: Use the new Universal Analytics tracking code for Google Analytics.
fi: Käytä Google Analytics -palvelun uutta Universal Analytics -seurantakoodia.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
fi: Valitse kun haluat käyttääi edistyneitä Google Analytics -valintoja.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
fi: Kun haluat asettaa evästeen verkkotunnuksen, kirjoita verkkotunnus ilman "http://"-osaa.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
fi: Tässä voit ottaa käyttöön useiden verkkotunnusten- tai muiden verkkotunnusten seurannan.

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
fi: Lisää lista muista seurattavista verkko-osoitteista tähän. Kirjoita yksi verkko-osoite per rivi ilman http:// -osaa.

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
fi: Tämä mahdollistaa tuen anonyymille IP:lle Google Analytics -palvelussa.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
fi: Tämä mahdollistaa tuen Display Advertiser Features -ominaisuudelle Google Analytics -palvelussa.

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
fi: Poista sisäänkirjautuneet käyttäjät Google Analyticsin seurannasta roolin mukaan.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
fi: Valitse tämä jos haluat seurata lähteviä linkkejä Google Analytics -palvelussa.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
fi: Tämä mahdollistaa tuen parannetulle linkkien nimeämiselle (Enhanced Link Attribution) Google Analytics- palvelussa.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
fi: Tämä mahdollistaa tuen parannetulle verkkokaupalle (Enhanced Ecommerce) Google Analytics -palvelussa.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
fi: Aseta oletukseksi NOINDEX-asetus kaikille sisältötyypeille.

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
fi: Aseta oletukseksi NOFOLLOW-asetus kaikille sisältötyypeille.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä ruutu kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi kategoria-arkistoja. Hyödyllistä, kun halutaan estää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi päivämääräarkistoja. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi tekijäarkistoja. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi tagiarkistoja. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi hakusivua. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi 404 (ei löydy) sivua.

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi luokitteluarkistosivuja. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi sivunumeroituja sivuja/artikkeleita. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät seuraa linkkejä sivunumeroiduista sivuista/artikkeleista. Hyödyllistä, kun halutaan välttää toistuvaa sisältöä.

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for your entire site.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät käytä Open Directory Projectin kuvauksia koko sivustolla.

en: Set the default noodp setting for each Post Type.
fi: Aseta noodp-oletusasetus jokaiselle sisältötyypille.

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for your entire site.
fi: Valitse tämä ruutu kun haluat pyytää että Yahoo! ei käytä kuvauksia Yahoo! hakemistosta koko sivustolle.

en: Set the default noydir setting for each Post Type.
fi: Valitse oletuksena käytettävä noydir-asetus jokaiselle sisältötyypille.

en: Check this and your Meta Descriptions won't be generated from the excerpt.
fi: Valitse tämä niin meta-kuvauksia ei luoda otteesta.

en: Check this and your Meta Descriptions will be auto-generated from your excerpt or content.
fi: Valitse tämä niin meta-kuvaukset luodaan automaattisesti otteesta tai sisällöstä.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
fi: Valitse tämä niin lyhytkoodit suoritetaan sisällöstä automaattisesti luoduille kuvauksille.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
fi: Valitse tämä, niin meta-kuvaukset poistetaan sivulta 2 tai sitä seuraavien sivujen sisällöstä.

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
fi: Valitse tämä kun haluat estää kuvauksen katkaisun, riippumatta sen pituudesta.

en: Check this to support Schema.org markup, i.e., itemprop on supported metadata.
fi: Valitse tämä kun tuetaan Schema.org-merkintää, toisin sanoen itemprop tuetulle metatiedolle.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
fi: Valitse tämä, kun suojaat sisäisiä artikkelimetatietojen kenttiä XMLRPC-käytön yhteydessä. Jos et tiedä mitä tämä tarkoittaa, älä valitse tätä.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
fi: Tähän kirjoitettu teksti kopioidaan sellaisenaan kaikkien artikkelien headeriin. Voit lisätä mitä tahansa lisäotsakkeita tähän, jopa viitteitä tyylitiedostoihin.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
fi: Tähän kirjoitettu teksti kopioidaan sellaisenaan kaikkien sivujen otsakkeeseen. Voit kirjoittaa mitä tahansa lisäotsakkeita tähän, jopa viitteitä tyylisivuihin.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
fi: Tähän kirjoitettu teksti kopioidaan sellaisenaan etusivun otsakkeeseen, jos olet asettanut staattisen etusivun Asetuksien kohdasta Lukeminen, Etusivulla näytetään. Voit kirjoittaa mitä tahansa lisäotsakkeita tähän, jopa viitteitä tyylisivuihin. Jos tähän ei ole kirjoitettu mitään ja sivujen lisäotsakkeet ovat käytössä, silloin käytetään niitä.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
fi: Tähän kirjoitettu teksti kopioidaan sellaisenaan etusivun headeriin, jos etusivu on asetettu näyttämään uusimmat artikkelit asetusten kohdasta Lukeminen. Se myös kopioidaan sellaisenaan artikkelien sivun headeriin, jos sellainen on määritelty asetusten kohdassa Lukeminen. Voit kirjoittaa mitä tahansa lisäotsakkeita tähä, jopa viittauksia tyylitiedostoihin.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
fi: Esikatselu siitä, miltä tämä sivu saattaa näyttää hakukoneiden tuloksissa:

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
fi: Mukautettu otsikko, joka näkyy tämän sivun otsikkotagissa.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
fi: Tämän sivun META-kuvaus. Tämä ohittaa kaikki automaattiset kuvaukset.

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
fi: Pilkulla erotettu lista tämän sivun tärkeimmistä avainsanoista, jotka kirjoitetaan META-avainsanoiksi.

en: Override the canonical URLs for this post.
fi: Ohita alkuperän ilmaisevat verkko-osoitteet tälle artikkelille.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
fi: Valitse tämä ruutu kun haluat pyytää että hakukoneet eivät indeksoi tätä sivua.

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
fi: Valitse tämä kun haluat pyytää että hakukoneet eivät seuraa linkkejä tältä sivulta.

en: Check this box to ask search engines not to use descriptions from the Open Directory Project for this page.
fi: Valitse tämä ruutu kun haluat pyytää että hakukoneet eivät käytä Open Directory Projectin kuvauksia tästä sivusta.

en: Check this box to ask Yahoo! not to use descriptions from the Yahoo! directory for this page.
fi: Valitse tämä ruutu kun haluat pyytää että Yahoo! ei käytä Yahoo!:n hakemiston kuvauksia tälle sivulle.

en: Set the title attribute for menu links.
fi: Aseta otsikko-ominaisuus valikkolinkeille.

en: Set the label for this page menu item.
fi: Aseta merkintä tämän sivun valikkokohteelle.

en: Don't display this page in the sitemap.
fi: Älä näytä tätä sivua sivustokartalla.

en: Disable SEO on this page.
fi: Poista hakukoneoptimointi/SEO käytöstä tällä sivulla.

en: Disable Google Analytics on this page.
fi: Poista Google Analytics -palvelu käytöstä tällä sivulla.

en: I enjoy this plugin and have made a donation:
fi: Nautin tästä lisäosasta ja olen tehnyt lahjoituksen:

en: Home Title:
fi: Etusivun otsikko:

en: Home Description:
fi: Etusivun kuvaus:

en: Use Keywords:
fi: Käytä avainsanoja:

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Kopioi alkuperäisestä

en: Home Keywords (comma separated):
fi: Etusivun avainsanat (erotettu pilkulla):

en: Use Static Front Page Instead
fi: Käytä staattista etusivua

en: Canonical URLs:
fi: Alkuperän ilmaisevat verkko-osoitteet (canonical-):

en: No Pagination for Canonical URLs:
fi: Ei sivutusta alkuperän ilmaiseville verkko-osoitteille (canonical-):

en: Enable Custom Canonical URLs:
fi: Ota käyttöön mukautetut alkuperän ilmaisevat verkko-osoitteet (canonical):

en: Set Protocol For Canonical URLs:
fi: Aseta protokolla mukautetuille alkuperän ilmaiseville verkko-osoitteille (canonical):

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Rewrite Titles:
fi: Uudelleenkirjoita otsikot:

en: Force Rewrites:
fi: Pakota uudelleenkirjoitukset:

en: Use Original Title:
fi: Käytä alkuperäistä otsikkoa:

en: Capitalize Category Titles:
fi: Muuta kategorioiden otsikot isolla kirjaimella alkaviksi:

en: Home Page Title Format:
fi: Etusivun otsikon muoto:

en: Page Title Format:
fi: Sivun otsikon muoto:

en: Post Title Format:
fi: Artikkelin otsikon muoto:

en: Category Title Format:
fi: Kategoriaotsikon muoto:

en: Archive Title Format:
fi: Arkisto-otsikon muoto:

en: Date Archive Title Format:
fi: Päivämääräarkiston otsikon muoto:

en: Author Archive Title Format:
fi: Tekijäarkiston otsikon muoto:

en: Tag Title Format:
fi: Tagin otsikon muoto:

en: Search Title Format:
fi: Haun otsikon muoto:

en: Description Format
fi: Kuvauksen muoto

en: 404 Title Format:
fi: 404 otsikon muoto:

en: Paged Format:
fi: Sivutuksen muoto:

en: SEO for Custom Post Types:
fi: Hakukoneoptimointi/SEO mukautetuille sisältötyypeille:

en: SEO on only these post types:
fi: Hakukoneoptimointi/SEO vain näille sisältötyypeille:

en: Enable Advanced Options:
fi: Ota käyttöön edistyneet valinnat:

en: Default to NOINDEX:
fi: NOINDEX oletukseksi:

en: Default to NOFOLLOW:
fi: NOFOLLOW oletukseksi:

en: Default to NOODP:
fi: NOODP oletukseksi:

en: Default to NOYDIR:
fi: Oletuksena NOYDIR:

en: Custom titles:
fi: Mukautetut otsikot:

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
fi: Näytä saraketunnisteet mukautetuille sisältötyypeille:

en: Display Menu In Admin Bar:
fi: Näytä valikko hallintapaneelin yläpalkissa:

en: Display Menu At The Top:
fi: Näytä valikko ylhäällä:

en: Google Webmaster Tools:
fi: Googlen verkkovastaavan työkalut:

en: Bing Webmaster Center:
fi: Bing verkkovastaava-keskus:

en: Pinterest Site Verification:
fi: Pinterest sivuston varmistus:

en: Google Plus Default Profile:
fi: Google Plus -oletusprofiili:

en: Disable Google Plus Profile:
fi: Poista Google Plus -profiili käytöstä:

en: Display Sitelinks Search Box:
fi: Näytä sivustolinkkien hakukenttä:

en: Set Preferred Site Name:
fi: Aseta ensisijainen sivuston nimi:

en: Specify A Preferred Name:
fi: Määritä ensisijainen sivuston nimi:

en: Advanced Authorship Options:
fi: Edistyneet tekijävalinnat:

en: Display Google Authorship:
fi: Näytä Google-tekijätiedot:

en: Display Publisher Meta on Front Page:
fi: Näytä julkaisijan metatiedot etusivulla:

en: Specify Publisher URL:
fi: Määritä julkaisijan verkko-osoite/URL:

en: Google Analytics ID:
fi: Google Analytics -palvelun tunnus/ID:

en: Use Universal Analytics:
fi: Käytä Universal Analytics -palvelua:

en: Advanced Analytics Options:
fi: Edistyneet analytiikka-asetukset:

en: Tracking Domain:
fi: Seuranta-verkkotunnus:

en: Track Multiple Domains:
fi: Seuraa useita verkkotunnuksia:

en: Additional Domains:
fi: Lisäverkkotunnukset:

en: Anonymize IP Addresses:
fi: Tee IP-osoitteet anonyymeiksi:

en: Display Advertiser Tracking:
fi: Näytä mainostaja-seuranta:

en: Exclude Users From Tracking:
fi: Poissulje käyttäjät seurannasta:

en: Track Outbound Links:
fi: Seuraa lähteviä linkkejä:

en: Enhanced Link Attribution:
fi: Paranneltu linkkien vaikuttavuus:

en: Enhanced Ecommerce:
fi: Paranneltu verkkokauppa:

en: Use Categories for META keywords:
fi: Käytä kategorioita META-avainsanoille:

en: Use Tags for META keywords:
fi: Käytä tageja META-avainsanoille:

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives:
fi: Luo avainsanoja dynaamisesti artikkelien sivulle/arkistoille:

en: Use noindex for Categories:
fi: Käytä noindex-attribuuttia kategorioille:

en: Use noindex for Date Archives:
fi: Käytä noindex-attribuuttia päivämääräarkistoille:

en: Use noindex for Author Archives:
fi: Käytä noindex-attribuuttia kirjoittaja-arkistoille:

en: Use noindex for Tag Archives:
fi: Käytä noindex-parametria tagiarkistoille:

en: Use noindex for the Search page:
fi: Käytä noindex-parametria hakusivulla:

en: Use noindex for the 404 page:
fi: Käytä noindex-parametria 404 (ei löydy) sivulle:

en: Use noindex for Taxonomy Archives:
fi: Käytä noindex-parametria luokitteluarkistoille:

en: Use noindex for paginated pages/posts:
fi: Käytä noindex-parametria sivunumeroiduille sivuille/artikkeleille:

en: Use nofollow for paginated pages/posts:
fi: Käytä nofollow-parametria sivunumeroiduille sivuille/artikkeleille:

en: Exclude site from the Open Directory Project:
fi: Älä sisällytä sivustoa Open Directory Projectiin:

en: Exclude site from Yahoo! Directory:
fi: Älä sisällytä sivustoa Yahoo! hakemistoon:

en: Avoid Using The Excerpt In Descriptions:
fi: Vältä otteen käyttöä kuvauksissa:

en: Autogenerate Descriptions:
fi: Luo kuvaukset automaattisesti:

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
fi: Käytä lyhytkoodeja automaattisesti luoduissa kuvauksissa:

en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
fi: Poista kuvaukset sivunumeroiduista sivuista:

en: Never Shorten Long Descriptions:
fi: Älä koskaan lyhennä pitkiä kuvauksia:

en: Use Schema.org Markup
fi: Käytä Schema.org -merkintää

en: Unprotect Post Meta Fields:
fi: Poista suojaus artikkelien metatietokentistä:

en: Exclude Pages:
fi: Poissulje sivut:

en: Additional Post Headers:
fi: Lisää artikkelin ylätunnisteita:

en: Additional Page Headers:
fi: Lisää sivun ylätunnisteita:

en: Additional Front Page Headers:
fi: Lisää etusivun ylätunnisteita:

en: Additional Blog Page Headers:
fi: Lisää blogisivun ylätunnisteita:

en: Log important events:
fi: Kirjaa lokiin tärkeät tapahtumat:

en: Upgrade to All in One SEO Pack Pro Version
fi: Päivitä All in One SEO Pack Pro -versioon

en: Preview Snippet
fi: Tekstinpätkän esikatselu

en: Title
fi: Otsikko

en: Description
fi: Kuvaus

en: Keywords (comma separated)
fi: Avainsanat (erotettu pilkulla)

en: Custom Canonical URL
fi: Mukautettu alkuperän ilmaiseva verkko-osoite (canonical-)

en: Robots Meta NOINDEX
fi: Robots meta NOINDEX

en: Robots Meta NOFOLLOW
fi: Robots meta NOFOLLOW

en: Robots Meta NOODP
fi: Robots meta NOODP

en: Robots Meta NOYDIR
fi: Robots meta NOYDIR

en: Title Attribute
fi: Otsikkoattribuutti

en: Menu Label
fi: Valikkotunnus

en: Exclude From Sitemap
fi: Älä sisällytä sivustokarttaan

en: Disable on this page/post
fi: Poista käytöstä tällä sivulla/artikkelissa

en: Disable Google Analytics
fi: Poista käytöstä Google Analytics

en: Home Page Settings
fi: Etusivun asetukset

en: Keyword Settings
fi: Avainsana-asetukset

en: Title Settings
fi: Otsikoiden asetukset

en: Custom Post Type Settings
fi: Mukautetut sisältötyyppien asetukset

en: Display Settings
fi: Näyttöasetukset

en: Webmaster Verification
fi: Verkkovastaavan todentaminen

en: Google Settings
fi: Google-asetukset

en: %search% - What was searched for
fi: %search% - Mitä haettiin

en: This controls the format of Meta Descriptions.The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan meta-kuvausten otsikkotagin muoto. Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %description% - The original description as determined by the plugin, e.g. the excerpt if one is set or an auto-generated one if that option is set
fi: %description% - Lisäosan määrittämä alkuperäinen kuvaus, kuten mahdollinen ote tai automaattisesti luotu kuvaus, jos sellainen on asetettu

en: %wp_title% - The original wordpress title, e.g. post_title for posts
fi: %wp_title% - Alkuperäinen WordPress -otsikko, esimerkiksi post_title artikkeleille

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan 404-sivun otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %category_title% - The (main) category of the post
fi: %category_title% - Artikkelin (pääasiallinen) kategoria

en: %category% - Alias for %category_title%
fi: %category% - %category_title% toiselta nimeltään

en: %post_author_login% - This post's author' login
fi: %post_author_login% - Tämän artikkelin kirjoittajan käyttäjätunnus

en: %post_author_nicename% - This post's author' nicename
fi: %post_author_nicename% - Tämän artikkelin kirjoittajan lempinimi

en: %post_author_firstname% - This post's author' first name (capitalized)
fi: %post_author_firstname% - Tämän artikkelin kirjoittajan etunimi (alkaa isolla kirjaimella)

en: %post_author_lastname% - This post's author' last name (capitalized)
fi: %post_author_lastname% - Tämän artikkelin kirjoittajan sukunimi (alkaa isolla kirjaimella)

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan kategoria-arkistojen otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %category_title% - The original title of the category
fi: %category_title% - Kategorian alkuperäinen otsikko

en: %category_description% - The description of the category
fi: %category_description% - Kategorian kuvaus

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan mukautettu artikkeli arkistojen otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %archive_title - The original archive title given by wordpress
fi: %archive_title - WordPressin antama alkuperäinen arkisto-otsikko

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan päivämääräarkistojen otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %date% - The original archive title given by wordpress, e.g. "2007" or "2007 August"
fi: %date% - Wordpressin antama alkuperäinen arkisto-otsikko, esim. "2007" or "2007 August"

en: %day% - The original archive day given by wordpress, e.g. "17"
fi: %day% - WordPressin antama alkuperäinen arkistopäivä, esim. "17"

en: %month% - The original archive month given by wordpress, e.g. "August"
fi: %month% - WordPressin antama alkuperäinen arkistokuukausi, esim. "elokuu"

en: %year% - The original archive year given by wordpress, e.g. "2007"
fi: %year% - Wordpressin antama alkuperäinen arkistovuosi, esim. "2007"

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan tekijäarkistojen otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %author% - The original archive title given by wordpress, e.g. "Steve" or "John Smith"
fi: %author% - Alkuperäinen WordPressin antama arkisto-otsikko, esimerkiksi "Steve" tai "John Smith"

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan tagiarkistojen otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %tag% - The name of the tag
fi: %tag% - Tagin nimi

en: This controls the format of the title tag for the Search page.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan hakusivun otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %blog_description% - Your blog description
fi: %blog_description% - Blogin kuvaus

en: %page_title% - The original title of the page
fi: %page_title% - Sivun alkuperäinen otsikko

en: %page_author_login% - This page's author' login
fi: %page_author_login% - Tämän sivun kirjoittajan sisäänkirjautuminen

en: %page_author_nicename% - This page's author' nicename
fi: %page_author_nicename% - Tämän sivun kirjoittajan lempinimi

en: %page_author_firstname% - This page's author' first name (capitalized)
fi: %page_author_firstname% - Tämän sivun kirjoittajan etunimi (alkaa isolla kirjaimella)

en: %page_author_lastname% - This page's author' last name (capitalized)
fi: %page_author_lastname% - Tämän sivun kirjoittajan sukunimi (alkaa isolla kirjaimella)

en: This controls the format of the title tag for Pages.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan sivujen otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: This controls the format of the title tag for Posts.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan artikkelien otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %post_title% - The original title of the post
fi: %post_title% - Artikkelin alkuperäinen otsikko

en: Checking this option will allow you to customize Canonical URLs for specific posts.
fi: Tämä valinta mahdollistaa alkuperän ilmaisevien verkko-osoitteiden mukauttamisen tietyille artikkeleille.

en: Set protocol for canonical URLs.
fi: Aseta protokolla alkuperän ilmaiseville verkko-osoiteille (canonical).

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
fi: Käytä wp_title, jos haluat teeman käyttämän otsikon. Tämä on oletuksena poistettu käytöstä. Jos käytät tätä valintaa, aseta otsikon muodot asianmukaisesti, sillä teemasi saattaa myös yrittää tehdä omaa otsikon hakukoneoptimointia.

en: Check this and All in One SEO Pack will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in its plugin directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
fi: Valitse tämä, niin All in One SEO Pack -lisäosa luo lokitiedoston tärkeistä tapahtumista (all-in-one-seo-pack.log) lisäosan omaan hakemistoon, mikä saattaa auttaa virheiden etsinnässä. Varmista, että tähän hakemistoon voi kirjoittaa.

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
fi: Kuten nimi viittaa, tämä tulee olemaan etusivun meta-otsikko. Tämä on riippumaton muista valinnoista. Jos ei ole asetettu, oletuksena olevaa Sivuotsikkoa (löytyy WordPressin Yleisasetuksista kohdasta Sivuotsikko) käytetään.

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
fi: Tämä tulee olemaan etusivun meta-kuvaus. Tämä on riippumaton muista valinnoista. Oletuksena ei ole mitään meta-kuvausta, jos tämä ei ole asetettu.

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
fi: Tämä valinta ottaa käyttöön otsikon, kuvauksen ja avainsanat, jotka on asetettu staattisella etusivulla.

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
fi: Tässä voit vaihtaa meta-avainsanojen käytön tilaa koko sivustolla.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fi: Valitse tämä, jos haluat, että tietyn artikkelin kategorioita käytetään meta-avainsanoina tälle artikkelille (Muokkaa artikkelia -ruudulla määriteltyjen avainsanojen lisäksi).

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fi: Valitse tämä, jos haluat, että tietyn artikkelin tageja käytetään meta-avainsanoina tälle artikkelille (Muokkaa artikkelia -ruudulla määriteltyjen avainsanojen lisäksi).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
fi: Valitse tämä, jos haluat että dynaamisesti tehdyt avainsanat tehdään artikkelien sivulla (asetetaan WordPressissa kohdasta Asetukset, Lukeminen, Etusivulla näytetään) ja arkistosivulla olevien kohteiden sisältämistä avainsanoista. Jos ei valittu, käytetään artikkelien sivun muokkaussivulla asetettuja avainsanoja.

en: Note that this is all about the title tag. This is what you see in your browser's window title bar. This is NOT visible on a page, only in the title bar and in the source code. If enabled, all page, post, category, search and archive page titles get rewritten. You can specify the format for most of them. For example: Using the default post title format below, Rewrite Titles will write all post titles as 'Post Title | Blog Name'. If you have manually defined a title using All in One SEO Pack, this will become the title of your post in the format string.
fi: Ota huomioon, että tämä kaikki koskee otsikkotagia. Tämä on se, mikä näkyy selainikkunan otsikkopalkissa. Tämä EI näy sivulla, vain otsikkopalkissa ja lähdekoodissa. Jos otettu käyttöön, kaikki sivu-, artikkeli-, kategoria-, haku- ja arkistosivujen otsikot korvataan. Voit määrittää useimpien muodon. Esimerkiksi: Käyttäen oletuksena olevaa artikkelin otsikon muotoa, Korvaa otsikot kirjoittaa kaikki artikkelien otsikot muodossa "Artikkelinotsikko | Blogin nimi". Jos olet manuaalisesti määritellyt otsikon All in One SEO Pack -lisäosan avulla, tästä tulee artikkelin otsikko, noin muotoiltuna.

en: Check this and Search Page Titles and Tag Page Titles will have the first letter of each word capitalized.
fi: Valitse tämä, niin hakusivun otsikkojen ja tagisivun otsikkojen jokainen sana alkaa isolla alkukirjaimella.

en: Check this and Category Titles will have the first letter of each word capitalized.
fi: Valitse tämä, niin kategoriaotsikkojen jokainen sana alkaa isolla alkukirjaimella.

en: This controls the format of the title tag for your Home Page.<br />The following macros are supported:
fi: Tässä asetetaan etusivun otsikkotagin muoto.<br />Seuraavat makrot ovat tuettuja:

en: %blog_title% - Your blog title
fi: %blog_title% - Blogiotsikko

en: All donations support continued development of this free software.
fi: Kaikki lahjoitukset tukevat tämän ilmaisen ohjelmiston jatkuvaa kehitystä.

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation.  This will help to prevent duplicate content penalties by <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>.
fi: Tämä valinta luo automaattisesti alkuperän ilmaisevat verkko-osoitteet koko WordPress asennukselle. Tämä auttaa estämään toistuvasta sisällöstä <a href=\'http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/02/specify-your-canonical.html\' target=\'_blank\'>Google</a>:n antamat rangaistukset.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
fi: Tämä valinta asettaa alkuperän ilmaisevat verkko-osoitteet kaiken sivutetun sisällön 1. sivulle.

en: Bad Bot Blocker
fi: Haitallisten bottien estäminen

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
fi: Estä pyynnöt selaimilta, joiden tiedetään käyttäytyvän huonosti 503-ilmoituksen suhteen.

en: Log and show recent requests from blocked bots.
fi: Kirjaa ja näytä uusimmat pyynnöt estetyiltä boteilta.

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
fi: Valitse tämä kun haluat muokata niiden selainten listaa, joita käytetään estämään haitallisia botteja.

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
fi: Tämä on lista kielletyistä selaimista, jota käytetään haitallisten bottien estämiseen.

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
fi: Tämä on lista kielletyistä lähdesivuista, jota käytetään haitallistan bottien estämiseen.

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
fi: Näyttää lokin uusimmista estettyjen bottien pyynnöistä. Huom: tämä toiminto ei seuraa botteja, jotka oli estetty jo palvelimella / .htaccess-tasolla.

en: Track Blocked Bots
fi: Seuraa estettyjä botteja

en: User Agent Blocklist
fi: Selainten estolista

en: Referer Blocklist
fi: Lähdesivujen estolista

en: Log Of Blocked Bots
fi: Estettyjen bottien loki

en: No requests yet.
fi: Ei vielä pyyntöjä.

en: Blocked bot with IP %s -- matched user agent %s found in blocklist.
fi: Estetty botti, jonka IP %s -- täsmäävä selain %s löytynyt estolistalta.

en: Blocked bot with IP %s -- matched referer %s found in blocklist.
fi: Estetty botti, jonka IP %s -- täsmäävä lähdesivu %s löytynyt estolistalta.

en: Apache module %s is required!
fi: Edellyttää Apache %s moduulia!

en: Updated .htaccess rules.
fi: Päivitetty .htaccess-säännöt.

en: Failed to update .htaccess rules!
fi: .htaccess-tiedoston sääntöjen päivitys ei onnistunut!

en: No rules to update!
fi: Ei päivitettäviä sääntöjä!

en: %s Plugin Options
fi: %s lisäosan valinnat

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset
