Plugins - Antispam Bee - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (58 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Easy and extremely productive spam-fighting plugin with many sophisticated solutions. Includes protection again trackback spam.
ja_JP: 簡単で非常に生産的なスパム対策プラグインで、多くの洗練されたソリューションを提供します。再びトラックバックスパムを保護します。

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/plugins/antispam-bee/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/antispam-bee/

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Check for comment forms on archive pages
ja_JP: アーカイブページのコメントフォームを確認する

en: Comment form used outside of posts
ja_JP: 投稿の外で使用されたコメントフォーム

en: No spam check for trackback notifications
ja_JP: トラックバック通知のスパムチェックを行わない

en: Do not check trackbacks / pingbacks
ja_JP: ピンバック・トラックバックをチェックしない

en: Amount of identified spam comments
ja_JP: 特定されたスパムコメントの数

en: Spam counter on the dashboard
ja_JP: ダッシュボードのスパムカウンター

en: Daily updates of spam detection rate
ja_JP: スパム検出率の毎日の更新

en: Statistics on the dashboard
ja_JP: ダッシュボードの統計情報

en: More
ja_JP: 続き

en: For multiple selections press Ctrl/CMD
ja_JP: 複数選択の場合は、Ctrl / CMD

en: Delete comments by spam reasons
ja_JP: スパムの理由でコメントを削除します

en: Other types of spam will be deleted immediately
ja_JP: 他の種類のスパムはすぐに削除されます

en: Cleaning up the database from old entries
ja_JP: 古いエントリーからのデータベースクリーンアップ

en: Delete existing spam after %s days
ja_JP: %s日経過後、既存のスパムを削除

en: Spam reason as table column in the spam overview
ja_JP: スパム概要の表の列としての迷惑理由

en: Not save the spam reason
ja_JP: スパム判定の理由を保存しない

en: Notify admins by e-mail about incoming spam
ja_JP: 受信スパムについてメールで管理者に通知する

en: Notification by email
ja_JP: メール通知

en: Keep the spam in my blog.
ja_JP: 私のブログにスパムを残してください。

en: Mark as spam, do not delete
ja_JP: スパムとしてマークするが、削除はしない

en: Other antispam tools
ja_JP: その他のアンチスパムツール

en: Advanced
ja_JP: 上級者モード

en: Matching the ip address with <a href="https://dnsbl.tornevall.org" target="_blank">Tornevall</a>
ja_JP: <a href="https://dnsbl.tornevall.org" target="_blank">Tornevall</a> で IP アドレスの一致を確認中

en: Use a public antispam database
ja_JP: 公共のアンチスパムデータベースを使用します

en: Already marked as spam? Yes? No?
ja_JP: すでにスパムとしてマーク済みですか ?

en: Look in the local spam database
ja_JP: ローカルのスパムデータベースを調べる

en: Predefined and custom patterns by <a href="https://gist.github.com/4242142" target="_blank">plugin hook</a>
ja_JP: <a href="https://gist.github.com/4242142" target="_blank">プラグインフック</a>による事前定義パターンとカスタムパターン

en: Use regular expressions
ja_JP: 正規表現を使用

en: Validity check for used ip address
ja_JP: 使用される IPアドレスの有効性チェック

en: Validate the ip address of commenters
ja_JP: コメント投稿者の IP アドレスを検証

en: Review the comment contents for BBCode links
ja_JP: BBCode リンクのコメント内容を確認する

en: BBCode is spam
ja_JP: BBCode をスパムとする

en: Not recommended when using page caching
ja_JP: ページキャッシュを使用する場合には推奨しません

en: Consider the comment time
ja_JP: コメントの時間を考慮

en: Check if commenter has a Gravatar image
ja_JP: コメント投稿者が Gravatar を設定済みかチェック

en: Trust commenters with a Gravatar
ja_JP: Gravatar のあるコメント投稿者を信頼

en: Always approve previously approved users
ja_JP: 以前に承認されたことのあるユーザーの場合は自動承認

en: Trust approved commenters
ja_JP: 承認済みのコメント投稿者を信頼

en: Filter in the execution order
ja_JP: 実行順序のフィルター

en: Antispam filter
ja_JP: アンチスパムフィルター

en: Cheatin&#8217; uh?
ja_JP: 間違えましたか?

en: Notify message by Antispam Bee
ja_JP: Antispam Bee の通知メッセージ

en: Spam list
ja_JP: スパムリスト

en: Approve it
ja_JP: 承認する

en: Delete it
ja_JP: 削除する

en: Trash it
ja_JP: ゴミ箱に移動

en: Spam Reason
ja_JP: スパム判定の理由

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Author
ja_JP: 登録者

en: New spam comment on your post
ja_JP: 投稿に新しいスパムコメントがありました

en: Content removed by Antispam Bee
ja_JP: Antispam Bee によって削除されたコンテンツ

en: Comment marked as spam
ja_JP: スパムとしてマークされたコメント

en: No data available.
ja_JP: 利用できるデータがありません。

en: Blocked
ja_JP: ブロック済み

en: Settings
ja_JP: 設定
