Plugins - Antispam Bee - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (89 entries)

en: Spanish
ru: Испанский

en: Italian
ru: Итальянский

en: French
ru: Французский

en: English
ru: Английский

en: German
ru: Немецкий

en: Manual
ru: Руководство

en: FAQ
ru: ЧаВО

en: https://wordpress.org/plugins/antispam-bee/faq/
ru: https://ru.wordpress.org/plugins/antispam-bee/faq/

en: No spam check for link notifications
ru: Без проверки на спам для уведомлений о ссылках

en: Generate statistics as a dashboard widget
ru: Генерировать статистику как виджет консоли

en: Various options
ru: Разные настройки

en: Pings
ru: Пинг

en: Comments
ru: Комментарии

en: Spam-Notification by email
ru: Уведомления о спаме по эл.почте

en: Language
ru: Язык

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Detect and approve only the specified language. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
ru: Определять и одобрять только определенный язык. Обратите внимание на %1$sзаметку о приватности%2$s для этой настройки.

en: Allow comments only in certain language
ru: Разрешить коммент. только на опред. языке

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Whitelist  %1$sISO Codes%2$s for this option.
ru: Разрешить  %1$sISO Codes%2$s для этой настройки.

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Blacklist  %1$sISO Codes%2$s for this option.
ru: Запретить %1$sISO Codes%2$s для этой настройки.

en: e.g. BF, SG, YE
ru: например BF, SG, YE

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Filtering the requests depending on country. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
ru: Фильтрация запросов зависит от страны. Обратите внимание на %1$sзаметку о приватности%2$s для этой настройки.

en: Block comments from specific countries
ru: Блокировать комментарии по странам

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag. 3: opening <a> tag with link to documentation. 4: closing </a> tag.
en: Matching the ip address with %1$sStop Forum Spam%2$s. Please note the %3$sprivacy notice%4$s for this option.
ru: Совпадение адреса в %1$sStop Forum Spam%2$s. Обратите внимание на %3$sзаметку о приватности%4$s для этой настройки.

en: Check for spam data on your own blog
ru: Проверка на данные спама в вашем блоге

en: Predefined and custom patterns by plugin hook
ru: Предопредененные и пользовательские шаблоны для хука плагина

en: Validation of the IP address used
ru: Проверка использованного IP адреса

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag
en: Check if commenter has a Gravatar image. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
ru: Проверка наличия граватара у комментатора. Обратите внимание на %1$sзаметку о приватности%2$s для этой настройки.

en: No review of already commented users
ru: Без обзора для уже комментировавших пользователей

en: Support
ru: Поддержка

en: Donate
ru: Пожертвования

en: Regular Expression
ru: Регулярное выражение

en: Comment Language
ru: Язык комментария

en: Public Antispam DB
ru: Публичная анти-спам база

en: Country Check
ru: Проверка страны

en: Local DB Spam
ru: Локальная анти-спам база

en: Fake IP
ru: Фальшивый IP

en: Empty Data
ru: Нет данных

en: Comment time
ru: Время комментария

en: CSS Hack
ru: CSS хак

note: Description of the plugin/theme
en: Easy and extremely productive spam-fighting plugin with many sophisticated solutions. Includes privacy hints and protection against trackback spam.
ru: Простой и очень продуктивный плагин для борьбы со спамом, с многими вариантами оригинальных решений. Включает советы по приватности и защиту от спама в обратных ссылках.

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/plugins/antispam-bee/
ru: https://ru.wordpress.org/plugins/antispam-bee/

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Check for comment forms on archive pages
ru: Проверять коммент. на страницах архива

en: Comment form used outside of posts
ru: Комментарии вне записей блога

en: Do not check trackbacks / pingbacks
ru: Не проверять обратные ссылки/уведомления

en: Amount of identified spam comments
ru: Кол-во обнаруженных спам-комментариев

en: Spam counter on the dashboard
ru: Счетчик спама в консоли

en: Daily updates of spam detection rate
ru: Частота выявления спама по дням

en: More
ru: Дополнительно

en: For multiple selections press Ctrl/CMD
ru: Множеств. выбор нажатием Ctrl/CMD

en: Delete comments by spam reasons
ru: Удалять комментарии по причине спама

en: Other types of spam will be deleted immediately
ru: Другой тип спама будет сразу удален

en: Limit approval to %s
ru: Ограничить на %s

en: Cleaning up the database from old entries
ru: Очистить БД от старых записей

en: Delete existing spam after %s days
ru: Удалять спам через %s дней

en: Spam reason as a table column in the spam overview
ru: Причина попадания в спам в отдельном столбце обзора спама

en: Do not save the spam reason
ru: Не сохранять причину попадания в спам

en: Notify admins by e-mail about incoming spam
ru: Послать предупреждение администратору

en: Keep the spam in my blog.
ru: Оставить спам в блоге.

en: Mark as spam, do not delete
ru: Помечать как спам, не удалять

en: Other antispam tools
ru: Дополнительные средства против спама

en: Advanced
ru: Расширенные настройки

en: Use a public antispam database
ru: Использовать общую БД антиспама

en: Look in the local spam database
ru: Поиск в локальной БД спама

en: Use regular expressions
ru: Использовать регулярные выражения

en: Validate the ip address of commenters
ru: Проверять IP-адреса пользователей

en: Review the comment contents for BBCode links
ru: Просматривание коммент. на BBCode ссылки

en: BBCode is spam
ru: BBCod это спам

en: Not recommended when using page caching
ru: Не рекомендуется, если используется кеширование страниц

en: Consider the comment time
ru: Учитывать время комментария

en: Trust commenters with a Gravatar
ru: Доверять комментаторам с граватаром

en: Trust approved commenters
ru: Доверять одобренным комментаторам

en: Filter in the execution order
ru: Фильтрация в порядке выполнения

en: Antispam filter
ru: Антиспам-фильтр

en: Cheatin&#8217; uh?
ru: Жульничаете?

en: Notify message by Antispam Bee
ru: Уведомление от Antispam Bee

en: Spam list
ru: Список спам-сообщений

en: Approve it
ru: Одобрить

en: Delete it
ru: Удалить

en: Trash it
ru: В корзину

en: Spam Reason
ru: Причина спама

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: New spam comment on your post
ru: Новый спам-комментарий на запись

en: Content removed by Antispam Bee
ru: Содержимое удалено Antispam Bee

en: Comment marked as spam
ru: Комментарий отмечен как спам

en: No data available.
ru: Нет данных

en: Blocked
ru: заблокировано

en: Settings
ru: Настройки
