Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (1138 entries)

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
sv_SE: Aktivera den här funktionen om du vill att Twitter ska visa en förhandsgranskning med bilder och ett textutdrag när en länk till din webbplats delas.

en: Import from SEOpressor
sv_SE: Import från SEOpressor

en: Import from Ultimate SEO
sv_SE: Import från Ultimate SEO

en: Good results
sv_SE: Bra resultat

en: Search result
sv_SE: Sökresultat

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sNot available%2$s
sv_SE: SEO: %1$sInte tillgänglig%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sNeeds improvement%2$s
sv_SE: SEO: %1$sBehöver förbättras%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sGood%2$s
sv_SE: SEO: %1$sBra%2$s

note: translators: %s expands to Ryte.
en: Read more about how %s works.
sv_SE: Läs mer om hur %s fungerar.

en: Discover all the features that Yoast SEO offers.
sv_SE: Upptäck alla funktioner som Yoast SEO erbjuder.

en: New support request
sv_SE: Ny supportförfrågan

en: If you have a problem that you can't solve with our video tutorials or knowledge base, you can send a message to our support team. They can be reached 24/7.
sv_SE: Om du har ett problem som du inte kan lösa med våra videohandledningar eller kunskapsbas kan du skicka ett meddelande till vårt supportteam. De kan nås 24/7.

note: translators: %s expands to Ryte.
en: %s integration
sv_SE: Integration med %s

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
sv_SE: Låt dina kunder hämta upp deras order från %s lokalt

en: Discover why readability is important for SEO.
sv_SE: Få reda på varför läsbarhet är viktigt för SEO.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
sv_SE: Aktivera den här funktionen om du vill att Facebook och andra sociala medier ska visa en förhandsgranskning med bilder och ett textutdrag när en länk till din webbplats delas.

en: Enhance your contact pages with Google Maps, opening hours and a store locator
sv_SE: Förbättra dina kontaktsidor med Google Maps, öppettider och en butikslokaliserare

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
sv_SE: Få reda på hur grundstensinnehåll kan hjälpa dig förbättra strukturen för din webbplats.

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
sv_SE: Få reda på hur textlänkräknaren kan förbättra din SEO.

en: Get better search results in local search
sv_SE: Få bättre sökresultat i lokala sökningar

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
sv_SE: Lär dig hur SEO-analysen kan hjälpa dig ranka.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sNeeds improvement%2$s
sv_SE: Läsbarhet: %1$sBehöver förbättras%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sNot available%2$s
sv_SE: Läsbarhet: %1$sInte tillgänglig%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sOK%2$s
sv_SE: Läsbarhet: %1$sOK%2$s

en: SEO Ultimate data successfully imported.
sv_SE: Data från SEO Ultimate importerades utan problem.

en: SEO analysis
sv_SE: SEO-analys

en: SEOpressor data successfully imported.
sv_SE: Data från SEOpressor importerades utan problem.

en: Support requests you create here are sent directly into our support system, which is secured with 256 bit SSL, so communication is 100% secure.
sv_SE: Supportärenden som du skapar här skickas direkt till vårt supportsystem, vilket säkras med 256 bit SSL, så kommunikationen är 100 % säker.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
sv_SE: SEO-analysen visar dig hur du kan förbättra SEO för din text.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
sv_SE: Funktionen grundstensinnehåll låter dig markera och filtrera grundstensinnehåll på din webbplats.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
sv_SE: Läsbarhetsanalysen visar dig hur du förbättrar strukturen och stilen för din text.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
sv_SE: Textlänkräknaren hjälper dig förbättra strukturen för din webbplats.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sGood%2$s
sv_SE: Läsbarhet: %1$sBra%2$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Find out why you should upgrade to %s
sv_SE: Ta reda på varför du borde uppgradera till %s

en: The focus keyword appears in %2$d (out of %1$d) subheadings in your copy.
sv_SE: Nyckelordet förekommer i %2$d (av %1$d) underrubriker i ditt innehåll.

en: Meta box
sv_SE: Metaruta

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blogposts on %1$s
sv_SE: Senaste blogginläggen på %1$s

en: Need help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Type here to search...
sv_SE: Skriv här för att söka&hellip;

en: Search the Yoast Knowledge Base for answers to your questions:
sv_SE: Sök i kunskapsbasen på Yoast för svar på dina frågor:

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the focus keyword, %2$d expands to the number 	   of times this focus keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to a link to an article on yoast.com about why you should not use a keyword more than once.
en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s. It’s probably a good idea to read about %4$swhy you should not use your focus keyword more than once%5$s.
sv_SE: Du har använt detta fokusnyckelord %1$s%2$d gånger tidigare%3$s. Det är nog en bra idé att läsa om %4$svarför du inte bör använda ditt fokusnyckelord mer än en gång%5$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the focus keyword is already used. %3$s and %4$s 	   expand to a link to an article on yoast.com about why you should not use a keyword more than once.
en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s. It’s probably a good idea to read about %3$swhy you should not use your focus keyword more than once%4$s.
sv_SE: Du har använt detta fokusnyckelord %1$sen gång tidigare%2$s. Det är nog en bra idé att läsa om %3$svarför du inte bör använda ditt fokusnyckelord mer än en gång%4$s.

en: Remove highlight from the text
sv_SE: Ta bort markering från texten

en: Your site language is set to {language}.
sv_SE: Ditt språk är angivet som {language}.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
sv_SE: Kom igång snabbt med hjälp av %2$skonfigurationsguiden%3$s för %1$s!

en: First-time SEO configuration
sv_SE: Startkonfiguration för SEO

en: Highlight this result in the text
sv_SE: Markera detta resultat i texten

en: Considerations
sv_SE: Överväganden

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Change language
sv_SE: Byt språk

en: The meta description has a nice length.
sv_SE: Metabeskrivningen har en bra längd.

note: translators: %s expands to the number of results found .
en: Number of results found: %s
sv_SE: Antal hittade resultat: %s

en: Your site language is set to {language}. If this is not correct, contact your site administrator.
sv_SE: Ditt angivna språk är {language}. Kontakta webbplatsens administratör om detta inte stämmer.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
sv_SE: Du kan inte skapa filen %s.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
sv_SE: Du kan inte redigera filen %s.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
sv_SE: Uppdaterade %s

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
sv_SE: Skapa filen %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
sv_SE: Redigera filen %s:

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
sv_SE: Spara ändringar till %s

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
sv_SE: filen %s

note: translators: 1: expands to "Yoast SEO"; 2: emphasis open tag; 3: emphasis close tag.
en: %1$s 3.0 brought a way for theme builders and custom field plugins to integrate with %1$s. These integrations make sure that %2$sall%3$s the data on your page is used for the content analysis. On this page, we highlight the frameworks that have nicely working integrations.
sv_SE: %1$s 3.0 gav ett sätt för temabyggare och anpassade fälttillägg att integrera med %1$s. Dessa integreringar ser till att %2$salla%3$s data på din sida används för innehållsanalysen. På denna sida lyfter vi fram de ramverken som har väl fungerande arbetsintegrationer.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag; 3: Yoast; 4: linked developer name.
en: %1$s%3$s ACF Integration%2$s - an integration built by %4$s and Team %3$s
sv_SE: %1$s%3$s ACF Integration%2$s - en integrering byggd av %4$s och teamet %3$s

note: translators: 1,2: link open tag; 3: link close tag; 4: Yoast SEO.
en: %1$sGlue for %4$s &amp; AMP%3$s - an integration between %2$sthe WordPress AMP plugin%3$s and %4$s.
sv_SE: %1$sGlue for %4$s &amp; AMP%3$s - en integrering mellan tillägget %2$sWordPress AMP%3$s och %4$s.

en: We've got other integrations we'd like to tell you about:
sv_SE: Vi har andra integreringar som vi skulle vilja berätta för dig om:

en: Other integrations
sv_SE: Andra integreringar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to the install link, %4$s expands to the more info link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better. %4$s.
sv_SE: %1$s och %2$s kan fungera mycket bättre tillsammans genom att lägga till ett hjälptillägg. Vänligen installera %3$s för att göra ditt liv enklare. %4$s.

en: More information
sv_SE: Mer information

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to activation link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please activate %3$s to make your life better.
sv_SE: %1$s och %2$s kan fungera mycket bättre tillsammans genom att lägga till ett hjälptillägg. Vänligen aktivera %3$s för att göra ditt liv enklare.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Integrations
sv_SE: Integrationer för %1$s

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
sv_SE: Mer information om %1$s

en: Configuration Wizard
sv_SE: Konfigurationsguide

en: QA
sv_SE: Kvalitetssäkring

en: You've done it!
sv_SE: Du har gjort det!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate %1$s into your AMP pages!
sv_SE: Integrera %1$s problemfritt med dina AMP-sidor!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better.
sv_SE: %1$s och %2$s kan fungera tillsammans mycket bättre genom att lägga till ett hjälptillägg. Vänligen installera %3$s för att göra ditt liv enklare.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Advanced Custom Fields
en: Seamlessly integrate %2$s with %1$s for the content analysis!
sv_SE: Integrera %2$s med %1$s problemfritt för innehållsanalysen!

en: Manage your subscription on My Yoast
sv_SE: Hantera din prenumeration på ”My Yoast”

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The table below contains a list of the available variables.
sv_SE: Rubrik- och metainställningarna för %1$s består av variabler som ersätts av specifika värden från sidan när sidan visas. Tabellen nedan innehåller en lista över tillgängliga variabler.

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
sv_SE: Markera de viktigaste %1$s som ”grundstensinnehåll” för att förbättra din webbplatsstruktur. %2$sLäs mer om grundstensinnehåll%3$s.

en: Enroll in the Yoast SEO for WordPress training »
sv_SE: Anmäl dig till träningen ”Yoast SEO for WordPress” »

en: Loading help center.
sv_SE: Laddar hjälpcenter.

en: Get support
sv_SE: Få support

en: View in KB
sv_SE: Visa i KB

en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go back to the search results
sv_SE: Gå tillbaka till sökresultaten

en: (Opens in a new browser tab)
sv_SE: (Öppnas i en ny webbläsarflik)

en: Follow our Yoast SEO for WordPress training and become a certified Yoast SEO Expert!
sv_SE: Följ vår träning ”Yoast SEO for WordPress” och bli en certifierad expert för Yoast SEO!

en: Want to be a Yoast SEO Expert?
sv_SE: Vill du bli en expert på Yoast SEO?

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
sv_SE: Det går ganska bra för din SEO! Kolla in statistiken:

en: On this page, you can change the name of your site and choose which
     separator to use. The separator will display, for instance, between your
     post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in
     the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up
     the least space in the snippets.
sv_SE: På den här sidan kan du ändra namnet på din webbplats och välja vilken
    avgränsare du vill använda. Avgränsaren visas, exempelvis, mellan din 
    inläggsrubrik och webbplatsens namn. Symbolerna visas i den storlek
    som visas i sökresultaten. Välj den som passar ditt varumärke bäst eller
    som tar upp minst utrymme i förhandsvisningstexten.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with a %1$sgood%2$s SEO score
sv_SE: Inlägg med %1$sbra%2$s SEO-poäng

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with a %1$sneeds improvement%2$s SEO score
sv_SE: Inlägg med %1$sbehöver förbättring%2$s SEO-poäng

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with an %1$sOK%2$s SEO score
sv_SE: Inlägg med %1$sok%2$s SEO-poäng

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
sv_SE: Du har inga publicerade inlägg, dina SEO-poäng kommer att visas här när du gör ditt första inlägg!

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type, %2$s expands to the anchor opening tag, %3$s to the anchor closing tag.
en: You just changed the URL of this %1$s. To ensure your visitors do not see a 404 on the old URL, you should create a redirect. %2$sLearn how to create redirects here.%3$s
sv_SE: Du ändrade bara URL:en till denna %1$s. För att säkerställa dina besökare inte ser 404 på den gamla URL:en, bör du skapa en omdirigering. %2$sLär dig hur du skapar omdirigeringar här.%3$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyword
sv_SE: Inlägg %1$sutan%2$s ett fokusnyckelord

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link opening tag, %3$s is a link closing tag.
en: %1$s can tell search engines about your social media profiles.
     These will be used in Google's Knowledge Graph. There are additional
     sharing options in the advanced settings. More %2$sinfo%3$s.
sv_SE: %1$s kan berätta för sökmotorer om dina sociala medieprofiler.
     Dessa kommer att användas i Googles kunskapsgrafik. Det finns ytterligare
     delningsalternativ i de avancerade inställningarna. Mer %2$sinfo%3$s.

en: A blog
sv_SE: En blogg

en: A corporation
sv_SE: Ett företag

en: A news channel
sv_SE: En nyhetskanal

en: A portfolio
sv_SE: En portfölj

en: A small offline business
sv_SE: Ett litet offline-företag

en: An online shop
sv_SE: En nätbutik

en: Please specify which post types you want search engines to index.
     If you do not know the differences between these, it's best to choose the
     default settings. For instance, setting 'Media' to visible would index your
     images which could lead to visitors finding your images without ever
     coming to your site. If you have a custom post type on your site, you need
     to activate these manually.
sv_SE: Ange vilka inläggstyper du vill att sökmotorerna ska indexera.
     Om du inte vet skillnaderna mellan dessa, är det bäst att välja
     standardinställningar. Exempelvis, ändrar du ”Media” till synlig
     indexeras dina bilder vilket kan leda till att besökare hittar dina
     bilder utan att någonsin komma till din webbplats. Om du har
     ett anpassad inlägg på din webbplats, måste du aktivera dessa
     manuellt.

en: Something else
sv_SE: Något annat

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
sv_SE: Vad representerar sidan %1$s?

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent
     duplicate content issues.
sv_SE: Om du väljer nej, kommer ditt författararkiv att inaktiveras för att
     förhindra problem med duplicerat innehåll.

en: Note: we don't store your data in any way and don't have full access to your account. 
    Your privacy is safe with us.
sv_SE: Obs: vi lagrar inte dina data på något sätt och har inte full tillgång till ditt konto. 
    Din integritet är säker hos oss.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link start tag to a Yoast help page, %3$s is the link closing tag.
en: %1$s integrates with Google Search Console, a must-have tool for site owners.
     It provides you with information about the health of your site. 
     Don't have a Google account or is your site not activated yet?
     Find out %2$show to connect Google Search Console to your site.%3$s
sv_SE: %1$s integrerar med Googles sökkonsol, ett måste-ha-verktyg för webbplatsägare.
     Det ger dig information om hälsan för din webbplats. 
     Har du inte ett Google-konto eller är din webbplats inte aktiverad ännu?
     Ta reda på %2$shur du ansluter Googles sökkonsol till din webbplats.%3$s

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index
     of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to
     publish your site.
sv_SE: Välj under konstruktion om du inte vill att webbplatsen ska indexeras
     av sökmotorer. Glöm inte att aktivera det när du är redo att publicera
     din webbplats.

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
sv_SE: Alternativ A: Min webbplats är aktiv och redo att indexeras

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
sv_SE: Alternativ B: Min webbplats är under uppbyggnad och ska inte indexeras

en: Close wizard
sv_SE: Stäng guiden

en: Does your site represent a person or company?
sv_SE: Representerar din webbplats en person eller ett företag?

en: Please specify if your site is under construction or already active.
sv_SE: Ange om din webbplats är under uppbyggnad eller redan aktiv.

en: Read more like this on our SEO blog
sv_SE: Läs mer om sådant här på vår SEO-blogg

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big
     block of information you see on the right side of the search results.
sv_SE: Denna information kommer att användas i Googles kunskapsgrafik, det stora
     blocket av information som du ser på den högra sidan av sökresultaten.

en: Not activated
sv_SE: Inte aktiverad

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Readability: Good
sv_SE: Läsbarhet: Bra

en: Readability: OK
sv_SE: Läsbarhet: OK

en: Filter by Readability Score
sv_SE: Filtrera efter läsbarhetspoäng

en: All Readability Scores
sv_SE: Alla läsbarhetspoäng

en: SEO: Needs improvement
sv_SE: SEO: Behöver förbättringar

en: Readability: Needs improvement
sv_SE: Läsbarhet: Behöver förbättringar

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
sv_SE: Du tar inte emot uppdateringar eller support! Åtgärda problemet genom att lägga till denna webbplats och aktivera %1$s för det i %2$s.

note: translators: %1$s expands to "Yoast".
en: %1s recommendations for you
sv_SE: %1s rekommendationer för dig

en: Activate your site on My Yoast
sv_SE: Aktivera din webbplats på ”My Yoast”

en: Remind me again in 4 weeks.
sv_SE: Påminn mig igen om 4 veckor.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
sv_SE: Efterfrågad metod %1$s är inte giltig.

en: Import from Jetpack SEO
sv_SE: Importera från Jetpack SEO

en: Muted notifications:
sv_SE: Avstängda meddelanden:

en: Muted problems:
sv_SE: Avstängda problem:

note: translators: %1$s expands to the social network's name, %2$s to Yoast SEO Premium.
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %1$s? You can, with %2$s.
sv_SE: Vill du förhandsgranska hur det kommer att se ut om folk delar det här inlägget på %1$s? Det kan du med %2$s.

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Find out why you should upgrade to %s &raquo;
sv_SE: Få reda på varför du borde uppgradera till %s &raquo;

en: Go premium!
sv_SE: Skaffa premium!

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Dismiss %s upgrade motivation
sv_SE: Avvisa %s uppgraderingsmeddelande

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: link to knowledge base article about solving table issue. %4$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
    					Please read the following %3$sknowledge base article%4$s to find out how to resolve this problem.
sv_SE: Funktionen <strong>Textlänkräknaren</strong> (introducerad i %1$s %2$s) är för närvarande inaktiverad. För att denna funktion ska fungera behöver %1$s skapa en tabell i din databas. Vi kunde inte skapa denna tabell automatiskt.
    					Vänligen läs följande %3$skunskapsartikel%4$s för att få reda på hur du löser detta problem.

en: Stop counting
sv_SE: Sluta räkna

en: Counting links in your texts
sv_SE: Räknar länkar i dina texter

en: All your texts are already counted, there is no need to count them again.
sv_SE: Alla dina texter är redan räknade, de behöver inte räknas igen.

en: Count links in your texts
sv_SE: Räknar länkar i dina texter

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of items recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of items.
en: Text %1$s of %2$s processed.
sv_SE: Text %1$s av %2$s bearbetad.

en: Good job! All the links in your texts have been counted.
sv_SE: Bra jobbat! Alla länkarna i dina texter har räknats.

en: Calculation completed.
sv_SE: Beräkning slutförd.

en: Calculation in progress...
sv_SE: Beräkning pågår...

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 4: is Yoast.com 3: is anchor closing.
en: The links in all your public texts need to be counted. This will provide insights of which texts need more links to them. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out %1$sthe article about internal linking on %2$s%3$s.
sv_SE: Länkarna i alla dina publika texter behöver räknas. Detta kommer att ge insikter om vilka texter som behöver fler länkar till dem. Om du vill veta mer om hur interna länkar fungerar, kolla in %1$sartikeln om intern länkning på %2$s%3$s.

en: Text link counter
sv_SE: Textlänkräknare

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 2: is anchor closing. 3: button to the recalculation option. 4: closing button
en: To make sure all the links in your texts are counted, we need to analyze all your texts.
    					All you have to do is press the following button and we'll go through all your texts for you.
    
    					%3$sCount links%4$s
    
    					The Text link counter feature provides insights in how many links are found in your text and how many links are referring to your text. This is very helpful when you are improving your %1$sinternal linking%2$s.
sv_SE: För att vara säker på att alla länkar i dina texter räknas behöver vi analysera alla dina texter. 
    					 Allt du behöver göra är att klicka på följande knapp och vi kommer gå igenom alla dina texter åt dig.
    					
    					%3$sRäkna länkar%4$s
    					
    					Textlänkräknaren ger insikter om hur många länkar som finns i din text och hur många länkar som refererar till din text. Detta är användbart när du förbättrar dina %1$sinterna länkar%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: PHP version %4$s: The current PHP versione. %5$s link to knowledge base article about solving PHP issue. %6$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s requires at least PHP version %3$s. We have detected PHP version %4$s on this website.
    					Please read the following %5$sknowledge base article%6$s to find out how to resolve this problem.
sv_SE: Funktionen <strong>Textlänkräknaren</strong> (introducerad i %1$s %2$s) är för närvarande inaktiverad. För att denna funktion ska fungera kräver %1$s minst PHP-version %3$s. Vi har upptäckt PHP-version %4$s på denna webbplats.Vänligen läs följande %5$skunskapsartikel%6$s för att få reda på hur du löser detta problem.

en: # internal links to
sv_SE: # interna länkar till

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
sv_SE: Antal interna länkar som länkar till detta inlägg. Se texten ”Yoast-kolumner” i hjälpfliken för mer info.

en: # links in post
sv_SE: # länkar i inlägg

en: Number of internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
sv_SE: Antal interna länkar i detta inlägg. Se texten ”Yoast kolumner” i hjälpfliken för mer info.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link to article about content analysis, %3$s: Anchor closing, %4$s: Link to article about text links, %5$s: Emphasis open tag, %6$s: Emphasis close tag
en: %1$s adds several columns to this page. We've written an article about %2$show to use the SEO score and Readability score%3$s. The links columns show the number of articles on this site linking %5$sto%6$s this article and the number of URLs linked %5$sfrom%6$s this article. Learn more about %4$show to use these features to improve your internal linking%3$s, which greatly enhances your SEO.
sv_SE: %1$s lägger till flera kolumner på den här sidan. Vi har skrivit en artikel om %2$shur man använder SEO- och läsbarhetspoängen%3$s. Länk-kolumnen visar antalet artiklar på denna webbplats som länkar %5$still%6$s den här artikeln och antalet webbadresser länkade %5$sfrån%6$s den här artikeln. Läs mer om %4$shur man använder dessa funktioner för att förbättra din interna länkning%3$s, vilket starkt förbättrar din SEO.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
sv_SE: %s kolumner

en: Readability score
sv_SE: Läsbarhetspoäng

en: Take the online Structured Data Training course and learn how to create rich snippets!
sv_SE: Ta kursen ”Online Structured Data Training” och lär dig hur du skapar rika förhandsvisningstexter!

en: No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
sv_SE: Det finns inga interna länkar på denna sida. Du kanske borde lägga till några lämpliga?

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
sv_SE: Fler fördelar för dig med %s:

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Let us set up %s for you
sv_SE: Låt oss ställa in %s åt dig

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s in a few steps
sv_SE: Konfigurera %s i några få steg

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook &amp; Twitter
sv_SE: %1$sFörhandsvisning på sociala medier%2$s: Facebook och Twitter

en: Scroll to see the preview content.
sv_SE: Rulla ner för att se en förhandsvisning av innehållet.

note: Translators: %1$s expands the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s), all nofollowed.
sv_SE: Denna sida har %1$s intern(a) länk(ar), alla med parametern nofollow.

note: Translators: %1$s expands to the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s).
sv_SE: Denna sida har %1$s intern(a) länk(ar).

note: Translators: %1$s expands to the number of nofollow links, %2$s to the number of internal links
en: This page has %1$s nofollowed internal link(s) and %2$s normal internal link(s).
sv_SE: Denna sida har %1$s intern(a) länk(ar) med parametern nofollow och %2$s normal(a) intern(a) länk(ar).

en: Enter authorization code here...
sv_SE: Ange auktoriseringskod här&hellip;

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to start creating content that ranks well for keywords you care about. Check out this video in which we explain how to use the %1$s metabox when you edit posts or pages.
sv_SE: %1$s tar nu hand om all teknisk optimering som behövs av din webbplats. För att verkligen förbättra webbplatsens prestanda i sökresultaten är det viktigt att börja skapa innehåll som rankas bra för nyckelord du bryr dig om. Kolla in den här videon där vi förklarar hur du använder metaboxen %1$s när du redigerar inlägg eller sidor.

en: Cornerstone content
sv_SE: Grundstensinnehåll

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Your %1$s plugin is now set up. SEO, however, is subject to constant change. Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date regarding %1$s, other plugins by Yoast and important news in the world of SEO.
sv_SE: Ditt tillägg %1$s är nu konfigurerat. SEO är emellertid föremål för ständig förändring. Anmäl dig till vårt nyhetsbrev om du vill hålla dig uppdaterad angående %1$s, andra tillägg från Yoast och viktiga nyheter i SEO-världen.

en: Stay up-to-date
sv_SE: Håll dig uppdaterad

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
sv_SE: Om du vill överträffa konkurrenterna i en viss ort eller region, kolla in vårt tillägg %1$s! Du kan enkelt lägga in Google Maps, öppettider, kontaktuppgifter och en butikssökare. Förutom det, hjälper även %1$s dig att förbättra användbarheten för din kontaktsida.

en: Attract more customers near you
sv_SE: Locka fler kunder nära dig

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO
en: Do you want to know all the ins and outs of the %1$s plugin? Do you want to learn all about our advanced settings? Want to be able to really get the most out of the %1$s plugin? Check out our %1$s plugin training and start outranking the competition!
sv_SE: Vill du veta allt om tillägget %1$s? Vill du lära dig allt om våra avancerade inställningar? Vill du verkligen kunna få ut det mesta av tillägget %1$s? Kolla in vår tilläggsutbildning %1$s och börja överträffa konkurrenterna!

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to Yoast SEO plugin training
en: Get the most out of %1$s with the %2$s
sv_SE: Få ut det mesta av %1$s med %2$s

note: translators: %1$s resolves to SEO copywriting training
en: Do you want to learn how to write content that generates traffic? Check out our %1$s. We will help you to write awesome copy that will rank in the search engines. The %1$s covers all the main steps in SEO copywriting: from keyword research to publishing.
sv_SE: Vill du lära dig hur du skriver innehåll som genererar trafik? Kolla in våra %1$s. Vi hjälper dig att skriva fantastiska inlägg som rankas i sökmotorerna. %1$s täcker alla huvudsteg i SEO-copywriting: från sökords-forskning till publicering.

en: Learn how to write copy that ranks
sv_SE: Lär dig hur du skriver inlägg som rankar

en: Upgrade to Premium
sv_SE: Uppgradera till premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Use the multiple focus keywords functionality, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
sv_SE: Vill du överträffa dina konkurrenter? %1$s ger dig fantastiska ytterligare funktioner som hjälper dig att ställa in din SEO-strategi som en professionell användare. Använd funktionaliteten för flera nyckelord, omdirigeringshanteraren och vårt interna länkverktyg. %1$s ger dig också tillgång till premium-support.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
sv_SE: Överträffa dina konkurrenter med %s

en: Configuration service
sv_SE: Konfigurationstjänst

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
sv_SE: Medan vi strävar efter att göra det så enkelt som möjligt att konfigurera %1$s så förstår vi att det fortfarande kan vara skrämmande. Om du hellre vill att vi ska konfigurera %1$s åt dig (och få en kopia av %2$s i processen), beställ en konfigurationstjänst för %1$s och luta dig tillbaka medan vi konfigurerar din webbplats.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s
sv_SE: Konfigurera %s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO'.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs! %1$s will take care of all the technical optimizations your site needs.
sv_SE: Välkommen till konfigurationsguiden %1$s. I några enkla steg kommer vi hjälpa dig att konfigurera dina SEO-inställningar så de matchar din webbplats behov! %1$s kommer ta hand om all teknisk optimering din webbplats behöver.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Please choose the %s configuration of your liking:
sv_SE: Vänligen välj %s-konfigurationen du vill ha:

en: You might like
sv_SE: Du kanske gillar

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
sv_SE: Vi har upptäckt att du inte har slutfört den här guiden ännu, så vi rekommenderar att du %2$s startar konfigurationsguiden för att konfigurera %1$s %3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
sv_SE: Konfigurationsguiden hjälper dig att enkelt konfigurera din webbplats så den har optimala SEO-inställningar.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This article is %1$scornerstone content%2$s
sv_SE: Den här artikeln är %1$sgrundstensinnehåll%2$s

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of our recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s, they've all been vetted by our Yoast support team and provide all the features a modern host should provide.
sv_SE: Om du inte kan uppgradera din PHP-version själv, så kan du skicka ett e-postmeddelande till dit webbhotell. Vi har %1$sexempel här%2$s. Om de inte vill uppgradera din PHP-version föreslår vi att du byter webbhotell. Ta en titt på en av våra rekommenderade %3$sWordPress webbhotell-partners%4$s, de har alla granskats av vår Yoast supportgrupp och ger alla funktioner ett modernt webbhotell bör ge.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of the recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s.
sv_SE: Om du inte kan uppgradera din PHP-version själv, så kan du skicka ett e-postmeddelande till dit webbhotell. Vi har %1$sexempel här%2$s. Om de inte vill uppgradera din PHP-version föreslår vi att du byter webbhotell. Ta en titt på en av våra rekommenderade %3$sWordPress webbhotell-partners%4$s.

en: Can't update? Ask your host!
sv_SE: Kan du inte uppdatera? Fråga ditt webbhotell!

en: You should update your PHP version to either 5.6 or to 7.0 or 7.1. On a normal WordPress site, switching to PHP 5.6 should never cause issues. We would however actually recommend you switch to PHP7. There are some plugins that are not ready for PHP7 though, so do some testing first. We have an article on how to test whether that's an option for you %1$shere%2$s. PHP7 is much faster than PHP 5.6. It's also the only PHP version still in active development and therefore the better option for your site in the long run.
sv_SE: Du bör uppdatera din PHP-version till antingen 5.6, 7.0 eller 7.1. På en normal WordPress-webbplats ska det aldrig orsaka problem att byta till PHP 5.6. Men vi rekommenderar faktiskt att du byter till PHP7. Det finns dock några tillägg som inte är redo för PHP7 så göra några tester först. Vi har en artikel om hur man testar om det är ett alternativ för dig %1$shär%2$s. PHP7 är mycket snabbare än PHP 5.6. Det är också den enda PHP-version som fortfarande är i aktiv utveckling och är därmed ett bättre alternativ för din webbplats i det långa loppet.

en: To which version should I update?
sv_SE: Till vilken version bör jag uppdatera?

en: Hosts have the ability to update your PHP version, but sometimes they don't dare to do that because they're afraid they'll break your site.
sv_SE: Webbhotell har möjligheten att uppdatera din PHP-version, men ibland vågar de inte göra det eftersom de är rädda för att din webbplats ska sluta fungera.

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP. PHP is the programming language that WordPress and Yoast SEO are built on. The version that is currently used for your site is no longer supported. Newer versions of PHP are both faster and more secure. In fact, your version of PHP no longer receives security updates, which is why we're sending you to this notice.
sv_SE: Vi har märkt att du kör en gammal version av PHP. PHP är programmeringsspråket som WordPress och Yoast SEO bygger på. Versionen som används på din webbplats stöds inte längre. Nyare versioner av PHP är både snabbare och säkrare. I själva verket tar din version av PHP inte längre emot säkerhetsuppdateringar, vilket är anledningen till att vi skickar dig till detta meddelande.

en: Your site could be faster and more secure with a newer PHP version.
sv_SE: Din webbplats kan bli både snabbare och säkrare med en nyare PHP-version.

en: A message from %1$s
sv_SE: Ett meddelande från %1$s

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the setup and use of the plugin.
sv_SE: Skaffa Premium och våra experter kommer finnas där för dig och svara på alla frågor du kan tänkas ha angående installation och användande av tillägget.

en: Superfast internal linking suggestions
sv_SE: Supersnabba interna länkningsförslag

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
sv_SE: Goda nyheter: du kan, med %1$s!

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: 1 year free updates and upgrades included!
sv_SE: 1 års fria uppdateringar och uppgraderingar ingår!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
sv_SE: Tillägget %2$s ändrar din webbplats output och skiljer genom det mellan sökmotorer och vanliga användare, en process som kallas cloaking. Vi rekommenderar starkt att du inaktiverar det.

note: translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %1$s for you:
sv_SE: Andra fördelar med %1$s för dig:

en: Want to add more than one keyword?
sv_SE: Vill du lägga till mer än ett nyckelord?

en: 24/7 support
sv_SE: Support 24/7

en: Superfast internal links suggestions
sv_SE: Supersnabba interna länkförslag

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
sv_SE: %1$sGör dig av med döda länkar%2$s: easy redirect manager

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the set-up and use of the plug-in!
sv_SE: Skaffa Premium så kommer våra experter att finnas där för dig och svara på alla frågor du kan tänkas ha kring installation och användning av tillägget!

en: No ads!
sv_SE: Ingen reklam!

en: Facebook & Twitter
sv_SE: Facebook och Twitter

en: Social media preview
sv_SE: Sociala medier förhandsgranskning

en: Find related posts superfast
sv_SE: Hitta relaterade inlägg supersnabbt

en: Internal linking suggestions
sv_SE: Interna länkningsförslag

en: No more dead links
sv_SE: Inga fler döda länkar

en: Increase your SEO reach
sv_SE: Öka din SEO-räckvidd

en: Multiple keywords
sv_SE: Flera nyckelord

note: translators: %1$s expands to the plugin name
en: Get %1$s
sv_SE: Skaffa %1$s

en: Variable
sv_SE: Variabel

en: Available variables
sv_SE: Tillgängliga variabler

en: Scroll to see the table content.
sv_SE: Rulla för att se innehållet i tabellen.

en: Take the online Technical SEO Training course and learn essential technical SEO-concepts!
sv_SE: Gå vår onlinekurs för teknisk SEO-utbildning och lär dig grundläggande tekniska SEO-koncept!

note: translators: %1$s will be a link to a review explanation page. Text between %2$s and %3$s will be a link to an SEO copywriting course page.
en: If you want more help creating awesome content, check out our %2$sSEO copywriting course%3$s. Do you want to know all about the features of the plugin, consider doing our %1$s!
sv_SE: Om du vill ha mer hjälp med att skapa fantastiskt innehåll, kolla in vår %2$skurs för SEO copywriting%3$s. Vill du veta allt om funktionerna i tillägget, överväg att göra vår %1$s!

note: Translators: %1$s opens a link to a Yoast article about stop words, %2$s closes the link
en: The focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s. | The focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s.
sv_SE[0]: Fokusnyckelordet innehåller ett stoppord. Detta kan eventuellt vara klokt, beroende på omständigheterna. %1$sLär dig mer om stoppord%2$s.
sv_SE[1]: Fokusnyckelordet innehåller %3$d stoppord. Detta kan eventuellt vara klokt, beroende på omständigheterna. %1$sLär dig mer om stoppord%2$s.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
sv_SE: Nyckelordsdensiteten är %1$s, vilket är långt över det rekommenderade maxvärdet på %3$s. Fokusnyckelordet hittades %2$d gånger.

en: Step %1$d: %2$s
sv_SE: Steg %1$d: %2$s

en: The meta description is over %1$d characters. Reducing the length will ensure the entire description will be visible.
sv_SE: Metabeskrivningen är över %1$d tecken. Minska längden för att säkerhetsställa att hela beskrivningen kommer vara synlig.

note: Translators: %1$d expands to the number of paragraphs, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
sv_SE[0]: %1$d av styckena innehåller mer än det rekommenderade maximala antalet %2$d ord. Är du säker på att all information är om samma ämne, och därför hör hemma i ett enda stycke?
sv_SE[1]: %1$d av styckena innehåller mer än det rekommenderade maximala antalet %2$d ord. Är du säker på att all information i varje stycke är om samma ämne, och därför hör hemma i ett enda stycke?

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
sv_SE: %1$s av meningarna innehåller %2$spassiv röst %3$s, vilket är mindre än eller lika med det rekommenderade maximala antalet %4$s.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
sv_SE: %1$s av meningarna innehåller %2$spassiv röst %3$s, vilket är mer än det rekommenderade maximala antalet %4$s. Försök att använda deras aktiva motsvarigheter.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the recommended maximum sentence length, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
sv_SE: Metabeskrivningen innehåller inga meningar %1$söver %2$s ord %3$s.

note: Translators: %1$d expands to number of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
sv_SE[0]: Metabeskrivningen innehåller %1$d mening %2$söver %3$s ord%4$s. Försök att förkorta denna mening.
sv_SE[1]: Metabeskrivningen innehåller %1$d meningar %2$söver %3$s ord%4$s. Försök att förkorta dessa meningar.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
sv_SE: %1$s av meningarna innehåller %2$smer än %3$s ord %4$s, vilket är mindre än eller lika med det rekommenderade maximala antalet %5$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of instances where 3 or more consecutive sentences start with the same word. 	   %2$d expands to the number of consecutive sentences starting with the same word.
en: The text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | The text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
sv_SE[0]: Texten innehåller %2$d sammanhängande mening som börjar med samma ord. Prova att blanda om orden lite.
sv_SE[1]: Texten innehåller %1$d instanser där %2$d eller fler sammanhängande meningar börjar med samma ord. Prova att blanda om orden lite.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. Try to shorten the sentences.
sv_SE: %1$s av meningarna innehåller %2$smer än %3$s ord %4$s, vilket är mer än det rekommenderade maximala antalet %5$s. Försök att förkorta meningarna.

en: The amount of words following each of the subheadings doesn't exceed the recommended maximum of %1$d words, which is great.
sv_SE: Antalet ord för varje underrubrik överskrider inte det rekommenderade maximala antalet %1$d ord, vilket är väldigt bra.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text. Translators: %1$d expands to the number of words in the text
en: The text contains %1$d word. | The text contains %1$d words.
sv_SE[0]: Texten innehåller %1$d ord.
sv_SE[1]: Texten innehåller %1$d ord.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words.
en: This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d word. | This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d words.
sv_SE[0]: Detta är fler eller lika med det rekommenderade minimum-antalet %2$d ord.
sv_SE[1]: Detta är fler eller lika med det rekommenderade minimum-antalet %2$d ord.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | This is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
sv_SE[0]: Detta är något under rekommenderat antal minimum av %2$d ord. Lägg till några fler.
sv_SE[1]: Detta är något under rekommenderat antal minimum av %2$d ord. Lägg till några fler.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
sv_SE[0]: Detta är under rekommenderat antal av %2$d ord. Lägg till mer innehåll som är relevant för ämnet.
sv_SE[1]: Detta är under rekommenderat antal av %2$d ord. Lägg till mer innehåll som är relevant för ämnet.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is far below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is far below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
sv_SE[0]: Detta är långt under rekommenderat minimum av %2$d ord. Lägg till mer innehåll som är relevant för ämnet.
sv_SE[1]: Detta är långt under rekommenderat minimum av %2$d ord. Lägg till mer innehåll som är relevant för ämnet.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
sv_SE: %1$s av meningarna innehåller ett %2$sövergångsord%3$s eller fras, som är mindre än det rekommenderade minimum %4$s.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
sv_SE: %1$s av meningarna innehåller ett %2$sövergångsord%3$s eller fras, vilket är väldigt bra.

note: Translators: %1$s opens a link to a wikipedia article about stop words, %2$s closes the link
en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
sv_SE[0]: Permalänken på denna sida innehåller ett %1$stoppord%2$s, som bör tas bort.
sv_SE[1]: Permalänken på denna sida innehåller %1$stoppord%2$s, som bör tas bort.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
sv_SE: %1$s av orden innehåller %2$söver %3$s stavelser%4$s, vilket är mindre än eller lika med det rekommenderade maximala %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
sv_SE: %1$s av orden %2$söver %3$s stavelser%4$s, vilket är mer än det rekommenderade maximala  %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
sv_SE: Ett fel uppstod i utvärderingen av '%1$s'

note: Translators: %1$d expands to the number of subheadings, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d subheading is followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert another subheading. | %1$d of the subheadings are followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert additional subheadings.
sv_SE[0]: %1$d underrubrik följs av mer än det rekommenderade maximala antalet %2$d ord. Försök att använda en annan underrubrik.
sv_SE[1]: %1$d underrubriker följs av mer än det rekommenderade maximala antalet %2$d ord. Försök att använda en annan underrubrik.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
sv_SE: Fokusnyckelordet ”%1$s” förekommer inte i SEO-titeln.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is too low; the focus keyword was found %2$d times.
sv_SE: Nyckelordsdensiteten är %1$s, vilket är för lågt. Fokusnyckelordet hittades %2$d gånger.

en: Save all
sv_SE: Spara allt

en: Save
sv_SE: Spara

en: No new notifications.
sv_SE: Inga nya notiser.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Need help determining your settings? Configure %1$s step-by-step.
sv_SE: Behöver du hjälp med att bestämma dina inställningar? Konfigurera %1$s steg-för-steg.

note: translators: %1$s expands anchor to knowledge base article, %2$s expands to </a>
en: Please refer to %1$sour article about how to connect your website to Google Search Console%2$s if you need assistance.
sv_SE: Vänligen se %1$svår artikel om hur du ansluter din webbplats till Google Search Console%2$s om du behöver hjälp.

note: translators: %d resolves to the number of alerts being added.
en: You have %d new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
sv_SE[0]: Du har %d nytt ärende som rör din SEO!
sv_SE[1]: Du har %d nya ärenden som rör din SEO!

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
sv_SE: %1$s, författare på %2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%2$s?
sv_SE: ”All in One” SEO-data har importerats. Vill du %1$sinaktivera tillägget ”All in One”%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: wpSEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the wpSEO plugin%2$s?
sv_SE: wpSEO data har importerats. Vill du %1$sinaktivera tillägget wpSEO%2$s?

note: translators: 1,2: link open tag; 3: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%3$s? You've had Google Analytics enabled in All in One SEO, would you like to install the %2$sGoogle Analytics plugin%3$s?
sv_SE: ”All in One” SEO-data har importerats. Vill du %1$sinaktivera tillägget ”All in One SEO”%3$s. Du hade Google Analytics aktiverat i ”All in One SEO”, vill du installera tillägget %2$sGoogle Analytics%3$s?

en: Take the online Site Structure Training course and learn how to structure your website!
sv_SE: Ta en onlinekurs i webbplatsstrukturering och lär dig att strukturera din webbplats!

en: Mobile preview
sv_SE: Förhandsvisning för mobil

en: Desktop preview
sv_SE: Förhandsvisning för skrivbord

en: Use queries instead
sv_SE: Använd ”queries” istället

en: Use javascript instead.
sv_SE: Använd javascript istället.

en: Select redirect
sv_SE: Välj omdirigering

en: <b>Warning!</b> You didn't set your %s license key yet, which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
sv_SE: <b>Varning!</b> Du har inte ställ in din %s licensnyckel ännu, vilket betyder att du går miste om uppdateringar och support! <a href="%s">Ange din licensnyckel</a> eller <a href="%s" target="_blank">skaffa en licens här</a>.

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
sv_SE: <b>Varning!</b> Din %s licens är inaktiv vilket innebär att du går miste om uppdateringar och support! <a href="%s">Aktivera din licens</a> eller <a href="%s" target="_blank">skaffa en licens här</a>.

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
sv_SE: du tar <strong>inte</strong> emot uppdateringar.

en: INACTIVE
sv_SE: INAKTIV

en: you are receiving updates.
sv_SE: du tar emot uppdateringar.

en: ACTIVE
sv_SE: AKTIV

en: Close snippet editor
sv_SE: Stäng redigeraren för förhandsvisningstexten

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
sv_SE: Vänligen ange en SEO-titel genom att redigera förhandsvisningstexten nedan.

en: Marks are disabled in current view
sv_SE: Markeringen är inaktiverade i aktuell vy

en: Mark this result in the text
sv_SE: Markera detta resultat i texten

en: Remove marks in the text
sv_SE: Ta bort markeringar i texten

en: SEO title preview:
sv_SE: Förhandsvisning av SEO-titel:

en: Slug preview:
sv_SE: Förhandsgranskning av permalänk:

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Meta description preview:
sv_SE: Metabeskrivning förhandsvisning:

en: Content optimization: Good SEO score
sv_SE: Innehållsoptimering: Bra SEO-poäng

en: Good SEO score
sv_SE: Bra SEO-poäng

en: Content optimization: OK SEO score
sv_SE: Innehållsoptimering: OK SEO-poäng

en: OK SEO score
sv_SE: OK SEO-poäng

en: Content optimization: Bad SEO score
sv_SE: Innehållsoptimering: Dålig SEO-poäng

en: Bad SEO score
sv_SE: Dålig SEO-poäng

en: Content optimization: Has feedback
sv_SE: Innehållsoptimering: Har återkoppling

en: Feedback
sv_SE: Återkoppling

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
sv_SE: Nyckelordet förekommer i sidans URL.

en: The images on this page contain alt attributes.
sv_SE: Bilderna på den här sidan har alt-attribut.

en: The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.
sv_SE: Bilderna på denna sida har alt-attribut men innehåller inte nyckelordet.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
sv_SE: Bilderna på denna sida har alt-attribut med nyckelordet.

en: You have far too little content, please add some content to enable a good analysis.
sv_SE: Du har för lite innehåll, lägg till mer innehåll för att skapa en bra analys.

en: None of the paragraphs are too long, which is great.
sv_SE: Inget av styckena är för långt, vilket är bra.

note: Translators: %1$s expands to a link to https://yoa.st/headings, %2$s expands to the link closing tag.
en: The text does not contain any %1$ssubheadings%2$s. Add at least one subheading.
sv_SE: Texten har inga %1$sunderrubriker%2$s. Lägg till åtminstone en underrubrik.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
sv_SE: Vänligen ange en metabeskrivning genom att redigera förhandsvisningstexten nedan.

en: Edit snippet
sv_SE: Redigera förhandsvisningstext

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
sv_SE: Du kan klicka på varje element i förhandsgranskningen för att gå till redigeraren för förhandsvisningstexten.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: You're not getting the benefits of %1$s yet. If you had %1$s, you could use its awesome features:
sv_SE: Du får inte fördelarna med %1$s ännu. Om du hade %1$s, skulle du kunna använda dess fantastiska funktioner:

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
sv_SE: Ett problem uppstod när detta steg sparades, {{länk}}vänligen skicka en buggrapport{{/ länk}} som beskriver vilket steg du är på och vilka ändringar du vill göra (om någon).

en: Please provide a meta description by editing it here.
sv_SE: Vänligen ange en meta-beskrivning genom att redigera den här.

en: Meta description preview:
sv_SE: Förhandsgranskning av meta-beskrivning:

en: Slug preview:
sv_SE: Förhandsgranskning av permalänk:

en: This is an example title - edit by clicking here
sv_SE: Detta är en exempeltitel - redigera genom att klicka här

en: SEO title preview:
sv_SE: Förhandsgranskning av SEO-titel:

en: URL preview:
sv_SE: Förhandsvisning av webbadress:

en: Search Result Preview
sv_SE: Förhandsvisning av sökresultat

en: To allow %s to fetch your Google Search Console information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
sv_SE: För att tillåta %s att hämta din Google Search Console information, vänligen ange din Google auktoriseringskod. Klickar du på knappen nedan öppnas ett nytt fönster.

en: Reauthenticate with Google
sv_SE: Autentisera med Google igen

en: MailChimp signup failed:
sv_SE: MailChimp-registrering misslyckades:

en: company logo image preview
sv_SE: förhandsgranskning av företagets logotyp

en: The keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
sv_SE: Nyckelfrasen är över 10 ord, en nyckelfras bör vara kortare.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Export settings
sv_SE: Exportera inställningar

en: Choose an image
sv_SE: Välj en bild

en: Remove the image
sv_SE: Ta bort bilden

en: Choose image
sv_SE: Välj bild

en: Select profile
sv_SE: Välj profil

en: Choose a profile
sv_SE: Välj en profil

en: Previous step
sv_SE: Föregående steg

en: Next step
sv_SE: Nästa steg

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Get %s now!
sv_SE: Skaffa %s nu!

en: The meta description contains the focus keyword.
sv_SE: Metabeskrivningen innehåller nyckelordet.

en: Sign Up!
sv_SE: Prenumerera!

en: There is an error with the request.
sv_SE: Ett fel uppstod vid förfrågan.

en: Search Result Form
sv_SE: Sökresultatsformulär

en: Close search result form
sv_SE: Stäng sökresultatsformulär

en: Close the Wizard
sv_SE: Stäng guiden

en: The SEO title is wider than the viewable limit.
sv_SE: SEO-titeln är längre än visningsbar gräns.

en: The SEO title has a nice length.
sv_SE: SEO-titeln har en bra längd.

en: The SEO title is too short. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
sv_SE: SEO-titeln är för kort. Använd utrymmet till att lägga till varianter av nyckelordet eller skapa en lockande call-to-action-text.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
sv_SE: %1$s videokurs

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
sv_SE: %s &rsaquo; Konfigurationsguide

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s is the link closing tag.
en: Do you want to get a grip on your own SEO-strategy? Learn all about it in one of %1$sour courses%2$s.
sv_SE: Vill du få grepp om din egen SEO-strategi? Lär dig allt om det i en av %1$svåra kurser%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress Training, %2$s to Yoast SEO for WordPress.
en: Take the %1$s course and become a certified %2$s expert!
sv_SE: Ta %1$s kursen och bli en certifierad %2$s expert!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
sv_SE: Vi har märkt att du har använt %1$s ett tag nu, vi hoppas att du gillar det! Vi skulle bli glada om du kunde %2$sge oss ett 5-stjärnigt betyg på WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
sv_SE: Om du upplever problem, %1$svänligen skicka en buggrapport%2$s och vi ska göra vårt bästa för att hjälpa dig.

note: translators: %1$s is the notification dismissal link start tag, %2$s is the link closing tag.
en: %1$sPlease don't show me this notification anymore%2$s
sv_SE: %1$sVänligen visa mig inte detta meddelande igen%2$s

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s to Yoast, %3$s is the link closing tag.
en: Do you want to know how to improve your rankings? %1$sLet team %2$s help you!%3$s
sv_SE: Vill du veta hur du kan förbättra din ranking? %1$sLåt teamet %2$s hjälpa dig!%3$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: Let our experts set up your %1$s plugin!
sv_SE: Låt våra experter ställa in ditt tillägg %1$s!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast plugin page, %2$s is the link closing tag.
en: Take your SEO to the next level and outrank your competition with our %1$sSEO plugins%2$s.
sv_SE: Ta din SEO till nästa nivå och överträffa dina konkurrenter med våra %1$sSEO-tillägg%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast WooCommerce SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
sv_SE: Köp tillägget %1$s nu och optimera din butik idag för att förbättra din produktmarknadsföring!

en: Courses
sv_SE: Kurser

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Date archives settings
sv_SE: Inställningar för datumarkiv

en: Author archives settings
sv_SE: Inställningar för författararkiv

en: Remove keyword
sv_SE: Ta bort nyckelord

note: translators: %1$s expands to the image recommended width, %2$s to its height.
en: %1$s by %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: Configuration wizard
sv_SE: Konfigurationsguide

en: Choose your settings.zip file
sv_SE: Välj din settings.zip-fil

en: Open the configuration wizard
sv_SE: Öppna konfigurationsguiden

en: Enter a focus keyword
sv_SE: Ange ett fokusnyckelord

en: (no title)
sv_SE: (ingen titel)

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keywords. It also comes with 24/7 personal support.
sv_SE: Förresten, visste du att vi har också ett %1$sPremium-tillägg%2$s? Det erbjuder avancerade funktioner, som en omdirigeringshanterare och stöd för flera sökord. Det kommer också med 24/7 personlig support.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below.
sv_SE: %1$s levereras med en mängd funktioner. Du kan aktivera / inaktivera några av dem nedan.

en: The advanced settings include site-wide settings for your titles and meta descriptions, social metadata, sitemaps and much more.
sv_SE: De avancerade inställningarna inkluderar inställningar för hela webbplatsen för dina titlar och metabeskrivningar, sociala metadata, webbplatskartor och mycket mer.

en: Admin bar menu
sv_SE: Administratörsmeny

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
sv_SE: Administratörsmenyn %1$s innehåller användbara länkar till tredje-parts-verktyg för att analysera sidor och gör det lätt att se om du har nya notiser.

en: Advanced settings pages
sv_SE: Sidor för avancerade inställningar

en: %s installation wizard
sv_SE: Installationsguide för %s

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: %1$s can check daily if your site is still indexable by search engines and will notify you when this is not the case.
sv_SE: %1$s kan dagligen kontrollera om din webbplats fortfarande indexeras av sökmotorer och meddelar dig när detta inte är fallet.

en: Create and manage redirects within your WordPress install.
sv_SE: Skapa och hantera omdirigeringar inom din WordPress-installation.

en: Optimize a single post for up to 5 keywords.
sv_SE: Optimera ett enda inlägg för upp till 5 nyckelord.

en: Check what your Facebook or Twitter post will look like.
sv_SE: Se hur ditt inlägg på Facebook eller Twitter kommer att se ut.

en: Social Previews
sv_SE: Sociala förhandsgranskningar

en: Features
sv_SE: Funktioner

en: More info
sv_SE: Mer info

en: SEO title
sv_SE: SEO-titel

en: Meta robots index
sv_SE: Metarobot index

en: Gain access to our 24/7 support team.
sv_SE: Få tillgång till vårt supportteam 24/7.

en: Get Yoast SEO Premium now »
sv_SE: Skaffa Yoast SEO Premium nu »

note: Translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s opens the link, %4$s closes the link.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can be daunting. If you’d rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order our %3$s%1$s configuration service%4$s here!
sv_SE: Även om vi strävar efter att göra det så enkelt som möjligt att börja använda %1$s, så förstår vi att det kan vara skrämmande. Om du hellre vill att vi ska ställa in %1$s för dig (och samtidigt få en kopia av %2$s), beställ vår %3$s %1$skonfigurationsservice%4$s här!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs!
sv_SE: Välkommen till konfigurationsguiden %1$s. I några enkla steg hjälper vi dig att konfigurera inställningarna för din SEO för att matcha webbplatsens behov!

note: translators: %s expands to <span lang="en">noindex</span>
en: Posts that are set to &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Inlägg som är inställda på ”%s”

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
sv_SE: Yoast alternativ%1$s hittades inte.

en: Success!
sv_SE: Klart!

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
sv_SE: WordPress genererar automatiskt en webbadress för varje medieobjekt i biblioteket. Aktivering av detta gör det möjligt för Google att indexera den genererade webbadressen.

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: The post type "%1$s" should be
sv_SE: Inläggstypen "%1$s" bör vara

en: Provide an image of the company logo
sv_SE: Ange en bild till företagets logotyp

en: The name of the company
sv_SE: Företagets namn

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
sv_SE: Välj symbolen som ska användas som din titelavgränsare. Detta visas t.ex. mellan din inläggstitel och webbplatsens namn. Symbolerna visas i den storlek som visas i sökresultaten.

en: Dash
sv_SE: Smalt tankstreck

en: En dash
sv_SE: Tankstreck

en: Em dash
sv_SE: Brett tankstreck

en: Middle dot
sv_SE: Mellanpunkt

en: Bullet
sv_SE: Punkt

en: Low asterisk
sv_SE: Låg asterisk

en: Vertical bar
sv_SE: Lodrätt streck

en: Small tilde
sv_SE: Liten tilde

en: Left angle quotation mark
sv_SE: Vänstervinklat citationstecken

en: Right angle quotation mark
sv_SE: Högervinklat citationstecken

en: Greater than sign
sv_SE: Större än-tecken

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
sv_SE: Google visar webbplatsens namn i sökresultaten. Om du vill ändra det så kan du göra det här.

en: Less than sign
sv_SE: Mindre än-tecken

en: Title settings
sv_SE: Inställningar för titeln

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Post type visibility
sv_SE: Inläggstyp synlighet

en: Visible
sv_SE: Synlig

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: The name of the person
sv_SE: Personens namn

en: Social profiles
sv_SE: Sociala profiler

en: Site type
sv_SE: Webbplatstyp

en: Environment
sv_SE: Miljö

en: Welcome!
sv_SE: Välkommen!

en: Does, or will, your site have multiple authors?
sv_SE: Har webbplatsen flera författare?

en: Multiple authors
sv_SE: Flera författare

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
sv_SE: Förhöja upplevelsen av att dela inlägg med videos

en: Optimize your site for Google News
sv_SE: Optimera din webbplats för Google Nyheter

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
sv_SE: Pingar omedelbart Google när nya inlägg publiceras

en: Creates XML News Sitemaps
sv_SE: Skapar XML nyhetswebbplatskartor

en: Get found by potential clients
sv_SE: Hittas av potentiella kunder

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
sv_SE: Infoga Google Maps, en butikslokaliserare, öppettider och mer enkelt

en: Improve the usability of your contact page
sv_SE: Förbättra användbarheten av din kontaktsida

en: Improve sharing on Pinterest
sv_SE: Förbättra delning på Pinterest

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
sv_SE: En sömlös integration mellan%1$s och %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
sv_SE: %1$s, ta din optimering till nästa nivå!

en: Redirect manager
sv_SE: Omdirigeringshanterare

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
sv_SE: skapa och hantera omdirigeringar inom din WordPress-installation.

en: Social previews
sv_SE: Social förhandsgranskning

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
sv_SE: se hur dina inlägg på Facebook eller Twitter kommer se ut.

en: Premium support
sv_SE: Premiumsupport

en: Installed
sv_SE: Installerad

note: translators: Text between %1$s and %2$s will only be shown to screen readers. %3$s expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
sv_SE: Mer information %1$som %3$s%2$s

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
sv_SE: Levereras med vår 30-dagars inga-frågor pengarna tillbaka garanti

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
sv_SE: %1$s tillägg

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
sv_SE: %1$s för att optimera din webbplats ytterligare

note: translators: %s expands to the current taxonomy index value
en: Default for this taxonomy type, currently: %s
sv_SE: Standard för denna taxonomityp, för närvarande: %s

en: Team and contributors
sv_SE: Team och bidragare

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Take a look at the people that create %1$s.
sv_SE: Ta en titt på de människor som skapar %1$s.

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
sv_SE: Observera att länkar till arkiv fortfarande kan skapas av ditt tema och du behöver i så fall ta bort dem separat.

en: Filter posts list
sv_SE: Filtrera inläggslistan

en: Posts list
sv_SE: Inläggslista

en: Posts list navigation
sv_SE: Navigation för inläggslista

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
sv_SE: Gör videos responsiva genom att aktivera fitvids.js

en: Show your videos in Google Videos
sv_SE: Visa dina videos i Google Videos

en: optimize a single post for up to 5 keywords.
sv_SE: optimera ett enskilt inlägg för upp till fem nyckelord.

note: translators: $1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %1$s
sv_SE: Köp %1$s

en: gain access to our 24/7 support team.
sv_SE: få tillgång till vårt supportteam 24/7.

en: View credits
sv_SE: Visa lista över medverkande

en: Multiple focus keywords
sv_SE: Flera olika fokusnyckelord

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
sv_SE: Använd synliga sökvägar från %1$s istället för %2$s

note: translators: %s expands to the directory path and name.
en: The directory %s could not be removed. Please remove it via FTP.
sv_SE: Katalogen %s kunde inte tas bort. Vänligen ta bort den via FTP.

en: Files successfully removed.
sv_SE: Filerna togs bort utan problem.

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Ändra ”%s”;

en: Crawl issues list navigation
sv_SE: Listnavigering av genomsökningsproblem

en: Crawl issues list
sv_SE: Lista över genomsökningsproblem

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The following file is blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete it (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps. | The following files are blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
sv_SE[0]: Följande fil hindrar din XML-webbplatskarta från att fungera ordentligt. Du kan antingen ta bort den (detta kan göras med "Lös det"-knappen) eller inaktivera %1$s XML-sitemaps.
sv_SE[1]: Följande filer hindrar din XML-webbplatskarta från att fungera ordentligt. Du kan antingen ta bort dem (detta kan göras med "Lös det"-knappen) eller inaktivera %1$s XML-webbplatskartor.

en: Go Premium
sv_SE: Skaffa Premium

en: Filter by post type
sv_SE: Filtrera på inläggstyp

en: Show All Post Types
sv_SE: Visa alla inläggstyper

en: Entries per sitemap page
sv_SE: Inlägg per webbplatskartssida

en: Post types sitemap settings
sv_SE: Inläggstypsinställningar för webbplatskartor

en: Taxonomies sitemap settings
sv_SE: Taxonomi-inställningar för webbplatskartor

en: User sitemap settings
sv_SE: Användarinställningar för webbplatskartor

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter them below:
sv_SE: För att låta sökmotorer vet vilka sociala profiler är associerade till denna webbplats, ange dem nedan:

en: Notifications
sv_SE: Notiser

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
sv_SE: Tar bort fliken nyckelord från metarutan och inaktiverar alla SEO-relaterade förslag.

en: Twitter settings
sv_SE: Twitterinställningar

en: Pinterest settings
sv_SE: Pinterestinställningar

en: Google+ settings
sv_SE: Google+ inställningar

en: Your social profiles
sv_SE: Dina sociala profiler

en: Facebook settings
sv_SE: Facebook-inställningar

en: Disable SEO analysis
sv_SE: Inaktivera SEO-analys

en: Excluded posts settings
sv_SE: Uteslutna inläggsinställningar

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the SEO Permalinks settings page.
en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on unattached media items! So remember: If you change the %1$sattachment redirection setting%2$s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
sv_SE: Eftersom du omdirigerar bilagornas URL till inläggens förälder-URL, så kommer dessa inställningar för närvarande bara ha en effekt på medieobjekt utan bilagor! Så kom ihåg: Om du ändrar %1$sbundna omdirigeringsinställningar%2$si framtiden så kommer nedan inställningarna börja gälla för *alla* medieobjekt.

en: Your XML Sitemap
sv_SE: Din XML-webbplatskarta

en: Yoast SEO video tutorial
sv_SE: Yoast SEO videoguide

en: Open the knowledge base article in a new window or read it in the iframe below
sv_SE: Öppna kunskapsbasartikeln i ett nytt fönster eller läs den i fönstret nedan

en: Knowledge base article
sv_SE: Kunskapsbankartikel

note: Translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
sv_SE: För att tillåta %1$s att hämta din %2$s-information, vänligen ange din Google Auktoriseringskod. Klickar du på knappen nedan öppnas ett nytt fönster.

en: Stop words in slugs.
sv_SE: Stoppord i permalänkar.

en: Title separator symbol
sv_SE: Symbol för titelavgränsare

en: Search results
sv_SE: Sökresultat

en: Enter your Google Authorization Code and press the Authenticate button.
sv_SE: Fyll i din auktoriseringskod från Google och tryck på knappen "Autentisera".

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
sv_SE[0]: %s notis
sv_SE[1]: %s notiser

en: Restore default settings
sv_SE: Återställ standardinställningar

en: RSS feed settings
sv_SE: RSS-flöde inställningar

en: Security setting
sv_SE: Säkerhetsinställningar

en: Content optimization
sv_SE: Innehållsoptimering

en: Make primary
sv_SE: Gör till primär

en: Breadcrumbs settings
sv_SE: Inställningar för synliga sökvägar

en: Readability
sv_SE: Läsbarhet

en: Readability analysis
sv_SE: Läsbarhetsanalys

en: Removes the readability tab from the metabox and disables all readability-related suggestions.
sv_SE: Tar bort fliken läsbarhet från metarutan och inaktiverar alla läsbarhetsrelaterade förslag.

en: Disable readability analysis
sv_SE: Inaktivera läsbarhetsanalys

en: Needs improvement
sv_SE: Behöver förbättringar

note: translators: %1$s resolves to https://github.com/Yoast/wordpress-seo
en: You are trying to load non-minified files. These are only available in our development package. Check out %1$s to see all the source files.
sv_SE: Du försöker ladda icke-minifierade filer, dessa är endast tillgängliga i vårt utvecklingspaket. Kolla in %1$s för att se alla källfilerna.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Dashboard
sv_SE: %1$s Adminpanel

note: translators: 1: number; 2: number received from user.
en: "Max entries per sitemap page" should be below %1$s to meet Google's requirements, which %2$s is not.
sv_SE: "Max inlägg per webbplatskartsida" bör vara under%1$s för att möta Googles krav, som %2$s inte är.

en: You have a new issue concerning your SEO!
sv_SE: Du har ett nytt ärende som rör din SEO!

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. %1$sLearn more about the Snippet Preview%2$s.
sv_SE: Detta är en rendering av hur detta inlägg kan se ut i Googles sökresultat. %1$sLär dig mer om förhandsvisningstexten%2$s.

en: Dashboard
sv_SE: Panel

en: Development Leaders
sv_SE: Utvecklingsledare

en: Knowledge base
sv_SE: Kunskapsbank

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
sv_SE: Kommentarspaginering är aktiverat, detta behövs inte i 999 ur 1000 fall, vi rekommenderar att du inaktiverar den.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the comment setting page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: Simply uncheck the box before "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
sv_SE: Ta bara och avmarkera rutan innan ”Dela upp kommentarer i sidor...” på %1$sinställningssidan för kommentarer%2$s.

note: translators: %1$s resolves to the starting tag of the link to the permalink settings page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
sv_SE: Du kan åtgärda detta på %1$sinställningssidan för permalänkar%2$s.

en: No results found.
sv_SE: Inga resultat hittades.

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Email support is a %s feature
sv_SE: E-postsupport är en %s-funktion

en: Meta description not set.
sv_SE: Metabeskrivning har inte angetts.

en: Filter by SEO Score
sv_SE: Filtrera efter SEO-poäng

en: Take the online SEO Copywriting Training course and learn how to write awesome copy that ranks!
sv_SE: Ta onlinekursen SEO-Copywriting och lär dig att skriva fantastiska inlägg som rankar!

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
sv_SE: Ta den grundläggande SEO-onlinekursen och lär dig grunderna i SEO!

note: translators: %1$s expands to Yoast Video SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
sv_SE: Köp tillägget %1$s nu och optimera dina videoklipp för videosökresultat och sociala medier!

note: translators: %1$s expands to Yoast Local SEO.
en: Buy the %1$s plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
sv_SE: Köp tillägget %1$s nu för att förbättra din webbplats lokala SEO och rankning i Google Maps!

note: translators: %1$s expands to Yoast News SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
sv_SE: Köp tillägget %1$s nu och börja optimera för att få din webbplats att synas i Google Nyheter!

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %1$sLearn more about the Content Analysis Tool%2$s.
sv_SE: Detta är innehållsanalysen, en samling av innehållskontroller som analyserar innehållet på din webbplats. %1$sLär dig mer om innehållsanalysverktyget%2$s.

en: Product Management
sv_SE: Produktledning

en: Linguist
sv_SE: Lingvist

en: Quality Assurance & Testing
sv_SE: Kvalitetssäkring och tester

en: Community contributors
sv_SE: Gemenskapsbidragsgivare

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s to the version number of the plugin.
en: We're always grateful for patches from non-regular contributors, in %1$s %2$s, patches from the following people made it in:
sv_SE: Vi är alltid tacksamma för programfixar från icke-regelbundna bidragsgivare, i %1$s %2$s så bidrog följande personer med programfixar:

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
sv_SE: Vi har upptäckt följande ärenden som påverkar SEO på din webbplats.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
sv_SE: Bra jobbat! Vi kan inte upptäcka några allvarliga SEO-problem.

en: Dismiss this item.
sv_SE: Avvisa detta objekt.

en: Restore this item.
sv_SE: Återställ detta objekt.

en: Yoast Developers
sv_SE: Yoast utvecklare

en: Video tutorial
sv_SE: Videokurs

en: Problems
sv_SE: Problem

en: Tester
sv_SE: Testare

en: Analysis
sv_SE: Analys

en: Not available
sv_SE: Inte tillgängligt

en: Enter your focus keyword
sv_SE: Fyll i ditt nyckelord

en: Keyword:
sv_SE: Nyckelord:

en: Something went wrong. Please try again later.
sv_SE: Något gick fel. Försök igen senare.

en: Loading...
sv_SE: Laddar&hellip;

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %1$sLearn more about the Focus Keyword%2$s.
sv_SE: Välj det viktigaste nyckelordet eller nyckelfrasen som detta inlägg eller denna webbplats handlar om. %1$sLär dig mer om fokusnyckelordet%2$s.

en: Improvements
sv_SE: Förbättringar

en: Pinterest confirmation
sv_SE: Pinterest-bekräftelse

en: Replaced with the primary category of the post/page
sv_SE: Ersatt med den primära kategorin för inlägget/sidan

en: Users without posts
sv_SE: Användare utan inlägg

en: You can choose to not include users without posts.
sv_SE: Du kan välja att inte inkludera användare utan inlägg.

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
sv_SE: Webbplatskartan för användare innehåller författarens arkiv-URL för varje användare på din webbplats.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
sv_SE: Om du redan har bekräftat din webbplats för Pinterest kan du hoppa över nästa steg.

en: Format-based archives
sv_SE: Formatbaserade arkiv

en: Webmaster Tools verification
sv_SE: Verifiering för Webmaster Tools

en: Show information about the snippet editor
sv_SE: Visa information om redigeraren för förhandsvisningstexten

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
sv_SE: Existerande %1$s titel

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
sv_SE: Ny %1$s titel

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
sv_SE: Visa information om fel i kategorin 'Nekat tillträde'

en: Show information about errors in category 'Not Found'
sv_SE: Visa information om fel i kategorin 'Ej funnet'

en: Show information about errors in category 'Other'
sv_SE: Visa information om fel i kategorin 'Annat'

en: Show information about errors in category 'Blocked'
sv_SE: Visa information om fel i kategorin 'Blockerat'

en: Show information about errors in category 'Server'
sv_SE: Visa information om fel i kategorin 'Server'

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
sv_SE: Visa information om fel i kategorin 'Mjuk 404'

note: translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
sv_SE: Köp %s

en: Show information about the content analysis
sv_SE: Visa information om innehållsanalysen

en: Need some help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Show information about the focus keyword
sv_SE: Visa information om fokusnyckelordet

en: Redirect
sv_SE: Omdirigera

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
sv_SE: Obs: den här funktionen är föråldrad, eftersom SEO-värdet är nära 0 nu för tiden. Om du inaktiverar det kommer du inte att kunna aktivera det igen.

en: Expected an integer as input.
sv_SE: Förväntade ett heltal som inmatning.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
sv_SE: Försöker bygga cachenyckeln till webbplatskartan, men postfix- och prefixkombinationen lämnar för lite utrymme att göra detta. Du begär förmodligen en sida som är långt ifrån det förväntade intervallet.

en: No redirect
sv_SE: Ingen omdirigering

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Bold the last page
sv_SE: Gör sista sidan till fetstil

en: Regular
sv_SE: Normal

en: Primary
sv_SE: Primär

en: Bold
sv_SE: Fetstil

en: Show Blog page
sv_SE: Visa bloggsida

en: Author / user sitemap
sv_SE: Författare / användare webbplatskarta

en: XML sitemap functionality
sv_SE: XML webbplatskarta funktionalitet

en: Not in sitemap
sv_SE: Inte i webbplatskarta

en: In sitemap
sv_SE: I webbplatskarta

en: Filter specific user roles
sv_SE: Filtrera specifika användarroller

en: Term is set to noindex.
sv_SE: Termen är inställd på noindex.

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
sv_SE: Primär %s

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
sv_SE: Gör %1$s primär %2$s

en: Author archives
sv_SE: Arkiv för författare

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Show
sv_SE: Visa

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
sv_SE: Den avancerade delen av metarutan %1$s tillåter en användare att ange noindex för inlägg eller ändra det kanoniska. Detta kanske du inte vill om du inte litar på dina författare, så som standard kan bara administratörer göra detta. Om du aktiverar rutan avancerat kan alla användare ändra dessa inställningar.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Advanced part of the %1$s meta box
sv_SE: Avancerad del av metarutan %1$s

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

note: translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s: expands to Ryte.
en: %1$s has not fetched your site's indexability status yet from %2$s
sv_SE: %1$s har ännu inte hämtat din webbplats indexeringsstatus från %2$s

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
sv_SE: Om du inte vill använda titeln för delning på %1$s, utan istället vill ha en annan titel där, skriv det här.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
sv_SE: Om du inte vill använda metabeskrivningen för delning på %1$s utan vill ha en annan beskrivning där, skriv det här.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
sv_SE: Om du vill använda en bild för att dela på %1$s, kan du ladda upp / välja en bild eller lägga till bildens URL här.

en: Architect
sv_SE: Arkitekt

en: Your homepage can be indexed by search engines.
sv_SE: Din startsida kan indexeras av sökmotorer.

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: Indexability check by %1$s
sv_SE: Indexeringskontroll av %1$s

en: Fetch the current status
sv_SE: Hämta aktuell status

en: Analyze entire site
sv_SE: Analysera hela webbplatsen

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
sv_SE: Rensa kategoribasen (vanligtvis %s) från kategori-URLen.

en: Import from wpSEO
sv_SE: Importera från wpSEO

note: translators: %s expands to <code>?replytocom</code>
en: Remove the %s variables.
sv_SE: Ta bort variablerna %s.

en: No index
sv_SE: Inget index

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
sv_SE: Avgränsaren definierad i ditt temas %s-tagg.

note: translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article, %2$s: expands to Yoast SEO, %3$s: closes the link, %4$s: expands to Ryte.
en: %1$s%2$s has not been able to fetch your site's indexability status%3$s from %4$s
sv_SE: %1$s%2$s har inte kunnat hämta webbplatsens indexeringsstatus %3$s från %4$s

en: Add-ons
sv_SE: Tillägg

en: Once Weekly
sv_SE: En gång per vecka

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article. %2$s: closes the link.
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
sv_SE: %1$sDin startsida kan inte indexeras av sökmotorer%2$s. Detta är mycket dåligt för SEO och bör åtgärdas.

en: Snippet editor
sv_SE: Redigerare för förhandsvisningstext

en: Add keyword
sv_SE: Lägg till nyckelord

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sRecalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
sv_SE: Vi har uppdaterat vår SEO poäng-algoritm. %1$sRäkna om SEO-poäng%2$s för alla inlägg och sidor.

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
sv_SE: %1$s av %2$s klart.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
sv_SE: Tillägget wpSEO har upptäckts. Vill du %1$simportera dess inställningar%2$s?

en: wpSEO has been deactivated
sv_SE: wpSEO har inaktiverats

en: SEO score
sv_SE: SEO-poäng

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
sv_SE: Räknar om SEO-poäng för alla delar av innehåll med ett fokusnyckelord.

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
sv_SE: %s är nätverksaktiverad, var god kontakt din sajtadmininstratör för licenshantering.

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
sv_SE: Inlägget %1$s dök först upp på %2$s.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
sv_SE: %1$s verkar inte vara en giltig %2$s-verifieringssträng. Vänligen korrigera.

en: Mobile-Friendly Test
sv_SE: Mobilvänligt test

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
sv_SE: Tillägget All-In-One-SEO har upptäckts. Vill du %1$simportera dess inställningar%2$s?

en: Paste your %s license key here...
sv_SE: Klistra in din licensnyckeln för %s här...

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sv_SE: Filtreringstillägget är inte tillgängligt. Be ditt webbhotell att aktivera det.

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
sv_SE: Den första riktiga allt-i-ett SEO-lösningen för WordPress, inklusive innehållsanalys på sidor, XML webbplatskartor och mycket mer.

note: translators: %s expands to a number.
en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
sv_SE: "Max antal inlägg per webbplatskarta" ska vara ett positivt nummer, vilket %s inte är. Vänligen korrigera detta.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
sv_SE: %s arkiv

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
sv_SE: %s ser inte ut att vara ett korrekt användar-id för Twitter. Var vänlig korrigera.

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
sv_SE: %s verkar inte vara en giltig url. Vänligen korrigera.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
sv_SE: %s Misslyckades med att kontrollera uppdateringar på grund följande fel: <em>%s</em>

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
sv_SE: %s är nätverksaktiverad. Du kan hantera din licens på <a href="%s">nätverkets licenssida</a>.

en: %s: License Settings
sv_SE: %s: Licensinställningar

en: %sRenew your license now%s.
sv_SE: %sFörnya din licens nu%s.

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
sv_SE: (inaktivera din licens så att du kan aktivera den på en annan WordPress-sida)

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
sv_SE: <a href="%s">Visste du att du kan uppgradera din licens?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d day, would you like to extend it?</a>  | <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
sv_SE[0]: <a href="%s">Din licens upphör om %d dagar, vill du förnya den?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
sv_SE: <b>Varning!</b> Du blockerar externa förfrågningar vilket innebär att du inte kommer kunna få %s uppdateringar. Vänligen lägg till %s i %s.

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: Activation failed:
sv_SE: Aktiveringen misslyckades:

en: AdWords External
sv_SE: AdWords Extern

en: All-In-One-SEO has been deactivated
sv_SE: All-In-One-SEO har inaktiverats.

en: Analyze this page
sv_SE: Analysera denna sida

en: Archives for
sv_SE: Arkiv för

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
sv_SE: Som du kan se så finns det en översättning för detta tillägg till %1$s. Denna översättning är just nu %3$d%% komplett. Vi behöver din hjälp med att färdigställa den och rätta till eventuella fel. Var vänlig registrera dig på %4$s för att hjälpa till med översättningen av %1$s!

en: Check Google Cache
sv_SE: Kontrollera Google Cache

en: Check Headers
sv_SE: Kontrollera sidhuvud

en: Check Inlinks (OSE)
sv_SE: Kontrollera inlänkar (OSE)

en: Check Keyword Density
sv_SE: Kontrollera nyckelordstäthet

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licens

en: Error 404: Page not found
sv_SE: Fel 404: Sidan finns inte

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
sv_SE: Det gick inte att aktivera din licens, din licensnyckel verkar vara ogiltig.

en: Failed to deactivate your %s license.
sv_SE: Misslyckades med att aktivera %s-licensen.

en: Good
sv_SE: Bra

en: Home
sv_SE: Hem

en: Keyword Research
sv_SE: Nyckelordsforskning

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: License status
sv_SE: Licensstatus

en: No numeric value was received.
sv_SE: Inget numeriskt värde mottogs.

en: Pinterest Rich Pins Validator
sv_SE: Validering för Pinterest Rich Pins

en: Please enter a license key in the field below first.
sv_SE: Ange din licens nyckel i fältet nedan först.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
sv_SE: Var vänlig välj en giltig posttyp för taxonomi "%s"

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
sv_SE: Var vänlig välj en korrekt taxanomi för posttypen "%s"

en: Register now &raquo;
sv_SE: Registrera nu &raquo;

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
sv_SE: Fel vid förfrågan: "%s" (%svanliga licensmeddelanden%s)

en: SEO Book
sv_SE: SEO-bok

en: SEO Settings
sv_SE: SEO-inställningar

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Summary with large image
sv_SE: Sammanfattning med stor bild

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
sv_SE: Detta måste vara en existerande blogg. Bloggen %s finns inte eller har markerats som borttagen.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
sv_SE: Den här webbplatsen har inte aktiverats som den ska på yoast.com och kan därför inte kolla efter framtida uppdateringar. Vänligen aktivera din webbplats med en giltig licensnyckel.

en: Toggle license status
sv_SE: Visa/dölj licensstatus

en: Translation of %s
sv_SE: Översättning av %s

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
sv_SE: Vi kunde inte skapa en anslutning till vårt API för att verifiera din/dina licensnyckel/licensnycklar. Be ditt webbhotell att tillåta utgående anslutningar från din server till %s.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
sv_SE: Du definierade din licensnyckel genom att använda PHP konstanten %s .

en: You have an unlimited license.
sv_SE: Du har en obegränsad licens.

en: You have used %d/%d activation.  | You have used %d/%d activations.
sv_SE[0]: Du har använt %d/%d aktiveringar.

en: You searched for
sv_SE: Du sökte efter

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
sv_SE: Du sökte efter %s

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
sv_SE: Du har nått gränsen för aktiveringar. Du behöver <a href="%s">uppgradera din licens</a> för att använda den på denna webbplats.

en: Your %s license has been activated.
sv_SE: Din %s licens har aktiverats.

en: Your %s license has been deactivated.
sv_SE: Din %s licens har inaktiverats.

en: Your %s license will expire on %s.
sv_SE: Din %s licens går ut %s.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
sv_SE: Din licens har gått ut. Du måste  <a href="%s">förlänga din licens</a> för att använda den igen.

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
sv_SE: Din server har en gammal version av PHP-modulen cURL (version: %s). Be ditt webbhotell uppdatera denna till en senare version av cURL. Du kan läsa mer om detta i vår %skunskapsdatabas%s.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
sv_SE: %1$s är inte ett giltigt val för vem som ska ha tillgång till inställningarna för %2$s. Värdet har återställts till det ursprungliga.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
sv_SE: Installationen av tillägget %1$s är inte färdig. Se %2$sinstallationsinstruktionerna%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sv_SE: Tillägget standardbibliotek för PHP (SPL) verkar inte kunna nås. Be ditt webbhotell att aktivera det.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
sv_SE: Inställningen för standard-bloggens ID måste vara det numeriska blogg-ID:et för den blogg du vill ha som standard-blogg.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
sv_SE: Du använder WordPress på %1$s. Även om %2$s har översatts till %1$s för %3$d%%, så har översättningen ännu inte börjat levereras med tillägget. Du kan hjälpa oss! Registrera dig på%4$s för att hjälpa till med att göra färdigt översättningen till %1$s!

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
sv_SE: Du använder WordPress på ett språk som vi inte har stöd för ännu. Vi skulle gärna se %2$s översatt till det språket också, vilket det tyvärr inte är just nu. Du kan ändra på det genom att registrera dig på %4$s för att hjälpa till med översättningen!

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
sv_SE: En ersättningsvariabel med samma namn har redan registrerats. Försök att göra variabelns namn unik.

note: translators: %1$s expands to <code>.html</code>, %2$s expands to <code>/</code>
en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
sv_SE: Om du väljer en permalänk för dina inlägg med %1$s, eller något annat än ett %2$s sist, tvingas WordPress ändå att lägga till ett avslutande snedstreck på alla sidor.

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
sv_SE: Förhindra att Google Analytics-kampanjer och Google AdWords-parameterar rensas bort.

en: Attachment caption
sv_SE: Bildtext för bilaga

en: Replaced with the slug which caused the 404
sv_SE: Ersatte med sluggen som resulterade i 404an

en: Replaced with the tag description
sv_SE: Ersätts med taggbeskrivningen

en: Replaced with the term name
sv_SE: Ersätts med termens namn

en: Replaced with the category description
sv_SE: Ersätts med kategoribeskrivningen

en: Replaced with the current tag/tags
sv_SE: Ersätts med aktuell tagg(ar)

en: Replaced with the post categories (comma separated)
sv_SE: Ersätts med inläggets kategorier (kommaseparerade)

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
sv_SE: Ibland gör folk misstag när de länkar till dig, det kan t.ex. handla om att oönskade parametrar skickats med i urlen. Detta låter dig dirigera bort dessa. Ha i åtanke att även om detta är en funktion som aktivt förbättras och underhålls, så är den känd för att hamna i konflikt med andra plugins. Av denna anledning är denna funktion den första du bör avaktivera om du stöter på problem efter att ha aktiverat denna plugin.

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans utdrag (utan automatisk generering)

en: Replaced with the date of the post/page
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans datum

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans utdrag (eller ett automatiskt genererat utdrag om inget finns angivet)

en: Replaced with the current search phrase
sv_SE: Ersätts med den aktuella sökfrasen

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
sv_SE: En länk till din sajt, med sajtens namn och slogan som länktext.

en: Other variables not to clean
sv_SE: Andra variabler som inte ska rensas ut

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
sv_SE: Exportera dina inställningar för %1$s här. Du kan importera dom igen senare, eller importera dom till en annan webbplats.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
sv_SE: Du kanske har extra variabler som du vill förhindra att rensas ut. Lägg till dom här separerade med kommatecken.

en: QA & Translations Manager
sv_SE: QA & översättingsansvarig

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
sv_SE: En länk till din sajt, med sajtnamnet som länktext.

en: Save your settings to activate your XML Sitemap.
sv_SE: Spara dina inställningar för att aktivera XML-webbplatskarta.

en: Delete the old data after import? (recommended)
sv_SE: Radera gamla data efter importen? (rekommenderas)

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
sv_SE: Har din sajt funnits ett tag har du säkert använt en SEO-plugin tidigare. Låt oss förenkla för dig - du kan importera dina data här. Om du vill kan du först importera, kontrollera att allt ser rätt ut, och sen importera och radera. Dubblettdata kommer inte att importeras.

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
sv_SE: Pinterest använder Open Graph metadata precis som Facebook, så var noga med att hålla Open Graph-kryssrutan på Facebook-fliken markerad om du vill optimera din webbplats för Pinterest.

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
sv_SE: För att %1$sbekräfta din webbplats med Pinterest%2$s, lägg till meta-taggen här:

en: &laquo; Back to Tools page
sv_SE: &laquo; Tillbaka till sidan verktyg

en: Redirect attachment URLs to parent post URL.
sv_SE: Omdirigera bilagors URL till inläggens förälder-URL.

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URLs if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
sv_SE: Bilagor till inlägg lagras i databasen som inlägg, detta innebär att de är åtkomliga under sina egna webbadresser om du inte dirigerar om dem, om du aktiverar detta kommer det att omdirigera dem till inlägget de bifogades till.

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URLs
sv_SE: Framtvinga ett avslutande snedstreck på alla kategori- och taggURLs.

en: Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
sv_SE: Omdirigera fula URLs för att städa upp permalänkar. (Rekommenderas inte i många fall!)

en: Google Site Search URLs look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
sv_SE: Google Site Search URLs ser konstiga och fula ut, men om du använder Google Site Search vill du förmodligen inte städa upp dem.

en: Credits
sv_SE: Erkännanden

en: Prevent cleaning out Google Site Search URLs.
sv_SE: Förhindra att Google Site Search URLs städas upp.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you've used another SEO plugin, try the %1$sSEO Data Transporter%2$s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
sv_SE: Om du har använt ett annan SEO-tillägg, prova tillägget %1$sSEO Data Transporter%2$s för att flytta din data till detta tillägg.

en: Replaced with the title of the post/page
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans titel

en: Replaced with the term description
sv_SE: Ersätts med termens beskrivning

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
sv_SE: %1$s innehåller en del väldigt effektiva inbyggda verktyg:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
sv_SE: Inställningar för %1$s

note: translators: %s expands to a time period, i.e. month name, year or specific date. translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
sv_SE: %s-arkiv

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
sv_SE: En länk till författararkivet för inläggets författare, med författarens namn som länktext.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
sv_SE: En länk till inlägget, med sidtiteln som länktext.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
sv_SE: En ersättningsvariabel kan bara innehålla alfanumeriska tecken, ett understreck eller ett streck. Försök att döpa om din variabel.

en: Add Open Graph meta data
sv_SE: Lägg till Open Graph-metadata

en: Add Twitter card meta data
sv_SE: Lägg till Twitter card meta data

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
sv_SE: Meddelande till administratören: Denna sida visar ingen metabeskrivning för den har ingen. Skriv en specifikt för denna sida eller gå till SEO -> sidtitelmenyn och skapa en mall.

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Bulk editor
sv_SE: Massredigerare

en: Clean up permalinks
sv_SE: Städa upp permalänkar

en: Content to put after each post in the feed
sv_SE: Innehåll att placera efter varje inlägg i flödet

en: Content to put before each post in the feed
sv_SE: Innehåll att lägga till i början av varje inlägg i RSS-flödet

en: Default settings
sv_SE: Standardinställningar

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Developer
sv_SE: Utvecklare

en: Exclude user from Author-sitemap
sv_SE: Uteslut användare från författar-webbplatskarta

en: Excluded Posts
sv_SE: Uteslutna inlägg

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
sv_SE: Exportera dina inställningar för %1$s

en: Facebook Page URL
sv_SE: URL till Facebook Page

en: File editor
sv_SE: Filredigerare

en: Frontpage settings
sv_SE: Inställningar för förstasidan

en: Google Publisher Page
sv_SE: Googles utgivare-sida

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
sv_SE: Om du har en Google+-sida för ditt företag kan du ange URLen till den här. Länka sedan till den på Om-sidan i Google+.

en: Image URL
sv_SE: Länk till bild

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import and Export
sv_SE: Importera och exportera

en: Import from other SEO plugins
sv_SE: Importera från andra SEO-tillägg

en: Import settings
sv_SE: Importera inställningar

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
sv_SE: Importera inställningar från andra SEO-tillägg och exportera dina inställningar för återanvändning på (annan) blogg.

en: Include Taxonomy Metadata
sv_SE: Inkludera taxonomy metadata

en: Meta description to use for Author page
sv_SE: Metabeskrivning att använda för författar-sida

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
sv_SE: Sida %1$d av %2$d

en: Page not found
sv_SE: Sidan finns inte

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
sv_SE: Arkiv för inläggstyper att visa i brödsmulor för taxonomier.

en: Posts to exclude
sv_SE: Inlägg att utesluta

en: Replaced with a custom taxonomies description
sv_SE: Ersatt med en egen beskrivning av klassificering

en: Replaced with a posts custom field value
sv_SE: Ersatt med värde i ett anpassat fält för ett inlägg

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
sv_SE: Ersatt med ett inläggs anpassade taxonomier, kommaseparerat.

en: Replaced with the current date
sv_SE: Ersätts med aktuellt datum

en: Replaced with the current day
sv_SE: Ersätts med aktuell dag

en: Replaced with the current month
sv_SE: Ersätts med aktuell månad

en: Replaced with the current page number
sv_SE: Ersätts med aktuellt sidnummer

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
sv_SE: Ersatt med nuvarande sidans nummer i ordning (t ex sid 2 av 4)

en: Replaced with the current page total
sv_SE: Ersätts med det aktuella totala antalet sidor

en: Replaced with the current time
sv_SE: Ersätts med den aktuella tiden

en: Replaced with the current year
sv_SE: Ersätts med det aktuella året

en: Replaced with the post type plural label
sv_SE: Ersatt med flertalsetiketten för aktuell post type

en: Replaced with the post type single label
sv_SE: Ersatt med entalsetiketten för aktuell post type

en: Replaced with the post/page ID
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans ID

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans författares smeknamn

en: Replaced with the post/page author's userid
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans författares användar-ID

en: Replaced with the post/page modified time
sv_SE: Ersätts med inläggets/sidans modifierade tid

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: Search for "%s"
sv_SE: Sök efter "%s"

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
sv_SE: Taxonomi att visa i brödsmulor för inläggstyper

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Thank you for updating %1$s!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar %1$s!

en: The default card type to use
sv_SE: Standardkorttyp att använda

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
sv_SE: Gammal data för det importerade tillägget togs bort.

en: The site's name
sv_SE: Webbplatsens titel

en: The site's tag line / description
sv_SE: Webbplatsens slogan / beskrivning

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
sv_SE: Detta är titeln, beskrivningen och bilden som används i Open Graph-metataggar på framsidan av din webbplats.

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
sv_SE: Denna funktion används för att automatiskt lägga till innehåll i ditt RSS-flöde, närmare bestämt länkar tillbaka till din sajt och dina blogginlägg. På så vis kommer de som utnyttjar ditt innehåll på sin egen sida att länka till dig, något som hjälper sökmotorerna att identifiera dig som källa till innehållet.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
sv_SE: Detta hjälper dig att skapa renare länkar genom att automatiskt ta bort stoppord från dem.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
sv_SE: Denna bild används om inlägget/sidan som delas inte innehåller några bilder.

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
sv_SE: Detta verktyg låter dig snabbt ändra viktiga fler för din SEO, t.ex. din robots.txt och, om du har en,  .htaccess.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
sv_SE: Detta verktyg låter dig snabbt ändra titlar och beskrivningar för dina inlägg och sidor utan att du behöver gå in i redigeraren för respektive sida.

en: Title to use for Author page
sv_SE: Sidtitel att använda för författar-sida

en: Twitter Username
sv_SE: Twitter-användarnamn

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
sv_SE: Vill du hjälpa oss med utvecklingen? Läs våra %1$sriktlinjer för bidrag%2$s!

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
sv_SE: Du kan använda följande variabler i innehållet. De kommer att ersättas av värdet till höger.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
sv_SE: En ersättningsvariabel kan inte starta med "%%cf_" eller "%%ct_" då dessa är reserverade för standardvariablarna i WPSEO och dess användarfält. Försök göra dina variabler mer unika.

en: Change URLs
sv_SE: Ändra URLer

en: Copy home meta description
sv_SE: Kopiera meta-beskrivningen för startsidan

en: Google+ URL
sv_SE: URL för Google+

note: translators: %s expands to <code>?utm_</code>
en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
sv_SE: Om du använder Google Analytics-kampanjparametrar som börjar med %s, bocka i den här rutan. Du rekommenderas dock inte att använda dessa. Använd istället versionen med en hash.

en: Instagram URL
sv_SE: URL för Instagram

en: LinkedIn URL
sv_SE: URL för LinkedIn

en: Max entries per sitemap
sv_SE: Maximalt antal poster per webbplatskarta

en: MySpace URL
sv_SE: URL för MySpace

en: Pinterest URL
sv_SE: URL för Pinterest

en: Project Lead
sv_SE: Projektledare

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
sv_SE: Ersatt med biografin från profilen för inläggets eller sidans författare

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
sv_SE: Ersatt med titeln på föräldrasidan för den aktuella sidan.

note: translators: %1$s and %2$s expands to anchor tags, %3$s expands to Yoast SEO
en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
sv_SE: Medan de flesta i utvecklingsgruppen finns hos %1$sYoast%2$s i Nederländerna, så har %3$s skapats av ett världsomspännande team.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>1,2,99,100</code>'
en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
sv_SE: Du kan utesluta inlägg från webbplatskartan genom att ange en kommaseparerad sträng med inläggs-ID'n. Formatet blir i still med: %1$s

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
sv_SE: Du kan inte skriva över en ersättare för en WPSEO standard variabel genom att registrera en variabel med samma namn. Använd filtret "wpseo_replacements"  istället för att anpassa ersättningsvärdet,

en: YouTube URL
sv_SE: URL för YouTube

en: User sitemap
sv_SE: Webbplatskarta för användare

note: translators: %1$s opening tag of the link to the Sitemap, %2$s closing tag for the link.
en: You can find your XML Sitemap here: %1$sXML Sitemap%2$s
sv_SE: Du kan hitta din XML-webbplatskarta här: %1$sXML-webbplatskarta%2$s

en: Import from HeadSpace2
sv_SE: Importera från HeadSpace2

en: Import from WooThemes SEO framework
sv_SE: Importera från WooThemes SEO framework

en: Import from All-in-One SEO
sv_SE: Importera från All-in-One SEO

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
sv_SE: Nedan ser du SEO-poängen för dina publicerade inlägg. Nu är en lika god tid som någon att börja förbättra några av dina inlägg!

en: Replaced with the posts focus keyword
sv_SE: Ersatt med inläggets fokusnyckelord

note: translators: 1: emphasis opener; 2: emphasis closer.
en: Import settings by locating %1$ssettings.zip%2$s and clicking "Import settings"
sv_SE: Importera inställningar genom att hitta %1$ssettings.zip%2$s och klicka på ”Importera inställningar”

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
sv_SE: Om du hade en %s-fil och den var redigerbar, kan du redigera den härifrån.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
sv_SE: Du har ingen %s-fil, skapa en här:

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
sv_SE: Om din %s var skrivbar, skulle du kunna redigera den här.

note: translators: %d expands to default number of entries per sitemap.
en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %d, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
sv_SE: Ange maximalt antal inlägg per webbplatskartsida (standard %d, du kanske vill minska detta för att förhindra minnesproblem på vissa installationer):

note: translators: 1: emphasis open tag; 2: emphasis close tag.
en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a %1$shuge%2$s improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
sv_SE: Detta förhindrar trådade svar att fungera när användaren har stängt av JavaScript, men på en stor webbplats kan det ge %1$senorma%2$s förbättringar i hur effektivt sökmotorer indexerar när det finns många kommentarer.

note: translators: 1: <strong> open tag; 2: close tag.
en: You do %1$snot%2$s need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
sv_SE: Du behöver %1$sinte%2$s generera XML-webbplatskartan, den skapas automatiskt direkt efter att du publicerat ett inlägg.

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
sv_SE: Användning av denna funktion för synliga sökvägar är förklarad i %1$svår kunskapsdatabas om tillämpning av synliga sökvägar%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
sv_SE: Hur du lägger till synliga sökvägar i ditt tema

en: Breadcrumb for 404 Page
sv_SE: Synlig sökväg för 404-sida

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar i söksidor

en: Prefix for Archive breadcrumbs
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar i arkiv

en: Prefix for the breadcrumb path
sv_SE: Prefix för sökvägen till synlig sökväg

en: Anchor text for the Homepage
sv_SE: Ankartext för startsidan

en: Enable Breadcrumbs
sv_SE: Aktivera synliga sökvägar

en: Separator between breadcrumbs
sv_SE: Avskiljning mellan synliga sökvägar

en: Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
sv_SE: Symboler visas i den storlek som de visas i sökresultaten.

en: Date in Snippet Preview
sv_SE: Datum i förhandsvisningstexten

en: Restore site to default settings
sv_SE: Återställ siten till standard-inställningarna

en: Restore site to defaults
sv_SE: Återställ siten till standard-inställningarna

en: Blog ID
sv_SE: ID-nummer

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
sv_SE: Om detta är fallet på din sajt så kan du antingen inaktivera det (vilket pekar om det till hemsidan), eller addera %s till det så det inte syns i sökresultaten.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
sv_SE: Om du är ensam författare på din blogg så kommer författararkivet bli identiskt med hemsidan. Detta är vad som kallas ett %1$sproblem med duplicerat innehåll%2$s.

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
sv_SE: Notera: istället för mallar är detta de riktiga titlarna och meta-beskrivningarna för dessa innehållstyp-arkivsidor.

en: Take note:
sv_SE: Notera:

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
sv_SE: Välj symbol att använda som &rdquo;titelavskiljare&rdquo;. Detta kommer visas t.ex. mellan inläggets titel och webbplatsens namn.

en: Custom Post Type Archives
sv_SE: Arkiv för Custom Post Types

en: Homepage &amp; Front page
sv_SE: Startsida och öppningssida

en: Force rewrite titles
sv_SE: Tvinga rewrites för sidtitlar

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
sv_SE: Genom att använda detta formulär kan du återställa en sajt till de förvalda SEO-inställningarna.

en: Post Types
sv_SE: Post types

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
sv_SE: Att skapa omdirigeringar är en  %s-funktion

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
sv_SE: Är du på Google News? Öka din trafik från Google News genom att optimera din webbplats!

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
sv_SE: Känsliga uppgifter (Facebookadministratörer och sånt), temaspecifika uppgifter (omskrivning av titlar) och ett fåtal väldigt webbplatsspecifika inställningar kommer inte att importeras till nya bloggar.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
sv_SE: %1$s Metabox

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
sv_SE: Du kan använda fälten nedan för att verifiera sajten med olika Webmaster Tools. Om din sajt redan är verifierad kan du hoppa över detta. Skriv in metavärdena för verifiering för:

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
sv_SE: Datan för %1$s har tagits bort. Du kommer att behöva autentisera igen om du vill hämta tillbaka datan.

en: Incorrect Google Authorization Code.
sv_SE: Felaktig Google-auktoriseringskod.

en: Issue categories
sv_SE: Ärendekategorier

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
sv_SE: För att kunna skapa en omdirigering och åtgärda detta problem, behöver du %1$s. Du kan köpa tillägget, inklusive ett års support och uppdateringar, på %2$s.

en: Reload crawl issues
sv_SE: Ladda om genomsökningsproblem

en: Fix it
sv_SE: Åtgärda det

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
sv_SE: %1$s har automatiskt upptäckt om det behöver tvinga omskrivning av rubrikerna för dina sidor. Om du tycker det är fel och du vet vad du gör, kan du ändra inställningen här.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the blog page by %1$sediting the blog page itself &raquo;%2$s
sv_SE: Du kan bestämma titeln och beskrivningen för bloggsidan genom att %1$sredigera själva bloggsidan &raquo;%2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the front page by %1$sediting the front page itself &raquo;%2$s
sv_SE: Du kan bestämma titeln och beskrivningen för förstasidan genom att %1$sredigera själva bloggsidan &raquo;%2$s

en: Title
sv_SE: Sidtitel

en: Date archives
sv_SE: Datumarkiv

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
sv_SE: Ange det %1$sSite-ID%2$s för webbplatsen vars inställningar du vill använda som standard för alla webbplatser som läggs till ditt nätverk. Lämna tomt för ingen (d.v.s. tilläggets standardvärden kommer att användas).

en: Accounts
sv_SE: Konton

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
sv_SE: Tillägg för %1$s

note: translators: %s expands to the name of a blog within a multi-site network.
en: %s restored to default SEO settings.
sv_SE: %s återställd till ursprungliga SEO-inställningar.

en: 404 pages
sv_SE: 404-sidor

en: Alternate name
sv_SE: Alternativt namn

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
sv_SE: Vill du verkligen återställa dina SEO-inställningar?

en: Authenticate
sv_SE: Autentisera

note: translators: %s expands to the ID of a blog within a multi-site network.
en: Blog %s not found.
sv_SE: Blogg %s hittades inte

en: Choose whether you're a company or person
sv_SE: Välj om du är ett företag eller person

en: Company
sv_SE: Företag

en: Company info
sv_SE: Företagsinformation

en: Company name
sv_SE: Företagsnamn

en: Company or person
sv_SE: Företag eller person

en: Create redirect
sv_SE: Skapa omdirigering

en: Current profile
sv_SE: Aktuell profil

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
sv_SE: Databasarkiv kan under vissa omständigheter även visas som duplicerat innehåll.

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
sv_SE: Fel som endast uppstod när din sida blev genomsökt av Googlebot (felen uppstod inte för desktop).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
sv_SE: Fel som uppstod när din sida blev genomsökt av Googlebot.

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
sv_SE: Fel som endast uppstod när din sida blev genomsökt av Googlebot för nyare mobiltelefoner (felen uppstod inte för desktop).

en: Feature phone
sv_SE: Mobiltelefon

en: Get Google Authorization Code
sv_SE: Hämta auktoriseringskod från Google

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
sv_SE: Google visar din webbsidas namn i sökresultatet, som standard anger vi din webbplats namn men du kan anpassa det här. Du kan även ange ett alternativt namn för webbsidan som Google kan överväga.

en: Hide
sv_SE: Göm

en: Homepage
sv_SE: Startsida

en: Meta Robots
sv_SE: Meta för robotar

en: Meta description template
sv_SE: Mall för meta-beskrivning

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
sv_SE: Nya webbplatser i detta nätverk ärver sina SEO-inställningar från denna webbplats

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
sv_SE: Optimera dina videos för att visa upp dem i sökresultat och få mer klick!

en: Permalinks
sv_SE: Permalänkar

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
sv_SE: Ranka bättre lokalt och i Google Maps, utan att lyfta ett finger!

en: Reauthenticate with Google
sv_SE: Återautentisera med Google

en: Save MultiSite Settings
sv_SE: Spara MultiSite-inställningar

en: Save Profile
sv_SE: Spara profil

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search pages
sv_SE: Söksidor

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Settings Updated.
sv_SE: Inställningar uppdaterade.

en: Site Admins (default)
sv_SE: Admins för webbplatsen (standard)

en: Site ID
sv_SE: Webbplats-ID

en: Smartphone
sv_SE: Smarttelefon

en: Special Pages
sv_SE: Specialsidor

en: Super Admins only
sv_SE: Endast Superadmins

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: There were no profiles found
sv_SE: Inga profiler hittades

en: Title Separator
sv_SE: Titelavskiljare

en: Title template
sv_SE: Mall för sidtitlar

en: URL
sv_SE: Webbadress

en: Website name
sv_SE: Webbplatsnamn

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
sv_SE: Du har inte med inläggets/sidans namn i dina urler, något som verkligen kan rekommenderas. Överväg att ändra strukturen för permalänkar till <strong>/%postname%/</strong>.

en: Your info
sv_SE: Din information

en: Your name
sv_SE: Ditt namn

en: archived
sv_SE: arkiverat

en: or
sv_SE: eller

en: public
sv_SE: publik

en: spam
sv_SE: skräppost

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
sv_SE: %1$s upptäckte att du använder en version av %2$s som inte är kompatibel med %1$s. Vänligen uppdatera %2$s till den senaste versionen för att använda denna funktion.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
sv_SE: Välj webbplats vars inställningar du vill använda som standard för alla webbplatser som är kopplade till ditt nätverk. Om du väljer "Ingen" används tilläggets standardinställningar.

en: Crawl errors per page
sv_SE: Genomsökningsfel per sida

en: Desktop
sv_SE: Stationär dator

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
sv_SE: Missa inte dina genomsökningsfel: %1$sanslut till Google Search Console här%2$s.

en: First detected
sv_SE: Upptäcktes först

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
sv_SE: Klicka på denna knapp om du vill återställa en webbplats till standardinställningarna för %s.

en: Last crawled
sv_SE: Senast genomsökt

en: Mark as fixed
sv_SE: Markera som åtgärdat

en: Request timed out or site is blocking Google.
sv_SE: Begäran tog för lång tid, eller webbplatsen blockerar Google.

en: Response code
sv_SE: Svarskod

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
sv_SE: Integrera smidigt WooCommerce med  %1$s och få tillgång till extra funktioner!

en: Server Error
sv_SE: Serverfel

en: Soft 404
sv_SE: Mjuk 404

en: The issues have been successfully reloaded!
sv_SE: Ärendena har laddats om!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
sv_SE: Premiumversionen av %1$s med fler funktioner och dedikerad support.

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
sv_SE: Mål-URL:en existerar inte, men din server returnerar inte ett 404-fel (filen hittades ej).

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
sv_SE: Dessa sidor kommer som standard att markeras som %s, så de kommer aldrig att synas i sökresultat.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
sv_SE: Vilka ska ha access till %1$s -inställningarna

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
sv_SE: Yoast-tilläggen delar viss kod mellan sig för att göra din sajt snabbare. Därför måste alla tillägg från Yoast vara uppdaterade. Vi har upptäckt att detta inte är fallet nu och ber dig därför uppdatera dessa tillägg till senaste version.

en: mature
sv_SE: vuxet

en: Company logo
sv_SE: Företagslogga

en: Webmaster tools
sv_SE: Verktyg för webbansvariga

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either a company, or a person, choose either:
sv_SE: Denna data visas som metadata på din webbplats. Det är avsett att visas i %1$sGoogles Knowledge Graph%2$s. Du kan antingen vara ett företag eller en person, välj antingen:

en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

note: Translators: %1$s expands to the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s).
sv_SE: Denna sida har %1$s utgående länk(ar).

note: Translators: %1$s expands the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
sv_SE: Denna sida har %1$s utgående länk(ar), alla nofollow.

en: The meta description is under %1$d characters long. However, up to %2$d characters are available.
sv_SE: Metabeskrivning är under %1$d tecken lång. Det finns dock upp till %2$d tecken tillgängliga.

note: Translators: %1$s expands to the numeric flesch reading ease score, %2$s to a link to a Yoast.com article about Flesch ease reading score, 	   %3$s to the easyness of reading, %4$s expands to a note about the flesch reading score.
en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
sv_SE: Sidan/inlägget fick %1$s poäng i %2$s-testet, som anses vara %3$s att läsa. %4$s

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size. translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the image size
en: The recommended image size for %1$s is %2$s pixels.
sv_SE: Den rekommenderade bildstorleken för %1$s är %2$spx

en: very difficult
sv_SE: Väldigt svår

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
sv_SE: Urlen för denna sida är rätt så lång. Överväg att förkorta den.

note: translators: %s expands to the username of the removed Facebook admin.
en: Successfully removed admin %s
sv_SE: Raderingen av admin %s lyckades.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
sv_SE: Den kanoniska länken visas på arkiv-sidan för denna term.

en: Successfully cleared all Facebook Data
sv_SE: Raderingen av alla Facebook-data lyckades

en: Facebook Insights and Admins
sv_SE: Facebook Statistik och admins

en: Email
sv_SE: Epost

en: Focus keyword not set.
sv_SE: Fokusnyckelord har inte angetts.

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
sv_SE: SEO-problem: Den utvalda bilden bör vara minst 200 x 200 pixlar för att plockas upp av Facebook och andra sociala medier.

en: The images on this page are missing alt attributes.
sv_SE: Bilderna på denna sida saknar alt-attribut.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead.
sv_SE: Ingen metabeskrivning har angetts. Sökmotorer visar en kopia av sidan istället.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
sv_SE: Både %1$s och %2$s kan skapa XML-webbplatskartor. Att ha två XML-webbplatskartor gör ingen skillnad för sökmotorer, men kan ändå sakta ner din webbplats.

en: Other
sv_SE: Annan

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
sv_SE: För att få tillgång till %1$sFacebook Insights%2$s för din webbplats, måste du ange en Facebook-administratör. Detta kan vara en användare. Om du har en app för din webbplats kan du även använda den.

en: Admin's Facebook user ID:
sv_SE: Administratörens Facebook-användar-ID:

en: This taxonomy follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
sv_SE: Denna taxonomi följer indexeringsbestämmelserna angivna i ”Metas och Titlar”, du kan åsidosätta det här.

en: Include in Sitemap?
sv_SE: Inkludera i webbplatskarta?

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
sv_SE: Tillägget %1$s kan orsaka problem när det används tillsammans med %2$s.

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Image
sv_SE: %s bild

en: Add Another Facebook Admin
sv_SE: Lägg till ny Facebook-admin

en: Add Facebook admin
sv_SE: Lägg till Facebook-administratör

en: Admin's name:
sv_SE: Administratörens namn:

en: All SEO Scores
sv_SE: Alla SEO-poäng

en: Always include
sv_SE: Inkludera alltid

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Auto detect
sv_SE: Upptäck automatiskt

en: Clear all Facebook Data
sv_SE: Radera alla Facebook-data

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Current option:
sv_SE: Nuvarande alternativ:

en: Currently connected Facebook admins:
sv_SE: Facebook-admins som är kopplade till siten:

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
sv_SE: Inaktivera %s

en: Debug Information
sv_SE: Felsökningsinformation

en: Facebook App ID
sv_SE: ID för din Facebook-app

en: Faulty redirects
sv_SE: Felaktig omdirigering

en: Focus KW
sv_SE: Fokus-NO

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
sv_SE: Om du inte vill använda meta-beskrivningen för att dela inlägget på %s utan istället vill använda en annan beskrivning, ange den här.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
sv_SE: Om du vill ändra bilden som används på %s för det här inlägget, ladda upp / välj en bild eller ange webbadressen till bilden här.

en: Meta Desc.
sv_SE: Metabeskr.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
sv_SE: Mer information finns %1$si vår kunskapsdatabas%2$s.

en: Never include
sv_SE: Inkludera aldrig

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Not followed
sv_SE: Inte följd

en: Not found
sv_SE: Kunde inte hittas

en: Please make sure both fields are filled.
sv_SE: Se till att båda fälten är ifyllda.

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Remove these ads?
sv_SE: Ta bort den här reklamen?

en: SEO: Good
sv_SE: SEO: Bra

en: SEO: Post Noindexed
sv_SE: SEO: Inlägg har noindex

en: This Facebook user has already been added as an admin.
sv_SE: Denna Facebookanvändare är redan tillagd som administratör.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
sv_SE: För att få tillgång till%1$s Facebook Insights%2$s, måste du lägga till en användare. Namnet används endast för referens, ID används för kontroll.

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
sv_SE: Försök göra meningarna kortare för att förbättra läsbarheten.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
sv_SE: Försök skriva kortare meningar med mindre svåra ord för att förbättra läsbarheten.

en: URL points to a non-existent page.
sv_SE: Webbadressen pekar mot en icke existerande sida.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
sv_SE: Uppgradera till %1$s &raquo;

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
sv_SE: Din inmatning innehåller ogiltiga tecken. Se till att båda fälten är korrekt ifyllda.

en: difficult
sv_SE: svårt

en: easy
sv_SE: lätt

en: fairly difficult
sv_SE: ganska svårt

en: fairly easy
sv_SE: ganska lätt

en: very easy
sv_SE: mycket lätt

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
sv_SE: %s inläggsöversikt

en: Access denied
sv_SE: Åtkomst nekad

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
sv_SE: Blockerad

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
sv_SE: Både  %1$s och %2$s skapar innehåll i OpenGraph, vilket kan leda till att Facebook, Twitter, Linkedin och andra sociala nätverk använder fel text och bilder när din sida delas.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
sv_SE: Konfigurera %1$ss OpenGraph-inställningar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
sv_SE: Konfigurera inställningarna för %1$ss XML-webbplatskarta

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
sv_SE: Google kunde inte genomsöka denna URL på grund av ett oväntat fel.

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
sv_SE: Googlebot kunde komma åt din webbplats, men vissa URL:er är blockerade för Googlebot i din %1$s-fil. Denna blockering kan vara för alla Googlebots eller specifikt för Googlebot för mobiler.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
sv_SE: Om du inte vet hur du hittar det ID som behövs, se %1$sdenna artikel i vår kunskapsdatabas%2$s.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
sv_SE: Om du inte vill använda inläggets titel för att dela inlägget på %s utan istället vill använda en annan titel, ange den här.

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
sv_SE: Servern kräver auktorisering  eller blockerar Googlebot från tillgång till sidan.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
sv_SE: Du har inga bilder på denna sida. Överväg att lägga till bild/er.

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Description
sv_SE: %s beskrivning

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
sv_SE: %s titel

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
sv_SE: Det finns inga utgående länkar på denna sida, överväg att lägga till några.

note: Translators: %1$s expands to the number of nofollow links, %2$s to the number of outbound links
en: This page has %1$s nofollowed outbound link(s) and %2$s normal outbound link(s).
sv_SE: Denna sida har %1$s utgående länk(ar) med parametern nofollow och %2$s normal(a) utgående länk(ar).

en: Please create an SEO title.
sv_SE: Vänligen skapa en SEO-titel.

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
sv_SE: Fokusnyckelordet visas i första stycket av texten.

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
sv_SE: Fokusnyckelordet visas inte i det första stycket av texten. Se till att ämnet är tydligt snabbt.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
sv_SE: Nyckelordsdensiteten är %1$s, vilket är mycket bra. Fokusnyckelordet hittades %2$d gånger.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
sv_SE: Nyckelordsdensiteten är %1$s, vilket är långt över det rekommenderade maximala antalet %3$s. Fokusnyckelordet hittades %2$d gånger.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
sv_SE: En metabeskrivning har angetts, men det innehåller inte fokusnyckelordet.

en: You have not used the focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
sv_SE: Du har inte använt fokusnyckelordet i någon underrubrik (till exempel H2) i din text.

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
sv_SE: Du länkar till en annan sida med fokusnyckelordet du vill att denna sida ska rankas för. Överväga att ändra det om du verkligen vill att denna sida ska rankas.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
sv_SE: SEO-titeln innehåller fokusnyckelordet, men det anges inte i början. Försök att flytta det till början.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
sv_SE: SEO-titeln innehåller fokusnyckelordet i början vilket anses förbättra rankingen.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
sv_SE: Fokusnyckelordet visas inte i den här sidans URL. Om du vill byta namn på URL-adressen, var noga med att kontrollera att den gamla URL-301 omdirigeringar till den nya!

en: You've never used this focus keyword before, very good.
sv_SE: Du har aldrig använt detta fokusnyckelord tidigare, mycket bra.

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
sv_SE: Inget fokusnyckelord var angett för den här sidan. Om du inte anger ett fokusnyckelord kan inga poäng beräknas.

en: SEO: No Focus Keyword
sv_SE: SEO: Inget fokusnyckelord

en: The Breadcrumbs Title is used in the breadcrumbs where this taxonomy appears.
sv_SE: Rubriken för synliga sökvägar används i de synliga sökvägarna där den här taxonomin visas.

en: Breadcrumbs title
sv_SE: Rubrik för synliga sökvägar

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>

en: Just another WordPress site
sv_SE: Bara en annan WordPress sida

en: Snippet preview
sv_SE: Förhandsvisningstext

en: No Snippet
sv_SE: Ingen förhandsvisningstext

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Post Type: %s.
sv_SE: Inlägget har en ogiltig posttyp: %s.

en: Post doesn't exist.
sv_SE: Inlägget existerar ej.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
sv_SE: Uppackning misslyckades - filen settings.ini hittades ej.

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
sv_SE: Stort SEO problem: Du blockerar sökmotorernas tillgång till din webbplats.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
sv_SE: Du har använt HTML i ditt värde vilket är otillåtet.

en: You are not allowed to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Posts
sv_SE: Poster

en: The URL that this page should redirect to.
sv_SE: Url som denna sida ska omdirigeras till.

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
sv_SE: Avancerade <code>meta</code> robotinställningar för denna sida.

en: Page URL/Slug
sv_SE: Sid-url

note: translators: %s expands to the name of an outdated setting.
en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
sv_SE: Inställningen "%s" används inte längre och förkastats.

en: No settings found in file.
sv_SE: Inga inställningar funna i fil.

en: Note that not all variables can be used in every template.
sv_SE: Notera att alla variablar inte kan användas i alla mallar

en: Existing Yoast Meta Description
sv_SE: Nuvarande Yoast Meta-beskrivning

note: translators: %s expands to the file path and name.
en: The file %s could not be removed. Please remove it via FTP.
sv_SE: Filen %s kunde inte tas bort. Vänligen ta bort den via FTP.

en: Post Type
sv_SE: Post-typ

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the reading settings, %1$s resolves to the closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
sv_SE: Du måste %1$sgå till läsinställningarna%2$s och avmarkera rutan för sökmotorsynlighet.

en: Premium Support
sv_SE: Premiumsupport

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Förhandsgranska &#8221;%s&#8221;

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranskning

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
sv_SE: Varning: även om du kan ändra inställningarna för meta-robotar här, så är hela webbplatsen inställd på noindex i de övergripande sekretessinställningarna, så dessa inställningar har ingen effekt.

en: Meta robots follow
sv_SE: Meta-robotar follow

note: translators: %s expands to the robots (no)index setting default as set in the site-wide settings.
en: Default for this post type, currently: %s
sv_SE: Standard för denna inläggstyp, för närvarande: %s

en: Meta robots advanced
sv_SE: Meta-robotar avancerat

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
sv_SE: Den kanoniska URL som sidan ska peka till. Lämna tomt för att använda permalänk som standard. %1$sKanoniska över flera domäner%2$s stöds också.

en: Settings successfully imported.
sv_SE: Inställningarna har importerats med framgång.

en: (no parent)
sv_SE: (ingen förälder)

en: 301 Redirect
sv_SE: 301 omdirigering

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Advanced Variables
sv_SE: Avancerade variabler

en: Basic Variables
sv_SE: Grundläggande variabler

en: Canonical URL
sv_SE: Kanonisk URL

en: Could not write settings to file.
sv_SE: Kunde inte spara inställningarna till fil.

en: Could not zip settings-file.
sv_SE: Kunde inte komprimera inställningsfilen.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Files
sv_SE: Redigera filer

en: Extensions
sv_SE: Tillägg

en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

en: Facebook profile URL
sv_SE: URL till Facebookprofil

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: HeadSpace2 data successfully imported
sv_SE: Importen av data från HeadSpace2 lyckades

en: Meta description
sv_SE: Metabeskrivning

en: MultiSite Settings
sv_SE: MultiSite-inställningar

en: New Yoast Meta Description
sv_SE: Ny Yoast Metabeskrivning

en: No Archive
sv_SE: Inget arkiv

en: No Image Index
sv_SE: Inget bild-index

en: No taxonomy metadata found
sv_SE: Ingen taxonomi-metadata hittad

en: None
sv_SE: Ingen

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Post is set to noindex.
sv_SE: Inlägget har getts noindex.

en: Publication date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: SEO Title
sv_SE: SEO-titel

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings could not be imported:
sv_SE: Inställningarna kunde inte importeras:

note: translators: %s expands to the advanced robots settings default as set in the site-wide settings.
en: Site-wide default: %s
sv_SE: Standard för hela webbplatsen: %s

en: Social
sv_SE: Sociala medier

en: Template explanation
sv_SE: Mallförklaring

en: This export includes taxonomy metadata
sv_SE: Denna export inkluderar taxonomi-metadata

en: Title optimization
sv_SE: Titeloptimering

en: Titles &amp; Metas
sv_SE: Titlar &amp; meta

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Twitter username (without @)
sv_SE: Användarnamn på Twitter (utan @)

note: translators: %s expands to an error message.
en: Unzipping failed with error "%s".
sv_SE: Uppackning misslyckades med felmeddelande "%s".

en: Upload failed.
sv_SE: Uppladdning misslyckades.

en: Use Image
sv_SE: Använd bild

en: View
sv_SE: Visa

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa &#8220;%s&#8221;

en: WP Page Title
sv_SE: WP-sidtitel

en: Why Google won't display the right page title
sv_SE: Varför Google inte visar den korrekta sidtiteln

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
sv_SE: Importen av inställningar och data från WooThemes SEO framework lyckades.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
sv_SE: Du kan inte redigera %s som inte är dina.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
sv_SE: Du kan inte redigera %s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
sv_SE: %1$s upptäckte att du använder version %2$s av %3$s, vänligen uppdatera till den senaste versionen för att förhindra kompatibilitetsproblem.

en: Anchor text for the homepage:
sv_SE: Länktext för startsidan:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Error creating %1$s export:
sv_SE: Fel uppstod vid export av %1$s:

en: Prefix for archive pages:
sv_SE: Prefix för arkivsidor:

en: Prefix for search result pages:
sv_SE: Prefix för sökresultatssidor:

en: Search Console
sv_SE: Sökkonsol

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
sv_SE: Inställningarna för rubrik och metadata för %1$s byggs upp av variabler som ersätts med specifika värden från sidan när sidan visas. Flikarna på vänster sida förklarar de tillgängliga variablerna.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
sv_SE: Du har fortfarande förvald WordPress-slogan, till och med en tom sådan är troligtvis bättre. %1$sDu kan fixa detta i anpassaren%2$s.

en: General
sv_SE: Allmänt

en: XML Sitemaps
sv_SE: XML webbplatskartor

en: No focus keyword set.
sv_SE: Inget fokusnyckelord är angivet.

en: Focus keyword
sv_SE: Fokusnyckelord

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by %2$s
sv_SE: Detta är en exportfil för inställningar för tillägget %1$s av %2$s

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
sv_SE: Rubrik som används för denna sida till sökvägen för synlig sökväg

en: Breadcrumbs Title
sv_SE: Rubrik för synlig sökväg

en: Breadcrumb for 404 pages:
sv_SE: Synlig sökväg för 404-sidor:

en: Prefix for breadcrumbs:
sv_SE: Prefix för synliga sökvägar:

en: Breadcrumbs separator:
sv_SE: Avskiljare för synliga sökvägar:

en: Remove blog page from breadcrumbs
sv_SE: Ta bort bloggsida från synliga sökvägar

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar från %s
