Plugins - WP Statistics - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (606 entries)

en:  or higher!
ja_JP: 以上!

en: #hash#
ja_JP: #ハッシュ#

en: %s Version
ja_JP: %sのバージョン

en: %s agent data deleted successfully.
ja_JP: %sのエージェントデータが正常に削除されました。

en: %s data older than %s days purged successfully.
ja_JP: %sの%s日以上古いデータを正常に削除しました。

en: %s platform data deleted successfully.
ja_JP: %sのプラットフォームのデータが正常に削除されました。

en: %s records purged successfully.
ja_JP: %s のレコードが正常にパージされました。

en: %s table data deleted successfully.
ja_JP: %sのテーブルデータが正常に削除されました。

en: (Adjustment)
ja_JP: (調整)

en: , created on
ja_JP: 作成日

en: 1 Year
ja_JP: 1年

en: 10 Days
ja_JP: 10日

en: 2 Months
ja_JP: 2ヶ月

en: 20 Days
ja_JP: 20日

en: 3 Months
ja_JP: 3ヶ月

en: 30 Days
ja_JP: 30日

en: 404 Pages
ja_JP: 404ページ

en: 6 Months
ja_JP: 6ヶ月

en: 9 Months
ja_JP: 9ヶ月

en: A WP Cron job will be run daily to purge any data older than a set number of days.
ja_JP: WP cronを毎日実行し, 設定された日数よりも古いデータをすべて消去します。

en: A WP Cron job will be run daily to purge any users statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day (aka they are probably a bot).
ja_JP: WP Cronを毎日実行し, 1日のヒット数が設定された数よりも多いユーザー(おそらくボットです)の統計データを除去します.

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
ja_JP: レポートを送信する電子メールアドレスのコンマ区切りリスト。

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
ja_JP: 統計情報の収集から除外するIPアドレスとサブネットマスク(192.168.0.0/24と192.168.0.0/255.255.255.0の両方の形式が許される)のリスト(1行に1つずつ)。1つのIPアドレスのみを指定するには、サブネット値として32または255.255.255.255を使用します。

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ja_JP: 統計情報収集から除外する国コードのリスト (1行に1つずつ、2文字ずつ) です。未知の国を除外するためには「000」 (ゼロ3つ) を使用します。

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ja_JP: 統計情報収集に含める国コードのリスト (1行に1つずつ、2文字ずつ) で、このリストが空でない場合には、リストに含まれる国からの訪問者だけが記録されます。未知の国を除外するためには「000」(ゼロ3つ) を使用します。

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
ja_JP: 統計収集から除外する完全修飾ホスト名 (すなわち。server.example.com、1行に1つずつ) のリストです。

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
ja_JP: 統計収集から除外するローカルURLのリスト（すなわち /wordpress/about, 1行に1つずつ）

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
ja_JP: ロボットを検出するために照合する単語のリスト(1行につき1つ)。エントリーは少なくとも4文字以上でなければ無視されます。

en: About
ja_JP: 紹介

en: About WP Statistics Version %s
ja_JP: WP Statistics Version %s について

en: Access Levels
ja_JP: アクセスレベル

en: Access denied!
ja_JP: アクセスが拒否されました!

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add 10.0.0.0
ja_JP: 10.0.0.0を追加します。

en: Add 172.16.0.0
ja_JP: 172.16.0.0を追加

en: Add 192.168.0.0
ja_JP: 192.168.0.0を追加

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
ja_JP: 検索エンジンへの参照のように、複数の値を持つチャートについて全行を追加します。

en: Add page title to empty search words
ja_JP: 空の検索語にページタイトルを追加します。

en: Address
ja_JP: アドレス

en: Admin Page
ja_JP: 管理者ページ

en: Agent
ja_JP: エージェント

en: All
ja_JP: すべて

en: All Time Total
ja_JP: 全時間の合計

en: All data table will be lost.
ja_JP: すべてのテーブルデータが失われます.

en: All visitor data will be lost for this agent type.
ja_JP: このエージェントの全訪問者データは失われます。

en: All visitor data will be lost for this platform type.
ja_JP: このプラットフォームの全訪問者データは失われます。

en: Alternatively %s support is available as well.
ja_JP: あるいは, %sのサポートも利用できます.

en: And a few things to double-check:
ja_JP: ダブルチェックすること:

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
ja_JP: WP Statisticsのためのショートコード(使用可能なコードのリストについては, 管理マニュアルを参照してください)全てを含む, インストールされているWordPressでサポートされている全てのショートコードが, メッセージの本文でサポートされています​. ここではいくつかの例を示します.

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
ja_JP: ブラウザに空白または不完全なページが表示されましたか? ページのソースを表示し、致命的なエラーを確認しましたか?

en: Are you sure?
ja_JP: 本当によろしいですか?

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
ja_JP: 注意: 現在、除外を記録するように設定されていません。以下の結果が現在の統計を反映していない可能性があります!

en: Average Comments
ja_JP: 平均コメント数

en: Average Posts
ja_JP: 平均投稿数

en: Average Users
ja_JP: 平均ユーザー数

en: Baidu
ja_JP: 百度

en: Browscap.ini update on
ja_JP: Browscap.ini更新

en: Browser
ja_JP: ブラウザ

en: Browser Statistics
ja_JP: ブラウザの統計

en: Browsers
ja_JP: ブラウザ

en: Browsers by platform
ja_JP: プラットフォーム別

en: Browsers by type
ja_JP: ブラウザのタイプ別

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
ja_JP: コア機能のいずれかが無効になっている場合は、デフォルトではWP Statisticsはすべての管理ページで警告を表示しますが、このオプションは、これらの通知を無効にします。

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
ja_JP: デフォルトではWP Statisticsは管理マニュアルをプラグインディレクトリ(~5 MB)に格納しますが、このオプションを有効にすると現在および将来のアップグレード時に削除されます。

en: Byte
ja_JP: バイト

en: Chart Total
ja_JP: チャート合計

en: Charts
ja_JP: チャート

en: Check for online users every
ja_JP: すべてのオンライン·ユーザーの確認

en: Clear now!
ja_JP: 今すぐクリア!

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
ja_JP: ここをクリックして、WordPress.orgでこのプラグインの評価とレビューをしてください。

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
ja_JP: ここをクリックして、WordPress.orgのプラグインを訪問してください

en: Click to toggle
ja_JP: クリックして切り替えます

en: Client IP
ja_JP: クライアントのIP

en: Client Info
ja_JP: クライアント情報

en: Close
ja_JP: クローズ

en: Coefficient per visitor
ja_JP: 訪問者あたりの係数

en: Column A
ja_JP: 列A

en: Column B
ja_JP: 列B

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
ja_JP: 是非、我々の偉大な新しい%sを訪問して、WP Statisticsについての最新ニュースを入手してください。

en: Comment Average
ja_JP: コメント数の平均

en: Comment Count
ja_JP: コメント数

en: Common Report Options
ja_JP: 共通レポートオプション

en: Complete statistics for your WordPress site.
ja_JP: Word Pressサイトのための完全な統計情報を表示します。

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
ja_JP: おめでとうございます、あなたのインストールは既に最新になり、すべきことは何もありません。

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Convert Now!
ja_JP: 今すぐ変換!

en: Countries
ja_JP: 国

en: Country
ja_JP: 国

en: Country code for private IP addresses
ja_JP: プライベートIPアドレスの国コード

en: Create a new honey pot page
ja_JP: 新しいハニーポットのページを作成します。

en: Current Time and Date
ja_JP: 現在の日付と時刻

en: Currently there are no users online in the site.
ja_JP: 現在、オンライン中のユーザはいません。

en: Daily Total
ja_JP: 毎日の合計

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Dashboard/Overview
ja_JP: ダッシュボード/概要

en: Data
ja_JP: データ

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database Index
ja_JP: データベースのインデックス

en: Database Setup
ja_JP: データベースのセットアップ

en: Database file does not exist.
ja_JP: データベースファイルが存在しません。

en: Database pruned on
ja_JP: データベース整理

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
ja_JP: データベースの更新が必要です. %sに移動し, 次のアップデートを実行してください: %s

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date: %s
ja_JP: 日付: %s

en: Days
ja_JP: 日

en: Delete Agents
ja_JP: エージェントの削除

en: Delete Platforms
ja_JP: プラットフォームを削除

en: Delete User Agent Types
ja_JP: ユーザーエージェントの種類を削除

en: Delete now!
ja_JP: 今すぐ削除!

en: Delete the manual
ja_JP: マニュアルの削除

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
ja_JP: 選択された日数よりも古いユーザー統計データを削除しました。最小値は30日です。

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
ja_JP: 一日に定義された数よりも多くヒットしたために削除されたユーザの統計データ。これはあなたのサイトがボットにアクセスされたときに古いデータをクリアするのに役立ちます。これは、訪問者とそのサイトへのヒットを削除しますが、個々のページのヒットは利用毎には記録されないので削除しません。最小値は10ヒットです。

en: Disable %s from data collection and reporting.
ja_JP: データ収集およびレポートにおいて%sを無効にします。

en: Disable dashboard widgets
ja_JP: ダッシュボードのウィジェットを無効にします

en: Disable hits column in post/pages list
ja_JP: 投稿/ページリストのヒット列を無効にします

en: Disable map
ja_JP: 地図を無効にします

en: Disable post/page editor widget
ja_JP: ページ/投稿エディタウィジェットを無効にします

en: Disable the dashboard widgets.
ja_JP: ダッシュボードのウィジェットを無効にします。

en: Disable the map display
ja_JP: 地図表示を無効にします

en: Disable the page/post editor widget.
ja_JP: ページ/投稿エディタウィジェットを無効にします。

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
ja_JP: すべての検索エンジンを無効にすることは許されません。そうすると全ての検索エンジンが有効になります。

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
ja_JP: 翻訳を使用せず、代わりにWP Statisticsの英語版デフォルトを使用する（2ページの読み込みが必要です）

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
ja_JP: 必要なすべてのPHP拡張モジュールがインストールされていますか?

en: Donate
ja_JP: 寄付します

en: Donate Now!
ja_JP: 今すぐ寄付します!

en: Download GeoIP Database
ja_JP: GeoIPデータベースをダウンロード

en: Download HTML file
ja_JP: HTMLファイルをダウンロード

en: Download ODF file
ja_JP: ODFファイルをダウンロード

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
ja_JP: Piwikリファラースパムブラックリストデータベースをダウンロード

en: Download browscap Database
ja_JP: browscapデータベースのダウンロード

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
ja_JP: GeoIPデータベースのダウンロードは月の最初の火曜日の2日後にスケジュールされます。

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
ja_JP: Piwikリファラースパムブラックリストデータベースのダウンロードは, 週に一度スケジュールされます.

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
ja_JP: browscapデータベースのダウンロードが、毎週一回にスケジュールされます。

en: E-mail addresses
ja_JP: Eメールアドレス

en: ERROR: WP Statistics has detected an unsupported version of PHP, WP Statistics will not function without PHP Version
ja_JP: ERROR：WP Statisticsは, PHPのサポートされていないバージョンを検出しました. WP StatisticsはPHPのこのバージョンでは機能しません.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
ja_JP: 上記のそれぞれは、デフォルトのWordPress設定では上の権限を継承します。従って例えばpublish_postsを選択すると投稿者、編集者、管理者およびスーパー管理者の権利を付与します。

en: Email
ja_JP: メール

en: Empty Table
ja_JP: テーブルを空にする

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable or disable this feature
ja_JP: この機能を有効または無効にします

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: English
ja_JP: 英語

en: Enter the contents of the report.
ja_JP: レポートの内容を入力してください。

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
ja_JP: エラー %sを書き込む際GeoIPデータベースをオープンできませんでした

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
ja_JP: エラー ダウンロードしたGeoIPデータベースを読み取り時に開くことができませんでした: %s

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
ja_JP: GeoIPデータベースディレクトリの作成中にエラーが発生しました。Webサーバーがこの中にディレクトリを作成する権限を持っていることを確認してください: %s

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
ja_JP: エラー GeoIPデータベースのダウンロード中: %s - %sから

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
ja_JP: エラー browscapデータベースのダウンロード中: %s - %sから

en: Error, %s not emptied!
ja_JP: エラー %sが空ではありません!

en: Exclude
ja_JP: 除外する

en: Exclude %s role from data collection.
ja_JP: データ収集から%sの役割を除外します。

en: Exclude User Roles
ja_JP: 除外するユーザ役割

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
ja_JP: ”404 -Not Found”メッセージを返す全てのURLを除外します。

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
ja_JP: RSSフィードをヒットの登録から除外します。

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
ja_JP: 管理ページをヒットの登録から除外します。

en: Exclude the login page for registering as a hit.
ja_JP: 登録中のログインページを除外します。

en: Excluded 404 pages
ja_JP: 除外された404ページ

en: Excluded IP address list
ja_JP: 除外されたIPアドレスリスト

en: Excluded RSS feeds
ja_JP: RSSフィードの除外

en: Excluded URL
ja_JP: 除外URL

en: Excluded URLs list
ja_JP: 除外URLリスト

en: Excluded admin pages
ja_JP: 管理ページの除外

en: Excluded countries list
ja_JP: 除外国のリスト

en: Excluded hits in the last
ja_JP: 最近除外されたヒット

en: Excluded hosts list
ja_JP: 除外されたホストのリスト

en: Excluded login page
ja_JP: 除外されたログインページ

en: Exclusions
ja_JP: 除外

en: Exclusions Statistical Chart
ja_JP: 除外統計グラフ

en: Exclusions Statistics
ja_JP: 除外統計

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export To
ja_JP: エクスポート先

en: Export from
ja_JP: エクスポート対象

en: Externals
ja_JP: 外部

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: Feeds
ja_JP: フィード

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
ja_JP: あなたがWP Statisticsにどれくらい喜んでいるか私たちに教えてもらえませんか? 私たちの%sページで援助して, 私たちに愛の手を!

en: File Info
ja_JP: ファイル情報

en: Filtered by
ja_JP: によってフィルタ

en: Flag
ja_JP: フラグ

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
ja_JP: それぞれの訪問について複数のヒットを考慮する。現在値は%s。

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
ja_JP: 訪問者からより多くの情報と場所(国)を取得するために、この機能を有効にしてください。

en: Force English
ja_JP: 英語を使う

en: Force robot list update after upgrades
ja_JP: アップグレード後にロボットリストを強制更新します

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
ja_JP: WP Statisticsの更新が行われた後にロボットリストを強制的にデフォルトにリセットします。このオプションが有効になっている場合は、リストに追加したカスタムロボットが失われることに注意してください。

en: From
ja_JP: から

en: General
ja_JP: 一般

en: GeoIP Database
ja_JP: GeoIPデータベース

en: GeoIP Database updated successfully!
ja_JP: GeoIPデータベースが正常に更新されました!

en: GeoIP Exclusions
ja_JP: GeoIPの除外

en: GeoIP Options
ja_JP: GeoIPのオプション

en: GeoIP collection
ja_JP: GeoIPコレクション

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
ja_JP: GeoIPコレクションは、以下の理由により無効になっています：

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
ja_JP: GeoIPコレクションはPHP %s かそれ以降が必要です. インストールされているPHPのバージョンのため現在無効になっています.

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ja_JP: GeoIPコレクションにはBC Math PHP拡張モジュールが必要ですが, あなたがお使いのPHPにはロードされていません!

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ja_JP: GeoIPコレクションには、cURL PHP拡張モジュールが必要ですが、あなたがお使いのPHPにはロードされていません!

en: GeoIP settings
ja_JP: GeoIPの設定

en: GeoIP update on
ja_JP: GeoIP更新

en: Get country location from Google
ja_JP: 国の位置をGoogleから取得

en: Go
ja_JP: 行く

en: Google
ja_JP: グーグル

en: Hash IP Addresses
ja_JP: ハッシュIPアドレス

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
ja_JP: PHPとWebサーバのエラーログをチェックしましたか?

en: Have you double checked the plugin settings?
ja_JP: プラグインの設定をもう一度チェックしましたか?

en: Have you read the %s?
ja_JP: %sを読みましたか?

en: Have you search the %s for a similar issue?
ja_JP: 同様の問題を%sで検索しましたか?

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
ja_JP: 受信したすべてのエラーメッセージをインターネットで検索しましたか?

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
ja_JP: WP Statisticsへの寄付について考えたことはありますか?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
ja_JP: インストール済みの他のプラグインを無効にすることを試みたことがありますか?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
ja_JP: WordPressのデフォルトテーマを使用してみましたか?

en: Hide admin notices about non active features
ja_JP: 有効でない機能に関する管理者への通知を非表示にします

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
ja_JP: ヒント: manage_network =スーパー管理ネットワーク、manage_options =管理者、edit_others_posts =編集者、publish_posts =投稿者、edit_posts =寄稿者、read=Everyone

en: Historical
ja_JP: 履歴

en: Historical Values
ja_JP: 履歴

en: Hit Statistics
ja_JP: ヒット統計

en: Hits
ja_JP: ヒット数

en: Hits Statistical Chart
ja_JP: ヒット統計チャート

en: Hits Statistics Chart
ja_JP: ヒット数統計のチャート

en: Hits Statistics Summary
ja_JP: ヒット数統計の概要

en: Hits in the last
ja_JP: 最近のヒット

en: Hits in the last 20 days
ja_JP: 最近の20日間のヒット

en: Honey Pot
ja_JP: ハニーポット

en: Honey pot post id
ja_JP: ハニーポット投稿ID

en: Host Exclusions
ja_JP: ホストの除外

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: How's your memory_limit in php.ini?
ja_JP: php.iniのmemory_limitはどうですか？

en: IP Addresses
ja_JP: IPアドレス

en: IP Addresses replaced with hash values.
ja_JP: IPアドレスをハッシュ値に置き換えます。

en: IP Match
ja_JP: IPマッチ

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ja_JP: MaxMindによって作成されたGeoLite2データによって提供されるIPロケーションサービス, %sから入手可能

en: IP/Robot Exclusions
ja_JP: IP/ロボット除外

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
ja_JP: 検索エンジンが参照元であるにも関わらず検索問い合わせが含まれていない場合、このオプションは、ユーザーが探しているかもしれないものを識別するために役立つようにページタイトルを"~:"で始まる引用で置き換えます。

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
ja_JP: 何らかの理由であなたがインストールしたWP Statisticsにデータベーステーブルまたは他の重要な項目が欠落している場合に、インストール処理を再実行します。

en: If the PHP BC Math Extension is installed.  BC Math is no longer required for the GeoIP code and is listed here only for historical reasons.
ja_JP: PHPのBC Math拡張機能のインストール有無。もはやBC MathはGeoIPのコードに必要ではなく、歴史的な理由からここにリストされています。

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
ja_JP: あなたがアクセス権を委任するより堅牢なソリューションが必要な場合は、WordPressのプラグインディレクトリ内の%sで見たいと思うかもしれません。

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
ja_JP: 除外設定を無視し、すべてのオンライン(自己参照とロボットを含む)ユーザーを記録します。トラブルシューティングにのみ使用されるべきです。

en: Include Header Row
ja_JP: ヘッダー行を含める

en: Include a header row as the first line of the exported file.
ja_JP: ヘッダー行をエクスポートするファイルの最初の行として含めます.

en: Include totals
ja_JP: 合計を含めます

en: Included countries list
ja_JP: 含まれる国のリスト

en: Install Now!
ja_JP: 今すぐインストール!

en: Install routine complete.
ja_JP: イ​​ンストールルーチンが完了しました。

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: International
ja_JP: インターナショナル

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
ja_JP: PHPセーフモードが有効かどうか示します. GeoIPのコードはセーフモードをサポートしていません.

en: Items
ja_JP: アイテム

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Last 30 Days (Month)
ja_JP: 最近の30日 (月)

en: Last 365 Days (Year)
ja_JP: 最近の365日 (年)

en: Last 7 Days (Week)
ja_JP: 最近の7日間 (1週間)

en: Last Overview page memory usage
ja_JP: 最後の概要ページのメモリ使用量

en: Last Post Date
ja_JP: 最終投稿日

en: Latest Search Word Statistics
ja_JP: 最近の検索ワード統計

en: Latest Search Words
ja_JP: 最新の検索ワード

en: Login Page
ja_JP: ログインページ

en: Maintenance
ja_JP: 保守

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
ja_JP: PHPエラーログへのアクセス権を持っていることを確認してください。

en: Manual
ja_JP: マニュアル

en: Manual file not found.
ja_JP: マニュアルファイルが見つかりません。

en: Map
ja_JP: マップ

en: Map type
ja_JP: マップタイプ

en: Memory usage in PHP
ja_JP: PHPでのメモリ使用量

en: Memory usage in the overview page
ja_JP: 概要ページでのメモリ使用量

en: Miscellaneous
ja_JP: 各種

en: Month Visit
ja_JP: 今月の訪問者

en: More
ja_JP: もっと

en: More Information
ja_JP: 詳細情報

en: Name
ja_JP: 名

en: Next update will be
ja_JP: 次の更新は

en: No
ja_JP: いいえ

en: No agent data found to remove!
ja_JP: 削除すべきエージェントのデータはありません!

en: No page title found
ja_JP: ページのタイトルが見つかりません

en: No platform data found to remove!
ja_JP: 削除すべきプラットフォームのデータはありません!

en: No records found to purge from %s!
ja_JP: %sから削除すべきレコードはありません!

en: No visitors found to purge.
ja_JP: パージすべきユーザは見つかりませんでした。

en: None
ja_JP: なし

en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
ja_JP: 注: データベースからパージしたばかりなので、番号を正しくするためにこのページをリロードする必要があります。

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
ja_JP: 注: SMSテキストメッセージを送信するには%sのプラグインをインストールしてください。

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
ja_JP: 注: このオプションは、URLパラメータ (?の以降全て) を処理せずスクリプト名のみ処理します。2文字未満のエントリは無視されます。

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
ja_JP: 注: このオプションは、各ページの読み込みにDNS逆引き参照を実行する代わりに、提供されたホスト名のIPアドレスを、1時間キャッシュします。あなたが動的に割り当てられたホストを除外している場合、ホストがIPアドレスを変更し、記録されたヒットの結果としてキャッシュが更新されるときに、ある程度の重複が見られるかもしれません。

en: Notifications
ja_JP: お知らせ

en: Number Format
ja_JP: 数の書式

en: Number of Hits
ja_JP: ヒット数

en: Number of excluded hits
ja_JP: 除外ヒット数

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
ja_JP: サイトへの訪問者数履歴の数 (現在値は%sです)。

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
ja_JP: サイトへの訪問数履歴の数 (現在値は%sです)。

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
ja_JP: ヒット数は10以上でなければなりません!

en: Number of referrals
ja_JP: 参照数

en: Number of rows
ja_JP: 行数

en: Number of rows in the %s table
ja_JP: %sのテーブルの行数

en: Number of visits and visitors
ja_JP: 訪問数と訪問者数

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ja_JP: 古いWP Statisticsは境界ケースで訪問者テーブルに重複エントリを許容します. 新しいバージョンでは, テーブルの一意索引によりこれを防止します.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
ja_JP: 古いWP Statisticsは境界ケースで訪問者テーブルに重複エントリを許容します。新しいものは、テーブルの一意索引によりこれを防止します。古いものに索引を作成するには、最初に重複したエントリを削除する必要があります。"今すぐ更新"をクリックすると、訪問者テーブルをスキャンし、重複したエントリを削除し、索引を追加します。

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ja_JP: WP Statisticsの古いインストールは境界状態で訪問テーブルに重複エントリを許容します。新しいインストールは、テーブルに一意の索引を作成しこれを防止します。

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
ja_JP: 古いWP Statisticsは境界状態で訪問者テーブルに重複エントリを許容します。新しいインストールでは、テーブルに一意の索引を作成しこれを防止します。古いインストールに索引を作成するには、最初に重複エントリを削除する必要があります。「今すぐ更新」をクリックすると、訪問者テーブルをスキャンし、重複エントリを削除し、索引を追加します。

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
ja_JP: 古いWP Statisticsは検索の詳細情報を訪問者テーブルに保存しており, 大規模データではパフォーマンス上の問題が生じることがあります. よりスケーラブルな方法でこの情報を保存する新しいテーブルが作成されましたが, 過去のデータを利用できるように最初に変換しなければなりません.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
ja_JP: 古いWP Statisticsは検索の詳細情報を訪問者テーブルに保存しており, 大規模データではパフォーマンス上の問題が生じることがあります. よりスケーラブルな方法でこの情報を保存する新しいテーブルが作成されました.

en: Once Every 2 Weeks
ja_JP: 2週間毎に1回

en: Once Every 4 Weeks
ja_JP: 4週間毎に1回

en: Once Weekly
ja_JP: 週1回

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
ja_JP: このフォームを送信すると、ページの読み込み時に設定が削除されます。しかし別のページの読み込みが実行されるまでは、WP Statisticsは[管理]メニューに表示されます。

en: Online
ja_JP: オンライン

en: Online Users
ja_JP: オンラインユーザー

en: Online for
ja_JP: のためのオンライン

en: Only enabled for debugging
ja_JP: デバッグ時のみ有効にする

en: Optimization
ja_JP: 最適化

en: Options
ja_JP: オプション

en: Other
ja_JP: その他

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Overview Widgets to Display
ja_JP: 表示するウィジェットの概要

en: PHP Memory Limit
ja_JP: PHP使用メモリの制限

en: PHP Safe Mode
ja_JP: PHPセーフモード

en: PHP Version
ja_JP: PHPのバージョン

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
ja_JP: PHPセーフモードが検出されました! GeoIPコレクションはセーフモードが有効なPHPをサポートしません!

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page Count
ja_JP: ページ数

en: Page Trend
ja_JP: ページトレンド

en: Page Trend for Post ID
ja_JP: ポストIDのページトレンド

en: Page Trending Stats
ja_JP: ページ傾向統計

en: Page Visits
ja_JP: ページ訪問数

en: Page/Post Editor
ja_JP: ページ/投稿エディタ

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
ja_JP: Piwikリファラースパムブラックリストの設定

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
ja_JP: Piwikリファラースパムブラックリストの使用

en: Platform
ja_JP: プラットフォーム

en: Please reload the dashboard to display the content of this widget.
ja_JP: このウィジェットのコンテンツを表示するためダッシュボードを再読み込みしてください。

en: Please select
ja_JP: 選択してください

en: Please select a value over 30 days.
ja_JP: 30日以上の値を選択してください。

en: Please select the desired items.
ja_JP: 希望の項目を選択してください。

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
ja_JP: GeoIP DBの更新後に不足のGeoIPを移入します。

en: Post Average
ja_JP: 投稿数の平均

en: Post Count
ja_JP: 投稿数

en: Post/Page ID
ja_JP: 投稿/ページID

en: Pruning
ja_JP: 整理

en: Purge High Hit Count Visitors Daily
ja_JP: ヒット数が多すぎる訪問者を除去する

en: Purge Old Data Daily
ja_JP: 古いデータを消去する

en: Purge data older than
ja_JP: これより古いデータを消去

en: Purge now!
ja_JP: 今すぐパージ!

en: Purge records older than
ja_JP: よりも古いレコードを削除します

en: Purge visitors with more than
ja_JP: これ以上の訪問者を除去

en: Purging
ja_JP: 削除

en: Quick Stats
ja_JP: クイック統計

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Rank
ja_JP: ランク

en: Rank #1
ja_JP: ランキング#1

en: Rank #2
ja_JP: ランキング#2

en: Rank #3
ja_JP: ランキング#3

en: Rank #4
ja_JP: ランキング#4

en: Rank #5
ja_JP: ランキング#5

en: Rate and Review
ja_JP: 評価とレビュー

en: Rate and Review at WordPress.org
ja_JP: WordPress.orgで評価とレビュー

en: Rate this plugin
ja_JP: このプラグインを評価する

en: Re-run Install
ja_JP: インストールを再実行します

en: Recent Visitor Statistics
ja_JP: 最近の訪問統計

en: Recent Visitors
ja_JP: 最近の訪問者

en: Record all user
ja_JP: すべてのユーザーを記録

en: Record exclusions
ja_JP: レコードの除外

en: References
ja_JP: 参照

en: Referrer Spam
ja_JP: リファラースパム

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
ja_JP: リファラースパムのブラックリストはPiwikによって提供され, %sで入手可能です.

en: Referrers
ja_JP: 参照元

en: Referring sites from
ja_JP: 参照サイト

en: Removal
ja_JP: 削除

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove data and settings
ja_JP: データと設定を削除

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
ja_JP: データと設定を削除し、このアクションは元に戻すことはできません。

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
ja_JP: データベース内のIPアドレスをハッシュ値に置き換えます。将来、位置情報を移入するためにIPアドレスを回復することはできません。これは時間がかかる場合があります

en: Report body
ja_JP: レポート本文

en: Required user level to manage WP Statistics
ja_JP: WP Statisticsを管理するために必要なユーザレベル

en: Required user level to view WP Statistics
ja_JP: WP Statisticsを表示するために必要なユーザレベル

en: Reset to Default
ja_JP: デフォルトにリセット

en: Resources
ja_JP: リソース

en: Resources/Information
ja_JP: リソース/情報

en: Robot
ja_JP: ロボット

en: Robot Threshold
ja_JP: ロボットのしきい値

en: Robot list
ja_JP: ロボットリスト

en: Robot visit threshold
ja_JP: ロボット訪問の閾値

en: Row
ja_JP: 行

en: Save changes on this page to download the update.
ja_JP: 更新をダウンロードするには、このページの変更を保存します。

en: Schedule
ja_JP: スケジュール

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
ja_JP: GeoIP DBの毎月更新をスケジュールします

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
ja_JP: PiwikリファラースパムブラックリストDBの毎週更新のスケジュールを設定

en: Schedule weekly update of browscap DB
ja_JP: browscap DBを毎週更新する

en: Search Engine Referral Statistics
ja_JP: 参照元検索エンジンの統計

en: Search Engine Referrals
ja_JP: 参照元検索エンジン

en: Search Engine Referred
ja_JP: 参照した検索エンジン

en: Search Engine Referrers Statistical Chart
ja_JP: 検索エンジン参照統計チャート

en: Search Engine referred
ja_JP: 参照した検索エンジン

en: Search Engines
ja_JP: サーチエンジン

en: Search Provider
ja_JP: 検索プロバイダ

en: Search Table
ja_JP: 検索テーブル

en: Search Words
ja_JP: 検索ワード

en: Search engine referrals in the last
ja_JP: 最後の参照元検索エンジン

en: Search table conversion complete, %d rows added.
ja_JP: 検索テーブル変換が完了しました. %d行が追加されました.

en: Searches
ja_JP: 検索

en: Second
ja_JP: 秒

en: See the %s for details on capability levels.
ja_JP: 権限レベルの詳細については、%sを参照してください。

en: Select delivery method for statistical report.
ja_JP: 統計レポートの配信方法を選択します。

en: Select how often to receive statistical report.
ja_JP: 統計レポートを受信する頻度を選択します。

en: Select the output file type.
ja_JP: 出力ファイルの種類を選択します。

en: Select the statistic you wish to display.
ja_JP: 表示したい統計情報を選択します。

en: Select the table for the output file.
ja_JP: ファイルに出力するテーブルを選択します.

en: Select type of search engine
ja_JP: 検索エンジンの種類を選択

en: Self Referral
ja_JP: 自己参照

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
ja_JP: GeoIPデータベースが更新されるたびにレポートを送信します。

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
ja_JP: browscap.iniが更新されるたびにレポートを送信します。

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
ja_JP: プラグインを更新するたびにレポートを送信します。

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
ja_JP: データベースの整理が実行されるたびにレポートを送信します。

en: Send reports via
ja_JP: 経由でレポー​​トを送信

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show site stats in sidebar.
ja_JP: サイドバーにサイトの統計を表示します。

en: Show stats in admin menu bar
ja_JP: 統計情報を管理者メニューバーに表示します

en: Show stats in menu bar
ja_JP: メニューバーに統計を表示する

en: Site
ja_JP: サイト

en: Site URL Exclusions
ja_JP: サイトのURLの除外

en: Slot
ja_JP: スロット

en: Slot 1
ja_JP: スロット1

en: Slot 2
ja_JP: スロット2

en: Slot 3
ja_JP: スロット3

en: Slot 4
ja_JP: スロット4

en: Slot 5
ja_JP: スロット5

en: Slot 6
ja_JP: スロット6

en: Slot 7
ja_JP: スロット7

en: Spam Count
ja_JP: スパム数

en: Start Now!
ja_JP: 今すぐスタート!

en: Statistic
ja_JP: 統計

en: Statistical reporting
ja_JP: 統計レポート

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Still not having any luck?
ja_JP: まだ足りないものはありませんか?

en: Store entire user agent string
ja_JP: 全ユーザーエージェント文字列を格納します

en: Strip parameters from URI
ja_JP: URIからパラメータを除去する

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Summary Statistics
ja_JP: 統計概要

en: Support
ja_JP: サポート

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
ja_JP: WP Statisticsをインストールいただきありがとうございます。

en: The "Google" option will use Google's mapping service to plot the recent visitors (requires access to Google).
ja_JP: "Google"オプションは最近の訪問者をプロットするためにGoogleの地図サービスを使用します(Googleにアクセスする必要があります)。

en: The "JQVMap" option will use JQVMap javascript mapping library to plot the recent visitors (requires no extenral services).
ja_JP: "JQVMap"オプションは最近の訪問者をプロットするためにJavaScriptのマッピングライブラリJQVMapを使用します(外部サービスを必要としません)。

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
ja_JP: 実行中のPHP cURL拡張のバージョン. GeoIPのコードにはcURLが必要です. インストールされていない場合, GeoIPは無効化されます.

en: The PHP version you are running.
ja_JP: 実行中のPHPのバージョン.

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
ja_JP: Piwikリファラースパムのブラックリストデータベースがダウンロードされ, リファラースパムを検出するために使用されます.

en: The WP Statistics version you are running.
ja_JP: 実行中のWP Statisticsのバージョン.

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
ja_JP: browscapデータベースがダウンロードされ、ロボットを検出するために使用されます。

en: The client IP address.
ja_JP: クライアントのIPアドレス。

en: The client user agent string.
ja_JP: クライアントのユーザーエージェント文字列。

en: The detected client browser version.
ja_JP: 検出されたクライアントブラウザのバージョン.

en: The detected client browser.
ja_JP: 検出されたクライアントのブラウザ。

en: The detected client platform.
ja_JP: 検出されたクライアントのプラットフォーム。

en: The file size and date of the GeoIP database.
ja_JP: GeoIPデータベースのファイルサイズと日付。

en: The file size and date of the browscap cache file.
ja_JP: browscapキャッシュファイルのサイズと日付。

en: The file size and date of the browscap.ini file.
ja_JP: browscap.iniファイルのサイズと日付。

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
ja_JP: 次の機能が無効になっています. %sに移動して, それらを有効にしてください: %s

en: The following items are global to all users.
ja_JP: 以下の項目はすべてのユーザーに対して共通です。

en: The following items are unique to each user.  If you do not select the 'About' widget it will automatically be displayed in the last positon of column A.
ja_JP: 以下の項目は, 各ユーザーに固有のものです. 'About'ウィジェットを選択しない場合, 自動的に列Aの前回位置に表示されます.

en: The following plugin table(s) do not exist in the database, please re-run the %s install routine %s:
ja_JP: 次のプラグインテーブルがデータベースに存在しません. %sを再実行して%sをインストールしてください.

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
ja_JP: 数値を表示する形式: 国際化, 英語, なし​​

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
ja_JP: (ルーティング不可の)プライベートIPアドレス(すなわち10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1など)に使う国際標準2文字国コード(すなわちUS = 米国、CA = カナダなど)。国コードとして”Unknown”を使用するには、"000"(ゼロ3つ)を使用します。

en: The jQuery version you are running.
ja_JP: 実行中のjQueryのバージョン.

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
ja_JP: スクリプトが消費できるメモリの制限、php.iniで設定します。

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ja_JP: 統計情報を保持する日数。最小値は30日です。無効な値は日常のメンテナンスを無効にします。

en: The number of hits required to delete the visitor.  Minimum value is 10 hits.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ja_JP: 訪問者を消去するために必要なヒット数. 最小値は10回です. 無効な値は, 毎日のメンテナンスを行わないようにします.

en: The post id to use for the honeypot page.
ja_JP: ハニーポットのページに使用する投稿ID。

en: The post/page id to get page statistics on.
ja_JP: ページの統計情報を取得する投稿/ページID。

en: The search provider to get statistics on.
ja_JP: 統計情報を取得するための検索プロバイダ

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
ja_JP: 統計を取得する時間を計算するために, 関数strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) が使用されます. 記録された日付すべてを取得するには「合計」を使用してください.

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
ja_JP: それでは%sに新しいスレッドを開いてください。できるだけ早く応答します。

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
ja_JP: この機能は統計情報を表示する際にパフォーマンスの低下を引き起こす可能性があり, マップタイプが"Google"に設定されている場合にのみ有効です.

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
ja_JP: この機能は、データベース内にIPアドレスを格納せず、代わりに一意のハッシュを使用します。これが選択されている場合は、「全ユーザーエージェント文字列を保存」の設定は無効となります。これが有効になっている場合は、将来的に位置情報を回復するためにIPアドレスを回復することはできません。

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
ja_JP: これはWP Statisticsで利用するハニーポットです。削除しないでください。

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
ja_JP: 訪問者テーブルに多くの行がある場合、この操作によりインストールに長い時間がかかることがあります。

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
ja_JP: インストール済みの訪問テーブル内に多くの行がある場合、この操作には長い時間がかかることがあります。

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
ja_JP: このオプションは、ローカルのファイルサイズが1K以下である場合(これは通常プラグイン付属のスタブが所定の位置にまだあることを意味します)にもデータベースをダウンロードします。

en: This post is not yet published.
ja_JP: この記事はまだ公開されていません。

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
ja_JP: この製品は、%sから入手できるMaxMindによって作成されたGeoLite2データを含んでいます。

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
ja_JP: これは設定を保存するときマニュアルを削除しますが、よろしいですか？

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
ja_JP: これは恒久的に毎日のデータベースからデータを削除します。このオプションを有効にしてもよろしいですか?

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
ja_JP: これは, すべての除外ヒットを除外された理由だけと共に別のテーブルに記録します. これは, 大量のデータを生成しますが, 単に実際のユーザーの訪問だけでなく, あなたのサイトが取得したヒットの合計数を表示したければ便利でしょう.

en: This will remove anything after the ? in a URL.
ja_JP: URLの?以降を除去します。

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
ja_JP: これは、データベース内のすべてのIPアドレスをハッシュ値に置き換え、元に戻すことができません。本当に良いですか?

en: Time Frame
ja_JP: 時間範囲

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
ja_JP: サイト内のオンライン·ユーザーを正確にチェックするための時間。現在値: %s秒

en: Time: %s
ja_JP: 時間: %sの

en: To be added soon
ja_JP: 近日追加します

en: Today
ja_JP: 今日

en: Today Visit
ja_JP: 今日の訪問数

en: Today Visitor
ja_JP: 今日の訪問者

en: Today Visitors Map
ja_JP: 今日の訪問者マップ

en: Today visit
ja_JP: 今日の訪問

en: Today visitor
ja_JP: 今日の訪問者

en: Today's Visitor Map
ja_JP: 今日の訪問者マップ

en: Top 10 Browsers
ja_JP: トップ10ブラウザ

en: Top 10 Countries
ja_JP: 上位10カ国

en: Top 10 Pages
ja_JP: トップ10ページ

en: Top 10 Visitors Today
ja_JP: 今日のトップ10訪問者

en: Top 100 Visitors Today
ja_JP: 今日のトップ100訪問者

en: Top 5 Page Trending Stats
ja_JP: トップ5ページのトレンド統計

en: Top 5 Pages Trends
ja_JP: トップ5ページのトレンド

en: Top Countries
ja_JP: トップ国

en: Top Pages
ja_JP: トップページ

en: Top Pages Visited
ja_JP: トップページの訪問数

en: Top Referring Sites
ja_JP: トップ参照サイト

en: Top Visitors Today
ja_JP: 今日のトップ訪問者

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total Comments
ja_JP: 総コメント数

en: Total Page Views
ja_JP: 総ページビュー数

en: Total Pages
ja_JP: 総ページ数

en: Total Posts
ja_JP: 総投稿数

en: Total Spams
ja_JP: 合計スパム数

en: Total Users
ja_JP: 総ユーザー数

en: Total Visit
ja_JP: 総訪問数

en: Total Visitor
ja_JP: 総訪問者数

en: Track all pages
ja_JP: すべてのページを追跡

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
ja_JP: 破損したブラウザ情報(欠落しているIPアドレスまたは空のユーザーエージェント文字列)を持つ訪問者を全てロボットとして扱います。

en: Treat corrupt browser info as a bot
ja_JP: 破損しているブラウザ情報をボットとして扱います

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
ja_JP: 一日あたりの訪問がこの数以上の訪問者をロボットとして扱います。 0=無効。

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
ja_JP: GeoIPデータベースを読み込むことができません。設定ページでそれをダウンロードしていることを確認してください。

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
ja_JP: WP Statisticsを削除してもデータと設定は削除されません。プラグインを削除する前にWP Statisticsのデータを削除するために、このオプションを使用することができます。

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update GeoIP Info
ja_JP: GeoIP情報を更新

en: Update Now!
ja_JP: 今すぐ更新

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
ja_JP: Piwikリファラースパムのブラックリスト情報を更新

en: Update Reports
ja_JP: 更新レポート

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
ja_JP: 新しいデータベースをダウンロードした後、不足のGeoIPデータを更新します。

en: Update browscap Info
ja_JP: browscap情報を更新

en: Update now!
ja_JP: 今すぐ更新

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
ja_JP: 訪問者データベースで%sのGeoIPレコードを更新しました。

en: Updates
ja_JP: 更新

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
ja_JP: データベース内にある未知の位置データをすべて更新します。これは時間がかかる場合があります

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Use a honey pot page to identify robots.
ja_JP: ロボットを識別するためにハニーポットのページを使用します。

en: Use honey pot
ja_JP: ハニーポットの使用

en: User Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: User Average
ja_JP: ユーザ数の平均

en: User Count
ja_JP: ユーザ数

en: User Online
ja_JP: オンラインユーザー

en: User Role
ja_JP: ユーザーの役割

en: User online
ja_JP: オンラインユーザー

en: User(s) Online
ja_JP: オンラインのユーザー

en: Users Online
ja_JP: オンラインユーザ

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version Info
ja_JP: バージョン情報

en: View Stats
ja_JP: 統計を見る

en: Visit
ja_JP: 訪問

en: Visit Us Online
ja_JP: オンラインで我々を訪問します

en: Visit WordPress.org page
ja_JP: WordPress.orgページを訪問します

en: Visitor
ja_JP: 訪問者

en: Visitor Count
ja_JP: 訪問者数

en: Visitors
ja_JP: 訪問者

en: Visits
ja_JP: 訪問

en: Visits Table
ja_JP: 訪問数の表

en: WP Statisitcs Removal
ja_JP: WP Statisitcsの削除

en: WP Statistics %s installed on
ja_JP: WPの統計は、%s上に設置されています

en: WP Statistics - Hits
ja_JP: WP Statistics - ヒット

en: WP Statistics Honey Pot Page
ja_JP: WP Statisticsハニーポットページ

en: WP Statistics Overview
ja_JP: WP Statisticsの概要

en: WP Statistics Version
ja_JP: WP Statisticsのバージョン

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
ja_JP: WP Statisticsは削除されています。無効にして削除してください。

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
ja_JP: WP Statisticsは国際化をサポートしており, 私たちはユーザーに翻訳の提出をお願いしています. 現在の状態を確認するために私達の%sをご訪問いただき, 助けてもよいとお考えなら%s.

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
ja_JP: 申し訳ありませんがあなたのWP Statisticsは問題があるようですので, お助けしたいと思います. 私たちに連絡していただく前にいくつか行っていただきたいことがあります:

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Week Visit
ja_JP: 今週の訪問数

en: WordPress Roles and Capabilities page
ja_JP: WordPressの役割と権限のページ

en: WordPress.org support forum
ja_JP: WordPress.orgのサポートフォーラム

en: Years Visit
ja_JP: 年間の訪問数

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: Yesterday Visit
ja_JP: 昨日の訪問数

en: Yesterday Visitor
ja_JP: 昨日の訪問者数

en: Yesterday visit
ja_JP: 昨日の訪問数

en: Yesterday visitor
ja_JP: 昨日の訪問者

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスするための十分なアクセス権がありません。

en: Your current PHP version is
ja_JP: 現在のPHPバージョンは

en: browscap Cache File
ja_JP: browscapキャッシュファイル

en: browscap already at current version!
ja_JP: browscapは既に最新バージョンです!

en: browscap cache file does not exist.
ja_JP: browscapキャッシュファイルが存在しません。

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
ja_JP: browscapデータベースの更新に失敗しました! キャッシュファイルが大きすぎます。前のbrowscap.iniに戻します。

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
ja_JP: browscapデータベースの更新に失敗しました! 新しいbrowscap.iniはユーザーエージェントをクローラとして誤認識しています。前のbrowscap.iniに戻します。

en: browscap database updated successfully!
ja_JP: browscapデータベースが正常に更新されました!

en: browscap settings
ja_JP: browscap設定

en: browscap usage
ja_JP: browscap利用

en: browscap.ini File
ja_JP: browscap.iniファイル

en: browscap.ini file does not exist.
ja_JP: browscap.iniファイルが存在しません。

en: cURL Version
ja_JP: cURLのバージョン

en: cURL not installed
ja_JP: cURLがインストールされていません

en: countries database index
ja_JP: 国データベース索引

en: days
ja_JP: 日

en: disable
ja_JP: 無効化

en: donation
ja_JP: 寄付

en: drop us a line
ja_JP: 私たちにご連絡ください

en: geoip collection
ja_JP: geoipのコレクション

en: hit tracking
ja_JP: ヒットの追跡

en: hits
ja_JP: ヒット

en: jQuery Version
ja_JP: jQueryのバージョン

en: manual
ja_JP: マニュアル

en: online user tracking
ja_JP: オンラインユーザ追跡

en: optimization page
ja_JP: 最適化ページ

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
ja_JP: をWordPress.orgで提出することをお勧めします。あなたのフィードバックは大歓迎です!

en: rating and review
ja_JP: の評価とレビュー

en: search table
ja_JP: 検索テーブル

en: settings page
ja_JP: 設定ページ

en: support forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: to
ja_JP: 〜

en: translation collaboration site
ja_JP: 翻訳協力サイト

en: visit database index
ja_JP: 訪問データベース索引

en: visitor tracking
ja_JP: 訪問者追跡

en: website
ja_JP: ウェブサイト
