Plugins - WP Statistics - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (621 entries)

en: #hash#
ru: #hash #

en: %s Version
ru: Версии %s

en: %s agent data deleted successfully.
ru: Данные агента %s  успешно удалены.

en: %s data older than %s days purged successfully.
ru: %s данные старше дней %s успешно очищены.

en: %s platform data deleted successfully.
ru: Платформа данных %s успешно удалена.

en: %s records purged successfully.
ru: %s записей успешно удалено.

en: %s table data deleted successfully.
ru: Данные таблицы %s успешно удалены.

en: &#151; You are running an unsupported version of PHP.
ru: &#151; Вы используете не поддерживаемую версию PHP.

en: (Adjustment)
ru: (Корректировка)

en: , created on
ru: , создан

en: 1 Year
ru: 1 год

en: 10 Days
ru: 10 дней

en: 2 Months
ru: 2 месяца

en: 20 Days
ru: 20 дней

en: 3 Months
ru: 3 месяца

en: 30 Days
ru: 30 дней

en: 404 Pages
ru: Страницы 404

en: 6 Months
ru: 6 месяцев

en: 9 Months
ru: 9 месяцев

en: <a href="%s">Click here</a> to see page stats.
ru: <a href="%s">Нажмите здесь</a>, чтобы посмотреть статистику страницы.

en: A WP Cron job will be run daily to purge any data older than a set number of days.
ru: Задание WP Cron будет ежедневно удалять любые данные, старше указанного количества дней.

en: A WP Cron job will be run daily to purge any users statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day (aka they are probably a bot).
ru: Задание WP Cron будет ежедневно удалять всех посетителей, у которых число обращений к страницам выше указанного количества (или они боты).

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
ru: Список E-mail адресов для уведомления, разделяйте запятыми

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection.
ru: Список IP-адресов и масок подсети (по одному на строку) для исключения из коллекции статистики.

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ru: Список кодов стран (по одному в каждой строке, по два символа каждый), которые требуется исключить из статистики. Используйте &quot;000&quot; (три нуля), чтобы исключить неизвестные страны.

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
ru: Список кодов стран (по одному в каждой строке, по два символа каждый), которые требуется включить в статистику, если этот список не пуст, то только посетители из этих стран будут добавлены в статистику. Используйте &quot;000&quot; (три нуля), чтобы исключить неизвестные страны.

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
ru: Список полных DNS-имен серверов (например server.example.com, по одному в строке), которые требуется исключить из статистики.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
ru: Список внутренних адресов (например /wordpress/about, один адрес на строку), которые нужно исключить из статистики.

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
ru: Список слов (по одному в строке) для сопоставления для обнаружения роботов. Записи должны быть минимум 4 символов или они будут проигнорированы.

en: AJAX Request
ru: AJAX запрос

en: About
ru: О плагине

en: About WP Statistics Version %s
ru: О WP Statistics версии %s

en: Access Levels
ru: Уровни доступа

en: Access denied!
ru: Доступ запрещен!

en: Activate Add-On
ru: Активировать дополнение

en: Active
ru: Активные

en: Add 10.0.0.0
ru: Добавить 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
ru: Добавить 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
ru: Добавить 192.168.0.0

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
ru: Добавить общая линия диаграммы с несколькими значениями, как двигатель поиска рефералов

en: Add fc00::/7
ru: Добавить fc00::/7

en: Add page title to empty search words
ru: Добавлять заголовок страницы для пустых поисковых фраз

en: Add-On activated.
ru: Дополнение активировано.

en: Add-On deactivated.
ru: Дополнение деактивировано.

en: Add-Ons
ru: Дополнения

en: Address
ru: Адрес

en: After Content
ru: После содержимого

en: Agent
ru: User Agent

en: All
ru: Все

en: All Time Total
ru: За все время

en: All Time Visits Total
ru: Просмотров за все время

en: All data table will be lost.
ru: Все данные в таблице будут удалены.

en: All visitor data will be lost for this agent type.
ru: Будут удалены все данные по посещениям с этим User Agent.

en: All visitor data will be lost for this platform type.
ru: Будут удалены все данные по посещениям с этой платформой.

en: And a few things to double-check:
ru: И кое-что проверить:

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the documentation for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
ru: Любые шорткоды поддерживаемые вашей версией WordPress, включая все шорткоды плагина  WP Statistics (список доступных кодов вы можете найти в руководстве администратора) могут быть использованы в теле сообщения. Пример:

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?
ru: Вы получаете пустую или неполную страницу, отображаемую в браузере?

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
ru: Внимание: исключения не записываются в данный момент, результаты ниже могут не соответствовать действительности!

en: Author Posts Sorted by Hits
ru: Авторы записей отсортированы по показам

en: Author Statistics
ru: Статистика автора

en: Author Statistics Chart
ru: Диаграмма статистики по автору

en: Author Statistics Summary
ru: Общая статистика по автору

en: Authors
ru: Авторы

en: Average Comments
ru: Среднее число комментариев

en: Average Posts
ru: Среднее число записей

en: Average Users
ru: Среднее число участников

en: BCMath PHP extension
ru: Расширение BCMath PHP

en: Before Content
ru: Над содержимым

en: Browscap database updated successfully!
ru: база данных возможностей браузера успешно обновлена!

en: Browscap settings
ru: Настройки расширенной идентификации браузеров

en: Browscap.ini update on
ru: Browscap.ini обновлен

en: Browser
ru: Браузер

[ctx: Browser]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Browser Statistics
ru: Статистика браузеров

en: Browsers
ru: Браузеры

en: Buy Add-On
ru: Купить дополнение

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
ru: По умолчанию WP Statistics отображает предупреждение, если любая из основных функций отключена на каждой странице администратора. Этот параметр отключит эти уведомления.

en: Bytes
ru: Байт

en: Categories
ru: Рубрики

en: Category Posts Sorted by Hits
ru: Записи рубрики отсортированы по просмотрам

en: Category Statistics
ru: Статистика рубрики

en: Category Statistics Chart
ru: Диаграмма статистики по рубрикам

en: Category Statistics Summary
ru: Общая статистика рубрики

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Chart Total
ru: Изображено на графике

en: Chart Visits Total
ru: Всего посещений

en: Charts
ru: Графики

en: Check for online users every
ru: Отметить каждого юзера онлайн

en: Clear now!
ru: Очистить!

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
ru: Нажмите здесь, чтобы оценить и оставить свой отзыв о плагине на WordPress.org

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
ru: Нажмите здесь, чтобы посетить на WordPress.org плагин

en: Client IP
ru: IP клиента

en: Client Info
ru: Информация о клиенте

en: Close
ru: Закрыть

en: Coefficient per visitor
ru: Коэффициент на посетителя

en: Come visit our great new %swebsite%s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
ru: Посетите наш новый новый %sвебсайт%s и ознакомьтесь с последними новостями о WP Statistics.

en: Comment Average
ru: Комментариев в среднем

en: Comment Count
ru: Количество комментариев

en: Common Report Options
ru: Общие настройки уведомлений

en: Complete WordPress Analytics and Statistics for your site!
ru: Полная аналитика и статистика для вашего сайта на WordPress!

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
ru: Поздравляем, ваша база данных актуальной версии, ничего не нужно предпринимать.

en: Convert
ru: Конвертация

en: Convert Now!
ru: Конвертировать!

en: Count
ru: Подсчёт

en: Countries
ru: Страны

en: Country
ru: Страна

[ctx: Country]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Country code for private IP addresses
ru: Код страны, для внутренних IP-адресов

en: Create a new honey pot page
ru: Создать новую страницу-приманку

en: Credits
ru: Благодарности

en: Current Time and Date
ru: Текущее дата и время

en: Currently there are no users online in the site.
ru: В настоящее время на сайт нет пользователей онлайн.

en: Daily Total
ru: Всего за день

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Dashboard/Overview
ru: Консоль/Обзор

en: Data
ru: Данные

en: Database
ru: База данных

en: Database Index
ru: Индекс базы данных

en: Database Setup
ru: Установка базы данных

en: Database file does not exist.
ru: Файл базы данных не существует.

en: Database pruned on
ru: База данных уменьшена на

en: Database updates are required, please go to %soptimization page%s and update the following: %s
ru: Требуется обновление базы данных, перейдите на %sстраницу оптимизации%s и обновите следующее: %s

en: Date
ru: Дата

en: Date: %s
ru: Дата: %s

en: Days
ru: Дней

en: Deactivate Add-On
ru: Деактивировать дополнение

en: Delete Agents
ru: Удалить!

en: Delete Platforms
ru: Удаление платформ

en: Delete User Agent Types
ru: Удаление User Agent`ов

en: Delete now!
ru: Удалить!

en: Delete user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
ru: Удалит данные старше указанного количества дней. Минимальное значение - 30 дней.

en: Delete user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
ru: Удалит данные о посетителях, которые имеют количество просмотров за день больше указанного количества. Это необходимо для удаления старых данных, например, после множественного посещения ботами. Это удалит посетителя и его просмотры на сайте, но не удалит индивидуальную страницу просмотров. Минимальное значение - 10 просмотров.

en: Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
ru: Просматривали ли вы исходный код страницы и проверяли на какие-либо фатальные ошибки?

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable %s from data collection and reporting.
ru: Отключите %s от сбора данных и отчетности.

en: Disable dashboard widgets
ru: Отключить виджеты консоли

en: Disable hits column in post/pages list
ru: Отключить столбец посещений в списке записей/страниц

en: Disable map
ru: Отключить карту

en: Disable post/page editor widget
ru: Отключение виджета редактирования записи/страницы.

en: Disable the dashboard widgets.
ru: Отключение виджетов консоли.

en: Disable the map display
ru: Отключение отображения карты

en: Disable the page/post editor widget.
ru: Отключение виджета редактирования страницы/записи.

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
ru: Отключение всех поисковых системах не допускается, так как это оставит все поисковые системы активными.

en: Display position
ru: Место отображения

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
ru: У вас есть все необходимые расширения PHP установлены?

en: Documentation
ru: Документация

en: Donate
ru: Пожертвовать

en: Donate Now!
ru: Пожертвовать сейчас!

en: Download GeoIP Database
ru: Скачать GeoIP базы данных

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
ru: Обновить базу данных спам-реферреров Piwik

en: Download browscap Database
ru: Скачать базу данных возможностей браузера

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
ru: Скачать GeoIP базы данных будет назначено на 2 дня после первого вторника месяца.

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
ru: Еженедельно загружать черные списки спам-реферреров от Piwik.

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
ru: Скачивание базы данных возможностей браузера будет осуществляться раз в неделю.

en: E-mail addresses
ru: Адреса электронной почты

en: ERROR: Widget not found!
ru: ОШИБКА: Виджет не найден!

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
ru: Каждый из выше casscades прав вверх в конфигурации по умолчанию WordPress. Так, например, при выборе publish_posts предоставляет право авторов, редакторов, администраторы и администраторы супер.

en: Email
ru: E-mail

en: Empty Table
ru: Очистить таблицу

en: Enable
ru: Включить

en: Enable or disable this feature
ru: Включить или отключить эту функцию

en: Enabled
ru: Включено

en: English
ru: Английский

en: Enter the contents of the report.
ru: Введите содержание отчета.

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
ru: Ошибка: не удалось открыть целевую базу данных GeoIP для записи %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
ru: Ошибка: не удалось открыть загруженную базу данных GeoIP для чтения: %s

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
ru: Ошибка при создании директории базы данных GeoIP, убедитесь, что ваш вебсервер имеет достаточно прав на создание директорий в : %s

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
ru: Ошибка при загрузке GeoIP базы данных: %s - %s

en: Error setting permissions of the GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to write to directories in : %s
ru: Ошибка при настройке разрешений в каталоге базы данных GeoIP, убедитесь, что ваш веб-сервер имеет права на запись в каталоги: %s

en: Error, %s not emptied!
ru: Ошибка, %s не очищена!

en: Exclude
ru: Исключить

en: Exclude %s role from data collection.
ru: Исключите роль %s из сбора данных.

en: Exclude User Roles
ru: Исключить роли пользователей

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
ru: Не учитывать просмотры любых страниц, которые возвращают &quot;404 Not Found&quot;.

en: Exclude any call to the WordPress AJAX system.
ru: Исключить любой вызов системы WordPress AJAX.

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
ru: Не учитывать просмотры RSS ленты.

en: Exclude the login page for registering as a hit.
ru: Исключить страницу входа для регистрации в качестве просмотра.

en: Excluded 404 pages
ru: Исключить страницы 404

en: Excluded AJAX calls
ru: Исключенные вызовы AJAX

en: Excluded IP address list
ru: Список исключенных IP-адресов

en: Excluded RSS feeds
ru: Исключить RSS ленты

en: Excluded URL
ru: Исключенные URL

en: Excluded URLs list
ru: Список исключенных URL-адресов

en: Excluded countries list
ru: Список исключенных стран

en: Excluded hosts list
ru: Список DNS-имен

en: Excluded login page
ru: Исключить страницу входа

en: Exclusions
ru: Исключения

en: Exclusions Statistical Chart
ru: Диаграмма статистики исключений

en: Exclusions Statistics
ru: Статистика исключений

en: Export
ru: Экспорт

en: Export To
ru: Экспортировать в

en: Export from
ru: Экспортировать из

en: Extensions for WP-Statistics
ru: Дополнения для WP-Statistics

en: External Libraries
ru: Внешние библиотеки

en: Externals
ru: Внешнее

en: FAQs
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Feeds
ru: Ленты

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics? Drop by our %sdonation%s page and show us some love!
ru: Покажите насколько вам нравится WP Statistics. Перейдите на страницу %sпожертвования%s и покажите нам вашу любовь!

en: File Info
ru: Информация о файлах

en: Filtered by
ru: Отфильтровано по

en: First Tuesday of next month
ru: Первый вторник следующего месяца

en: First Tuesday of this month
ru: Первый вторник этого месяца

en: Flag
ru: Флаг

en: For IPv4 addresses, both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted.  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
ru: Для адресов IPv4 принимаются как форматы 192.168.0.0/24, так и 192.168.0.0/255.255.255.0. Чтобы указать только IP-адрес, используйте значение подсети 32 или 255.255.255.255.

en: For IPv6 addresses use the fc00::/7 format.
ru: Для адресов IPv6 используйте формат fc00::/7.

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
ru: Для каждого визита за несколько посещений. Сейчас %s.

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
ru: Для получения дополнительной информации и местоположения (страны) от посетителя, включите эту функцию.

en: Force robot list update after upgrades
ru: Обновление списка робот силы после обновления

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
ru: Силы робот списка необходимо сбросить по умолчанию после обновления WP Statistics имеет место. Обратите внимание, если эта опция включена любые пользовательские роботы, которые были добавлены в список, будут потеряны.

en: GMP PHP extension
ru: Расширение GMP Math PHP

en: General
ru: Общие

en: GeoIP Database
ru: База данных GeoIP

en: GeoIP Database updated successfully!
ru: База данных GeoIP успешно обновлена!

en: GeoIP Exclusions
ru: Исключения GeoIP

en: GeoIP Options
ru: Варианты GeoIP

en: GeoIP collection
ru: Коллекция GeoIP

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
ru: Коллекция GeoIP отключена по следующим причинам:

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ru: Для коллекции GeoIP требуется расширение BC Math PHP и оно не загружено в вашей версии PHP!

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
ru: Для коллекции GeoIP требуется расширение cURL PHP, и оно не загружено в вашей версии PHP!

en: GeoIP settings
ru: Настройки GeoIP

en: GeoIP update on
ru: GeoIP обновлен

en: Go
ru: Перейти

en: Hash IP Addresses
ru: Хэш IP-адреса

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
ru: Вы проверили вашу PHP и веб-журналы ошибок сервера?

en: Have you double checked the plugin settings?
ru: Вы дважды проверили настройки плагина?

en: Have you read the %sFAQs%s?
ru: Вы читали %sFAQs%s?

en: Have you read the %sdocumentation%s?
ru: Вы читали %sdocumentation%s?

en: Have you search the %ssupport forum%s for a similar issue?
ru: Вы искали в %sфорумах поддержки%s аналогичную проблему?

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
ru: У вас искать в Интернете для сообщения об ошибке, которую вы получаете?

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
ru: Задумывались ли вы о пожертвовании в пользу WP Statistics?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
ru: Вы пробовали отключить другие плагины, которые вы можете установить?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
ru: Пробовали ли вы с помощью WordPress тема по умолчанию?

en: Hide admin notices about non active features
ru: Скрыть уведомления администратора о неактивных компонентах

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
ru: Подсказка: manage_network = супер администратора сети, manage_options = администратор, edit_others_posts = редактор, publish_posts = автор, edit_posts = вкладчика, читать = каждый.

en: Historical
ru: История

en: Historical Values
ru: Исторические значения

en: Hit Statistics
ru: Статистика просмотров

en: Hits
ru: Просмотры

en: Hits Statistics Chart
ru: Диаграммы статистики просмотров

en: Hits Statistics Summary
ru: Общая статистика просмотров

en: Hits in the last %s days
ru: Просмотры за последние %s дней

en: Hits: %s
ru: Просмотров: %s

en: Honey Pot
ru: Страница приманка

en: Honey pot post id
ru: ID страницы-приманки

en: Host Exclusions
ru: DNS исключения

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: How's your memory_limit in php.ini?
ru: Как это ваш memory_limit в php.ini?

en: IP Addresses
ru: IP-адреса

en: IP Addresses replaced with hash values.
ru: IP-адреса заменяются значениями хэша.

en: IP Match
ru: Совпадение IP

en: IP location services provided by data created by %s.
ru: Услуги определения местоположения, предоставляемые данными, созданными %s.

en: IP/Robot Exclusions
ru: Исключения IP/робот

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
ru: Если поисковая система зафиксировала переход, но не указала поисковый запрос, эта опция заменит поисковый запрос на заголовок страницы с "~:". Это позволяет предположить, что искал пользователь.

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
ru: Если, по каким-либо причинам будут отсутствовать таблицы базы данных WP Statistics или иные важные компоненты, здесь вы можете перезапустить процесс установки.

en: If the BCMath PHP extension is loaded, either GMP or BCMath is required for the GeoIP database to be read successfully.
ru: Если расширение BCMath PHP загружено, для успешного чтения базы данных GeoIP требуется либо GMP, либо BCMath.

en: If the GMP Math PHP extension is loaded, either GMP or BCMath is required for the GeoIP database to be read successfully.
ru: Если расширение GMP Math PHP загружено, для успешного чтения базы данных GeoIP требуется либо GMP, либо BCMath.

en: If the gzopen() function is installed.  gzopen() is required for the GeoIP database to be downloaded successfully.
ru: Если установлена функция gzopen (). gzopen () требуется для успешной загрузки базы данных GeoIP.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
ru: Если вам нужно более надежное решение для делегирования доступа вы можете взглянуть на %s в WordPress плагин каталога.

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
ru: Игнорировать настройки исключения и регистрировать всех пользователей, которые находятся в сети (в том числе рефералов и роботов). Следует использовать только для устранения неполадок.

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Include Header Row
ru: Добавить строку заголовка

en: Include a header row as the first line of the exported file.
ru: Добавляет строку заголовка в первой строке экспортируемого файла.

en: Include totals
ru: Включить итоги

en: Included countries list
ru: Список включенных стран

en: Install Now!
ru: Установить сейчас!

en: Install routine complete.
ru: Завершить рутинную установку.

en: Installed
ru: Установлено

en: International
ru: Международный

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
ru: Активен ли PHP безопасном режиме. GeoIP код в безопасном режиме не поддерживается.

en: Is PHP compiled with IPv6 support.  You may see warning messages in your PHP log if it is not and you receive HTTP headers with IPv6 addresses in them.
ru: PHP должен быть скомпилирован с поддержкой IPv6. Вы можете видеть предупреждающие сообщения в своем журнале PHP, если это не так, и вы получаете заголовки HTTP с адресами IPv6 в них.

en: Items
ru: Пункты

en: Join to Market!
ru: Присоединяйтесь к Маркету!

en: Last 30 Days
ru: Последние 30 дней

en: Last 30 Days (Month)
ru: Последние 30 дней (месяц)

en: Last 30 Days Visits
ru: Просмотров за последние 30 дней

en: Last 365 Days
ru:  Последние 365 дней

en: Last 365 Days (Year)
ru: Последние 365 дней (год)

en: Last 365 Days Visits
ru: Просмотров за последние 365 дней

en: Last 7 Days
ru: Последние 7 дней

en: Last 7 Days (Week)
ru: Последние 7 дней (неделя)

en: Last 7 Days Visits
ru: Просмотров за последние 7 дней

en: Last Post Date
ru: Последняя запись на сайте

en: Latest Search Word Statistics
ru: Статистика последних поисковых фраз

en: Latest Search Words
ru: Последние поисковые фразы

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Login Page
ru: Страница авторизации

en: MM/DD/YYYY
ru: ММ/ДД/ГГГГ

en: Maintenance
ru: Техническое обслуживание

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
ru: Убедитесь, что у вас есть доступ к журналам ошибок PHP.

en: Map
ru: Карта

en: Memory usage in PHP
ru: Использование памяти в PHP

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: More Details
ru: Подробнее

en: More Information
ru: Подробнее

en: Name
ru: Имя

en: Next update will be
ru: Следующее обновление будет

en: No
ru: Нет

en: No agent data found to remove!
ru: Не найдено данных для удаления!

en: No matching widget found!
ru: Не найдено соответствующих виджетов!

en: No page title found
ru: Заголовок страницы не найден

en: No platform data found to remove!
ru: Не найдено данных для удаления!

en: No records found to purge from %s!
ru: Не найдено записей для удаления из %s!

en: No visitors found to purge.
ru: Не найдено посетителей для удаления.

en: None
ru: Нет

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
ru: Примечание: после очистки базы данных вы должны обновить эту страницу, чтобы числа стали правильными.

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
ru: Примечание: Чтобы отправить SMS текстовых сообщений необходимо установить плагин %s.

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
ru: Примечание: опция учитывает только имя скрипта, его параметры (все, что после ?) НЕ учитывается. Записи менее двух символов будут проигнорированы.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
ru: Примечание: эта опция не выполняет поиск обратного DNS-имя при каждой загрузке страницы, вместо этого она кеширует DNS-имя соответствующее IP-адресу на час. Если вы исключили динамически назначаемые DNS-имена, могут случиться наложения, связанные с одинаковыми данными в кеше и измененным IP-адресе.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Number Format
ru: Числовой формат

en: Number of Hits
ru: Количество просмотров

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
ru: Историческое количество посетителей сайта (текущее значение %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
ru: Историческое количество посещений сайта (текущее значение %s).

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
ru: Количество просмотров должно быть больше или равно 10!

en: Number of posts by author
ru: Количество записей по автору

en: Number of posts in category
ru: Количество записей в рубрике

en: Number of posts in tag
ru: Количество записей с меткой

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: Number of rows in the %s table
ru: Количество строк в таблице %s

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ru: Прежние версии WP Statistics позволяли дублирование записей в таблице посетителей. Новые версии содержат уникальный индекс в таблице.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
ru: Прежние версии WP Statistics позволяли дублирование записей в таблице посетителей. Новые версии содержат уникальный индекс в таблице. Чтобы создать индекс в таблицах старого формата, нужно сначала удалить дублирующиеся записи. Нажмите на кнопку "Обновить сейчас", чтобы удалить дублирующиеся записи и добавить индекс.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
ru: Прежние версии WP Statistics позволяли дублирование записей в таблице посещений. Новые версии содержат уникальный индекс в таблице.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
ru: Прежние версии WP Statistics позволяли дублирование записей в таблице посещений. Новые версии содержат уникальный индекс в таблице. Чтобы создать индекс в таблицах старого формата, нужно сначала удалить дублирующиеся записи. Нажмите на кнопку "Обновить сейчас", чтобы удалить дублирующиеся записи и добавить индекс.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
ru: Прежние версии Wp Statistics хранили производили поиск по таблице посетителей не оптимально, что могло привести к ущербу производительности на больших базах данных. Новые таблицы лишены этого недостатка, поэтому требуется конвертировать таблицы старого формата в новый.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
ru: Прежние версии Wp Statistics хранили производили поиск по таблице посетителей не оптимально, что могло привести к ущербу производительности на больших базах данных. Новые таблицы лишены этого недостатка.

en: Once Every 2 Weeks
ru: Каждые 2 недели

en: Once Every 4 Weeks
ru: Каждые 4 недели

en: Once Weekly
ru: Один раз в неделю

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
ru: После отправки этой формы все настройки будут удалены при первой загрузке страницы, однако WP-Statistics будет отображаться в меню администратора, пока не будет открыта новая страница

en: Online
ru: Онлайн

en: Online User
ru: Пользователей онлайн

en: Online Users
ru: Сейчас на сайте

en: Online for %s (HH:MM:SS)
ru: Онлайн %s (HH:MM:SS)

en: Optimization
ru: Оптимизация

en: Options
ru: Параметры

en: Original Author
ru: Оригинальный автор

en: Other
ru: Другие

en: Overview
ru: Обзор

en: PHP IPv6 Enabled
ru: PHP IPv6 включен

en: PHP Memory Limit
ru: Лимит памяти PHP

en: PHP Safe Mode
ru: Безопасный режим PHP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
ru: Обнаружен безопасный режим PHP! GeoIP коллекции не поддерживается при включенном безопасном режиме PHP!

en: Page %1$s of %2$s
ru: Страница %1$s из %2$s

en: Page Count
ru: Количество страниц

en: Page Trend
ru: Тренд страница

en: Page Trend for Post ID %s
ru: Страница тренда для записи с ID %s

en: Page Trending Stats
ru: Статистика трендов страниц

en: Page Visits
ru: Количество визитов

en: Page/Post Editor
ru: Редактор страницы/записи

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages and Posts
ru: Страницы и записи

en: Phrase
ru: Фраза

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
ru: Настройки черного списка спам-реферреров от Piwik.

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
ru: Использовать черный список спам-реферров Piwik

en: Platform
ru: Платформа

[ctx: Platform]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Platforms
ru: Платформы

en: Please contact your hosting provider to upgrade to a supported version or disable WP Statistics to remove this message.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с вашим провайдером для обновления до поддерживаемой версии или отключите статистику WP, чтобы удалить это сообщение.

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Please select a value over 30 days.
ru: Пожалуйста, выберите значение более 30 дней.

en: Please select the desired items.
ru: Пожалуйста, выберите требуемые элементы.

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
ru: Заполнить недостающие GeoIP после обновление GeoIP дБ

en: Post Average
ru: Сообщений в среднем

en: Post Count
ru: Количество записей

en: Post Title
ru: Заголовок записи

en: Post/Page ID
ru: ID сообщения/страницы

en: Project Leaders
ru: Лидеры проекта

en: Pruning
ru: Очистка

en: Purge High Hit Count Visitors Daily
ru: Ежедневное удаление посетителей с большим количеством обращений

en: Purge Old Data Daily
ru: Ежедневное удаление устаревших данных

en: Purge data older than
ru: Удалять данные старше

en: Purge now!
ru: Удалить!

en: Purge records older than
ru: Удалить записи старше

en: Purge visitors with more than
ru: Удалить посетителей с более чем

en: Purging
ru: Очистка

en: Quick Stats
ru: Краткая статистика

en: Rank
ru: Позиция

en: Rate and Review
ru: Оценить и оставить отзыв

en: Rate and Review at WordPress.org
ru: Оценить и проанализировать на WordPress.org

en: Rate this plugin
ru: Оценить этот плагин

en: Re-run Install
ru: Повторно запустите установку

en: Recent Visitor Statistics
ru: Статистика недавних посетителей

en: Recent Visitors
ru: Недавние посетители

en: Record all user
ru: Записать всех пользователей

en: Record exclusions
ru: Запись исключений

en: References
ru: Ссылается

en: Referrer Spam
ru: Реферральный спам

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
ru: Черный список спам-реферреров предоставлен Piwik и доступен %s.

en: Referrers
ru: Источники

en: Referring site: %s
ru: Ссылающийся сайт: %s

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Reloading...
ru: Перезагрузка...

en: Removal
ru: Очистка

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove data and settings
ru: Удаление данных и настроек

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
ru: Удаление данных и настроек, это действие не может быть отменено.

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
ru: Заменить IP-адресов в базе данных с хеш-значения, вы не сможете восстановить IP-адреса в будущем для заполнения информации о местоположении потом и это может занять некоторое время

en: Report body
ru: Тело отчета

en: Required user level to manage WP Statistics
ru: Уровень пользователя для управления WP Statistics

en: Required user level to view WP Statistics
ru: Требуемый уровень пользователя для просмотра статистики WP

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset options
ru: Сбросить настройки

en: Reset the plugin options to the defaults. This will remove all user and global settings but will keep all other data. This action cannot be undone. Note: For multisite installs this will reset all sites to the defaults.
ru: Сбросьте параметры плагина до значений по умолчанию. Это приведет к удалению всех пользовательских и глобальных параметров, но сохранит все остальные данные. Это действие не может быть отменено. Примечание: Для мультисайтовых установок это приведет к сбросу всех сайтов на значения по умолчанию.

en: Reset to Default
ru: Восстановить по умолчанию

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Resources/Information
ru: Ресурсы/информация

en: Robot
ru: Робот

en: Robot Threshold
ru: Порог роботов

en: Robot list
ru: Робот список

en: Robot visit threshold
ru: Количество визитов для робота

en: Row | Rows
ru[0]: строк(и)

en: Save changes on this page to download the update.
ru: Сохраните изменения на этой странице для загрузки обновления.

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
ru: Расписание ежемесячное обновление GeoIP дБ

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
ru: Еженедельное обновление черного списка спам-рефереров

en: Schedule weekly update of browscap DB
ru: Еженедельное обновление базы данных возможностей браузера

[ctx: Search Engine]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Search Engine Referral Statistics
ru: Статистика переходов из поисковых систем

en: Search Engine Referrals
ru: Топ поисковых систем

en: Search Engines
ru: Поисковики

en: Search Provider
ru: Поисковый провайдер

en: Search Table
ru: Таблица поисковых запросов

en: Search Words
ru: Поисковые слова

en: Search engine referrals in the last %s days
ru: Переходы из поисковых систем за последние %s дней

en: Search table conversion complete, %d rows added.
ru: Конвертация таблицы поисковых запросов завершена, %d строк(и) добавлено.

en: Searched Phrase: %s
ru: Поисковая фраза: %s

en: Searched Phrases
ru: Поисковые фразы

en: Searches
ru: Поиск

en: Seconds
ru: Секунд

en: See the %sWordPress Roles and Capabilities page%s for details on capability levels.
ru: Посетите %sстраницу Роли и Возможности WordPress%s для получения подробной информации об уровнях доступа.

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Author
ru: Выбрать автора

en: Select Category
ru: Выберите рубрику

en: Select Page
ru: Выбор страницы

en: Select Tag
ru: Выбрать метку

en: Select delivery method for statistical report.
ru: Выберите метод доставки статистических отчетов.

en: Select how often to receive statistical report.
ru: Выберите частоту получения статистических отчетов.

en: Select the output file type.
ru: Выберите тип файла.

en: Select the statistic you wish to display.
ru: Выберите статистику, которую вы хотите отображать

en: Select the table for the output file.
ru: Выберите исходную таблицу.

en: Select type of search engine
ru: Выберите тип поискового движка

en: Self Referral
ru: Переход с этого сайта

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
ru: Отправлять уведомление при обновлении базы данных GeoIP.

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
ru: Отправлять уведомление при обновлении browscap.ini.

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
ru: Отправлять уведомление при обновлении плагина.

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
ru: Отправлять уведомление при очистке старых записей базы данных.

en: Send reports via
ru: Отправлять сообщения через

en: Settings
ru: Настройки

en: Show hits in posts/pages in the site
ru: Показывать количество просмотров на страницах/записях сайта

en: Show site stats in sidebar.
ru: Показать статистику сайта в боковой панели.

en: Show stats in admin menu bar
ru: Показывать статистику в админ-баре

en: Show stats in menu bar
ru: Показывать статистику в меню

en: Site
ru: Сайт

en: Site URL Exclusions
ru: Исключения URL-адрес сайта

en: Spam Count
ru: Количество спама

en: Start Now!
ru: Начать экспорт!

en: Statistic
ru: Статистика

en: Statistical reporting
ru: Статистическая отчетность

en: Statistics
ru: Статистика

en: Status:
ru: Статус:

en: Still not having any luck?
ru: Все еще не повезло?

en: Store entire user agent string
ru: Сохранять данные user-agent'a

en: Strip parameters from URI
ru: Обрезать параметры из URL

en: Submit Add-on
ru: Отправить дополнение

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe to Newsletter
ru: Подписаться на рассылку

en: Subscribe to our mailing list for get any news of the WP-Statistics
ru: Подпишитесь на нашу рассылку, чтобы получать новости WP-Statistics

en: Summary
ru: Общие данные

en: Support
ru: Поддержка

en: Tag Posts Sorted by Hits
ru: Записи метки отсортированы по просмотрам

en: Tag Statistics
ru: Статистика меток

en: Tag Statistics Chart
ru: Диаграмма статистики по меткам

en: Tag Statistics Summary
ru: Общая статистика меток

en: Tags
ru: Метки

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a %srating and review%s over at WordPress.org. Your feedback is greatly appreciated!
ru: Спасибо за установку WP Statistics, мы рекомендуем вам добавить %sрейтинг и обзор%s на WordPress.org. Ваше мнение очень ценно!

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
ru: Версия PHP расширения cURL. cURL требуется для GeoIP, если cURL не установлен, то GeoIP будет отключен.

en: The PHP version you are running.
ru: Версия PHP, на которой вы работаете.

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
ru: Будет загружена и использована база данных спам-реферров от Piwik, для обнаружения спама.

en: The WP Statistics version you are running.
ru: Версия WP Statistics на которой вы работаете.

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
ru: База данных возможностей браузера будет загружена и использоваться для обнаружения роботов.

en: The client IP address.
ru: IP-адрес клиента.

en: The client user agent string.
ru: Строка идентификации браузера (User Agent)

en: The detected client browser version.
ru: Версия браузера клиента.

en: The detected client browser.
ru: Браузер клиента.

en: The detected client platform.
ru: Платформа (операционная система) клиента.

en: The file size and date of the GeoIP database.
ru: Размер и дата создания базы данных GeoIP.

en: The file size and date of the browscap cache file.
ru: Размер и дата создания файла кеша browscap.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
ru: Размер и дата создания файла browscap.ini.

en: The following features are disabled, please go to %ssettings page%s and enable them: %s
ru: Следующие функции отключены, перейдите на %sстраницу настроек%s и включите их: %s

en: The following items are global to all users.
ru: Следующие элементы являются глобальными для всех пользователей.

en: The following plugin table(s) do not exist in the database, please re-run the %s install routine %s:
ru: Следующие таблицы плагина не существуют в базе данных, пожалуйста, перезапустите %s установку %s:

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
ru: Формат отображения числе: i18n, английский, нет

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
ru: Международные стандарты регламентируют двухбуквенный код страны (например US = США, RU = Россия и т.д.) для указания внутренних IP-адресов (например 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1 и т.д.). Используйте "000" в качестве кода страны (три нуля) для указания "Неизвестно" в поле Страна.

en: The jQuery version you are running.
ru: Версия jQuery на которой вы работаете.

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
ru: Лимит памяти, ограничивающий потребление памяти скриптами, устанавливается в php.ini

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ru: Количество дней хранения статистики. Минимальное значение составляет 30 дней. Недопустимые значения будет отключить ежедневное обслуживание.

en: The number of hits required to delete the visitor.  Minimum value is 10 hits.  Invalid values will disable the daily maintenance.
ru: Число обращений к страницам, после чего посетитель будет удален. Минимальное значение - 10 обращений. Недопустимое количество вызовет отключение задачи.

en: The post id to use for the honeypot page.
ru: ID сообщения (записи), используемого в качестве приманки.

en: The post/page id to get page statistics on.
ru: id записи/страницы для статистики по ним.

en: The search provider to get statistics on.
ru: Поставщик поиска, чтобы получить статистику по.
    Поисковая система для получения статистики.

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
ru: Временное окно для получения статистики, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) будет использовано для его расчета, используйте "total" для всех записаных данных.

en: Then please open a new thread on the %sWordPress.org support forum%s and we'll respond as soon as possible.
ru: Затем, пожалуйста, откройте новую тему на %sфоруме поддержки WordPress.org %s, и мы ответим как можно скорее.

en: These extensions add functionality to your WP-Statistics.
ru: Эти дополнения расширяют функциональность WP-Statistics.

en: This feature temporarily disabled.
ru: Эта функция временно отключена.

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
ru: Данная функция будет сохранять в базе данных уникальный хэш вместо IP-адреса. Функция "Сохранять user-агенты" будет отключена. Так же вы не сможете использовать IP-адреса для определения информации о местоположении.

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
ru: Эта страница-приманка используется WP Statistics, не удаляйте её.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
ru: Эта операция может занять много времени на таблицах посетителей с большим количеством данных.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
ru: Эта операция может занять много времени на таблицах посещений с большим количеством данных.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
ru: Этот параметр также скачать базы данных, если местные размер файла меньше, чем 1k, (который обычно означает, что до сих пор на месте заглушки, которая поставляется с плагином).

en: This post is not yet published.
ru: Это сообщение еще не опубликовано.

en: This product includes GeoLite2 data created by %s.
ru: Этот продукт включает в себя сведения GeoLite2, созданные %s.

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
ru: Это будет окончательно удалить данные из базы данных каждый день, вы уверены, что вы хотите включить эту опцию?

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
ru: Это будет записывать все исключенные хиты в отдельной таблице с причины, почему он был исключен, но никакой другой информации. Это будет генерировать большое количество данных, но является полезным, если вы хотите увидеть общее количество показов вашего сайта получает, не только реальных пользователей посещений.

en: This will remove anything after the ? in a URL.
ru: Удалять все после знака "?" в URL.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
ru: Это заменит все IP-адреса в базе данных с хеш-значения и не может быть отмена, вы уверены?

en: Time Frame
ru: Период времени

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Seconds
ru: Время для проверки точного количества пользователей онлайн на сайте. Сейчас: %s секунд

en: Time: %s
ru: Время: %s

en: To be added soon
ru: Скоро будут добавлены

en: Today
ru: Сегодня

en: Today's Visitors
ru: Посетителей сегодня

en: Today's Visitors Map
ru: Карта посетителей за сегодня

en: Today's Visits
ru: Визитов сегодня

en: Toggle panel: %s
ru: Переключить панель: %s

en: Top 10 Browsers
ru: Топ 10 браузеров

en: Top 10 Countries
ru: Топ 10 стран

en: Top 10 Pages
ru: Топ 10 страниц

en: Top 10 Visitors Today
ru: Топ 10 посетителей за сегодня

en: Top 100 Visitors Today
ru: Топ 100 посетителей за сегодня

en: Top 5 Page Trending Stats
ru: Статистика Топ 5 Трендов страниц

en: Top 5 Pages Trends
ru: Топ 5 Трендов страниц

en: Top Countries
ru: Топ стран

en: Top Pages
ru: Топ страниц

en: Top Referring Sites
ru: Топ ссылающихся на вас сайтов

en: Top Search Words
ru: Топ поисковых фраз

en: Top Searched Phrases
ru: Самые частые поисковые фразы

en: Top Searched Phrases (30 Days)
ru: Самые частые фразы поиска (за 30 дней)

en: Top Visitors
ru: Топ посетителей

en: Top Visitors Today
ru: Топ посетителей за сегодня

en: Total
ru: Всего

en: Total Comments
ru: Всего комментариев

en: Total Page Views
ru: Общее количество просмотров

en: Total Pages
ru: Всего страниц

en: Total Posts
ru: Всего записей

en: Total Spams
ru: Всего спама

en: Total Users
ru: Всего участников

en: Total Visitors
ru: Всего посетителей

en: Total Visits
ru: Всего просмотров

en: Track all pages
ru: Отслеживание всех страниц

en: Translations
ru: Переводы

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
ru: Расценивать любого посетителя с неверными данными браузера (отсутствие IP-адреса или User Agent`а) как робота.

en: Treat corrupt browser info as a bot
ru: Расценивать неверные данные браузера как робота

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
ru: Расценивать посетителей с числом посещений больше указанного количества в день, как роботов. 0 отключит эту функцию.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
ru: Не удается загрузить базу данных GeoIP, убедитесь, что вы загрузили её на странице настроек.

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
ru: Удаление WP Statistics не влечёт удаление данных и настроек. Использовав данную опцию вы можете удалить их из текущей установки WP Statistics перед удалением плагина.

en: Update
ru: Обновление

en: Update GeoIP Info
ru: Обновление GeoIP информация

en: Update Now!
ru: Обновить сейчас!

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
ru: Обновить черный список спам-реферров Piwik

en: Update Reports
ru: Уведомления об обновлениях

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
ru: Обновление любых отсутствующих данных GeoIP после загрузки новой базы данных.

en: Update browscap Info
ru: Обновление информации о возможностях браузера

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
ru: Обновлено %s GeoIP записей в базе данных посетителей.

en: Updates
ru: Обновления

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
ru: Обновляет все неизвестное расположение данных в базе данных, это может занять некоторое время

en: Upgrade
ru: Обновление

en: Use a honey pot page to identify robots.
ru: Использовать страницу-приманку, для определения роботов.

en: Use honey pot
ru: Использовать приманку

en: User Average
ru: Пользователей в среднем

en: User Count
ru: Количество пользователей

en: User Role
ru: Роль пользователя

en: Version
ru: Версия

[ctx: Version]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Version Info
ru: Информация о версииях

en: Version:
ru: Версия:

en: View Stats
ru: Статистика

en: Visit Us Online
ru: Посетите нас в Интернете

en: Visit WordPress.org page
ru: Посетите страницы WordPress.org

en: Visitor Count
ru: Количество посетителей

en: Visitors
ru: Посетителей

en: Visits
ru: Посещений

en: Visits Table
ru: Таблица посещений

en: WP Statisitcs Removal
ru: Удаление WP Statisitcs

en: WP Statistics %s installed on
ru: WP Statistics %s установлен

en: WP Statistics - Hits
ru: WP Statistics - Просмотры

en: WP Statistics Disabled
ru: WP Statistics отключен

en: WP Statistics Honey Pot Page
ru: Страница-приманка WP Statistics

en: WP Statistics Version
ru: Версия WP Statistics

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
ru: Плагин WP-Statistics был удален, пожалуйста отключите его и удалите.

en: WP Statistics has detected PHP version %s which is unsupported, WP Statistics requires PHP Version %s or higher!
ru: Плагин обнаружил не поддерживаемую PHP версию %s. Для плагина WP Statistics требуется PHP версии %s или выше!

en: WP Statistics supports internationalization. Please visit %sWP Statistics translations page%s to help translation.
ru: WP Statistics поддерживает интернационализацию. Пожалуйста, посетите %sстраницу перевода WP Statistics%s, чтобы помочь переводу.

en: We welcome practical extensions for the WP-Statistics plugin. In case you're a WordPress programmer and developer and plan to sell extension in this page, please contact us through the following link.
ru: Мы приветствуем практические расширения для плагина WP-Statistics. Если вы программист и разработчик WordPress и планируете продавать расширение на этой странице, свяжитесь с нами по следующей ссылке.

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
ru: Нам очень жаль вас возникли проблемы с WP Statistics и мы будем рады помочь. Вот несколько вещей, чтобы сделать, прежде чем связаться с нами:

en: Website
ru: Сайт

en: Welcome to WP-Statistics&nbsp;%s
ru: Добро пожаловать в WP-Statistics&nbsp;%s

en: Yandex
ru: Яндекс

en: Yes
ru: Да

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Yesterday's Visitors
ru: Вчерашние посетители

en: Yesterday's Visits
ru: Вчерашние просмотры

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru: У вас нет достаточных прав для доступа к этой странице.

en: browscap Cache File
ru: Файл кеша browscap

en: browscap cache file does not exist.
ru: Файл кеша browscap не существует.

en: browscap usage
ru: Использовать возможности браузера

en: browscap.ini File
ru: Файл browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
ru: Файл browscap.ini не существует.

en: cURL Version
ru: Версия cURL

en: cURL not installed
ru: cURL не установлен

en: countries database index
ru: индекс таблицы стран

en: geoip collection
ru: сбор geoip данных

en: hit tracking
ru: отслеживание переходов

en: jQuery Version
ru: Версия jQuery

en: online user tracking
ru: отслеживание пользователей на сайте

en: search table
ru: таблица поисковых запросов

en: to
ru: для

en: visit database index
ru: индекс таблицы посещений

en: visitor tracking
ru: отслеживание посетителей
