Plugins - WP Statistics - Stable (latest release) - en to uk_UA translation catalogue (598 entries)

en:  or higher!
uk_UA: або вище!

en: #hash#
uk_UA: #хеш#

en: %s Version
uk_UA: Версія %s

en: %s agent data deleted successfully.
uk_UA: %s дані агента успішно видалені.

en: %s data older than %s days purged successfully.
uk_UA: %s даних старіше %s днів успішно очищено.

en: %s platform data deleted successfully.
uk_UA: %s даних платформи видалені успішно.

en: %s records purged successfully.
uk_UA: %s записів успішно очищено.

en: %s table data deleted successfully.
uk_UA: %s даних таблиці успішно видалено.

en: (Adjustment)
uk_UA: (Корегування)

en: , created on
uk_UA: , створено на

en: 1 Year
uk_UA: 1 рік

en: 10 Days
uk_UA: 10 днів

en: 2 Months
uk_UA: 2 місяці

en: 20 Days
uk_UA: 20 днів

en: 3 Months
uk_UA: 3 місяці

en: 30 Days
uk_UA: 30 днів

en: 404 Pages
uk_UA: Сторінки 404

en: 6 Months
uk_UA: 6 місяців

en: 9 Months
uk_UA: 9 місяців

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
uk_UA: Розділений комами список адрес електронної пошти для відправки звітів.

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
uk_UA: Список IP-адрес і масок підмереж (по одному на рядок), щоб виключити з збору статистики (обидва 192.168.0.0/24 і 192.168.0.0/255.255.255.0 формати приймаються). Щоб вказати тільки IP-адресу, використовуйте значення підмережі 32 або 255.255.255.255.

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
uk_UA: Список кодів країн (по одному в рядку, дві літери кожен), щоб виключити зі збору статистики. Використовуйте "000" (три нуля), щоб виключити невідомі країни.

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
uk_UA: Список кодів країн (по одному в рядку, дві літери кожен), щоб включити в збір статистики, якщо цей список не порожній, будуть записані лише відвідувачі з включених країн. Використовуйте "000" (три нуля), щоб виключити невідомі країни.

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
uk_UA: Список повних імен хоста (тобто, server.example.com, по одному в рядку), щоб виключити зі збору статистики.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
uk_UA: Список локальних URL-адрес (тобто /wordpress/about, по одному в рядку), щоб вилучити зі списку статистики.

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
uk_UA: Список слів (одне на рядок), щоб допомогти виявити роботів. Записи мають бути найменш 4 символи, інакше вони будуть пропущені.

en: About
uk_UA: Про

en: About WP Statistics Version %s
uk_UA: Про WP Statistics версію %s

en: Access Levels
uk_UA: Рівні доступа

en: Access denied!
uk_UA: В доступі відмовлено!

en: Active
uk_UA: Активний

en: Add 10.0.0.0
uk_UA: Додати 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
uk_UA: Додати 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
uk_UA: Додати 192.168.0.0

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
uk_UA: Додати загальний рядок в графік з декількома значеннями, як пошукові реферали

en: Add page title to empty search words
uk_UA: Додати заголовок сторінки до порожніх пошукових слів

en: Address
uk_UA: Адреса

en: Admin Page
uk_UA: Сторінка адміністратора

en: Agent
uk_UA: Агент

en: All
uk_UA: Все

en: All Time Total
uk_UA: Увесь сумарний час

en: All data table will be lost.
uk_UA: Всі дані таблиці будуть втрачені.

en: All visitor data will be lost for this agent type.
uk_UA: Всі дані відвідувачів буде втрачено для даного типу агента.

en: All visitor data will be lost for this platform type.
uk_UA: Всі дані відвідувачів буде втрачено для даного типу платформи.

en: Alternatively %s support is available as well.
uk_UA: Як альтернатива %s підтримка також доступна.

en: And a few things to double-check:
uk_UA: І кілька речей перевірити ще раз:

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
uk_UA: Будь-який шорткод, що підтримується вашою установкою WordPress, включає  всі шорткоди для WP Statistics (див інструкцію адміністратора для списку доступних кодів), підтримувані в тілі повідомлення. Ось деякі приклади:

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
uk_UA: Ви отримуєте пусту або неповну сторінку у браузері?  Чи переглянули ви джерело сторінки та перевірили наявність фатальних помилок?

en: Are you sure?
uk_UA: Ви впевнені?

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
uk_UA: Увага: Виключення наразі не записуються, нижче результати можуть не відображати поточної статистики!

en: Average Comments
uk_UA: Середня кількість коментарів

en: Average Posts
uk_UA: Середня кількість публікацій

en: Average Users
uk_UA: Середня кількість користувачів

en: Browscap.ini update on
uk_UA: Browscap.ini оновлено на

en: Browser
uk_UA: Браузер

en: Browser Statistics
uk_UA: Статистика браузерів

en: Browsers
uk_UA: Браузери

en: Browsers by platform
uk_UA: Браузери за платформою

en: Browsers by type
uk_UA: Браузери за типом

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
uk_UA: За замовчуванням WP Statistics показує попередження, якщо яка-небудь з основних функцій виключена, на кожній сторінці адміністратора, цей параметр відключить ці повідомлення.

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
uk_UA: За замовчуванням WP Statistics зберігає інструкцію в папці плагіна (~ 5 мб), якщо ця опція включена, вона буде видалена хараз і протягом оновлень в майбутньому.

en: Byte
uk_UA: Байт

en: Chart Total
uk_UA: Сумарний Графік

en: Charts
uk_UA: Графіки

en: Check for online users every
uk_UA: Перевіряти користувачів онлайн кожну

en: Clear now!
uk_UA: Тепер чисто!

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
uk_UA: Натисніть тут, щоб оцінити і переглянути цей плагін на WordPress.org

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
uk_UA: Натисніть тут, щоб відвідати плагін на WordPress.org

en: Click to toggle
uk_UA: Натисніть для  переміщення

en: Client IP
uk_UA: Клієнтське IP

en: Client Info
uk_UA: Клієнтська інформація

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Coefficient per visitor
uk_UA: Коефіціент на відвідувача

en: Column A
uk_UA: Колонка А

en: Column B
uk_UA: Колонка B

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
uk_UA: Відвідайте наш новий %s та залишайтесь в курсі останніх новин про WP Statistics.

en: Comment Average
uk_UA: середня кількість коментарів

en: Comment Count
uk_UA: Кількість коментарів

en: Common Report Options
uk_UA: Загальні параметри звіту

en: Complete statistics for your WordPress site.
uk_UA: Повна статистика для вашого сайту WordPress.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
uk_UA: Вітаємо, установка вже оновлена, нічого не треба робити.

en: Convert
uk_UA: Конвертувати

en: Convert Now!
uk_UA: Конвертувати зараз!

en: Countries
uk_UA: Країни

en: Country
uk_UA: Країна

en: Country code for private IP addresses
uk_UA: Код країни для приватних IP-адрес

en: Create a new honey pot page
uk_UA: Створити нову сторінку-ловушку

en: Current Time and Date
uk_UA: Поточний час та дата

en: Currently there are no users online in the site.
uk_UA: В даний час на сайті немає користувачів онлайн .

en: Daily Total
uk_UA: Всього за день

en: Dashboard
uk_UA: Приладова панель

en: Dashboard/Overview
uk_UA: Приладова панель/перегляд

en: Data
uk_UA: Дані

en: Database
uk_UA: База даних

en: Database Index
uk_UA: Індекс бази даних

en: Database Setup
uk_UA: Налаштування бази даних

en: Database file does not exist.
uk_UA: Файлу бази даних не існує.

en: Database pruned on
uk_UA: База даних, відсічена на

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
uk_UA: Потрібно оновлення баз даних , перейдіть до %s і оновіть наступне: %s

en: Date
uk_UA: Дата

en: Date: %s
uk_UA: Дата: %s

en: Days
uk_UA: днів

en: Delete Agents
uk_UA: Видалити агентів

en: Delete Platforms
uk_UA: Видалити платформ

en: Delete User Agent Types
uk_UA: Видалити типи агента користувача

en: Delete now!
uk_UA: Видалити зараз!

en: Delete the manual
uk_UA: Видалити інструкцію

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
uk_UA: Видалено статистику даних користувача старішу за вибрану кількість днів. Мінімальне значення - 30 днів.

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
uk_UA: Видалені статистичні дані, де користувач має більш ніж певне число переглядів в день. Це може бути корисно для очищення старих даних, коли ваш сайт переглядався ботами. Це дозволить видалити відвідувача і його перегляди на сайті, однак не видаляться перегляди окремих сторінок , оскільки, такі дані не записуються на основі використання. Мінімальне значення 10 переглядів.

en: Disable %s from data collection and reporting.
uk_UA: Відключити%s з колекції даних і звітності.

en: Disable dashboard widgets
uk_UA: Відключити віджети приладової панелі

en: Disable hits column in post/pages list
uk_UA: Виключити колонку переглядів у списку публікацій/сторінок

en: Disable map
uk_UA: Відключити карту

en: Disable post/page editor widget
uk_UA: Відключити віджет-редактор сторінки/публікації

en: Disable the dashboard widgets.
uk_UA: Відключити ці віджети приладової панелі

en: Disable the map display
uk_UA: Відключити картове відображення

en: Disable the page/post editor widget.
uk_UA: Відключити цей віджет-редактор сторінки/публікації

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
uk_UA: Відключення всіх пошукових систем не допускається, це призведе до активації всіх пошукових систем .

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
uk_UA: Не використовуйте переклади і замість застосовуйте англійську за замовчуванням для WP Statistics (потрібно два завантаження сторінки)

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
uk_UA: У вас установлені всі необхідні PHP розширення ?

en: Donate
uk_UA: Пожертвувати

en: Donate Now!
uk_UA: Пожертвувати зараз!

en: Download GeoIP Database
uk_UA: Завантажити GeoIP базу даних

en: Download HTML file
uk_UA: Завантажити файл HTML

en: Download ODF file
uk_UA: Завантажити файл ODF

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
uk_UA: Хавантажити базу даних Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Download browscap Database
uk_UA: Завантажити базу даних browscap

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
uk_UA: Завантаження бази даних GeoIP будуть заплановані протягом 2 днів після першого вівторка місяця.

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
uk_UA: Завантаження бази даних Piwik Referrer Spam Blacklist заплановано один раз на тиждень.

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
uk_UA: Завантаження бази даних browscap заплановано один раз на тиждень.

en: E-mail addresses
uk_UA: Адреса електронної пошти

en: ERROR: WP Statistics has detected an unsupported version of PHP, WP Statistics will not function without PHP Version
uk_UA: Помилка: WP Statistics виявила непідтримувану версію PHP, WP Statistics не функціонуватиме без PHP версії

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
uk_UA: Кожна з перерахованих каскад має права за замовчуванням в налаштуваннях WordPress. Том, наприклад, при виборі publish_posts, надаються права атора, редактора, адміністраторів та супер адміністраторів.

en: Empty Table
uk_UA: Пуста таблиця

en: Enable
uk_UA: Включити

en: Enable or disable this feature
uk_UA: Включити або виключити функцію

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: English
uk_UA: Англійська

en: Enter the contents of the report.
uk_UA: Введіть вміст звіту.

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
uk_UA: Помилка не вдалося відкрити шлях бази даних GeoIP для написання %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
uk_UA: Помилка не вдалося відкрити завантажену GeoIP базу даних для читання: %s

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
uk_UA: Помилка при створенні каталога бази даних GeoIP , переконайтеся, що ваш веб-сервер має права на створення каталогів в: %s

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
uk_UA: Помилка під час завантаження GeoIP бази даних із: %s - %s

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
uk_UA: Помилка під час завантаження browscap бази даних із: %s - %s

en: Error, %s not emptied!
uk_UA: Помилка %s не очищено!

en: Exclude
uk_UA: Вилучити

en: Exclude %s role from data collection.
uk_UA: Вилучити %s з колекції даних і звітності.

en: Exclude User Roles
uk_UA: Вилучити ролі користувачів

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
uk_UA: Вилучити будь-який URL який повертає повідомлення "404-не знайдено"

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
uk_UA: Вилучити RSS потоки з реєстрації як перегляд.

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
uk_UA: Виучити адмін сторінки з реєстрації як перегляд.

en: Exclude the login page for registering as a hit.
uk_UA: Вилучити сторінку входу з реєстрації як перегляд.

en: Excluded 404 pages
uk_UA: Виключені сторінки 404

en: Excluded IP address list
uk_UA: Список вилучених IP -адрес

en: Excluded RSS feeds
uk_UA: Вилучені RSS потоки

en: Excluded URL
uk_UA: Вилучена URL-адреса

en: Excluded URLs list
uk_UA: Список вилучених URL-адрес

en: Excluded admin pages
uk_UA: Вилучені адмін сторінки

en: Excluded countries list
uk_UA: Список вилучених країн

en: Excluded hits in the last
uk_UA: Виключено переглядів за останні

en: Excluded hosts list
uk_UA: Список вилучених хостів

en: Excluded login page
uk_UA: Вілучені сторінки входу

en: Exclusions
uk_UA: Вилучення

en: Exclusions Statistical Chart
uk_UA: Графік виключень в статистиці

en: Exclusions Statistics
uk_UA: Виключення в статистиці

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Export To
uk_UA: Експорт до

en: Export from
uk_UA: Експорт з

en: Externals
uk_UA: Зовнішні специфікації

en: FAQs
uk_UA: Питання та відповіді

en: Farsi
uk_UA: Фарсі

en: Feeds
uk_UA: Потоки

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
uk_UA: Хочете поділитися з нами, наскільки вам подобається WP Statistics? Перейдіть до нашої %s сторінки і покажіть нам вашу любов!

en: File Info
uk_UA: Інформація файлу

en: Filtered by
uk_UA: Відфільтровано по

en: Flag
uk_UA: Флаг

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
uk_UA: На кожен візит  декілька переглядів. В даний час %s

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
uk_UA: Для отримання більш детальної інформації та місцезнаходження (країна) від відвідувача, включіть цю функцію.

en: Force English
uk_UA: примусова англійська

en: Force robot list update after upgrades
uk_UA: Оновити список роботів після оновлення

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
uk_UA: Повернути початкові дані в списку роботів після оновлення WP Statistics. Примітка, якщо опція включена, всі дані роботів, які ви додали до списку, будуть втрачені.

en: From
uk_UA: Від

en: General
uk_UA: Загальні

en: GeoIP Database
uk_UA: GeoIP база даних

en: GeoIP Database updated successfully!
uk_UA: GeoIP база даних успішно оновлена!

en: GeoIP Exclusions
uk_UA: GeoIP виключення

en: GeoIP Options
uk_UA: GeoIP параметри

en: GeoIP collection
uk_UA: GeoIP колекція

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
uk_UA: Колекція GeoIP відключена через наступні причини:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
uk_UA: Колекції GeoIP потрібно PHP %s або вище, в даний час відключена у зв'язку з встановленою версією PHP

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
uk_UA: Колекції GeoIP потрібне розширення BC Math PHP  і вона не завантажується на вашій версії PHP!

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
uk_UA: Колекції GeoIP потрібне розширення cURL PHP і вона не завантажується на вашій версії PHP!

en: GeoIP settings
uk_UA: GeoIP налаштування

en: GeoIP update on
uk_UA: GeoIP оновлена на

en: Get country location from Google
uk_UA: Отримати розташування країни в Google

en: Go
uk_UA: перейти

en: Hash IP Addresses
uk_UA: Хеш IP-адреси

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
uk_UA: Ви вже перевірили ваш PHP і веб-журнали помилок сервера?

en: Have you double checked the plugin settings?
uk_UA: Ви перевірили ще раз налаштування плагіна?

en: Have you read the %s?
uk_UA: Ви читали %s?

en: Have you search the %s for a similar issue?
uk_UA: Чи дивились ви %s подібне питання?

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
uk_UA: Чи шукали ви в Інтернеті інформацію про помилки, що ви отримуєте?

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
uk_UA: Чи замислювалися ви про пожертвування для WP Statistics?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
uk_UA: Ви пробували відключити будь-які інші встановлені у вас плагіни?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
uk_UA: Ви намагалися використовувати за замовчуванням WordPress теми?

en: Hide admin notices about non active features
uk_UA: Приховати повідомлення адміністратора про неактивні функції

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
uk_UA: Перегляд: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.

en: Historical
uk_UA: Історичні

en: Historical Values
uk_UA: Історичні значення

en: Hit Statistics
uk_UA: Статистика переглядів

en: Hits
uk_UA: Перегляди

en: Hits Statistical Chart
uk_UA: Статистичний графік переглядів

en: Hits Statistics Chart
uk_UA: Графік переглядів

en: Hits Statistics Summary
uk_UA: Підсумкова статистика переглядів

en: Hits in the last
uk_UA: Переглядів за останні

en: Hits in the last 20 days
uk_UA: Переглядів за останні 20 днів

en: Honey Pot
uk_UA: Система-пастка

en: Honey pot post id
uk_UA:  ідентифікатор публікації ловушки

en: Host Exclusions
uk_UA: Виключення хостів

en: Hostname
uk_UA: Ім'я хоста

en: How's your memory_limit in php.ini?
uk_UA: Що з вашим  memory_limit в php.ini?

en: IP Addresses
uk_UA: IP-адреси

en: IP Addresses replaced with hash values.
uk_UA: IP-адреси замінені хеш значеннями.

en: IP Match
uk_UA: IP-матч

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
uk_UA: Послуги розміщення IP, наданих GeoLite2 від MaxMind, доступні з %s.

en: IP/Robot Exclusions
uk_UA: Вилучення IP/Робота

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
uk_UA: Якщо пошукова система визначена як реферер, але вона не включає пошуковий запит, цей варіант замінить заголовок сторінки в лапках, після "~:" як пошуковий запит, щоб допомогти визначити, що користувач міг шукати.

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
uk_UA: Якщо з якоїсь причини в установці WP Statistics відсутні таблиці бази даних або інші основні елементи, це перезапустить ще раз процес установки.

en: If the PHP BC Math Extension is installed.  BC Math is no longer required for the GeoIP code and is listed here only for historical reasons.
uk_UA: Якщо розширення PHP BC Math встановлено. BC Math більше не потрібен для коду GeoIP  і тримається в записах тільки для архіву.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
uk_UA: Якщо вам потрібне більш стійке рішення для делегування доступу, перегляньте %s в каталозі плагіну в WordPress.

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
uk_UA: Ігнорує параметри виключення і реєструє всіх користувачів онлайн (у тому числі самостійних рефералів і роботів). Слід використовувати тільки для усунення неполадок.

en: Include Header Row
uk_UA: Включити рядок заголовка

en: Include a header row as the first line of the exported file.
uk_UA: Включити рядок заголовка у першому рядку експортованого файлу.

en: Include totals
uk_UA: Включити загальні дані

en: Included countries list
uk_UA: Список включених країн

en: Install Now!
uk_UA: Встановити зараз!

en: Install routine complete.
uk_UA: Установка завершена.

en: Installed
uk_UA: Встановлено

en: International
uk_UA: Міжнародна

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
uk_UA: Безпечний режим PHP активовано? Код GeoIP  не підтримується в безпечному режимі.

en: Items
uk_UA: Об'єкти

en: JQVMap
uk_UA: Google

en: Languages
uk_UA: Мови

en: Last 30 Days (Month)
uk_UA: Останні 30 днів (місяць)

en: Last 365 Days (Year)
uk_UA: Останні 365 днів (рік)

en: Last 7 Days (Week)
uk_UA: Останні 7 днів (тиждень)

en: Last Overview page memory usage
uk_UA: Останній переггляд сторінки використання пам'яті

en: Last Post Date
uk_UA: Останні зміни в публікації

en: Latest Search Word Statistics
uk_UA: Статистика останніх пошукових слів

en: Latest Search Words
uk_UA: Останні пошукові слова

en: Login Page
uk_UA: Сторінка входу

en: MM/DD/YYYY
uk_UA: ММ/ДД/РРРР

en: Maintenance
uk_UA: Обслуговування

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
uk_UA: Переконайтеся, що ви маєте доступ до ваших PHP журналів помилок.

en: Manual
uk_UA: Інструкція

en: Manual file not found.
uk_UA: Інструкцію не знайдено.

en: Map
uk_UA: Карта

en: Map type
uk_UA: Тип карти

en: Memory usage in PHP
uk_UA: Використано пам'яті в PHP

en: Memory usage in the overview page
uk_UA: Використання пам'яті на сторінці перегляду

en: Miscellaneous
uk_UA: Різне

en: Month Visit
uk_UA: Відвідувань за місяць

en: More
uk_UA: Більше

en: More Information
uk_UA: Більше інформації

en: Mostafa Soufi & Greg Ross
uk_UA: Mostafa Soufi та Greg Ross

en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Next update will be
uk_UA: Наступне оновлення буде

en: No
uk_UA: Ні

en: No agent data found to remove!
uk_UA: Даних агента для видалення не знайдено!

en: No page title found
uk_UA: Не знайдено назви сторінки

en: No platform data found to remove!
uk_UA: Даних платформи для видалення не знайдено!

en: No records found to purge from %s!
uk_UA: Записів не знайдено для очищення з %s!

en: No visitors found to purge.
uk_UA: Не знайдено жодного відвідувача для очищення.

en: None
uk_UA: Жодного

en: Not installed
uk_UA: Не встановлено

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
uk_UA: Примітка: оскільки ви тільки що очистили базу даних, ви маєте перезавантажити сторінку, щоб числа були вірними.

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
uk_UA: Примітка: Для відправки SMS текстового повідомлення, будь ласка, встановіть %s плагін.

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
uk_UA: Примітка: Ця опція не оброблятиме параметри URL-адреси (будь-що після ?) , тільки ім'я скрипта. Записи менше двох символів будуть пропущені.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
uk_UA: Примітка: ця опція не буде виконувати зворотний пошук DNS при кожному завантаженні сторінки, але замість того, буде кешувати IP-адреса за наданими хостами протягом однієї години. Якщо ви вилучаєте динамічно призначені хости, ви можете знайти деяку ступінь перекриття, коли хост міняє свою IP-адресу, і коли кеш оновлюється, в результаті чого деякі перегляди записуються.

en: Notifications
uk_UA: Сповіщення

en: Number Format
uk_UA: Числовий формат

en: Number of Hits
uk_UA: Кількість переглядів

en: Number of excluded hits
uk_UA: Кількість виключених переглядів

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
uk_UA: Історична кількість відвідувачів сайту (поточне значення — %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
uk_UA: Історична кількість відвідувань сайту (поточне значення — %s).

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
uk_UA: Число переглядів повинно бути більше або дорівнювати 10!

en: Number of referrals
uk_UA: Кількість рефералів

en: Number of rows
uk_UA: Кількість рядків

en: Number of rows in the %s table
uk_UA: Кількість рядків у таблиці %s

en: Number of visits and visitors
uk_UA: Кількість відвідувань та відвідувачів

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань у кутку корпусу. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці. Щоб створити індекс для старих установок, дубльовані записи мають бути видалені спочатку. Натиснувши на "Оновити зараз", почнеться сканування таблиці переглядів, видаляться дублікати записів і додадуться індекси.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань у тупиковій ситуації. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань у тупиковій ситуації. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці. Щоб створити індекс для старих установок, дубльовані записи мають бути видалені спочатку. Натиснувши на "Оновити зараз", почнеться сканування таблиці переглядів, видаляться дублікати записів і додадуться індекси.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
uk_UA: Старі установки WP Statistics зберігають інформацію про пошуки в таблиці відвідувачів, які можуть стати проблемою продуктивності при великих наборах даних. Нова таблиця була створена, щоб тримати цю інформацію в більших масштабах, однак старі дані повинні треба спочатку конвертувати в новий формат перед початком використання.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
uk_UA: Старі програми установки WP Statistics зберігають інформацію про пошуки в таблиці відвідувачів, які можуть стати проблемою продуктивності при великих наборах даних. Нова таблиця створена, щоб тримати цю інформацію в більших масштабах.

en: Once Every 2 Weeks
uk_UA: Один раз кожні 2 тижні

en: Once Every 4 Weeks
uk_UA: Один раз на 4 тижні

en: Once Weekly
uk_UA: Один раз в тиждень

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
uk_UA: Після відправлення цієї форми, налаштування будуть видалені під час завантаження сторінки, однак WP Statistics буде все ще показуватись в меню адміністратора, поки не буде виконане інше завантаження сторінки.

en: Online
uk_UA: Онлайн

en: Online Users
uk_UA: Користувачі онлайн

en: Online for
uk_UA: Онлайн за

en: Only enabled for debugging
uk_UA: Тільки включено для налагодження

en: Optimization
uk_UA: Оптимізація

en: Options
uk_UA: Опції

en: Other
uk_UA: Інший

en: Overview
uk_UA: Перегляд

en: Overview Widgets to Display
uk_UA: Огляд Віджетів для відображення

en: PHP Memory Limit
uk_UA: PHP Обмеження пам'яті

en: PHP Safe Mode
uk_UA: Безпечний режим PHP

en: PHP Version
uk_UA: Версія PHP

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
uk_UA: Безпечний режим PHP виявлено! Колекція GeoIP не підтримує включений безпечний режим PHP!

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: Page Count
uk_UA: Кількість сторінок

en: Page Trend
uk_UA: Тренд сторінки

en: Page Trend for Post ID
uk_UA: Тренд сторінки для публікації ID

en: Page Trending Stats
uk_UA: Статистика відсліковування тенденцій

en: Page Visits
uk_UA: Відвідування сторінки

en: Page/Post Editor
uk_UA: Редактор сторінки/публікації

en: Pages
uk_UA: Сторінки

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
uk_UA: Налаштування Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
uk_UA: Використання Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Platform
uk_UA: Платформа

en: Please reload the dashboard to display the content of this widget.
uk_UA: Будь ласка, перезавантажте приладову панель, щоб відобразити вміст цього віджета.

en: Please select
uk_UA: Будь ласка виберіть

en: Please select a value over 30 days.
uk_UA: Будь ласка, виберіть значення протягом 30 днів.

en: Please select the desired items.
uk_UA: Будь ласка, виберіть бажані об'єкти.

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
uk_UA: Заповніть відсутні GeoIP після оновлення БД GeoIP

en: Post Average
uk_UA: середня кількість публікацій

en: Post Count
uk_UA: Кількість публікацій

en: Post/Page ID
uk_UA: ID повідомлення/сторінки для статистики на сторінці.

en: Pruning
uk_UA: Очищення

en: Purge now!
uk_UA: Очистити зараз!

en: Purge records older than
uk_UA: Очистити записи старіші ніж

en: Purge visitors with more than
uk_UA: Очистити відвідувачів з більш ніж

en: Purging
uk_UA: Очищення

en: Quick Stats
uk_UA: Швидка статистика

en: Range
uk_UA: Діапазон

en: Rank
uk_UA: Ранг

en: Rank #1
uk_UA: Ранг #1

en: Rank #2
uk_UA: Ранг #2

en: Rank #3
uk_UA: Ранг #3

en: Rank #4
uk_UA: Ранг #4

en: Rank #5
uk_UA: Ранг #5

en: Rate and Review
uk_UA: Оцінювання та перегляд

en: Rate and Review at WordPress.org
uk_UA: Оцінювання та відгук на WordPress.org

en: Rate this plugin
uk_UA: Оцінити цей плагін

en: Re-run Install
uk_UA: Перезапустіть програму установки

en: Recent Visitor Statistics
uk_UA: Статистика нещодавніх відвідувачів

en: Recent Visitors
uk_UA: Нещодавні відвідувачі

en: Record all user
uk_UA: Запис всіх користувачів

en: Record exclusions
uk_UA: Вилучення записів

en: References
uk_UA: Посилання

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
uk_UA: Referrer spam blacklist від Piwik, доступний з %s.

en: Referrers
uk_UA: Рефери

en: Referring sites from
uk_UA: Реферні сайти від

en: Removal
uk_UA: Видалення

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Remove data and settings
uk_UA: Видалити дані та налаштування

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
uk_UA: Видалення даних та налаштувань, цю дію скасувати не можна.

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
uk_UA: Замінить IP-адреси в базі хеш-значеннями, ви не зможете відновити IP-адреси в майбутньому, щоб заповнити інформацію про місцезнаходження потім, і це може зайняти деякий час

en: Report body
uk_UA: Структура робота

en: Required user level to manage WP Statistics
uk_UA: Вимагається рівень користувача для управління WP Statistics

en: Required user level to view WP Statistics
uk_UA: Вимагається рівень користувача для перегляду WP Statistics

en: Reset to Default
uk_UA: Повернути всі початкові налаштування

en: Resources
uk_UA: Джерела

en: Resources/Information
uk_UA: Джерела/інформація

en: Robot
uk_UA: Робот

en: Robot Threshold
uk_UA: Граничне значення робота

en: Robot list
uk_UA: Список роботів

en: Robot visit threshold
uk_UA: Ліміт відвідувань робота

en: Row
uk_UA: Рядок

en: Save changes on this page to download the update.
uk_UA: Зберегти зміни на цій сторінці для завантаження оновлень.

en: Schedule
uk_UA: Графік

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
uk_UA: Графік щомісячного оновлення БД GeoIP

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
uk_UA: Графік щотижневих оновлень Piwik Referrer Spam Blacklist DB

en: Schedule weekly update of browscap DB
uk_UA: Запланувати щотижневе оновлення для БД browscap

en: Search Engine Referral Statistics
uk_UA: Статистика пошукових реферів

en: Search Engine Referrals
uk_UA: Пошукові реферали

en: Search Engine Referred
uk_UA: Направлений пошуковик

en: Search Engine Referrers Statistical Chart
uk_UA: Статистичний графік пошукових реферів

en: Search Engine referred
uk_UA: Направлені пошуковики

en: Search Engines
uk_UA: Пошуковики

en: Search Provider
uk_UA: Пошуковий провайдер

en: Search Table
uk_UA: Пошукова таблиця

en: Search Words
uk_UA: Пошукові слова

en: Search engine referrals in the last
uk_UA: Пошукові реферали за останні

en: Search table conversion complete, %d rows added.
uk_UA: Конвертування пошукової таблиці завершено, %d рядків додано.

en: Searches
uk_UA: Пошуки

en: Second
uk_UA: секунду

en: See the %s for details on capability levels.
uk_UA: Пергляньте %s за подробицями про необхідний рівень.

en: Select delivery method for statistical report.
uk_UA: Виберіть спосіб доставки для статистичного звіту.

en: Select how often to receive statistical report.
uk_UA: Виберіть, як часто отримувати статистичний звіт.

en: Select the output file type.
uk_UA: Виберіть тип вихідного файлу.

en: Select the statistic you wish to display.
uk_UA: Вибрати статистику, яку хочете відображати.

en: Select the table for the output file.
uk_UA: Виділіть таблицю для вихідного файлу.

en: Select type of search engine
uk_UA: Вибрати тип пошуковика

en: Self Referral
uk_UA: самостійний реферал

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли база даних GeoIP оновлюється.

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли browscap.ini оновлюється.

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли плагін оновлюється.

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли база даних очищується.

en: Send reports via
uk_UA: Відправляти звітів через

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Show site stats in sidebar.
uk_UA: Відображати статистику сайту у бічній панелі.

en: Show stats in admin menu bar
uk_UA: Показати статистику в адмін меню

en: Show stats in menu bar
uk_UA: Показати статистику в меню

en: Site
uk_UA: Сайт

en: Site URL Exclusions
uk_UA: Винятки URL сайтів

en: Slot
uk_UA: Слот

en: Slot 1
uk_UA: Слот 1

en: Slot 2
uk_UA: Слот 2

en: Slot 3
uk_UA: Слот 3

en: Slot 4
uk_UA: Слот 4

en: Slot 5
uk_UA: Слот 5

en: Slot 6
uk_UA: Слот 6

en: Slot 7
uk_UA: Слот 7

en: Spam Count
uk_UA: Кількість спаму

en: Start Now!
uk_UA: Почати зараз!

en: Statistic
uk_UA: Статистика

en: Statistical reporting
uk_UA: Статистична звітність

en: Statistics
uk_UA: Статистика

en: Still not having any luck?
uk_UA: І досі безуспішно?

en: Store entire user agent string
uk_UA: Зберігає весь рядок користувача

en: Strip parameters from URI
uk_UA: Параметри смуги з URI

en: Summary
uk_UA: Підсумок

en: Summary Statistics
uk_UA: Підсумкова статистика

en: Support
uk_UA: Підтримка

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
uk_UA: Дякуємо за установку WP Statistics, ми заохочуємо вас на

en: The "Google" option will use Google's mapping service to plot the recent visitors (requires access to Google).
uk_UA: Опція "Google" буде використовувати картографічний сервіс Google для побудови графіку недавніх відвідувачів (потрібен доступ до Google).

en: The "JQVMap" option will use JQVMap javascript mapping library to plot the recent visitors (requires no extenral services).
uk_UA: Опція "JQVMap"" буде використовувати картографічну бібліотеку JQVMap javascript для побудови графіку недавніх відвідувачів (не потребує  зовнішніх служб).

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
uk_UA: Версія розширення PHP cURL не встановлено. cURL  вимагається для коду GeoIP , якщо він не встановлений, GeoIP буде відключено.

en: The PHP version you are running.
uk_UA: Версія PHP , якою ви користуєтесь

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
uk_UA: База даних Piwik Referrer Spam Blacklist буде завантажена та буде використовуватись для виявлення спаму.

en: The WP Statistics version you are running.
uk_UA: Версія WP Statistics, якою ви користуєтесь

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
uk_UA: База даних browscap  буде завантажена та використовуватись для виявлення роботів.

en: The client IP address.
uk_UA: IP адреса клієнта.

en: The client user agent string.
uk_UA: рядок агента користувача.

en: The detected client browser version.
uk_UA: Виявлена версія браузера користувача.

en: The detected client browser.
uk_UA: Виявлений браузер користувача.

en: The detected client platform.
uk_UA: Виявлена клієнтська платформа.

en: The file size and date of the GeoIP database.
uk_UA: Розмір файлу і дата GeoIP бази даних.

en: The file size and date of the browscap cache file.
uk_UA: Розмір і дата browscap кеш-файлу.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
uk_UA: Розмір і дата файлу browscap.ini.

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
uk_UA: Наступні функції відключені, перейдіть до %s і включіть їх:%s

en: The following items are global to all users.
uk_UA: Наступні пункти застосовуються для всіх користувачів.

en: The following items are unique to each user.  If you do not select the 'About' widget it will automatically be displayed in the last positon of column A.
uk_UA: Наступні пункти є унікальними для кожного користувача. Якщо ви не виберете Віджет "Про програму", він буде автоматично відображатися в останній позиції колонки А.

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
uk_UA: Формат для відображення чисел в: i18n, англйська, нічого.

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
uk_UA: Міжнародний стандарт двох літерний код країни (тобто, США = Сполучені Штати, Канада CA =, і т.д.) для приватних (не маршрутизованих) IP-адрес (тобто 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1 і т.д.). Використовуйте "000" (три нуля), щоб застосовувати "невідомо" в якості коду країни.

en: The jQuery version you are running.
uk_UA: Версія jQuery , якою ви користуєтесь

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
uk_UA: Обмежена пам'ять, яку скрипт може споживати, встановлена в php.ini.

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
uk_UA: Кількість днів, щоб зберегти статистику. Мінімальне значення становить 30 днів. Неприпустимі значення відключатимуть щоденне обслуговування.

en: The post id to use for the honeypot page.
uk_UA: Ідентифікатор публікації, щоб використовувати для сторінки-ловушки.

en: The post/page id to get page statistics on.
uk_UA: ID повідомлення/сторінки для отримання статистики.

en: The search provider to get statistics on.
uk_UA: Пошуковий провайдер для отримання статистики

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
uk_UA: Строк отримання статистики, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) використовуватиметься для її розрахунку. Використовуйте "total", щоб отримати всі записані дати.

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
uk_UA: Тоді відкривайте новий запит в %s і ми відповімо вам якомога швидше.

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
uk_UA: Ця функція може привести до зниження продуктивності при перегляді статистики і тільки якщо тип карти встановлено на «Google».

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
uk_UA: Ця функція не зберігатиме IP адреси в базі даних, але замість цььго, використані унікальні хеши. Налаштування "Зберігати весь рядок агента користувача" буде виключене, якщо ви виберете цю функцію. Ви не зможете повернути IP адреси в майбутньому для повернення деталей розташування, якщо ви активуєте цю функцію.

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
uk_UA: Це сторінка-ловушка для WP Statistics , не видаляйте.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
uk_UA: Ця операція може зайняти багато часу на установки з кількістю рядків у таблиці відвідувань.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
uk_UA: Ця операція може зайняти багато часу на установки з кількістю рядків у таблиці відвідувань.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
uk_UA: Ця опця також завантажить базу даних, якщо локальний розмір файлу менше, ніж 1k (це, як правило, означає, що заглушка, яка поставляється з плагіном, все ще перебуває на місці).

en: This post is not yet published.
uk_UA: Ця публікація ще не опублікована.

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
uk_UA: Цей продукт містить GeoLite2 дані, створені MaxMind, доступні з %s.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
uk_UA: Це видалить інструкцію при збереженні налаштувань, ви впевнені?

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
uk_UA: Це буде видаляти дані з бази даних кожен день, ви впевнені, що ви хочете включити цю опцію?

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
uk_UA: Це запише всі вилучені перегляди в окрему таблицю з причиною вилучення, але без будь-яких інших деталей. Це згенерує багато даних, але корисне, якщо ви хочете побачити загальну кількість всіх переглядів на вашому сайті, а не тільки потенційних користувачів.

en: This will remove anything after the ? in a URL.
uk_UA: Це видалить все після ? в URL-адресі.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
uk_UA: Це замінить всі IP-адреси в базі хеш-значеннями, і цю дію не можна скасувати,: ви впевнені?

en: Time Frame
uk_UA: Інтервал часу

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
uk_UA: Час для перевірки достовірного онлайн користувача на сайті. Зараз:%s секунд

en: Time: %s
uk_UA: Час: %s

en: To be added soon
uk_UA: Скоро будуть додані

en: Today
uk_UA: Сьогодні

en: Today Visit
uk_UA: Сьогоднішнє відвідування

en: Today Visitor
uk_UA: Сьогодняшній відвідувач

en: Today Visitors Map
uk_UA: Карта сьогодняшніх відвідувачів

en: Today visit
uk_UA: Сьогоднішнє відвідування

en: Today visitor
uk_UA: Сьогодняшній відвідувач

en: Today's Visitor Map
uk_UA: Карта сьогодняшніх відвідувачів

en: Top 10 Browsers
uk_UA: Топ 10 браузерів

en: Top 10 Countries
uk_UA: Топ 10 країн

en: Top 10 Pages
uk_UA: Топ 10 сторінок

en: Top 10 Visitors Today
uk_UA: Топ 10 відвідувачів за сьогодні

en: Top 100 Visitors Today
uk_UA: Топ 100 відвідувачів за сьогодні

en: Top 5 Page Trending Stats
uk_UA: Статистика топ 5 трендоваих сторінок

en: Top 5 Pages Trends
uk_UA: Топ 5 трендів сторінок

en: Top Countries
uk_UA: Топ країни

en: Top Pages
uk_UA: Топ сторінки

en: Top Pages Visited
uk_UA: Сторінки з кращим відвідуванням

en: Top Referring Sites
uk_UA: Топ реферних сайтів

en: Top Visitors Today
uk_UA: Топ відвідувачі за сьогодні

en: Total
uk_UA: Всього

en: Total Comments
uk_UA: Всього коментарів

en: Total Page Views
uk_UA: Усього переглядів сторінки

en: Total Pages
uk_UA: Всього сторінок

en: Total Posts
uk_UA: Всього публікацій

en: Total Spams
uk_UA: Всього спаму

en: Total Users
uk_UA: Всього користувачів

en: Total Visit
uk_UA: Всього відвідувань

en: Total Visitor
uk_UA: Всього відвідувачів

en: Track all pages
uk_UA: Відслідковувати всі сторінки

en: Translations
uk_UA: Переклади

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
uk_UA: Вважати будь-якого відвідувача з пошкодженою інформацією браузера (без ІР адреси або пустим рядком про користувача) роботом.

en: Treat corrupt browser info as a bot
uk_UA: Вважати пошкоджені дані браузера ботами

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
uk_UA: Вважати відвідувачів з кількістю відвідувань в день більше цього числа, роботами.  0 = відключено.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
uk_UA: Не вдалося завантажити GeoIP бази даних, переконайтеся, що ви завантажили його на сторінку налаштувань.

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
uk_UA: Видалення WP Statistics не видалить дані і налаштування, ви можете використати цю опцію для видалення даних WP Statistics з установки перед видаленням плагіна.

en: Update
uk_UA: Оновлення

en: Update GeoIP Info
uk_UA: Відновити GeoIP інфо

en: Update Now!
uk_UA: Оновіть зараз!

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
uk_UA: Оновити інформацію Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Update Reports
uk_UA: Відновити звіти

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
uk_UA: Оновити відсутні дані Geoip після завантаження нової бази даних.

en: Update browscap Info
uk_UA: Оновити інформацію browscap

en: Update now!
uk_UA: Оновіть зараз!

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
uk_UA: Оновлено %s GeoIP записів бази даних відвідувачів.

en: Updates
uk_UA: Оновлення

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
uk_UA: Оновлює будь-які дані невідомого розташування в базі даних, це може зайняти деякий час

en: Upgrade
uk_UA: Оновлення

en: Use a honey pot page to identify robots.
uk_UA: Використовуйте сторінку ловушку, щоб визначити роботів.

en: Use honey pot
uk_UA: Використовуйте ловушку

en: User Agent
uk_UA: Агент користувача

en: User Average
uk_UA: Середня кількість користувачів

en: User Count
uk_UA: Кількість користувачів

en: User Online
uk_UA: Користувач онлайн

en: User Role
uk_UA: Роль користувача

en: User online
uk_UA: Користувач онлайн

en: User(s) Online
uk_UA: Користувач (ів) онлайн

en: Users Online
uk_UA: Користувачі онлайн

en: Version
uk_UA: Версія

en: Version Info
uk_UA: Інформація про версію

en: View Stats
uk_UA: Переглянути статистику

en: Visit
uk_UA: Відвідування

en: Visit Us Online
uk_UA: Відвідайте нашу сторінку

en: Visit WordPress.org page
uk_UA: Відвідайте плагін на WordPress.org

en: Visitor
uk_UA: Відвідувач

en: Visitor Count
uk_UA: Кількість відвідувачів

en: Visitors
uk_UA: Відвідувачі

en: Visits
uk_UA: Відвідування

en: Visits Table
uk_UA: Таблиця переглядів

en: WP Statisitcs Removal
uk_UA: Видалення WP Statisitcs

en: WP Statistics %s installed on
uk_UA: WP Statistics %s установлений на

en: WP Statistics - Hits
uk_UA: WP Statistics - перегляди

en: WP Statistics Honey Pot Page
uk_UA: WP Statistics сторінка-ловушка

en: WP Statistics Overview
uk_UA: WP Statistics - перегляд

en: WP Statistics Version
uk_UA: Версія WP Statistics

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
uk_UA: WP Statistics видалено, будь ласка відключіть і видаліть його.

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
uk_UA: WP Statistics підтримує інтернаціоналізацію і ми заохочуємо користувачів висилати переклади, будь ласка, відвідайте наш %s, щоб побачити поточний статус і %s, якщо ви хочете допомогти.

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
uk_UA: Нам жаль, що у вас виникли проблеми з WP Statistics, але ми раді допомогти. Ось декілька речей, які потрібно зробити, перед тим як зв'язатися з нами.

en: Website
uk_UA: Веб-сайт

en: Week Visit
uk_UA: Відвідувань за тиждень

en: WordPress Roles and Capabilities page
uk_UA: Ролі WordPress та сторінка повноважень

en: WordPress.org support forum
uk_UA: WordPress.org форум підтримки

en: Years Visit
uk_UA: Відвідувань за рік

en: Yes
uk_UA: Так

en: Yesterday
uk_UA: Учора

en: Yesterday Visit
uk_UA: Вчорашнє відвідування

en: Yesterday Visitor
uk_UA: Вчорашній відвідувач

en: Yesterday visit
uk_UA: Вчорашнє відвідування

en: Yesterday visitor
uk_UA: Вчорашній відвідувач

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
uk_UA: Ви не маєте достатніх прав для доступу до цієї сторінки.

en: Your current PHP version is
uk_UA: Ваша поточна версія PHP

en: browscap Cache File
uk_UA: browscap кеш-файл

en: browscap already at current version!
uk_UA: browscap вже в поточній версії!

en: browscap cache file does not exist.
uk_UA: browscap кеш-файл не існує.

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
uk_UA: Оновлення browscap бази даних не вдалося!  Кеш-файл занадто великий, повернено до попереднього browscap.ini.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
uk_UA: Оновлення browscap бази даних не вдалося!  Новий browscap.ini помилково розпізнає користувачів як сканерів, повернено до попереднього browscap.ini.

en: browscap database updated successfully!
uk_UA: browscap база даних успішно оновлена!

en: browscap settings
uk_UA: Browscap налаштування

en: browscap usage
uk_UA: browscap використання

en: browscap.ini File
uk_UA: browscap.ini файл

en: browscap.ini file does not exist.
uk_UA: browscap.ini файл не існує.

en: cURL Version
uk_UA: Версія cURL

en: cURL not installed
uk_UA: cURL не встановлено

en: countries database index
uk_UA:  Індекс бази даних країн

en: days
uk_UA: днів

en: disable
uk_UA: Відключити

en: donation
uk_UA: пожертвування

en: drop us a line
uk_UA: Напишіть нам пару рядків

en: geoip collection
uk_UA: Колекція geoip

en: hit tracking
uk_UA: Відстеження переглядів

en: hits
uk_UA: переглядів

en: jQuery Version
uk_UA: Версія jQuery

en: manual
uk_UA: Інструкція

en: online user tracking
uk_UA: Відстеження користувачів онлайн

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
uk_UA: на WordPress.org.  Ми цінуємо вашу думку!

en: rating and review
uk_UA: оцінку і відгук

en: search table
uk_UA: Таблиця пошуку

en: settings page
uk_UA: сторінка налаштувань

en: support forum
uk_UA: Форум підтримки

en: to
uk_UA: до

en: translation collaboration site
uk_UA: Сайт спільного перекладу

en: visit database index
uk_UA: Індекс бази даних щодо відвідувань

en: visitor tracking
uk_UA: відстеження відвідувачів

en: website
uk_UA: Веб-сайт
