Themes - Twenty Fifteen - en to id translation catalogue (59 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
id: Tema bawaan 2015 kami rapi, berorientasi blog, dan dirancang untuk kejelasan. Tipografi Twenty Fifteen yang simpel dan tegas mudah dibaca pada berbagai ukuran layar, dan cocok untuk berbagai bahasa. Kami merancangnya dengan pendekatan mobile-first, artinya konten Anda berada di area tengah dari manapun pengunjung mengaksesnya baik ponsel pintar, tablet, laptop, maupun komputer meja.

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
id: Berikan komentar<span class="screen-reader-text"> untuk %s</span>

en: Previous post:
id: Pos sebelumnya:

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next post:
id: Pos berikutnya:

en: Next
id: Berikut

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
id: Ukuran penuh

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
id: Tag

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
id: Kategori

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
id: Penulis

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
id: Diposkan pada

en: Featured
id: Istimewa

en: Newer Comments
id: Komentar Berikutnya

en: Older Comments
id: Komentar Sebelumnya

en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

en: Blue
id: Biru

en: Purple
id: Ungu

en: Pink
id: Merah Muda

en: Yellow
id: Kuning

en: Dark
id: Gelap

en: Default
id: Standar

en: Header and Sidebar Background Color
id: Warna Latar Header dan Bilah Sisi

en: Header and Sidebar Text Color
id: Warna Teks Header dan Bilah Sisi

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
id: Diterapkan ke header pada layar kecil dan bilah sisi pada layar lebar.

en: Base Color Scheme
id: Skema Warna Dasar

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
id: <span class="meta-nav">Diterbitkan di</span><span class="post-title">%title</span>

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
id: Twenty Fifteen membutuhkan minimal WordPress versi 4.1. Anda menjalankan versi %s. Silakan upgrade dan coba lagi.

en: Next Image
id: Gambar selanjutnya

en: Previous Image
id: Gambar sebelumnya

en: Menu and widgets
id: Menu dan widget

en: Skip to content
id: Langsung ke isi

en: expand child menu
id: perlebar menu anak

en: collapse child menu
id: persempit menu anak

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
id: Tambahkan widget di sini agar tambil di bilah sisi.

en: Widget Area
id: Area Widget

en: Social Links Menu
id: Menu Tautan Sosial

en: Primary Menu
id: Menu Utama

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga bertenaga %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Rupanya kami tidak dapat menemukan hal yang sedang Anda cari. Cobalah pada pencarian.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok dengan kata yang anda cari. Silahkan coba lagi dengan kata kunci yang lain

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
id: Sudah siap menerbitkan artikel pertamamu? <a href="%s">Mulai di sini</a>.

en: Nothing Found
id: Tidak Ditemukan

en: Edit
id: Sunting

en: Pages:
id: Laman:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
id: Lanjutkan membaca %s

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
id[0]: %1$s komentar pada &ldquo;%2$s&rdquo;
id[1]: %1$s komentar pada &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
id: Lihat semua tulisan oleh %s

en: Published by
id: Diterbitkan oleh

en: Page
id: Laman

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
id: Sepertinya tidak ada apa pun di sini. Mungkin mau coba pencarian?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
id: Ups! Laman tersebut tak bisa ditemukan.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress
