Themes - Twenty Fifteen - en to pl translation catalogue (70 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
pl: Nasz domyślny motyw (2015) jest schludny i przejrzysty, zorientowany na blogowanie. Motyw Twenty Fifteen posiada prostą i klarowną typografię, dzięki czemu jest czytelny na urządzeniach o różnych rozmiarach ekranów. Jest także przystosowany do wielu języków. Projektując motyw, kierowaliśmy się tzw. podejściem mobile-first, co oznacza, że najbardziej widoczna ma być zawsze treść, niezależnie od tego, czy odwiedzający używają do przeglądania smartfona, tabletu, laptopa, czy też komputera stacjonarnego.

en: White
pl: Biały

en: Light Gray
pl: Jasnoszary

en: Dark Gray
pl: Ciemnoszary

en: Dark Brown
pl: Ciemnobrązowy

en: Light Blue
pl: Jasnoniebieski

en: Bright Blue
pl: Jaśniejący niebieski

en: Blue Gray
pl: Szaroniebieski

en: Light Pink
pl: Jasnoróżowy

en: Medium Pink
pl: Różowy

en: Dark Purple
pl: Cimnofioletowy

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pl: Jeden komentarz do &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pl: Dodaj komentarz<span class="screen-reader-text"> do %s</span>

en: Previous post:
pl: Poprzedni wpis:

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Next post:
pl: Następny wpis:

en: Next
pl: Następny

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pl: Wyniki wyszukiwania: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pl: Pełny rozmiar

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
pl: Tagi

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pl: Kategorie

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
pl: Autor

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pl: Data publikacji

en: Featured
pl: Wyróżnione

en: Newer Comments
pl: Nowsze komentarze

en: Older Comments
pl: Starsze komentarze

en: Comment navigation
pl: Nawigacja po komentarzach

en: Blue
pl: Niebieski

en: Purple
pl: Fioletowy

en: Pink
pl: Różowy

en: Yellow
pl: Żółty

en: Dark
pl: Ciemny

en: Default
pl: Domyślne

en: Header and Sidebar Background Color
pl: Kolor tła nagłówka i panelu bocznego

en: Header and Sidebar Text Color
pl: Kolor tekstu w nagłówku i panelu bocznym

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
pl: Stosuje się do nagłówka na małych ekranach i panelu bocznego na szerokich ekranach.

en: Base Color Scheme
pl: Podstawowy zestaw kolorów

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pl: <span class="meta-nav">Opublikowano w </span><span class="post-title">%title</span>

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pl: Motyw Twenty Fifteen wymaga WordPressa w wersji 4.1 lub nowszej. Obecnie używasz WordPressa w wersji %s. Zaktualizuj system i spróbuj ponownie.

en: Next Image
pl: Następny obrazek

en: Previous Image
pl: Poprzedni obrazek

en: Menu and widgets
pl: Menu i widgety

en: Skip to content
pl: Przejdź do treści

en: expand child menu
pl: rozwiń menu potomne

en: collapse child menu
pl: zwiń menu potomne

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pl: włącz

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pl: włącz

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pl: Dodaj widżety, żeby pojawiły się w panelu bocznym.

en: Widget Area
pl: Panel boczny

en: Social Links Menu
pl: Menu odnośników serwisów społecznościowych

en: Primary Menu
pl: Menu główne

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pl: Dumnie wspierane przez %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pl: Nie udało się znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie przyniesie lepsze rezultaty.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pl: Brak wyników wyszukiwania. Proszę spróbować ponownie z innymi słowami.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pl: Czy można już opublikować pierwszy wpis? <a href="%s">Zacznij tutaj</a>.

en: Nothing Found
pl: Niczego nie znaleziono

en: Edit
pl: Edytuj

en: Pages:
pl: Strony:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
pl: Czytaj dalej %s

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania została wyłączona.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[0]: %1$s komentarz do &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[1]: %1$s komentarze do &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[2]: %1$s komentarzy do &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pl: Zobacz wszystkie wpisy opublikowane przez %s

en: Published by
pl: Autor

en: Page
pl: Strona

en: Next page
pl: Następna strona

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pl: Niczego tutaj nie ma. Może użyj wyszukiwarki?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pl: Ups! Nie udało się znaleźć pożądanej strony.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/
