Themes - Twenty Fifteen - en to pt_BR translation catalogue (72 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
pt_BR: Nosso tema padrão 2015 é simples, focado em blogs e desenhado para maior clareza. A tipografia simples e direta do Twenty Fifteen é legível em uma ampla variedade de tamanhos de telas e adequada a vários idiomas. Desenvolvemos o design utilizando uma abordagem mobile-first, ou seja, seu conteúdo é o centro das atenções, não importando se seus visitantes acessam via smartphone, tablet, laptop ou um computador desktop.

en: Light Blue
pt_BR: Azul claro

en: Light Gray
pt_BR: Cinza claro

en: Dark Gray
pt_BR: Cinza escuro

en: White
pt_BR: Branco

en: Bright Blue
pt_BR: Azul brilhante

en: Light Pink
pt_BR: Rosa claro

en: Medium Pink
pt_BR: Rosa médio

en: Blue Gray
pt_BR: Cinza azulado

en: Dark Purple
pt_BR: Roxo escuro

en: Dark Brown
pt_BR: Castanho escuro

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt_BR: Deixe um comentário <span class="screen-reader-text"> em %s</span>

en: Previous post:
pt_BR: Post anterior:

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next post:
pt_BR: Próximo post:

en: Next
pt_BR: Seguinte

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da busca por: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt_BR: Tamanho completo

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: Used before post format.]
en: Format
pt_BR: Formato

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pt_BR: Publicado em

en: Featured
pt_BR: Destacado

en: Newer Comments
pt_BR: Comentários mais recentes

en: Older Comments
pt_BR: Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de comentários

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: Pink
pt_BR: Rosa

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Header and Sidebar Background Color
pt_BR: Cor de fundo do cabeçalho e barra lateral

en: Header and Sidebar Text Color
pt_BR: Cor do texto do cabeçalho e da barra lateral

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
pt_BR: Aplicado ao cabeçalho em telas pequenas e à barra lateral em telas widescreen.

en: Base Color Scheme
pt_BR: Paleta de cores base

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pt_BR: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%title</span>

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_BR: O Twenty Fifteen necessita do WordPress versão 4.1 no mínimo. Sua versão é %s. Atualize e tente novamente.

en: Next Image
pt_BR: Próxima imagem

en: Previous Image
pt_BR: Imagem anterior

en: Menu and widgets
pt_BR: Menu e widgets

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: expand child menu
pt_BR: expandir submenu

en: collapse child menu
pt_BR: fechar submenu

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativa

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
pt_BR: sem subconjunto

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativa

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt_BR: ativa

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt_BR: Adicione widgets aqui para que apareçam em sua barra lateral.

en: Widget Area
pt_BR: Área de widgets

en: Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais

en: Primary Menu
pt_BR: Menu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente mantido com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Parece que não foi possível encontrar o que você está buscando. Talvez fazer uma pesquisa possa ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
pt_BR: Continuar lendo %s

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pt_BR: Ver todos os posts de %s

en: Published by
pt_BR: Publicado por

en: Page
pt_BR: Página

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado neste endereço. Que tal tentar fazer uma pesquisa?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Ops! Essa página não pode ser encontrada.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/
