Themes - Twenty Fifteen - en to vi_VN translation catalogue (71 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
vi_VN: Giao diện mặc định 2015 của chúng tôi gọn gàng, hướng về nội dung, và được thiết kế tập trung vào sự rõ ràng. Twenty Fifteen có phông chữ đơn giản có thể đọc được trên các loại kích thước màn hình khác nhau, thích hợp với nhiều loại ngôn ngữ khác nhau. Chúng tôi thiết kế giao diện này sử dụng cách tiếp cận ưu tiên cho điện thoại, có nghĩa là nội dung trang của bạn được đặt ở trung tâm, cho dù những người vào thăm trang web của bạn truy cập qua smartphone, tablet, laptop hay desktop.

en: Light Blue
vi_VN: Xanh biển nhạt

en: Bright Blue
vi_VN: Xanh biển nhạt

en: Light Gray
vi_VN: Xám nhạt

en: Dark Gray
vi_VN: Xám đậm

en: Dark Brown
vi_VN: Nâu đậm

en: White
vi_VN: Trắng

en: Light Pink
vi_VN: Hồng nhạt

en: Medium Pink
vi_VN: Hồng vừa

en: Blue Gray
vi_VN: Xanh xám

en: Dark Purple
vi_VN: Tím đậm

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận về &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Để lại một lời bình <span class="screen-reader-text"> ở %s</span>

en: Previous post:
vi_VN: Bài viết trước:

en: Previous
vi_VN: Trang trước

en: Next post:
vi_VN: Bài tiếp theo:

en: Next
vi_VN: Tiếp

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
vi_VN: Kích cỡ đầy đủ

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
vi_VN: Thẻ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
vi_VN: Danh mục

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: Used before post format.]
en: Format
vi_VN: Loại bài viết

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
vi_VN: Đăng vào ngày

en: Featured
vi_VN: Nổi bật

en: Newer Comments
vi_VN: Các bình luận mới hơn

en: Older Comments
vi_VN: Các bình luận trước

en: Comment navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

en: Blue
vi_VN: Xanh

en: Purple
vi_VN: Tím

en: Pink
vi_VN: Hồng

en: Yellow
vi_VN: Vàng

en: Dark
vi_VN: Tối

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Header and Sidebar Background Color
vi_VN: Màu của Tiêu đề và nền của Sidebar

en: Header and Sidebar Text Color
vi_VN: Màu chữ trong Tiêu đề và Sidebar

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
vi_VN: Được áp dụng cho thanh tiêu đề trên màn hình nhỏ và thanh sidebar trên màn hình rộng.

en: Base Color Scheme
vi_VN: Bảng phối màu cơ bản

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
vi_VN: <span class="meta-nav">Được đăng trong</span><span class="post-title">%title</span>

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi_VN: Twenty Fifteen yêu cầu bạn dùng phiên bản ít nhất là từ WordPress 4.1 trở đi. Bạn đang dùng phiên bản %s. Xin hãy nâng cấp phiên bản và thử lại.

en: Next Image
vi_VN: Ảnh sau

en: Previous Image
vi_VN: Ảnh trước

en: Menu and widgets
vi_VN: Menu và các widget

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến nội dung

en: expand child menu
vi_VN: mở rộng menu con

en: collapse child menu
vi_VN: đóng menu con

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
vi_VN: không có tập con

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
vi_VN: Thêm các widget vào đây để hiển thị ở sidebar.

en: Widget Area
vi_VN: Khu vực Widget

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu các đường dẫn mạng xã hội

en: Primary Menu
vi_VN: Trình đơn cơ sở

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
vi_VN: Tự hào được phát triển từ %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Có lẽ chũng tôi không thể thấy những gì bạn đang tìm kiếm. Bạn có thể dùng tìm kiếm.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có nội dung nào khớp với yêu cầu tìm kiếm của bạn. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Pages:
vi_VN: Trang:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
vi_VN: Đọc tiếp %s

en: Comments are closed.
vi_VN: Không cho phép ghi chú.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết bằng %s

en: Published by
vi_VN: Được đăng bởi

en: Page
vi_VN: Trang

en: Next page
vi_VN: Trang sau

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu nào tại đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Oops! Không tìm thấy trang này.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm quản trị WordPress
