Themes - Twenty Nineteen - en to nb_NO translation catalogue (106 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
nb_NO: Vårt standardtema for 2019 er utformet for i vise kraften til blokkredigeringsverktøyet. Det har tilpassede stiler for standardblokkene og det er bygget slik at det du ser i redigeringsverktøyet er det du ser på ditt nettsted. Twenty Nineteen er utformet til å være tilpasningsdyktig for et bredt utvalg av nettsteder, enten du kjører en fotoblogg, kanserer en forretning eller støtter ideelle organisasjoner. Ved å ha rikelig med hvitt mellomrom og moderne overskrifter med sans-serif, koblet med brødtekst med klassisk serif, er det bygget for å å være nydelig på alle skjermstørrelser.

en: We help companies communicate with their customers.
nb_NO: Vi hjelper bedrifter kommunisere med sine kunder.

en: Spark interest on social media
nb_NO: Skap interesse i sosiale media

en: We help businesses grow.
nb_NO: Vi hjelper din forretning vokse.

en: Activate new customers
nb_NO: Aktiver nye kunder

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
nb_NO: Vi hjelper oppstartsbedrifter definere (eller omdefinere) en klar merkevareidentitet.

en: Redefine brands
nb_NO: Omdefinere merkevarer

en: What We Do
nb_NO: Hva vi gjør

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
nb_NO: Merkelig nok vokste Doug Watson også opp sammen med foreldrene sine på en familieeid restaurant i Queens, NY. Han &nbsp;jobbet med digitale kampanjer for Fortune 500-selskaper før han begynte i Eva Green Consulting.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
nb_NO: Eva Young vokste opp med å jobbe sammen med foreldrene sine på restauranten deres i Queens, NY. Hun åpnet Eva Young Consulting i 2014 for å hjelpe små bedrifter som foreldrenes restaurant med å tilpasse seg den digitale tidsalderen.

en: Team
nb_NO: Arbeidsgruppe

en: Content Strategy
nb_NO: Innholdsstartegi

en: Copywriting
nb_NO: Skriving av tekst

en: Marketing
nb_NO: Markedsføring

en: Social Media
nb_NO: Sosiale medier

en: Mobile
nb_NO: Mobil

en: Website Design
nb_NO: Utforing av nettsted

en: Services
nb_NO: Tjenester

en: Contact Us
nb_NO: Kontakt oss

en: example@example.com
nb_NO: eksempel@example.com

en: (555) 555-5555
nb_NO: 98765432

en: New York, New York 10023
nb_NO: 0012 Oslo

en: 20 Cooper Avenue
nb_NO: Kobbergaten 20

en: Get In Touch
nb_NO: Ta kontakt

en: Learn More
nb_NO: Lær mer

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
nb_NO: Eva Young Consulting ble grunnlagt i 2014 for å møte behovene til småbedrifter i San Francisco Bay Area. Vi hjelper nyetablerere med å definere en tydelig merkevareidentitet og digital strategi som vil føre dem gjennom finansieringsrundene og omfanget når virksomheten deres vokser. Oppdag hvordan vi kan øke merkevaren din med en unik og kraftig digital markedsføringsstrategi.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
nb_NO: Talsperson for forretninger og oppstartere siden 2014

en: About
nb_NO: Om

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
nb_NO: Din kommentar venter på moderering. Dette er en forhåndsvisning. Din kommentar vil bli synlig når den er godkjent.

en: Dark Blue
nb_NO: Mørk blå

en: Blue
nb_NO: Blå

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
nb_NO: <span class="meta-nav">Publisert i</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
nb_NO: <span class="meta-nav">Publisert i</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
nb_NO: Anbefalt

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nb_NO: Twenty Nineteen krever minst WordPress-versjon 4.7. Du kjører versjon %s. Vennligst oppgrader og prøv igjen.

en: Back
nb_NO: Tilbake

en: More
nb_NO: Mer

en: Apply a filter to featured images using the primary color
nb_NO: Bruk et filter på fremhevede bilder ved bruk av hovedfargen

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
nb_NO: Bruk en tilpasset farge for knapper, lenker, fremhevde bilder osv.

[ctx: primary color]
en: Custom
nb_NO: Tilpasset

[ctx: primary color]
en: Default
nb_NO: Standard

en: White
nb_NO: Hvit

en: Light Gray
nb_NO: Lysegrå

en: Dark Gray
nb_NO: Mørk grå

en: Huge
nb_NO: Diger

en: Large
nb_NO: Stor

en: Small
nb_NO: Liten

en: Footer Menu
nb_NO: Meny i sidebunnen

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nb_NO: Full størrelse

en: Page
nb_NO: Side

en: Add widgets here to appear in your footer.
nb_NO: Legg til widgeter som skal vises i sidebunnen her.

en: Footer
nb_NO: Sidebunn

en: Primary Color
nb_NO: Hovedfarge

en: No comments
nb_NO: Ingen kommentarer

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
nb_NO[0]: %d kommentar
nb_NO[1]: %d kommentarer

en: View more posts
nb_NO: Vis flere innlegg

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
nb_NO: Publisert av %s

en: Top Menu
nb_NO: Toppmeny

note: translators: %s: Post title. translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nb_NO: Fortsett å lese<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

en: Pages:
nb_NO: Sider:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Det ser ikke ut til at vi kan finne det du leter etter. Kanskje et søk kan hjelpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det var ikke noe som passet til ditt søk. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Begynn her</a>.

en: Nothing Found
nb_NO: Intet funnet

en: Previous post:
nb_NO: Forrige innlegg:

en: Previous Post
nb_NO: Forrige innlegg

en: Next post:
nb_NO: Neste innlegg:

en: Next Post
nb_NO: Neste innlegg

en: Search results for:
nb_NO: Søkeresultater for:

en: Older posts
nb_NO: Eldre innlegg

en: Newer posts
nb_NO: Nyere innlegg

en: Tags:
nb_NO: Stikkord:

en: Posted in
nb_NO: Publisert i

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nb_NO: Legg igjen en kommentar<span class="screen-reader-text"> til %s</span>

en: Posted by
nb_NO: Publisert av

en: Archives:
nb_NO: Arkiv:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
nb_NO: %s-arkiv:

en: Post Type Archives:
nb_NO: Innholdstype-arkiv:

en: Daily Archives:
nb_NO: Daglig arkiv:

en: Monthly Archives:
nb_NO: Månedlig arkiv:

en: Yearly Archives:
nb_NO: Årlig arkiv:

en: Author Archives:
nb_NO: Forfatterarkiv:

en: Tag Archives:
nb_NO: Stikkordarkiv:

en: Category Archives:
nb_NO: Kategoriarkiv:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
nb_NO: Rediger <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
nb_NO: Gå til innhold

en: Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny

en: Primary
nb_NO: Primær

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
nb_NO: stolt drevet av %s.

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

en: Next
nb_NO: Neste

en: Previous
nb_NO: Tidligere

en: Comments
nb_NO: Kommentarer

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s svar til &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[1]: %1$s svar til &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Ett svar til &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
nb_NO: Legg igjen en kommentar

en: Join the Conversation
nb_NO: Bli med i samtalen

en: Your comment is awaiting moderation.
nb_NO: Din kommentar venter på moderering.

en: Edit
nb_NO: Rediger

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
nb_NO: %1$s kl %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
nb_NO: %s <span class="screen-reader-text says">sier:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ser ikke ut til at noe ble funnet på denne adressen. Kanskje du kan prøve et søk?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nb_NO: Oops! Denne siden ble ikke funnet

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
nb_NO: https://nb.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gjengen

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
nb_NO: https://nb.wordpress.org/
