Themes - Twenty Twenty-One - en to nb_NO translation catalogue (148 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
nb_NO: Twenty Twenty-One er et tomt lerret for dine ideer og gjør blokkredigeringsverktøyet til din beste malepensel. Men nye blokkmønstre, som lar deg lage et nydelig oppsett i løpet av sekunder, vil dette temaets myke farger og iøynefallende &ndash; likevel tidløse &ndash; utforming, la ditt arbeid skinne. Ta det med på en runde. Se hvordan Twenty Twenty-One hver din portefølje, ditt forretningsnettsted eller personlige blogg.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
nb_NO: Eldre <span class="nav-short">innlegg</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
nb_NO: Nyere <span class="nav-short">innlegg</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
nb_NO: Mørkt modus er en innstilling på enheten. Om en besøkende ber om det vil ditt nettsted vises med mørk bakgrunn og lys tekst. <a href="%s">Lær mer om Dark Mode.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
nb_NO: Mørkt modus kan også slås på og av med en knapp du kan finne i nedre høyre hjørne på siden.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
nb_NO: Dette nettstedet bruker lokal lagring i nettleseren for å å lagre innstillingen når støtte for mørkt modus er slått på eller av.<br> Lokal lagring i nettleseren er nødvendig for at innstillingen skal virke, og er kun i bruk når en bruker klikker på knappen for mørk modus.<br> Ingen data blir lagret i databasen eller overført.

en: Suggested text:
nb_NO: Foreslått tekst:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
nb_NO: Twenty Twenty-One bruker LocalStorage når støtte for mørk modus support er slått på.

en: Dark Mode support
nb_NO: Støtte for mørk modus

en: Learn more about Dark Mode.
nb_NO: Lær mer om mørk modus

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
nb_NO: For tilgang til innstillinger for mørk modus, velg en lys bakgrunnsfarge.

en: Colors & Dark Mode
nb_NO: Farger og mørk modus

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
nb_NO: Fremhevet innlegg

[ctx: Post password form]
en: Submit
nb_NO: Send inn

[ctx: Post password form]
en: Password
nb_NO: Passord

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
nb_NO: Uten tittel

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
nb_NO: 1234 Sørstrand

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
nb_NO: Hovedgata 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
nb_NO: 98 76 54 32

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
nb_NO: eksempel@example.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
nb_NO: Dette temaet krever WordPress 5.3 eller nyere. Du bruker versjon %s. Vennligst oppdater.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
nb_NO: Side %

en: Leave a comment
nb_NO: Legg igjen en kommentar

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
nb_NO[0]: %s kommentar
nb_NO[1]: %s kommentarer

en: 1 comment
nb_NO: 1 kommentar

en: On
nb_NO: På

en: Off
nb_NO: Av

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
nb_NO: Mørk modus: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
nb_NO: Dette innholdet er passordbeskyttet. Vennligst oppgi et passord for å se det.

en: Open menu
nb_NO: Åpne meny

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Lesing&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Selvportrett&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Påskeliljer&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Praktstokkroser&#8221; av Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
nb_NO: Send

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
nb_NO: Prøv brukerstøtteforumene

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
nb_NO: Les temadokumentasjonen

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
nb_NO: Tenger du hjelp?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
nb_NO: Twenty Twenty-One inkluderer en stil for overlapping for kolonneblokker. Med kolonneblokk valgt, åpne panelet "Stiler" i sidestolpen i redigeringen. Velg blokkstilen "Overlapp" for å prøve det.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
nb_NO: Overlappende kolonner

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
nb_NO: Twenty Twenty-One inkluderer stilige kantlinjer for ditt innhold. Med en bildeblokk valgt, åpne panelet "Stiler" i sidestolpen i redigeringen. Velg blokkstilen "Ramme" for å aktivere dem.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
nb_NO: Ramme inn dine bilder

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
nb_NO: Blokkmønstre er forhåndsutformede grupper av blokker. For å legge til en, velg knappen Legg til blokk[+] på verkøylinjen i toppen av redigeringen. Bytt til fanen Mønstre nedenfor søkeraden og velg et mønster.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
nb_NO: Legg til blokkmønstre

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
nb_NO: Lag ditt nettsted med blokker

en: Reading
nb_NO: Lesing

en: Young Woman in Mauve
nb_NO: Ung kvinne i Mauve

en: The Garden at Bougival
nb_NO: Hagen ved Bougival

en: In the Bois de Boulogne
nb_NO: I Boulogne-skogen

en: Villa with Orange Trees, Nice
nb_NO: Villa med appelsintrær, Nice

en: Roses Trémières
nb_NO: Praktstokkroser

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Villa med appelsintrær, Nice&#8221; av Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
nb_NO: Nydelige hager malt av Berthe Morisot på slutten av 1800-tallet

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Hagen ved Bougival&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Ung kvinne i Mauve&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;I Boulogne-skogen&#8221; av Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
nb_NO: Berthe Morisot<br>(fransk, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
nb_NO: Lek i sanden

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
nb_NO: &#8220;Lek i sanden&#8220; av Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
nb_NO: Publisert i %s

en: Summary
nb_NO: Sammendrag

en: Excerpt Settings
nb_NO: Innstillinger for utdrag

en: Thick
nb_NO: Tykk

en: On Archive Pages, posts show:
nb_NO: På arkivsider viser innlegg:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
nb_NO: Vis alle %ss innlegg.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
nb_NO: Av %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Det ser ikke ut til at vi kan finne det du leter etter. Kanskje et søk kan hjelpe.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det var ikke noe som passet til ditt søk. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar til å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Kom i gang her</a>.

en: Previous post
nb_NO: Forrige innlegg

en: Next post
nb_NO: Neste innlegg

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
nb_NO: <span class="meta-nav">Publisert i</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
nb_NO: Søk

en: Search&hellip;
nb_NO: Søk&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
nb_NO[0]: Vi fant %d resultat for ditt søk.
nb_NO[1]: Vi fant %d resultater for ditt søk.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
nb_NO: Resultater for "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
nb_NO: Merket %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
nb_NO: Kategorisert som %s

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
nb_NO: Rediger %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
nb_NO: Fortsett å lese %s

en: Dividers
nb_NO: Skillelinjer

en: Frame
nb_NO: Ramme

en: Borders
nb_NO: Kantlinjer

en: Overlap
nb_NO: Overlapping

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
nb_NO: En blokk med 3 kolonner som viser kontaktinformasjon og lenker til sosiale medier.

en: Contact information
nb_NO: Kontaktinformasjon

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
nb_NO: En liste over prosjekter med miniatyrbilder.

en: Portfolio list
nb_NO: Porteføljeliste

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
nb_NO: En overlappende kolonneblokk med to bilder og tekstbeskrivelse.

en: Overlapping images and text
nb_NO: Overlappende bilder og tekst

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
nb_NO: En media og tekst-blokk med et stort bilde til venstre og en mindre med kantlinje-ramme til høyre.

en: Two images showcase
nb_NO: Fremvisning med to bilder

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
nb_NO: Tre bilder inne i en overlappende kolonner-blokk

en: Overlapping images
nb_NO: Overlappende bilder

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
nb_NO: En media og tekst-blokk med et stort bilde til venstre og en overskrift til høyre. Overskriften etterfølges av en skillelinje og et beskrivelsesavsnitt.

en: Media and text article title
nb_NO: Tittel for media og tekst-artikkel

en: example@example.com
nb_NO: eksempel@example.com

en: Let&#8217;s Connect.
nb_NO: La oss koble til.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
nb_NO: En diger tekst etterfulgt av lenker til sosiale nettverk og e-postdaresser.

en: Links area
nb_NO: Lenkeområde

en: A new portfolio default theme for WordPress
nb_NO: Et nytt portefølje-standardtema for WordPress

en: Large text
nb_NO: Stor tekst

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nb_NO: Full størrelse

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
nb_NO: Publisert %s

en: Page
nb_NO: Side

en: Close
nb_NO: Lukk

en: Menu
nb_NO: Meny

en: Primary menu
nb_NO: Hovedmeny

en: Skip to content
nb_NO: Gå til innhold

en: Add widgets here to appear in your footer.
nb_NO: Legg til widgeter som skal vises i sidebunnen her.

en: Footer
nb_NO: Sidebunn

en: Red to purple
nb_NO: Rød til lilla

en: Purple to red
nb_NO: Lilla til rød

en: Yellow to red
nb_NO: Gul til rød

en: Red to yellow
nb_NO: Rød til gul

en: Yellow to green
nb_NO: Gul til grønn

en: Green to yellow
nb_NO: Grønn til gul

en: Yellow to purple
nb_NO: Gul til lilla

en: Purple to yellow
nb_NO: Lilla til gul

en: White
nb_NO: Hvit

en: Yellow
nb_NO: Gul

en: Orange
nb_NO: Oransje

en: Red
nb_NO: Rød

en: Purple
nb_NO: Lilla

en: Blue
nb_NO: Blå

en: Green
nb_NO: Grønn

en: Gray
nb_NO: Grå

en: Dark gray
nb_NO: Mørk grå

en: Black
nb_NO: Sort

en: Gigantic
nb_NO: Gigantisk

en: Huge
nb_NO: Diger

en: Extra large
nb_NO: Ekstra stor

en: Large
nb_NO: Stor

en: Small
nb_NO: Liten

en: Extra small
nb_NO: Ekstra liten

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
nb_NO: Stolt drevet av %s.

en: Secondary menu
nb_NO: Sekundærmeny

en: Comments are closed.
nb_NO: Kommentarer er stengt.

en: Newer comments
nb_NO: Nyere kommentarer

en: Older comments
nb_NO: Eldre kommentarer

en: Full text
nb_NO: Full tekst

en: Display Site Title & Tagline
nb_NO: Vis nettstedstittel og slagord

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ser ikke ut som vi fant noe på denne plasseringen. Kanskje prøve et søk?

en: Nothing here
nb_NO: Intet her

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
nb_NO: https://nb.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gruppen

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
nb_NO: https://nb.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
