Themes - Twenty Twenty-One - en to pl translation catalogue (145 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
pl: Twenty Twenty-One jest pustym płótnem dla twoich pomysłów i sprawia, że edytor bloków jest najlepszym pędzlem. Dzięki nowym wzorom blokowym, które pozwalają stworzyć piękny układ w ciągu kilku sekund, delikatne kolory tego motywu i przyciągający wzrok - a jednocześnie ponadczasowy - design pozwolą twojej pracy zabłysnąć. Weź to pod rozwagę! Zobacz, jak Twenty Twenty-One ulepsza portfolio, witrynę biznesową lub blog.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
pl: Starsze <span class="nav-short">wpisy</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
pl: Nowsze <span class="nav-short">wpisy</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
pl: Tryb ciemny to ustawienie urządzenia. Jeśli użytkownik witryny o to poprosi, zostanie ona wyświetlona z ciemnym tłem i jasnym tekstem. <a href="%s">Dowiedz się więcej o ciemnym trybie.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
pl: Ciemny tryb można włączać i wyłączać za pomocą przycisku znajdującego się w dolnym rogu strony.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
pl: Aby zapisać status trybu ciemnego, witryna korzysta z LocalStorage.<br>LocalStorage jest niezbędne do działania i jest używane tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie przycisk Tryb ciemny.<br>Żadne dane nie są przesyłane, ani zapisywane w bazie danych.

en: Suggested text:
pl: Sugerowany tekst:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
pl: W trybie ciemnym Twenty Twenty-One używa LocalStorage.

en: Dark Mode support
pl: Wsparcie trybu ciemnego

en: Learn more about Dark Mode.
pl: Dowiedz się więcej o ciemnym trybie.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
pl: W celu dostępu do ciemnego trybu proszę wybrać jasny kolor tła.

en: Colors & Dark Mode
pl: Kolory i ciemny tryb

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
pl: Wyróżniony wpis

[ctx: Post password form]
en: Submit
pl: Wyślij

[ctx: Post password form]
en: Password
pl: Hasło

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
pl: Nienazwane

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
pl: ul. Marszałkowska 1

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
pl: +123 456 78 90

[ctx: Customizer control]
en: Background color
pl: Kolor tła

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
pl: Motyw wymaga WordPress w wersji 5.3 lub wyższej. Używasz wersji %s. Proszę zaktualizować.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
pl: Strona %

en: Leave a comment
pl: Dodaj komentarz

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
pl[0]: %s komentarz
pl[1]: %s komentarze
pl[2]: %s komentarzy

en: 1 comment
pl: Jeden komentarz

en: On
pl: Włącz

en: Off
pl: Wyłączono

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
pl: Tryb ciemny: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
pl: Treść jest chroniona hasłem. Proszę je wprowadzić żeby ją wyświetlić.

en: Open menu
pl: Rozwiń menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Czytanie&#8221; - Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Autoportret&#8221; - Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Żonkile&#8221; - Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Malwy&#8221; - Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
pl: Wprowadź

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
pl: Sprawdź forum wsparcia

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
pl: Przeczytaj dokumentację motywu

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
pl: Potrzebujesz pomocy?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
pl: Twenty Twenty-One zawiera również styl nakładania się na bloków kolumn. Po zaznaczeniu bloku Kolumny otwórz panel „Style” na pasku bocznym Edytora. Wybierz styl bloku „Nakładanie”, aby wypróbować.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
pl: Nakładające się kolumny

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
pl: Twenty Twenty-One zawiera stylowe obramowanie treści. W bloku obrazka otwórz panel „Style” z paska bocznego edytora. Wybierz styl bloku „Ramka”, aby aktywować.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
pl: Dodaj ramkę do obrazków

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
pl: Wzory bloków to wstępnie zaprojektowane grupy bloków. Aby dodać, wybierz przycisk dodaj blok [+] na pasku narzędzi u góry edytora. Przejdź do karty Wzory pod paskiem wyszukiwania i wybierz.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
pl: Dodaj wzorzec bloków

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
pl: Twórz swoją witrynę za pomocą bloków

en: Reading
pl: Czytanie

en: Young Woman in Mauve
pl: Młoda kobieta w fiołkach

en: The Garden at Bougival
pl: Ogród przy Bougival

en: In the Bois de Boulogne
pl: W Lasku Bolońskim

en: Villa with Orange Trees, Nice
pl: Willa wśród pomarańczy, Nicea

en: Roses Trémières
pl: Malwy

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Willa wśród pomarańczy, Nicea&#8221; - Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
pl: Piękne ogrody namalowane przez Berthe Morisot w późnych latach XIXw.

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Ogród przy Bougival&#8221; - Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Młoda kobieta w fiołkach&#8221; - Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;W Lasku Bolońskim&#8221; - Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
pl: Berthe Morisot<br>(Francuz, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
pl: Zabawa w piasku

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
pl: &#8220;Bawiąc się w piasku&#8221; - Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
pl: Opublikowano w %s

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Excerpt Settings
pl: Ustawienia zajawki

en: Thick
pl: Gruby

en: On Archive Pages, posts show:
pl: Na stronach archiwów, pokazuj wpisy:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
pl: Zobacz wszystkie wpisy autorstwa: %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
pl: Autor: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pl: Nie udało się znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie przyniesie lepsze rezultaty.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pl: Brak wyników wyszukiwania. Proszę spróbować ponownie z innymi słowami.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pl: Czy można już opublikować pierwszy wpis? <a href="%s">Zacznij tutaj</a>.

en: Previous post
pl: Poprzedni wpis

en: Next post
pl: Następny wpis

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
pl: <span class="meta-nav">Opublikowano w</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
pl: Szukaj

en: Search&hellip;
pl: Szukaj&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
pl[0]: Znaleziono %d wynik wyszukiwania.
pl[1]: Znaleziono %d wyniki wyszukiwania.
pl[2]: Znaleziono %d wyników wyszukiwania.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
pl: Wyniki dla "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
pl: Tagi %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
pl: Umieszczono w kategoriach: %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
pl: Edytuj %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
pl: Czytaj dalej %s

en: Dividers
pl: Dzielniki

en: Frame
pl: Ramka

en: Borders
pl: Obramowania

en: Overlap
pl: Nakładanie się

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
pl: Blok z 3 kolumnami zawiera dane kontaktowe oraz odnośniki do mediów społecznościowych.

en: Contact information
pl: Dane kontaktowe

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
pl: Lista projektów z miniaturkami.

en: Portfolio list
pl: Lista portfolio

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
pl: Nakładający się blok kolumn z dwoma obrazkami i opisem tekstowym.

en: Overlapping images and text
pl: Nakładające się obrazki i tekst

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
pl: Blok multimediów i tekstu z dużym obrazkiem po lewej i mniejszym z obramowaniem po prawej.

en: Two images showcase
pl: Prezentacja dwóch obrazków

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
pl: Trzy obrazki wewnątrz nakładającego się bloku kolumn.

en: Overlapping images
pl: Nakładające się obrazki

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
pl: Blok multimediów i tekstu z dużym obrazkiem po lewej i nagłówkiem po prawej. Po nagłówku: separator i akapit opisu.

en: Media and text article title
pl: Multimedia i tytuł artykułu

en: Let&#8217;s Connect.
pl: Połączmy

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
pl: Ogromny tekst, a po nim sieci społecznościowe i adresy email.

en: Links area
pl: Obszar odnośników

en: A new portfolio default theme for WordPress
pl: Nowy domyślny motyw portfolio dla WordPressa

en: Large text
pl: Duży tekst

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pl: Pełny rozmiar

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
pl: Opublikowano %s

en: Page
pl: Strona

en: Close
pl: Zamknij

en: Primary menu
pl: Menu główne

en: Skip to content
pl: Przejdź do treści

en: Add widgets here to appear in your footer.
pl: Tutaj dodaj widżety, które zostaną wyświetlone w stopce.

en: Footer
pl: Stopka

en: Red to purple
pl: Czerwony do fioletowego

en: Purple to red
pl: Fioletowy do czerwonego

en: Yellow to red
pl: Żółty do czerwonego

en: Red to yellow
pl: Czerwony do żółtego

en: Yellow to green
pl: Żółty do zielonego

en: Green to yellow
pl: Zielony  do żółtego

en: Yellow to purple
pl: Żółty do fioletowego

en: Purple to yellow
pl: Fioletowy do żółtego

en: White
pl: Biały

en: Yellow
pl: Żółty

en: Orange
pl: Pomarańczowy

en: Red
pl: Czerwony

en: Purple
pl: Fioletowy

en: Blue
pl: Niebieski

en: Green
pl: Zielony

en: Gray
pl: Szary

en: Dark gray
pl: Ciemnoszary

en: Black
pl: Czarny

en: Gigantic
pl: Gigantyczny

en: Huge
pl: Olbrzymi

en: Extra large
pl: Bardzo duży

en: Large
pl: Duże

en: Normal
pl: Normalny

en: Small
pl: Mały

en: Extra small
pl: Bardzo mały

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
pl: Dumnie wspierane przez %s.

en: Secondary menu
pl: Drugie menu

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania jest wyłączona.

en: Newer comments
pl: Nowsze komentarze

en: Older comments
pl: Starsze komentarze

en: Full text
pl: całą treść

en: Display Site Title & Tagline
pl: Wyświetl tytuł i opis witryny

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pl: Niczego tutaj nie ma. Może użyj wyszukiwarki?

en: Nothing here
pl: Niczego tutaj nie ma

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
