Themes - Twenty Twenty-One - en to sv_SE translation catalogue (145 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
sv_SE: Twenty Twenty-One är en tom målarduk du kan fylla med dina idéer, där blockredigeraren blir din bästa palett och pensel. Med nya blockmönster som låter dig skapa en vacker layout på några sekunder och temats mjuka färgskala och iögonenfallande, men ändå tidlös design hamnar din egen produkt i förgrunden. Prova temat! Upptäck hur Twenty Twenty-One ger ett lyft till din portfölj, företagswebbplats eller personliga blogg.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
sv_SE: Äldre <span class="nav-short">inlägg</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
sv_SE: Nyare <span class="nav-short">inlägg</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
sv_SE: Mörkt läge är en lokal inställning på enheten. Om en besökare på din webbplats begär mörkt läge kommer webbplatsen att visas med mörk bakgrund och ljus text. <a href="%s">Läs mer om mörkt läge</a>.

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
sv_SE: Mörkt läge kan också slås på och av med en knapp som finns längst ned i hörnet på sidan.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
sv_SE: Denna webbplats använder lokal lagring för att spara inställningen när mörkt läge aktiveras eller inaktiveras.<br> Lokal lagring (LocalStorage) behövs för att inställningen ska fungera och används endast om användaren klickar på knappen för mörkt läge.<br> Ingen information skickas till webbservern eller sparas i dess databas.

en: Suggested text:
sv_SE: Föreslagen text:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
sv_SE: När mörkt läge är aktiverat använder temat Twenty Twenty-One lokal lagring.

en: Dark Mode support
sv_SE: Stöd för mörkt läge

en: Learn more about Dark Mode.
sv_SE: Lär dig mer om mörkt läge.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
sv_SE: Välj en ljus bakgrundfärg för att göra inställningarna för mörkt läge tillgängliga.

en: Colors & Dark Mode
sv_SE: Färger och mörkt läge

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
sv_SE: Utvalt inlägg

[ctx: Post password form]
en: Submit
sv_SE: Skicka

[ctx: Post password form]
en: Password
sv_SE: Lösenord

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
sv_SE: Utan namn

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
sv_SE: 99600 Staden

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
sv_SE: Storgatan 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
sv_SE: 08-1234567890

[ctx: Customizer control]
en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
sv_SE: Detta tema kräver WordPress 5.3 eller senare. Du kör version %s. Uppgradera.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
sv_SE: Sida %

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
sv_SE[0]: %s kommentar
sv_SE[1]: %s kommentarer

en: 1 comment
sv_SE: 1 kommentar

en: On
sv_SE: På

en: Off
sv_SE: Av

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
sv_SE: Mörkt läge: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
sv_SE: Detta innehåll skyddas med lösenord. Ange ett lösenord för att visa.

en: Open menu
sv_SE: Öppna meny

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Lektyr&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Självporträtt&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Narcisser&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Stockrosor&#8221; av Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
sv_SE: Öppna

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
sv_SE: Prova supportforumet

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
sv_SE: Läs temats dokumentation

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
sv_SE: Twenty Twenty-One innehåller även en överlappningsstil för kolumnblock. När ett kolumnblock är markerat kan du öppna panelen ”Stilar” i redigerarens sidopanel och välja blockstilen ”Överlappande” för att prova den.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
sv_SE: Överlappande kolumner

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
sv_SE: Twenty Twenty-One innehåller stiliga ramar för ditt innehåll. När du har markerat ett bildblock kan du öppna panelen ”Stilar” i redigerarens sidopanel och välja blockstilen ”Ram” för att aktivera den.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
sv_SE: Rama in dina bilder

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
sv_SE: Blockmönster är fördesignade grupper av block. Du lägger till ett mönster genom att trycka på knappen Lägg till block [+] i verktygsfältet i övre delen av redigeraren. Byt till fliken Mönster under sökfältet och välj ett mönster.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
sv_SE: Lägg till blockmönster

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
sv_SE: Skapa din egen webbplats med block

en: Reading
sv_SE: Lektyr

en: Young Woman in Mauve
sv_SE: Ung kvinna i Mauve

en: The Garden at Bougival
sv_SE: Trädgården vid Bougival

en: In the Bois de Boulogne
sv_SE: I Boulogneskogen

en: Villa with Orange Trees, Nice
sv_SE: Villa med apelsinträd, Nice

en: Roses Trémières
sv_SE: Stockrosor

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Villa med apelsinträd, Nice&#8221; av Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
sv_SE: Vackra trädgårdar, målade av Berthe Morisot i slutet av 1800-talet

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Trädgården vid Bougival&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Ung kvinna i Mauve&#8221; av Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;I Boulogneskogen&#8221; av Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
sv_SE: Berthe Morisot<br>(Frankrike, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
sv_SE: Lek i sanden

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
sv_SE: &#8221;Lek i sanden&#8221; av Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
sv_SE: Publicerad under %s

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Excerpt Settings
sv_SE: Utdragsinställningar

en: Thick
sv_SE: Tjock

en: On Archive Pages, posts show:
sv_SE: På arkivsidor visar inlägg:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
sv_SE: Visa alla inlägg av %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
sv_SE: av %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar inte som om vi kan hitta det du letar efter. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
sv_SE: Är du redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%1$s">Börja här</a>.

en: Previous post
sv_SE: Föregående inlägg

en: Next post
sv_SE: Nästa inlägg

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
sv_SE: <span class="meta-nav">Publicerat under</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
sv_SE: Sök

en: Search&hellip;
sv_SE: Sök &hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
sv_SE[0]: Vi hittade %d resultat för din sökning.
sv_SE[1]: Vi hittade %d resultat för din sökning.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
sv_SE: Resultat för ”%s”

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
sv_SE: Märkt %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
sv_SE: Kategoriserat som %s

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
sv_SE: Fortsätt läsa %s

en: Dividers
sv_SE: Avdelare

en: Frame
sv_SE: Ram

en: Borders
sv_SE: Kanter

en: Overlap
sv_SE: Överlappande

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
sv_SE: Ett block med 3 spalter som visar kontaktinformation och sociala medielänkar.

en: Contact information
sv_SE: Kontaktinformation

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
sv_SE: En lista över projekt med miniatyrbilder.

en: Portfolio list
sv_SE: Portföljlista

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
sv_SE: Ett block med överlappande spalter med två bilder och en textbeskrivning.

en: Overlapping images and text
sv_SE: Överlappande bilder och text

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
sv_SE: Ett media- och textblock med en stor bild till vänster och en mindre, inramad till höger.

en: Two images showcase
sv_SE: Presentation av två bilder

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
sv_SE: Tre bilder inuti ett block med överlappande spalter.

en: Overlapping images
sv_SE: Överlappande bilder

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
sv_SE: Ett media- och textblock med en stor bild till vänster och en rubrik till höger. Rubriken följs av en avgränsare och ett beskrivningsstycke.

en: Media and text article title
sv_SE: Artikelrubrik med media och text

en: Let&#8217;s Connect.
sv_SE: Låt oss hålla kontakten.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
sv_SE: En enorm text, följd av sociala nätverk och e-postlänkar.

en: Links area
sv_SE: Länkutrymme

en: A new portfolio default theme for WordPress
sv_SE: Ett nytt standardtema för WordPress av portföljtyp

en: Large text
sv_SE: Stor text

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
sv_SE: Full storlek

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
sv_SE: Publicerat den %s

en: Page
sv_SE: Sida

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Primary menu
sv_SE: Primär meny

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Add widgets here to appear in your footer.
sv_SE: Lägg till widgetar som ska visas i din sidfot här.

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Red to purple
sv_SE: Röd till lila

en: Purple to red
sv_SE: Lila till röd

en: Yellow to red
sv_SE: Gul till röd

en: Red to yellow
sv_SE: Röd till gul

en: Yellow to green
sv_SE: Gul till grön

en: Green to yellow
sv_SE: Grön till gul

en: Yellow to purple
sv_SE: Gul till lila

en: Purple to yellow
sv_SE: Lila till gul

en: White
sv_SE: Vit

en: Yellow
sv_SE: Gul

en: Red
sv_SE: Röd

en: Purple
sv_SE: Lila

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Green
sv_SE: Grön

en: Gray
sv_SE: Grå

en: Dark gray
sv_SE: Mörkgrå

en: Black
sv_SE: Svart

en: Gigantic
sv_SE: Gigantisk

en: Huge
sv_SE: Enorm

en: Extra large
sv_SE: Extra stor

en: Large
sv_SE: Stor

en: Small
sv_SE: Liten

en: Extra small
sv_SE: Extra liten

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
sv_SE: Drivs med %s.

en: Secondary menu
sv_SE: Sekundär meny

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Newer comments
sv_SE: Nyare kommentarer

en: Older comments
sv_SE: Äldre kommentarer

en: Full text
sv_SE: Hela texten

en: Display Site Title & Tagline
sv_SE: Visa webbplatsrubrik och slogan

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv_SE: Det verkar som om inget hittades på denna plats. Kanske prova en sökning?

en: Nothing here
sv_SE: Inget här

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
