Themes - Twenty Twenty-Two - en to da_DK translation catalogue (182 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
da_DK: Twenty Twenty-Two er bygget på et solidt designet fundament og er baseret på ideen om, at alle fortjener et helt enestående websted. Temaets raffinerede stilarter er inspireret af fuglenes mangfoldighed og alsidighed: typografien er let og alligevel stærk, farvepaletten er hentet fra naturen, og layoutelementerne sidder blidt på siden. Den sande rigdom ved Twenty Twenty-Two ligger i dens mulighed for tilpasning. Temaet er bygget til at drage fordel af funktionerne for fuld webstedsredigering, der blev introduceret i WordPress 5.9, hvilket betyder, at farver, typografi og layoutet af hver eneste side på dit websted kan tilpasses, så det passer til din vision. Det indeholder også snesevis af blokgrupper, hvilket åbner døren til en bred vifte af professionelt designede layouts med få klik. Uanset om du bygger et websted med en enkelt side, en blog, et forretningswebsted eller en portefølje, hjælper Twenty Twenty-Two dig med at skabe et websted, der er helt unikt dit eget.

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
da_DK: Standard filtrering

[ctx: Style variation name]
en: Pink
da_DK: Lyserød

[ctx: Style variation name]
en: Blue
da_DK: Blå

en: Search
da_DK: Søg

[ctx: label]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: Template part name]
en: Footer
da_DK: Sidefod

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
da_DK: Sidehoved (mørk, lille)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
da_DK: Sidehoved (mørk, stor)

[ctx: Template part name]
en: Header
da_DK: Sidehoved

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
da_DK: Side (uden separatorer)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
da_DK: Enkelt Indlæg (uden separatorer)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
da_DK: Side (Stort sidehoved)

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
da_DK: Primær og tertiær

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
da_DK: Primær og sekundær

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
da_DK: Primær og baggrund

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
da_DK: Forgrund og tertiær

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
da_DK: Forgrund og sekundær

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
da_DK: Forgrund og baggrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
da_DK: Diagonal baggrund til tertiær

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
da_DK: Diagonal tertiær til baggrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
da_DK: Diagonal baggrund til sekundær

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
da_DK: Diagonal sekundær til baggrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
da_DK: Diagonal primær til forgrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
da_DK: Lodret tertiær til baggrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
da_DK: Lodret sekundær til baggrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
da_DK: Lodret sekundær til tertiær

[ctx: Color name]
en: Tertiary
da_DK: Tertiær

[ctx: Color name]
en: Secondary
da_DK: Sekundær

[ctx: Color name]
en: Primary
da_DK: Primær

[ctx: Color name]
en: Background
da_DK: Baggrund

[ctx: Color name]
en: Foreground
da_DK: Forgrund

[ctx: Font family name]
en: System Font
da_DK: Systemskrifttype

en: Text-based grid of posts
da_DK: Tekstbaseret gitter af indlæg

en: Simple blog posts
da_DK: Simple blogindlæg

en: Large post titles
da_DK: Store indlægstitler

en: Irregular grid of posts
da_DK: Uregelmæssigt gitter af indlæg

en: Grid of image posts
da_DK: Gitter af billed indlæg

en: Grid of posts
da_DK: Gitter af indlæg

en: Default posts
da_DK: Standard indlæg

en: Location
da_DK: Lokation

en: February, 12 2021
da_DK: 12. Februar, 2021

en: Date
da_DK: Dato

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
da_DK: <em>Flagre</em>, en samling af fuglerelaterede skitser

en: Poster with right sidebar
da_DK: Plakat med højre sidepanel

en: Grid of posts with left sidebar
da_DK: Gitter af indlæg med venstre sidepanel

en: Blog posts with left sidebar
da_DK: Blogindlæg med venstre sidepanel

en: Blog posts with right sidebar
da_DK: Blogindlæg med højre sidepanel

en: POSTS
da_DK: INDLÆG

en: WELCOME
da_DK: VELKOMMEN

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
da_DK: <em>Guldfinke</em><br><em>&amp; spurv</em>

en: Page layout with two columns
da_DK: Sidelayout med to kolonner

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
da_DK: Jamen hej! Mit navn er Angelo, og du har fundet vej til min blog. Jeg skriver om en række forskellige emner, men på det seneste har jeg delt mine forhåbninger for det kommende år.

en: An illustration of a bird in flight
da_DK: En illustration af en flyvende fugl

en: Screening
da_DK: Fremvisning

en: Page layout with image, text and video
da_DK: Sidelayout med billede, tekst og video

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
da_DK: Jamen hej ! Mit navn er Angelo, og dette er min blog. Jeg er født i Portland, men bor i øjeblikket i det nordlige New York. Du kan måske genkende mig fra publikationer med navne som <a href="#">Eagle Beagle</a> og <a href="#">Mourning Dive</a>. Jeg arbejder som skribent<br><br>Jeg bruger normalt denne blog til at katalogisere omfattende lister over fugle og andre ting, som jeg finder interessante. Hvis du finder en fejl i en af mine lister, så hold det venligst for dig selv.<br><br>Hvis det ikke er din kop te, kan <a href="#">jeg klart anbefale denne te</a>. Det er min favorit.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
da_DK: Mangler afklaring

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
da_DK: <em>Se på fugle </em><br><em>i haven</em>

en: Page layout with image and text
da_DK: Sidelayout med billede og tekst

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
da_DK: Go' Daw . Jeg hedder Edvard, og du har fundet frem til mit websted. Jeg er en ivrig fuglekigger, og har også mit eget radioprogram, der sendes hver tirsdag aften kl. 23.00 EDT. Lyt med ved lejlighed!

en: About page on solid color background
da_DK: Om-side på ensfarvet baggrund

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
da_DK: Hejsa. Jeg hedder Jesús, og du har fundet vej til min websted. Jeg er en ivrig fuglekigger, og jeg laver også mit eget radioprogram, der sendes hver tirsdag aften kl. 23.00 EDT.

en: Jesús<br>Rodriguez
da_DK: Jesús<br/>Rodriguez

en: Simple dark about page
da_DK: Enkel mørk Om-side

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
da_DK: Hallo. Jeg hedder Emery, og du er havnet på mit websted. Jeg er en ivrig ornitolog, og udsender også mit eget radioprogram tirsdag aften kl. 23.00 EDT.

en: An image of a bird flying
da_DK: Et billede af en fugl, der flyver

en: About page with media on the right
da_DK: Om-side med medier til højre

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
da_DK: Velkommen. Mit navn er Doug, og du er landet på mit websted. Jeg er vild med at observere fugle, og fortæller om det i mit eget radioprogram tirsdag aften kl. 23:00 EDT.

en: Image of a bird on a branch
da_DK: Billede af en fugl på en gren

en: About page with media on the left
da_DK: Om-side med medier til venstre

en: A podcast about birds
da_DK: En podcast om fugle

en: Swoop
da_DK: Styrtdyk

en: About page links
da_DK: Links til om-siden

en: About the hosts
da_DK: Om værterne

en: Support the show
da_DK: Støt vores program

en: Listen on Spotify
da_DK: Lyt på Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
da_DK: Lyt på iTunes Podcasts

en: Watch our videos
da_DK: Se vores videoer

en: A trouble of hummingbirds
da_DK: Et problem med kolibrier

en: Logo featuring a flying bird
da_DK: Logo med en flyvende fugl

en: About page links (dark)
da_DK: Links til om-siden (mørk)

en: About page with large image and buttons
da_DK: Om-side med stort billede og knapper

en: Join my mailing list
da_DK: Tilmeld dig mit nyhedsbrev

en: Learn about my process
da_DK: Lær om min proces

en: Read about me
da_DK: Læs om mig

en: Take a class
da_DK: Tag et kursus

en: Support my studio
da_DK: Støt mit studie

en: Purchase my work
da_DK: Køb mit arbejde

en: Heading and bird image
da_DK: Overskrift og fuglebillede

en: This page could not be found. Maybe try a search?
da_DK: Denne side kunne ikke findes. Måske kan du prøve en søgning?

en: 404 content
da_DK: 404 indhold

en: Header with tagline
da_DK: Sidehoved med slogan

en: Title, navigation, and social links header
da_DK: Titel, navigation og sociale links i sidehoved

en: Title and button header
da_DK: Titel og knap sidehoved

en: Text-only header with tagline and black background
da_DK: Sidehoved kun med tekst med slogan og sort baggrund

en: Text-only header with salmon background
da_DK: Sidehoved kun med tekst og laksefarvet baggrund

en: Text-only header with green background
da_DK: Sidehoved kun med tekst og grøn baggrund

en: Logo and navigation header
da_DK: Sidehoved med Logo og navigation

en: Small header with dark background
da_DK: Lille sidehoved med mørk baggrund

en: Logo, navigation, and social links header with black background
da_DK: Logo, navigation og sociale links i sidehoved med sort baggrund

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
da_DK: Sidehoved med logo, navigation og forskudt slogan

en: Logo and navigation header with gray background
da_DK: Logo og navigation sidehoved med grå baggrund

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
da_DK: <em>Rugeriet</em>: en blog om mine eventyr med fuglekiggeri

en: Large header with dark background
da_DK: Stort sidehoved med mørk baggrund

en: Illustration of a flying bird
da_DK: Illustration af en flyvende fugl

en: Header with image background
da_DK: Sidehoved med billedbaggrund

en: Header with image background and overlay
da_DK: Sidehoved med billedbaggrund og overlay

en: Default header
da_DK: Standard sidehoved

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
da_DK: Centreret sidehoved med navigation, sociale links og laksefarvet baggrund

en: Header with centered logo
da_DK: Sidehoved med centreret logo

en: Header with centered logo and black background
da_DK: Sidehoved med centreret logo og sort baggrund

en: Learn More
da_DK: Lær mere

en: Welcome to<br>the Aviary
da_DK: Velkommen til<br>Volieren

en: Wide image with introduction and buttons
da_DK: Bredt billede med introduktion og knapper

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
da_DK: En film om hobbyfugleobservatører, et katalog over forskellige fugle, kombineret med de lyde, de laver. Hver fugl er opført med deres videnskabelige navn, så det hele virker mere officielt.

en: Extended Trailer
da_DK: Udvidet trailer

en: Featuring
da_DK: Med

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
da_DK: <em>Kvidren</em>, en film om<br>hobby ornitologer.

en: Video with header and details
da_DK: Video med sidehoved og detaljer

en: Buy Tickets
da_DK: Køb billetter

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
da_DK: 14. maj 2022 kl. 19:00 <br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: Illustration of a bird flying.
da_DK: Illustration af en fugl, der flyver.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
da_DK: Illustration af en fugl, der sidder på en gren.

en: Two images with text
da_DK: To billeder med tekst

en: Join our mailing list
da_DK: Tilmeld dig vores nyhedsbrev

en: Watch birds<br>from your inbox
da_DK: Fuglekiggeri <br>fra din indbakke

en: Subscribe callout
da_DK: Opfordring til at abonnere

en: $150
da_DK: kr. 150

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
da_DK: Spil en ledende rolle i vores fællesskab ved at deltage på niveauet Falk. Dette niveau giver dig en plads i vores bestyrelse, hvor du kan være med til at planlægge fremtidige fuglekigger ekspeditioner.

en: Falcon
da_DK: Falk

en: $75
da_DK: kr. 75

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
da_DK: Bliv medlem på Spurve-niveau og bliv en del af vores flok! Du vil modtage vores nyhedsbrev og en fuglenål, som du kan bære med stolthed, når du er ude i naturen.

en: Sparrow
da_DK: Spurv

en: $25
da_DK: kr. 25

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
da_DK: Vær med til at støtte vores voksende fællesskab ved at blive medlem på Due-niveau. Din støtte er med til at betale vores skribenter og du får adgang til vores eksklusive nyhedsbrev.

en: Pigeon
da_DK: Due

en: Pricing table
da_DK: Pristabel

en: May 20th, 2022, 6 PM
da_DK: 20. maj 2022, kl. 18.00

en: May 18th, 2022, 7 PM
da_DK: 18. maj 2022, kl. 19.00

en: May 16th, 2022, 6 PM
da_DK: 16. maj 2022, kl. 18.00

en: May 14th, 2022, 6 PM
da_DK: 14. maj 2022, kl. 18.00

en: Speaker Series
da_DK: Højttaler-serier

en: List of events
da_DK: Liste af arrangementer

en: Illustration of a flying bird.
da_DK: Illustration af en flyvende fugl.

en: Painting of ducks in the water.
da_DK: Maleri af ænder i vandet.

en: Layered images with duotone
da_DK: Lagdelte billeder med duotone

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: An icon representing binoculars.
da_DK: Et ikon, der repræsenterer en kikkert.

en: Large list of names
da_DK: Stor liste med navne

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
da_DK: En smuk fugl med en overraskende farverig fjerdragt.

en: Hummingbird
da_DK: Kolibri

en: Hummingbird illustration
da_DK: Illustration af kolibri

en: Image with caption
da_DK: Billede med billedtekst

en: Featured posts
da_DK: Anbefalede indlæg

en: Divider with image and color (light)
da_DK: Separator med billede og farve (lys)

en: Divider with image and color (dark)
da_DK: Separator med billede og farve (mørk)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
da_DK: Sidefod med titel, slogan og sociale links på mørk baggrund

en: Footer with social links and copyright
da_DK: Sidefod med sociale links og copyright

en: Footer with query, title, and citation
da_DK: Sidefod med forespørgsel, titel og citat

en: Footer with query, featured images, title, and citation
da_DK: Sidefod med forespørgsel, fremhævede billeder, titel og citat

en: Footer with navigation and citation
da_DK: Sidefod med navigation og citat

en: © Site Title
da_DK: Webstedstitel

en: Footer with navigation and copyright
da_DK: Sidefod med navigation og copyright

en: Footer with logo and citation
da_DK: Sidefod med logo og citat

en: Default footer
da_DK: Standard sidefod

en: Dark footer with title and citation
da_DK: Mørk sidefod med titel og citat

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Latest posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Blog footer
da_DK: Blog sidefod

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
da_DK: Vi er en gruppe af fjollede fuglekiggere. Vi er blevet kendt for at snige os gennem hegn, klatre over mure og generelt trænge os frem for at ville se de mest usædvanlige fugle.

en: About us
da_DK: Om os

en: Footer with text, title, and logo
da_DK: Sidefod med tekst, titel og logo

en: Pages
da_DK: Sider

en: Query
da_DK: Forespørgsel

en: Headers
da_DK: Sidehoveder

en: Footers
da_DK: Sidefødder

en: Featured
da_DK: Fremhævet

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
da_DK: https://da.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
da_DK: https://da.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: af WordPress-holdet
