Themes - Twenty Twenty-Two - en to ja_JP translation catalogue (183 entries)

en: 404 content
ja_JP: 404のコンテンツ

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
ja_JP: <em>Flutter</em> 鳥関連のエフェメラのコレクション

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
ja_JP: <em>ゴシキヒワ </em><br><em>&amp; スズメ</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
ja_JP: <em>孵化場</em>: バードウォッチング中の冒険に関するブログ

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
ja_JP: <em>さえずり</em> アマチュアバードウォッチャー<br>についての映画。

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
ja_JP: <em>バードウォッチング </em><br><em>庭から</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
ja_JP: 驚くような多彩色の羽を持つ美しい鳥。

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
ja_JP: アマチュアバードウォッチャーが撮影した、さまざまな鳥のカタログとその鳴き声の映画。鳥は学名で記載されていて、より公式感があります。

en: A podcast about birds
ja_JP: 鳥についてのポッドキャスト

en: A trouble of hummingbirds
ja_JP: ハチドリの災難

en: About page links
ja_JP: About ページ - リンク

en: About page links (dark)
ja_JP: About ページ - リンク (暗い)

en: About page on solid color background
ja_JP: 単色背景の About ページ

en: About page with large image and buttons
ja_JP: About ページ - 大きな画像、ボタン

en: About page with media on the left
ja_JP: About ページ - 左側にメディア

en: About page with media on the right
ja_JP: About ページ - 右側にメディア

en: About the hosts
ja_JP: ホストについて

en: About us
ja_JP: 私たちについて

en: An icon representing binoculars.
ja_JP: 双眼鏡を表したアイコン。

en: An illustration of a bird in flight
ja_JP: 飛行中の鳥のイラストレーション

en: An image of a bird flying
ja_JP: 飛ぶ鳥の画像

en: Blog footer
ja_JP: ブログフッター

en: Blog posts with left sidebar
ja_JP: ブログ投稿 - 左サイドバー

en: Blog posts with right sidebar
ja_JP: ブログ投稿 - 右サイドバー

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
ja_JP: 確かなデザイン基盤の上に構築された Twenty Twenty-Two には、誰もが真にユニークなサイトを持つべきだという信念があります。テーマの繊細なスタイルは、鳥の多様性と多才さに影響を受け、タイポグラフィは軽量でありながら力強く、カラーパレットは自然界から選ばれ、レイアウト要素はページ上に優しく配置されています。Twenty Twenty-Two の真の豊かさは、そのカスタマイズの可能性にあります。WordPress 5.9で導入されたフルサイト編集機能を活用し、色、タイポグラフィ、サイト上のすべてのページのレイアウトをビジョンに合わせてカスタマイズできます。また、数十種類のブロックパターンを搭載し、数クリックでプロがデザインしたさまざまなレイアウトを利用できます。シングルページのサイトからブログ、企業サイト、ポートフォリオまで、Twenty Twenty-Two は、あなただけのユニークなサイト作成を支援します。

en: Buy Tickets
ja_JP: チケットを購入

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
ja_JP: 中央揃えのヘッダー - ナビゲーション、ソーシャルリンク、サーモンピンクの背景

[ctx: Color name]
en: Background
ja_JP: 背景

[ctx: Color name]
en: Foreground
ja_JP: 前景

[ctx: Color name]
en: Primary
ja_JP: メイン

[ctx: Color name]
en: Secondary
ja_JP: サブ

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ja_JP: サブ2

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ja_JP: 空白

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
ja_JP: ページ (大きなヘッダー)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
ja_JP: ページ (区切りなし)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
ja_JP: 単一投稿 (区切りなし)

en: Dark footer with title and citation
ja_JP: 暗いフッター - タイトル、引用元

en: Date
ja_JP: 日付

en: Default footer
ja_JP: デフォルトフッター

en: Default header
ja_JP: デフォルトヘッダー

en: Default posts
ja_JP: デフォルトの投稿

en: Divider with image and color (dark)
ja_JP: 区切り - 画像と色 (暗い)

en: Divider with image and color (light)
ja_JP: 区切り - 画像と色 (明るい)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ja_JP: デフォルトフィルター

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
ja_JP: 前景と背景

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
ja_JP: 前景とサブ

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
ja_JP: 前景とサブ2

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
ja_JP: メインと背景

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
ja_JP: メインとサブ

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
ja_JP: メインとサブ2

en: Extended Trailer
ja_JP: 拡張トレーラー

en: Falcon
ja_JP: ファルコン

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured posts
ja_JP: おすすめの投稿

en: Featuring
ja_JP: 出演

en: February, 12 2021
ja_JP: 2021年2月12日

[ctx: Font family name]
en: Inter
ja_JP: インター

en: Footer with logo and citation
ja_JP: フッター - ロゴ、引用元

en: Footer with navigation and citation
ja_JP: フッター - ナビゲーション、引用元

en: Footer with navigation and copyright
ja_JP: フッター - ナビゲーション、著作権表示

en: Footer with query, featured images, title, and citation
ja_JP: フッター - クエリー、アイキャッチ画像、タイトル、引用元

en: Footer with query, title, and citation
ja_JP: フッター - クエリー、タイトル、引用元

en: Footer with social links and copyright
ja_JP: フッター - ソーシャルリンク、著作権表示

en: Footer with text, title, and logo
ja_JP: フッター - テキスト、タイトル、ロゴ

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
ja_JP: フッター - タイトル、キャッチフレーズ、ソーシャルリンク、暗い背景

en: Footers
ja_JP: フッター

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
ja_JP: 斜めに背景からサブ

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
ja_JP: 斜めに背景からサブ2

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
ja_JP: 斜めにメインから背景

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
ja_JP: 斜めにサブから背景

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
ja_JP: 斜めにサブ2から背景

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
ja_JP: 縦にサブから背景

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
ja_JP: 縦にサブからサブ2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
ja_JP: 縦にサブ2から背景

en: Grid of image posts
ja_JP: 画像投稿のグリッド表示

en: Grid of posts
ja_JP: 投稿のグリッド表示

en: Grid of posts with left sidebar
ja_JP: 投稿のグリッド表示 - 左サイドバー

en: Header with centered logo
ja_JP: ロゴを中央に配置したヘッダー

en: Header with centered logo and black background
ja_JP: ヘッダー - 中央揃えのロゴ、黒の背景

en: Header with image background
ja_JP: 画像背景のヘッダー

en: Header with image background and overlay
ja_JP: ヘッダー - 画像背景とオーバーレイ

en: Header with tagline
ja_JP: ヘッダー - キャッチフレーズ

en: Headers
ja_JP: ヘッダー

en: Heading and bird image
ja_JP: 見出しと鳥の画像

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
ja_JP: 「ハト」会員になって、私たちの成長をサポートしてください。会費は執筆者への報酬に充てられるほか、会員限定のニュースレターにもアクセスできます。

en: Hummingbird
ja_JP: ハチドリ

en: Hummingbird illustration
ja_JP: ハチドリのイラスト

en: Illustration of a bird flying.
ja_JP: 飛んでいる鳥のイラスト。

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
ja_JP: 枝にとまっている鳥のイラスト。

en: Illustration of a flying bird
ja_JP: 飛ぶ鳥のイラスト

en: Illustration of a flying bird.
ja_JP: 飛んでいる鳥のイラスト。

en: Image of a bird on a branch
ja_JP: 枝に止まる鳥の画像

en: Image with caption
ja_JP: キャプション付き画像

en: Irregular grid of posts
ja_JP: 投稿の不規則なグリッド表示

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
ja_JP: 「スズメ」会員になって、私たちの仲間に加わりませんか ? ニュースレターに加えて、鳥のピンバッジが届きます。誇りを胸に自然へ出かけましょう。

en: Join my mailing list
ja_JP: メーリングリストに参加

en: Join our mailing list
ja_JP: メーリングリストに参加

en: Large header with dark background
ja_JP: 暗い背景の大きなヘッダー

en: Large list of names
ja_JP: 名前の大きなリスト

en: Large post titles
ja_JP: 大きなタイトルの投稿

en: Latest posts
ja_JP: 最新の投稿

en: Layered images with duotone
ja_JP: レイヤー画像 - デュオトーン

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn about my process
ja_JP: プロセスについて学ぶ

en: List of events
ja_JP: イベントリスト

en: Listen on Spotify
ja_JP: Spotify で聴く

en: Listen on iTunes Podcasts
ja_JP: iTunes Podcasts で聴く

en: Location
ja_JP: 所在地

en: Logo and navigation header
ja_JP: ロゴ、ナビゲーションのヘッダー

en: Logo and navigation header with gray background
ja_JP: ロゴ、ナビゲーション、ヘッダー - 灰色の背景

en: Logo featuring a flying bird
ja_JP: 飛ぶ鳥をフィーチャーしたロゴ

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
ja_JP: ロゴ、ナビゲーション、オフセットのキャッチフレーズのヘッダー

en: Logo, navigation, and social links header with black background
ja_JP: ロゴ、ナビゲーション、ソーシャルリンクのヘッダー - 黒い背景

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
ja_JP: 2022年5月14日午後7時<br>市民劇場<br>愛知県名古屋市<br>北区いろは町7丁目2番

en: May 14th, 2022, 6 PM
ja_JP: 2022年5月14日午後6時

en: May 16th, 2022, 6 PM
ja_JP: 2022年5月16日午後6時

en: May 18th, 2022, 7 PM
ja_JP: 2022年5月18日午後7時

en: May 20th, 2022, 6 PM
ja_JP: 2022年5月20日午後6時

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
ja_JP: こんにちは。このブログを運営しているアンジェロです。私はポートランドで生まれましたが、現在はニューヨーク州北部に住んでいます。<a href="#">イーグルビーグル</a> や<a href="#">モーニングダイブ</a>といった出版物で私をご存じかもしれませんね。 私は生活のために書いています。<br><br>私は普段、このブログで鳥やその他の興味深いもののリストを広範囲にカタログ化しています。もし、私のリストに誤りを発見された場合は、ご自身で解決してください。<br><br>それが苦手な方には、<a href="#">このお茶が絶対おすすめ</a>です。お気に入りなんです。

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
ja_JP: あぁ、こんにちは。私の名前はアンジェロ、私のブログに辿り着きましたね。私は様々なトピックについて書いていますが、最近は来年への希望を書いています。

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ja_JP: こんにちは。私の名前は Doug です。私のサイトへようこそ。私は熱心なバードウォッチャーで、毎週火曜日の夜11時から自分のラジオ番組も放送しています。

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
ja_JP: こんにちは。私の名前は Edvard です。私のサイトへようこそ。私は熱心なバードウォッチャーで、毎週火曜日の夜11時から自分のラジオ番組も放送しています。ぜひお聴きください。

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ja_JP: こんにちは。私の名前は Emery です。私のサイトへようこそ。私は熱心なバードウォッチャーで、毎週火曜日の夜11時から自分のラジオ番組も放送しています。

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ja_JP: こんにちは。私の名前は Jesús です。私のサイトへようこそ。私は熱心なバードウォッチャーで、毎週火曜日の夜11時から自分のラジオ番組も放送しています。

en: POSTS
ja_JP: 投稿

en: Page layout with image and text
ja_JP: ページレイアウト - 画像とテキスト

en: Page layout with image, text and video
ja_JP: ページレイアウト - 画像、テキスト、動画

en: Page layout with two columns
ja_JP: ページレイアウト - 2カラム

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Painting of ducks in the water.
ja_JP: 水に浮かぶ鴨の絵。

en: Pigeon
ja_JP: ハト

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
ja_JP: 「ファルコン」会員になると、コミュニティでリーダー役を果たすことができます。また、将来のバードウォッチング遠征を立案する理事会に参加できます。

en: Poster with right sidebar
ja_JP: ポスター - 右サイドバー

en: Pricing table
ja_JP: 価格表

en: Purchase my work
ja_JP: 作品を購入

en: Query
ja_JP: クエリー

en: Read about me
ja_JP: 私について知る

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: SCREENING
ja_JP: 上映

en: Screening
ja_JP: 画面

en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
ja_JP: 未定

en: Simple blog posts
ja_JP: シンプルなブログ投稿

en: Simple dark about page
ja_JP: シンプルで暗い About ページ

en: Small header with dark background
ja_JP: 小さなヘッダー - 暗い背景

en: Sparrow
ja_JP: スズメ

en: Speaker Series
ja_JP: スピーカーシリーズ

[ctx: Style variation name]
en: Blue
ja_JP: ブルー

[ctx: Style variation name]
en: Pink
ja_JP: ピンク

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
ja_JP: スイス

en: Subscribe callout
ja_JP: サブスクリプション募集

en: Support my studio
ja_JP: スタジオを支援

en: Support the show
ja_JP: 番組をサポートする

en: Swoop
ja_JP: 急降下

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Take a class
ja_JP: クラスを受講

[ctx: Template part name]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: Template part name]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
ja_JP: ヘッダー (暗い、大)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
ja_JP: ヘッダー (暗い、小)

en: Text-based grid of posts
ja_JP: 投稿のテキストベースのグリッド表示

en: Text-only header with green background
ja_JP: テキストのみのヘッダー - 緑の背景

en: Text-only header with salmon background
ja_JP: テキストのみのヘッダー - サーモンピンクの背景

en: Text-only header with tagline and black background
ja_JP: テキストのみのヘッダー - キャッチフレーズ、黒の背景

en: This page could not be found. Maybe try a search?
ja_JP: このページは見つかりませんでした。検索してみてください。

en: Title and button header
ja_JP: タイトル、ボタンのヘッダー

en: Title, navigation, and social links header
ja_JP: タイトル、ナビゲーション、ソーシャルリンクのヘッダー

en: Two images with text
ja_JP: テキスト付きの2つの画像

en: Video trailer
ja_JP: 動画トレーラー

en: Video with header and details
ja_JP: 動画 - ヘッダーと詳細

en: WELCOME
ja_JP: ようこそ

en: Watch birds<br>from your inbox
ja_JP: 受信トレイから<br>バードウォッチング

en: Watch our videos
ja_JP: 動画を観る

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
ja_JP: 私たちは、悪いバードウォッチンググループです。珍しい鳥を観察するためなら、フェンスをこじ開け、壁をよじ登り、不法侵入することで知られてきました。

en: Welcome to<br>the Aviary
ja_JP: ようこそ<br>鳥小屋へ

en: Wide image with introduction and buttons
ja_JP: 幅広画像 - 導入とボタン

en: https://wordpress.org
ja_JP: https://ja.wordpress.org

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

[ctx: label]
en: Search
ja_JP: 検索

en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

en: © Site Title
ja_JP: © サイトタイトル
